22.10.2020 | Svátek má Sabina


Diskuse k článku

PTÁCI: Ptáčci na plovárně

Každý určitě někdy viděl kosáky cákající se v kalužích. Nebo vrabčáky. Nebo hejno holubů na městské kašně. Kdo se dívá kolem sebe víc, neušly mu třeba ani sýkorky sbírající ráno do zobáčků kapky rosy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Zdena b.p. 12.6.2008 13:09

Re: Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

Mezi tím, co jste se tu ohromně bavili, tak jsem si odskočila budovat kapitálizmus. Tak koláče se u nás fakt dělají víkend před svatbou. Rovnou se třídí a balí na "posílky", které většinou zvládne nevěsta se ženichem a taťkové (taky co by jako jinak dělali, že?). A nevěsta NESMÍ péct koláče, jen rozdělovat hotové. To by si zapekla štěstí. Posílky jsou přesně označené, protože se v nich vyskytují i "rohové koláče" přesně na počet a s mašličkou, pro délesvobodné. Prý aby se nakazili. Ale netuším, jaké jsou zvyklosti v Praze. Jsem holka od Labe.:-) To, co má přijít na svatební stůl, se pečlivě zabalí po jednotlivých náplních a zamrazí. Pak se rovnou zmrzlé servíruje a cukruje. Než se to dostane k jedlíkům, tak jsou koláčky rozmrzlé. Zkuste kynutý koláček zamrazit a uvidíte, že ani vzhledově, ani chuťově nedopadá špatně. A tím pádem si uvolníte čas na jiné zmatky. ;-) Co se týká vašich lingvistických rozborů a nuancí slov užmolený - usoplený a .... Užmolený = v mém pojetí není ani špinavý, natož to další, ale souvisí to se slovem žmolit žmolek (i na svetříku), Usoplený = dítě, které má nudli, jako minoritní obyvatel šálu ;-) a pak už je to naopak a to je podělaný a poonděný. Zdravím jazykový koutek. ;-D;-D;-D

Bubu 12.6.2008 13:48

Re: Re: Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

U nás ve východních Čechách taky pečeme rohové koláče (mají od každé nádivky trochu a zdobí se myrtou a stužkou) a také u nás se dávají délesvobodným. Podle místních zvyklostí, kdo sní rohový koláč, do roka se vdá či ožení. Ale musí ten koláč sníst pod stolem, aby ani drobeček lásky mu nikdo pod rukou neuloupil.

Nevěsta nesmí péct a ani být u toho, když se pečou. Smí přijít, až když je upečeno a pomoci s kropením a cukrováním. A samozřejmě nevěsta se ženichem by měla rozvážet koláčky po známých.

Matylda 12.6.2008 14:12

Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

Kamarádova maminka jednou měla dvě velké sklínky od kompotu žloutků, protože dělali strašně moc trubiček, jinak též kremrolí, tady u nás se jim říká taky šmetrlóny. Prostě takové to na trubičku namotané třeba listové těsto plněné sladkým sněhem. I já jsem jich měla na svatbě hromady.

Bubu 12.6.2008 14:14

Re: Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

kremrole neboli trdelníky.... mňam

Zdena b.p. 12.6.2008 16:51

Re: Re: Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

Jéééé, tak trdelník u nás je z dvojího těsta (nebo listové) a udělá se dlouhá nudle, namašluje se máslem a posype skořicí, nebo kakaem a smotá se naležato do šnečka a tak se to peče.

Zdena b.p. 12.6.2008 16:59

Re: Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

Kdybych měla přežloutkováno, tak bych asi zkusila udělat jednu úžasnou vzpomínku na dětství. Moje babička mečová bydlela v Nymburce, a když k nám jela na návštěvu, tak vezla nádhernou krabičku od Ruppa bonboniery a v ní motýlky, žabičky, koníčka a jiné skvosty. Bylo to sušeno podobně jako ty pusinky  a bylo to těsto jako na rakvičky. Každý kousek - nádhera dobroučká.

zana 12.6.2008 20:04

Re: Re: Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

jémináčku - rakvičky, bezé, , kremrole, no třeba aj ty rolády, jestli je bílků fakt moc - já chci jíííst8-o;-D

štětinka 12.6.2008 14:36

Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ

Já, když mám dost bílků, tak dělám rolády. Je to rychlé, bílků se spotřebuje hafo a mažu buď jen marmoškou, nebo krémy a ovoce. Obé je žravé;-)

baty 12.6.2008 15:03

Re: Re: VEŘEJNÁ BÍLKOVÁ SOUTĚŽ - Štětí, recept sem,

moc prosím, to je piškot bez žloutků nebo jak?

Lucka V. 12.6.2008 9:19

Úžasné ptačí divadlo

se u našeho jezírka odehrává taky. Navíc na jezírko vidím z okna kuchyně, takže občas místo vaření čumím jak Tudor a přiblble se usmívám a rodinka se obává o mé duševní zdraví, než pochopí.:-P Na kuchyňském okně je taky krmítko, kam chodí celoročně opeřenci z širokého okolí a běda, když tam něco není. Momentálně si tam paní strakapoudová vodí svoji čtyřčlennou rodinku, co právě vyvedla z hnízda. No a aby méně chápaví jedinci nenaráželi do po dlouhé době umytých oken, umístily tam naše slečny ceduli s nápisem ,,Bacha, pitomečci, to okno je jen umyté, nikoli vytlučené!“  Funguje to.;-D

Vave 12.6.2008 10:05

Re: Úžasné ptačí divadlo

Páni! Lucka V.VV má na zahradě gramotné ptactvo! ;-);-D;-D;-D 

A od jedné Lucky k druhé - připomínám, že naše Lucka-veterinářkaVV skládá zítra už v 7 ráno poslední státnici, tak prosím, všichni si nařiďte budíky a držte palce!R^R^R^:-)

Zdena b.p. 12.6.2008 10:10

Re: Re: Úžasné ptačí divadlo

TO  SI  PIŠ, VVVVVV

Bubu 12.6.2008 10:18

Re: Re: Úžasné ptačí divadlo

Palečky pro Lucku-veterinářku přidržíme... R^R^R^ Jistě to bude v pohodě, je to šikulka šikovná.

Lucka V. 12.6.2008 10:18

Re: Re: Úžasné ptačí divadlo

Nevím, jak gramotné, ale zřejmě chápající, že ten papír nevisí ve vzduchu.;-D

Xerxová 12.6.2008 10:54

Re: Re: Re: Úžasné ptačí divadlo

Joooo - umytá skla a ptícové. Běžně do skla ptáci naráží jen výjimečně - nejčastěji na jaře v době toku. Ale pokud je vyblázní kamarád krahujec, je průšvih hned a to můžu klidně přímo za sklem stát... Strach jim vypne "zdravý selský rozum" a neštěstí je hned. A že naši zahradu má rodinka krahujíků v oblibě, tak zhruba jednou za měsíc nějaký ptáček zahyne;-(

YGA 12.6.2008 11:11

Re: Re: Re: Re: Úžasné ptačí divadlo

A co na sklo nalepit siluety dravců? Když se toho ujme někdo umělecky založený (a to Xerxová je ;-)), tak je to i hezká ozdoba okna. Ale pozor na vlaštovky a jiřičky - ty naopak na dravce útočí. Tož včil babo raď.

Xerxová 12.6.2008 11:55

Re: Re: Re: Re: Re: Úžasné ptačí divadlo

když pokud mají těsně za zadkem skutečného živého dravečka, tak ten namalovaný nějak nefunguje:-/. Jediné, co mi je líto, že ty čerstvé mrtvolky lovce nezajímají... a káně mršinožroutka u nás nesídlí...

Velká kočka 12.6.2008 23:45

Re: Re: Úžasné ptačí divadlo

Když má člověk doma celý život čtyřnožce tak je veterinář snad ještě důležitější než lékař. Palec mohu Lucce držet jenom levý, pravý je momentálně v té sádře včetně celého předloktí. Ale zato budu držet tak intensivně že to vydá za palce dva. A dvakrát po čtyřech kočičích a psích tlapkách taky něco vydá.

Lucko držíme palce a tlapky a to nejen ze sobectví a že jsi jako veterinář pro nás nepostradatelná. VVR^R^R^VV

Velká kočka 12.6.2008 9:16

Nálet

Tohle nebude o koupajících se ptáčcích, nemám na zahradě žádné koupaliště pro ptáčky protože jsme měli vždycky kočičky. Ale kočičáci s námi chodily i chodili na psí procházky a to jste měli vidět jak se někdy musely-i schovávat když rozčílení ptačí rodiče nalítávali na kočku aby ji zahnali. Jestli kočku stačili při náletu atakovat zobákem nevím. Odehrávalo se to vždycky v takové rychlosti, že jsem to nestačila zaznamenat, ale žádné rány jsem na kočkách nikdy nenašla. To vám byl pohled když malilinký na vše odhodlaný ptáček se řítil z výšky na kočku. A musím říci, že kočka při takovém útoku vždycky velice znejistěla.

LA 12.6.2008 9:35

Re: Nálet

Příbuzní měli ve stejnou dobu kuřata i koťata. Všechny dali do garáže společně se psem (jen o trochu menším než Anežka). Máma kočka sice po kuřatech koukala, ale k ničemu se neodvážila. Valda od kvočny dokonce schytal výprask (neví, jestli se pokusil o něco víc než očuchání) a od té doby se jí důsledně vyhýbá.

YGA 12.6.2008 8:26

Jo,

koupající ptáčci jsou opravdu moc roztomilí - když se koupou v kalužích na cestě, kudy jdeme s Toyou na vycházku, vždycky počkám, až dokonají svou hygienu a až pak pokračujeme dál.

V sobotu jsem pozorovala jiřičky, jak pijí z rybníčku - všechny proletěly těsně nad hladinou, lokly si, nabraly výšku a znovu. Ale jedna byla asi adrnalinová sportovkyně - ta vždycky prolítla pod hladinou, pocachtala se a zase vzlétla - takové počínání jsem nikdy neviděla. Zprvu jsem se lekla, že se topí - ale ona to dělala při každém průletu - a jako na potforu jsem zas neměla po ruce foťák.

Bubu 12.6.2008 8:13

achich ach, taky jsem chtěla na zahradě rybníček

A pořádný, hluboký, i pro rybičky. Už jsem měla vybrané místo i namalovaný plánek. Jenže jsme si pořídili kočku, kocoura a psici. Barunka je labrador a možná spíš labrador křížený s kachnou, neustále by se v něm ráchala a z jezírka s kytičkama a rybičkama by byla šeredná louže.  A mohl by jí být i nebezpečný. Malé pítko pro ptáčky by bylo buď vypité a nebo krmelec pro Timůru a Prcka (už takhle nacházím zbytky ptáčků).

Takže jsem rybníček oželela a plánek založila na "možná někdy".;-(

Li 12.6.2008 8:12

Ptáčkové

se u nás na zahrádce nekoupou, k tomu pilně využívají jelení kaliště. Holkám chodí na granule a pijí z jejich misek a sudů. Radost ze sledování ptáčků ve vodě mi plně nahrazují jeleni ;-) Ti vodu milují a ve svých kalištích - v každém výběhu ho mají - dělají neuvěřitelné radostné blboviny, to se jeden láme smíchy ;-D Teď už půvaby kaliště začínají objevovat letošní koloušci a to už se od ohrad nemůžu odtrhnout. Letos jsou koloušci obzláště krásní a vypečení. ;-P Průměrná váha bývá +-8 kg, letos je to u nás kil 12 8-o;-)

Krásný den moji milí a díky za přivítání VV Bohužel k tomu, abych řekla, že už je mi úplně dobře mi kouda chybí ;-€

Xerxová 12.6.2008 8:19

Re: Ptáčkové

Tak nakoukni častěji - vypovídej se, postěžuj si, poreferuj o holkách Dračicích... bude zase líp V

Vave 12.6.2008 8:37

Re: Re: Ptáčkové

Pod to se můžu jenom podepsat, milá Lidunko! VV

Zdena b.p. 12.6.2008 8:47

Re: Ptáčkové

Taky na tebe a tvoje holky často myslím. Dávám to znát občasným mailíkem s něčím na pokoukání. Kéž je líp. VV

Li 12.6.2008 9:20

Re: Ptáčkové

Díky, děfčátka krásná a milovaná VV Já nevím co se se mnou děje....Přesně před 14 dny jsem jezdila po Praze sanitkou ve čtyřicítkové horečce.......Prý angína šlehnutá zánětem průdušek, jenže mi k tomu chyběla bolest v krku či kašel....před cca 2 měsíci jsem měla to samé bez léčení, teď tedy s antibiotiky. Jsem slabá, šíleně unavená, netahavá, motá se mi hlava...Asi jsem už dospěla do šrotu ;-D

Malý holky jsou v pohodě, Darla s Elou vymýšlejí lotroviny. Včera se jim povedlo mi na procházce spálit ruku nad zápěstím vodítkem, pěkně to bolí ;-€ Boominka hárá a zase je tu strašidlo s dělohou, ale ještě je to dobrý, ještě je krytíchtivá ;-)

Taky jsem měla včera zajímavou hypnozu. Z výšky jsem se dívala na náš rybník. Byl ale jiný, než ho znám, byl zjizvený, byly tam krátery, padaly z několika míst vodopády. Příjezdová cesta k pejskům byla pod vodou, i když viditelná a pejsčí výběhy byly zatopené. Ale nebylo to palčivé a bolavé, rozhlížela jsem se s nostalgií, jako když se člověk někam po mnoha letech vrátí a vzpomíná na hezké chvíle tam prožité bez ostnů nějaké bolesti, všechno je vyřešené, nic není průšvih. Je jen zvědavost, cože se tu stalo....Vzpomínka na buddoucnost? ;-)

YGA 12.6.2008 9:39

Milá Lili

- snad ta slabost je dána opravdu těmi antibio - já po nich taky bývám jak po koťatech. A je dobře, že holky jsou vesele a "zlotřilé" - je to určitě známkou jejich dobré pohody - Boomče držím palce, ať se jí zánět vyhne.

A ten pohled na zatopené výběhy - to určitě nebude vzpomínka na budoucnost :-) - vždyť teď vody v přírodě spíš ubývá než přibývá - jo, kdyby tam byla Sahara, to možná, ale voda .....;-). Možná že bylo moc horko a podvědomě jsi toužila po ochlazení - a možná, že kdyby ses dívala dýl, naráz by se ve vodě objevili tři rozchechtané chlupaté ušaté hlavy s rozzářenýma očima  - holky si hrají na tuleně.

Li - držte se všichni - a přijď častěji mezi nás - a jsem ráda, že se letos jelínkům tak daří :-).

Vave 12.6.2008 10:07

Re: Re: Ptáčkové

LidunkoVV, prosím Tě snažně, zamysli se, jestli bys teď neměla na chvíli hypnózy přerušit. Možná, že Tvé nemocné tělo Ti něco signalizuje! Promysli to, poraď se! Je to skoro o strach! Možná jdeš moc rychle!

Velká kočka 12.6.2008 10:15

Re: Re: Ptáčkové

Milá Li, antibiotika zabíjí i dobré bakterie které v těle potřebujeme. Jez teď nějakou dobu mléčné výrobky s acidofilem a nebo si kup tablety s bakterií LAKTOBACILLUS ACIDOPHILUS. To ti pomůže dostat tělo do balance a budeš odolnější proti možným napadením.

Přeji ti rychlé uzdravení !!!! VVVR^VVV