27.11.2022 | Svátek má Xenie


PŘÍRODA: Na zahradě v Modřanech

21.11.2022

Modřanský říjen překvapil celkem teplým počasím. Mokro pokračovalo, a i když už moc nepršelo, ranní mlhy se staraly o důkladnou rosu. Tráva byla obvykle mokrá až do odpoledne. I pavouci se velmi snažili, pavučiny byly všude.

Pavučina. Říjen 2022 v Modřanech.

Z kraje měsíce ještě bohatě kvetla cosmea (krásenka zpeřená). Trvalo dost dlouho, než semínka vyklíčila – je to jednoletka a na jaře bylo sucho. Ke konci léta se ale v mokrém počasí všechny rozjely a to, co mělo dorůst mezi spícími cibulkami sněženek tak nějak přiměřeně, dorostlo do metrových keřů... Myslím, že napřesrok budu plít spoustu semenáčků a ani nepoužiju semena, která jsem si pro jistotu nasbírala.

Cosmea. Říjen 2022 v Modřanech.

Rozkvetly chryzantémy. Mám je ráda a nedokážu jim odolat, každý podzim si nějaký květináč či misku s nimi koupím. Loni jsem všechny po odkvetení zasadila různě po zahradě. Mírnou zimu přežily. Velmi mě překvapila ta růžová polokoule, zadloubla jsem ji k plotu a nepředpokládala, že přežije zimu, ale bylo mi líto ji vyhodit....

Loňská kulochryzantéma. Říjen 2022 v Modřanech.

Některé chryzantémy rozkvétají hodně pozdě, těm klasickým se ne nadarmo říká listopadky. Bohužel u mě obvykle dřív pomrzly než rozkvetly a tyhle klasické už dávno nemám. Pak jsem jednou před lety koupila květináč s plnokvětou bílou chryzantémou, která zasazena do smíchovského záhonu přežila zimu a začala se úspěšně po tom záhonu šířit, až ho z půlky zarostla. Další moje pokusy o rozšíření sortimentu nebyly úspěšné.

Rozkvetly chryzantémy. Říjen 2022 v Modřanech.

Po létech jsem jednou u Neliny viděla kytici růžových chryzantém s jednoduchým květem (dostala ji od sousedky). Poprosila jsem, jestli by se nedal získat odkopek... dal. Po přestěhování do Modřan se ukázalo, že je to tady velmi životaschopný druh, viz jedna z fotek. Musím si ty bílé označit mašličkami a nadbytek růžových přesadit někam jinam :-). Vlhko a přiměřené teploty, to vše rostlinstvu přes krátící se dny očividně svědčilo.

Podzimní dekorace. Říjen 2022 v Modřanech.

Foto: Jajka. Určitě se podívejte do fotogalerie!

Jajka Neviditelný pesKONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !