19.6.2021 | Svátek má Leoš


Diskuse k článku

POVÍDKA: Učitel

Rozhlédl se po volně zaplněné třídě a spokojeně se usmál. Skvělé! Neuplynulo ani půl roku od zahájení platnosti nového nařízení a už neslo výsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vave 14.6.2008 21:46

Re: Re: Re: Re: Tak vam lidi nevim...

To jsem si naběhla! :-) Ale musíš ještě vydržet, protože ještě to není úplně hotovo, chybí závěs, a kolem spacího koutu jsem lepila dnes tapetu a musí se nahoře začistit, taky se tam zítra převeze nábytek a hračky. Ale koberec se silnicemi leží a lino pod ním je olištované, prostě ty velké špinavé práce jsou sice hotové, ale na fotku to ještě není. Až tak za týden.

Jakub S. 14.6.2008 21:43

Jasně, jak jinak. Do určité míry.

A heč, mám Kormidelníka Vlnovského (Masterman Ready) v překladu z roku  1 8 4 4 ! A já jsem v  v dětství v tom rozpadavém špalku po dědovi a tátovi s minuciózníma ocelorytinkama, ležel v jednom tahu. A neznámá slova - a že jich tam bylo - se pozvolna vynořovala z šera a nabývala pevných obrysů...

Vave 14.6.2008 21:42

Re: Tak vam lidi nevim...

Milá Hano, objímám Tebe i Cheta, je to vzácný člověk. VV

zana 14.6.2008 21:40

Re: Re: Re: Tak vam lidi nevim...

s velkou důvěrou očekávám obrazovou reportážV

zana 14.6.2008 21:39

Re: Tak vam lidi nevim...

Nejhorší boje jsou vždycky s erárem...

Nicméně Chet má za sebou úžasnou řadu lidí, kterejm dal to hlavní. Nemyslím vzdělání, i když je samozřejmě klíčově důležitý, ale sebedůvěru, směr, víru v lidi...V

Vave 14.6.2008 21:38

Re: Re: Tak vam lidi nevim...

Tu knížku někde mám! VV Vycházela edice Střela? tak nějak, takové užší A5 to byly, úplně ji vidím před sebou! Brzo bude potřeba ji oprášit. :-)

Hlásím, že Tádův pokoj je připraven k zítřejšímu vylodění a osídlení, a přeju všem pěkný večer.. :-)

Jakub S. 14.6.2008 21:38

KAŽDÝ NORMÁLNÍ VNÍMAVÝ A NEZAKOMPLEXOVANÝ ČLOVĚK O TÉ VYČERPANOSTI VÍ.

BOHUŽEL ZDRAVÝ PROSTÝ MOUDRÝ LID ZÁVIST UČITELŮM MÁ UŽ PO GENERACE VE SVÉ GENETICKÉ VÝBAVĚ. TÍ INTELYGENTI. KANTOŘI, DOCHTOŘI, TÍ DAREBÁCI ADVOKÁTI, FALÁŘI... TÍ SA VŠECI MAJÚ. LOPATU ÍM DO RUKY DAT A HOTOVÉ. ALE S TÚ BY TO ANI NEUMĚLI!

zana 14.6.2008 21:35

Re: Že by? No asi ano. Vezmu si to dnes do postele (teda na svou spací pohovku v obýváku s hlavní knihovnou).

asi jo, ale jestli máš hodně starý vydání, tak budeš muset průběžně upravovat jazyk

zana 14.6.2008 21:34

Re: Kouzelný fotky zvířat...

je tam toho moc... a jedno hezčí než druhý - hvězdice, gepard,  nebo ten vlk, co juká za stromem je krásná fotka...R^

JoVo 14.6.2008 21:33

Re: R O Z V E R N Í Č E K .

;-D;-D;-DR^R^

Jakub S. 14.6.2008 21:33

Že by? No asi ano. Vezmu si to dnes do postele (teda na svou spací pohovku v obýváku s hlavní knihovnou).

Hin se hukáže, jak pravil Šekspír nebo kerý.

MaRi 14.6.2008 21:14

Re: Hani, nemám slov. Odteďka je pro mě tvůj bezvadný životní druh KANTOR OD PÁNABOHA, ano!

nevím sice, jestli je Kuba starší nebo mladší než Fanda, ale myslím, že aspoň některé povídky ze Srdce už by šesti nebo sedmiletému mladému muži mohl moudrý dědeček předčítat a vysvětlovat. I když je to vlastně chlapecká knížka, i po těch mnoha letech si pamatuji, jak zapůsobila na jednu děvčicu natolik, že i teď dokáže téměř citovat určité pasáže...

Jakub S. 14.6.2008 21:14

Re: Early Crowd Age?

Frühhordenzeit, natürlich, mein lieber Watson.

Jakub S. 14.6.2008 21:11

Lucanus jelen, ano...

No teda vaše děcka se mají. Já jsem měl takového dědečka i tátu (oba klasičtí gymnasisti, a všecko po celý život v hlavě). A přikovalo mě slovo trouch - magické! Tajemné. Zvukomalebné. Provokující. Neznal jsem! Podívám se do por. Duba, má-li.

Jakub S. 14.6.2008 21:02

R O Z V E R N Í Č E K .

Heršvec! (pozn.překl.: zlínské zaklení) Mě dyby přejeli a měl bych eště čas na poslední slova, obměnil bych Nerona: Kolik to lidí ve mě umírá - !

LENKA S 14.6.2008 21:00

MYSLÍM, ŽE SE MUSÍM PŘIKLONIT K BATY A JINÝM SKEPTIKŮM

TOHLE  BY  BYLO  MOŽNÉ  UDĚLAT  JEN   NA  VYŠŠÍM  STUPNI  ZÁKLADKY, KDE  BY  Z  TOHO  UŽ   ŽÁCI  MOHLI  MÍT  NĚJAKÝ UŽITEK.   BOHUŽEL, TOHLE  JE    U NÁS  NEREALIZOVATELNÉ.  SAMA  DOBŘE  VÍM, I KDYŽ  JSEM  UČILA    SKORO  JEN  PRVOU  A  DRUHOU  TŘÍDU, KOLIK  PRÁCE  A  VŠEMOŽNÉ   PEČLIVÉ  PŘÍPRAVY  DÁ KAŽDODENNÍ  ZABAVOVÁNÍ    NĚKOLIKA   VÝTRŽNÍKŮ  VE  TŘÍDĚ.  DĚTI  SE   NIKDY   NESMĚJÍ  NUDIT,  TAKŽE  KDYŽ  KOKTAL A  SLABIKOVAL     DYSLEKTIK, MUSELI  OSTATNÍ  MÍT  PRÁCI   PLNOHODNOTNOU A  NE  NUDNOU.   KDO  NEUČIL,  ZÁVIDÍ  KANTORŮM  VOLNO  A  PRÁZDNINY. ALE  VĚŘTE,  ŽE  TEN, KDO  SE  OPRAVDU  SNAŽÍ , POCTIVĚ   SE  PŘIPRAVUJE A  DĚTEM  SE  VĚNUJE,  TEN   MÁ  VŠECHNA VOLNA  A  PRÁZDNINY   VÁŽNĚ  A OPRAVD  TVRDĚ  ZASLOUŽENÉ. VÍM, ŽE  BYLY  DNY, KDY  JSEM    Z  VYUČOVÁNÍ  ODCHÁZELA   VYŽDÍMANÁ  SKORO   DO  SUCHA   JAK   HADR. KDYŽ   KANTOR    CHCE  UČIT  A   DĚTI  NAUČIT,  STOJÍ  HO  TO  TOLIK  SIL,  CO   NĚJAKÉHO   MANUÁLNÍHO  DĚLNÍKA.  ROZDÍL  VŠAK  MEZI  DĚLNÍKEM  A  UČITELEM  JE  V  TOM,  ŽE   DĚLNÍK   PRÁCI  PO  ULYNUTÍ  PRACVNÍ  DOBY  ODLOŽÍ  A  JDE   S   ČISTOU  HLAVOU  DOMŮ.  KANTOR,  TEN PŘEMÝŠLÍ, PROČ  SE  TO  NEB  ONO  NEDAŘILO,  PROČ   ZROVNA  DNES DĚTI TOLIK  ZLOBILY  A JAK   BUDE   UČIT DÁL, ABY   NAUČIL  I  TOHO  NEJPOSLEDNĚJŠÍHO  POMALÍKA   A  NECHÁPAVCE.  TOHLE   JE    KANTORSKÝ  ÚDĚL A  KAŽDÝ DOBRÝ  KANTOR NEODCHÁZÍ  ZE   ŠKOLY   BEZ  TOHO,  ANIŽ  BY  UŽ   DOMÝŠLEL  A  PŘEMÝŠLEL  O  DALŠÍM  DNU,  NE  -LI  CELÉM  TÝDNU.  VŠAK  TOHLE   POTVRDÍ  I   MYŠKA.  TA  ÚNAVA  JE  SICE   VELIKÁ,  ALE  RADOST A  POHLED  NA  VYKONANOU  PRÁCI JE  ÚŽASNÝ.  JÁ    SVOJE  POVOLÁNÍ  DĚLALA   RÁDA, POKUD  TO  ŠLO.  NAŠE  VĚRČA   PO  PRÁZDNINÁCH  PŮJDE  UČIT  POPRVÉ.   NEVÍM, JAK  JEJÍ   IDEÁLY   A  VZNOSNÉ  MYŠLENKY   DOPADNOU   PŘI  STŘETU  S  REALITOU    ŽÁKŮ ,  VEDENÍ  ŠKOLY  A  RODIČŮ.  MOC  BYCH  PŘÁLA  KAŽDÉMU, DOBRÉMU  KANTOROVI, ABY   MU  SÍLY   VYDRŽELY   AŽ  DO  FINIŠE.  VŠAK   JICH  PODOBNÝCH  ZNÁM  MNOHO  ZE   SVÝCH  ŠKOLNÍCH  LET.  VZPOMÍNÁM  MOC   RÁDA.

Jakub S. 14.6.2008 20:58

Hani, nemám slov. Odteďka je pro mě tvůj bezvadný životní druh KANTOR OD PÁNABOHA, ano!

A baty to řekla tak krásně, že jenom oběma rukama podpisuju. De Amicis - Il cuore: mám staré vydání z 19. století, s ocelorytinama - jaká škoda, že se mi ta kniha nedostala do ruky v dětství . VLASTNĚ počkat - já to za pár let budu číst a na střídačku půjčovat Fandovi a Kubovi! Dík, baty! Tam je KANTOR. Jde o srdce. Třeba Myška to ví.

baty 14.6.2008 20:46

Re: Tak vam lidi nevim...

ale kromě mnoha ostatních zcela zásadním způsobem  pomohl"jednomu z těchto nejmenších" a tyto zásluhy mu nikdy nebudou vzaty. Tihlle velcí KANTOŘI od Pánaboha často vyhoří, protože kromě u dětí nechají spoustu životních sil v boji s hlupci. Moc vás oba pozdravuju, pokud vůbec vidím na klávesnici, to by  aniEdmondo de Amicis nenapsal, co lidi prožijou.

Hana W 14.6.2008 20:37

Tak vam lidi nevim...

Tohle tema je u nas k veceri aspon jednou za tyden. Chet ucil, napred v pastaku - detskem vezeni -  a dobrovolne - opravdu tam chtel, aby ochranil a podrzel nejaka svetylka v dusi tech deti - a ze to byly hororove story. Kdyz po letech to uz na neho bylo moc - hlavne se hadal s administrativou, tak sel ucit na stredni skolu tady v sousedstvi. Chuda oblast, neuplne rodiny, chybejici otcove - deti gravitujou ke gangum - tlupam, kmenum... To byla skola, kde na zacatku skolniho roku meli tak 1400 studentu a ke konci roku o par stovek min, protoze tam proste prestali chodit a kdyz je jim nad 16 let, tak je nemuzou nutit. Chet v tom zmatku nachazel diamanty.Jeden pripad je ilustrativni. Cernej kluk ve tride pro, jak bych to spravne cesky rekla, tady nejsou pomocne skoly, ale pomocne tridy. A Chet tam zaskakoval a tohle udajne znevyhodnene dite se ho zeptalo, ze si stavi slunecni hodiny, ale s cimsi potrebuje poradit. Klucik to mel v olrajtu. Chet se zacal rozcilovat, co to dite dela v pomocne tride, administrativa se vztekala, ze Chet nema papiry na  pomocne skoly a tudiz nemuze vedet, kdo kam patri. Tenhle kluk tam byl proto, ze byl "tichy" a neprosazoval se. 8-o Ale Chet vytrval a dite bylo presunuto do trid pro pokrocile, Chet mu bokem pomahal dohnat, co zameskal, a dnes studuje strojarinu a velmi uspesne. Prvni v rodine, ktery ma vzdelani mimo zakladni skolu. Vychovala ho babicka, otec nepritomny, matka na drogach. Od te doby, co Chet vyhadal presunuti kluka do lepsich trid, mame kazde vanoce v postovni schrance  buchtu a domaci pikantni zeleninu od babicky s tezkou rukou psanym napisem - Thank you, Mr. W.

Ale Chet tu skolu nezvladal, vic a vic s nema bojoval ackoliv nema na to byt bojovny. Prisla deprese a musel jit predcasne do duchodu (invalidniho). Od te doby, kdy ztratil ucel a smysl  a poslani, to uz neni ten samy clovek.

Xerxová 14.6.2008 20:28

Re: Kouzelný fotky zvířat...

opravdu krásné snímky - ty dvě hvězdice mě asi uchvátily nejvíc...

JoVo 14.6.2008 20:13

R O Z V E R N Í Č E K .

:-)"Slyšela jsem, že váš manžel ztratil po autonehodě řeč..." "Dvě, uměl i německy.":-)Klidný večer a hezkou neděli.8-oVVR^

Emteska 14.6.2008 20:11

Re: Trochu z jiného soudku

Takže toto je Lucanus cervus neboli roháč obecný, kapitální samec. U nás na jižní Moravě je docela běžný, obvykle má ale menší kusadla; tento se musel vyvíjet v pořádně velkém dubu. Larvy tohoto našeho největšího brouka mlsají celý život , tj. několik let stromový trouch - čím kvalitnější trouch, tím větší dospělec. Réva není jeho živnou rostlinou, takže zde ji zřejmě použil jen jako mezipřistávací plochu při vyhledávání samičky ; červen je jeho lásky čas. Tento brouk je chráněný, takže mu, prosím, neubližujte !  Nadiktoval pan prof. ing. Oldřich Tesař, tj. můj muž, kterýžto je nejen učitelem biologie, ale i milovníkem a znalcem naší přírody a všeho živého.VVVV

Xerxová 14.6.2008 20:06

Re: Re: Beta s koťaty

jo - byly to potvůrky potměšilý ;-D. Betka nikdy nebyla agresor, ale přeci jenom byla poprvé zcela na volno ve stejném prostoru, jako zvědavá kůťata. Takže jsem byla trošku ve střehu - ale zbytečně. Ještě lepší bylo, že z půdičky dírou  vedle trámu uměli ti malí akrobati vylézt do okapu a shůry provokovali Betuši. A ta zírala s hlavou zakloněnou, jak se honí nad ní - a hned zase se sypali po schodech z půdy dolů - pomazlit se, zblízka si prohlídnout toho obrpsa a zase hup pryč. Opravdu akční zviřátka :-);-D

ri 14.6.2008 19:49

Re: Trochu z jiného soudku

a to jste neviděli, jak jsem uháněla ze zahrady když mi ten vrtulník zavrčel nad hlavou. ;-D

Při focení jsem opatrně přihlížela až když si ten roháč sedl. Obávám se, že nám ho dovezli s krbovým dřevem. Už z té hromady na dvorek vylezlo ledaco 8-o

zana 14.6.2008 19:02

Re: Beta s koťaty

chudinka malá, ošklivý koťátka na ni byly zlý;-);-D;-D;-DV

Jakub S. 14.6.2008 18:35

Drobný celkem náhodný citát z hovoru pár šikovných, neodpudivých, usměvavých

třináctiletých celých mužů: "Pi*o ku*va to je p*del - vole to je super pi*o! Napadne vás taky někdy vstoupit jim do hovoru s úsměvem a zdvořilým tónem pronést: Nazdar hoši, který z vás se křestním jmenuje pi*a, prosím? Ty jsi Pi*a Novák, ano? A ty Pi*a Novotný, ano? Hleděli by jak vyoraná myš, předpokládám... a pak asi za zády byste slyšeli: Tomu dědkovi šibe, nech ho byt, vole, vidíš že není normální... je to normální pi*a, vole...

Rpuť 14.6.2008 18:20

Re: Re: Trochu z jiného soudku

Hanko, skutečně může mít až 5cm. Ten na fotce je parádní!

http://www.brouci.vyrobce.cz/rohac-obecny/

Jakub S. 14.6.2008 18:10

Je to tak: Chet, old boy, she´s (as always) right...

A ta fotka - blahopřeju! Tady ty malé eroplánky  svým těžkým letem lítaly a vrčely (bzučely?) podstatně častěji než dneska. A přitom se do čím dál zdravější přírody vrací tolik druhů, hmyzu aji rostlinek - nebo přitom aji u nás klesá diverzita? Terrovi  - ?

Judith Saebel 14.6.2008 17:45

Re: Early Crowd Age?

Age of Juvenile Gangs?