5.8.2020 | Svátek má Kristián


Diskuse k článku

Bernská smečka: Když se řekne švýcarský bernský honič

Švýcarští honiči jsou lovečtí psi ušlechtilého vzhledu obdaření úžasnou noblesou a elegancí pohybu. Je to prastaré středně velké plemeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 29.1.2018 9:28

Moc pěkný článek

Plný informací, včetně praktických - co takové soužití obnáší. Jestli jsem vytušila správně - v článku je to jen opatrně naznačeno - tak výběh na oploceném pozemku, byť velkém - mu sám o sobě nestačí. Určitě potřebuje pracovat, něco dělat, na něco dávat pozor, jinak se nudí. A zahálka/nuda je matkou hříchu :-)

Radko, těším se na další články! A fotky máš opět zajímavé - ty z "běžného provozu" jsou nejmilejší, ty portrétní jsou krásné.

Z. Inka 29.1.2018 9:40

Re: Moc pěkný článek

Žádnému psovi nemůže stačit výběh na jakkoli velké zahradě. Nemusí se s ním sice denně nachodit kilometry, ale stačit mu to nemůže ( ne kvůli pohybu)

Z. Jenny 29.1.2018 13:29

Re: Moc pěkný článek

Souhlas!

R. Menšíková 29.1.2018 9:53

Re: Moc pěkný článek

Líp bych to nenapsala, Liko, nesmějí se nudit. Naše Candy taky jednou rozpletla plot, ale hned jsem to zjistila, zavolala ji zpátky a nejzajímavější bylo pozorovat, jak se jí vlastně ulevilo. Ona překonala překážku a pak ztratila koncepci; když mne viděla a slyšela, najednou věděla, co má dělat a byla šťastná.

Jak jsem psala, každý je jiný. Ale i když mám jednoho psa vzorňáka, ten se fakt ode mne nehnul, ani když před námi na cestě seděl zajíc (jen se po mně podíval a čekal na pochvalu), tak nikdy budoucím majitelům nevykládám, že jsou takoví všichni. Už jsem tady psala o Luně a Floortje, co žijí v Holandsku (ostatně je to ta dvojice na fotce 18), jedna z nich je honička ptáků a jednu dobu musela dostat elektronický obojek. Všechno je řešitelné, ale aktivně, nenechat je poflakovat a pak se divit.

Z. Lika 29.1.2018 14:25

Re: Moc pěkný článek

"Candy rozpletla plot"... ta je ale šikovná! Kdo nezažil, neuvěří. Vypadá to, že tihle psi jsou jako maliník - plot musí být důkladný a hluboko zapuštěný :D

Mám dojem, že "luna" znamená i bláznivá, to pak není divu :-) Hlavně že to vyřešili bez větších škod.

Z. Maya 29.1.2018 8:47

Moc hezké

povídání, lovecká plemena jsou pro mě spíš velká neznámá. Ale někde jsem četla o švyckém honiči a si pamatuju akorát, že jsem se divila tomu názvu plemene a kde že je a co je to ten švyc, tak teď už to vím. :D

Z. Yga 29.1.2018 8:43

Milá Radano,

supr článek, díky za podrobnější seznámení s "tvým" plemenem. Švýcarský honič je nesmírně elegantní pes - hlavně teda ten dlouhonohý (;o), i povahově je to příjemný pes, ovšem ta jeho samostatnost by mne asi zabila. No, teda nezabila, ale dobře vím, co to obnáší (:o)) ...

Podle poslední fotky jsem si udělala obrázek o barvách třech variant švýcarského honiče - tudíž jsem pochopila, že berňáček je trikolorní, švýcko bílý s hnědými plotnami a jurášek hnědý s černými plotnami - ten se mi líbí nejvíc, já jsem na tmavé psy (:o)).

Přimlouvám se sepsání podobných článků o dalších Švýcarech - je pravda, že mimo výstavní kruhy jsem se s nima ještě nesetkala...

Z. Maya 29.1.2018 8:59

Re: Milá Radano,

Jen připodotknu, že jura není hnědý s černými plotnami, to je geneticky nemožné, ale má barvu černá s pálením, stejná barva jako má můj lapiňák, jen to pálení je tmavší. A trikolor bernský je strakoš s pálením. A pálení není hnědé, ale žlutočervené, proto může vypadat od krémové až po tmavě červenou připomínající hnědou. A tihle psi mají krásně tmavé pálení. Ale to fakt jen tak na okraj, je mi jasný, že laicky je to černohnědý pes, i když odborně je to nesmysl. :D

R. Menšíková 29.1.2018 9:04

Re: Milá Radano,

Je to tak, pálení je jak píšeš, ale já mu neodborně taky říkám hnědé, dám si na to pozor :-).

Z. Yga 29.1.2018 11:30

Re: Milá Radano,

No ale co to pálení znamená? Že ten chlup je vlastně černý a nějak se zvrhl v hnědý (béžový)? Nebo je to terminus technikus?

P.s. Samosebou, že Brooke je černá s pálením (:o))), Erník bývá od ní akorát napálený (:o))))))).

Z. Maya 29.1.2018 12:49

Re: Milá Radano,

Ne, to pálení je žlutočervené, tedy cokoliv od světle krémové až po tmavě červenou a barvu a rozsah pálení určují jiné geny než geny určující zbylou barvu psa. Anglicky je to barva black and tan, takže z toho tan se někdy u nás pojmenovává jako tříslová. Ale to už je ten starý problém, že jedna a ta samá barva se u různých plemen nazývá různě.

R. Menšíková 29.1.2018 9:01

Re: Milá Radano,

Je to tak, barvy, jak píšeš, sedí (krásné jsou obrázky na konci standardu, do kterého je v článku proklik). Dobrá, dobrá, poradím se s kamarádkou ze Švýcarska a napíšu i o těch ostatních varietách, kterých tam je víc než berňáků (a daleko víc než u nás). Těch hnědo - černých jurášků je ve Švýcarsku nejvíc :-).

S tou samostatností se prostě musí počítat a nepřivolávat situace, které nechci. Za prvé nenechávám psy na zahradě půl dne bez dozoru, i když máme dostatečně vysoký plot zabezpečený proti podhrabání. Raději je mám kolem sebe v kuchyni. Za druhé se snažím být vždycky na vycházce tou nejzajímavější já. Pořád mám plné kapsy dobrot a odměňuju vždycky, když ke mně přijdou, i bez přivolání, pohladím, pochválím... Netrpím žádné výlety do křoví, pořád je musím vidět (taky aby mi nesnědli nějaký fujtajbl). Za třetí neexistuje na vycházce žádné povídání, prostě sledujeme psy a okolí, když se někde něco šustne, preventivně připínáme na vodítko. Je to otázka zvyku.

Z. Inka 29.1.2018 8:11

děkuji

a hlavně za poučení. U nás mají psa a fenku a celou dobu jsem myslela, že to je berňák. Jsou ale hnědobílí, co to teda mají? Hlavně ona je krasavice a ten hlásek! Bohužel je nesmírně poddajná a před Mařkou vždy lehne a vystrčí pupík. No a ta naše tramvája by si s ní strašně ráda hrála, ale obě paničky máme strach, že by jí mohla hodně ublížit. Takže kontakt Febe navolno a Mařka na vodítku je ideální. Pejska si brali ne přímo z útulku, ale odloženého a ten se nesmírně bojí velkých černých psů, takže i ty minimální kontakty jsou pasé

R. Menšíková 29.1.2018 9:09

Re: děkuji

Hnědobílí jsou švyčtí honiči - podle kantonu Schwyz - Švýcaři jim říkají Schwyzer (dříve se i u nás používalo honič schwyzský).

Z. Xerxová 29.1.2018 6:57

hezký den

hezké pondělí všem Zvířetníkům a zvířátkům :o) ...

Skvělé představení plemene. S klady i zápory, s nádhernou fotodokumentací. Představíš i další členy bernské rodiny ?? I když je mi jasné - že tihle trikolóři jsou tvým osudem... ale jistě umíš i ty další

R. Menšíková 29.1.2018 7:23

Re: hezký den

Ten nápad má něco do sebe. Je pravda, že jednotlivé variety se neliší jen barvou. A mne to docela překvapilo, poprvé jsem to slyšela od chovatelky, která si k berňákům "přibrala" honiče švycké, bernské pak považovala za ... hledám správný výraz, abych někoho neurazila ... zkrátka vhodnější jako parťáky do rodiny. Začala jsem si toho všímat třeba na klubových výstavách. Byla jsem svědkem potyčky švyckých honičů, u bernských se to nestává.