4.12.2020 | Svátek má Barbora


Diskuse k článku

Bernská smečka: Když se řekne švýcarský bernský honič

Švýcarští honiči jsou lovečtí psi ušlechtilého vzhledu obdaření úžasnou noblesou a elegancí pohybu. Je to prastaré středně velké plemeno.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hlavsová 31.1.2018 11:30

Voni rozuměj...

Moje babička vždy hovořila s domácími zvířaty a když nad tím ostatní kroutili hlavou, říkala "Já jim to vyložim a voni to rozuměj." Moji též rozumějí. Když řeknu "Jdeme ven" nebo "Půjdete k babičce" nastane úprk ke dveřím z bytu. Když řeknu "Chcete čurat?" dostaví se ke dveřím do zahrádky. Když řeknu "Zůstanete doma, já přijdu" skočí do pelíšků a čekají na pamlsek na rozloučenou.

R. Menšíková 31.1.2018 6:32

Re: Moc se mi líbí

Kalinka je oříšek. Minulou středu dostala druhou dávku trocoxilu a tak jsem hned volala na veterinu, abych objednala další. K dotazu paní doktorky jsem sdělila stav: perfektní, jí, běhá, raduje se. V pátek začala chodit po třech. V sobotu jsme jeli na veterinu. Dostala injekce (hlavně vit. B). Zlepšila se, ale ne do původního stavu. V neděli v poledne jí noha otekla a nešlapala na ni. Kdyby něco, měli jsme volat pana doktora, ale nechtěli jsme rušit při obědě. Když byla přijatelná doba, noha byla dál oteklá, ale Kalinka ji používala. V pondělí jsme jeli na veterinu, oba doktoři nad tím kroutili hlavou, Kalinka dostala injekce a prášky. Chodí a mně se zdá, že otok mírně ustoupil, ale těžko říct, možná přání otcem myšlenky. V každém případě jí chutná a občas se chodí s ostatními motat do kuchyně, zájem má...

D. Ruščáková 30.1.2018 18:14

Re: Moc se mi líbí

Radano, já mám dojem, že třeba choďáky zase tak zmenšují, že jsou z nich lištičky:))

Jinak máš pravdu, standard byl tvořen s nějakou ideou o kvalitě psa a měl by se dodržovat. Vím, jak lidé množili německé ovčáky bez papírů, až byli větší a větší... měli širší hrudníky a dysplazie a potíže s páteří (včetně torzí) je začaly kosit.

Jinak díky za bezvafdný článek a skvělé fotky. Máš perfektní smečku a jsem ráda, že jsem aspoň jednu holčičku mohla vidět na vlastní oči:)) Co Kalinka?

R. Menšíková 30.1.2018 4:33

Re: Jsou to krásní psi,

Lucka měla nejdřív bernského honiče, potom gaskoňce.

R. Menšíková 30.1.2018 4:31

Re: Moc se mi líbí

Může mít vliv i krmení. Je ale nesprávné se tvářit, že to nevadí. Jestliže ale standard platí, nemůžu se tvářit, že ten přerostlý pes je přece krásný, tak co? Nedávno jsem četla článek, kde se psalo, že výška bernských honičů je maximálně kolem 60 cm. To mne dost rozčililo, přiznám se. Podívala jsem se, kdo je autor, a přirozeně psal o všem možném, hodně o cestování, žádný kynolog.

Z. Hanča 29.1.2018 22:04

Moc se mi líbí

tihle pejsci, jsou elegantní a přitom vypadají tak mile a jemně! Díky za rozšíření obzorů.

Zaujala mě zmínka o tom, jak jsou čím dál tím vyšší. Stejný problém mají čeští strakáči, také jich čím dál víc přerůstá svůj standard. Čím to asi je, že by krmením, které je kvalitnější než dřív?

Z. Vave 29.1.2018 21:27

Re: Jsou to krásní psi,

Pravda, Gaskoněc! Děkuju, Xerxová. Jsou to všechno krásní psi, ušatí, strakatí, to mám ráda.

Z. Xerxová 29.1.2018 21:23

Re: Jsou to krásní psi,

to byl Gaskoněc - sice nízkonohý honič, ale z Francie

Z. Vave 29.1.2018 20:27

Jsou to krásní psi,

děkuju za podrobné a zajímavé představení. Myslím, že Lucka Vaňková měla nízkopodlažní berňáky - nebo se mýlím a byla to jiná rasa?

R. Menšíková 29.1.2018 19:35

Re: velice zajímavé čtení

V pohybu jsou fakt úžasní, náš nejstarší, Abax, neměl konkurenci. Ještě u jeho pravnuků se to pozná. A Czardas - my to vyslovujeme "Čardaš", majitelka "Cardas", ale všichni víme, o kom je řeč...

T. Zana 29.1.2018 19:20

Re: Radko

Děkuju. Budu se na to muset soustředit, když jsem dokázala potkat kudrnatého retrívra, tak přece musím narazit (aspoň ještě na jednoho) bernského honiče :-)

M. Crossette 29.1.2018 19:12

velice zajímavé čtení

třeba hned v začátku, že se deli podlé kantonů. Také přiznávám, že se mi vice líbí ti na vyšších nohách, ale jinak jsem hezcí všichni. Krásná sada fotek, nejvíce se mi asi líbí fotka č.17- Elf na sněhu. A co do temperametu, no asi se jim "honiči" neříká jen tak pro nic za nic. A dokonce má jeden hezké jméno "Czardas" (tedy jestli se to čte "č"), pes s takovým "tepmerantním" jménem přeci nemůže být gaučák. Asi není snadné nabídnou psu dokonalé využití odpovídající jeho rase. Ale když se to povede, musí to být radost sledovat je v pohybu, ke kterému byli "zrozeni".

T. Zana 29.1.2018 17:44

Re:

Skoro jistější je myslím napsat to k aktuálnímu článku, jak píše Xerxová.

T. Zana 29.1.2018 17:42

Re: Radko

Ahááá :-))

No jo, jak jsem psala, když člověk pořádně nezná, tak mu to nedojde :-)

R. Menšíková 29.1.2018 17:40

Re: Nádherný zvířata

Tomu rozumím. Je to na delší povídání, ale přesně vím, o čem mluvíš.

R. Menšíková 29.1.2018 17:39

Re: Radko

Jasně, Lucka měla Arguse. Já se vlastně s Luckou znám odsud...

A. Rgova 29.1.2018 17:26

Nádherný zvířata

a společníci a u Tebe i s láskou chovaný.

Vůbec jsem netušila, že je tolik druhů honičů ze Švýcar. Pravd,a lesů a hajných je tam spousta.Děkuji za příjemné čtení.

K dovětku článku jen zmíním, že pokud je méně a méně té správné práce pro honiče je možná správné, že je méně a méně honičů. Myslím to pro psy obecně.

Rozumím té lásce k plemeni, taky mám pod kůží jedno vyjímečně. Že se i zapomenu a bez rozmyslu pohladím cizího psa v cukrárně s větou JÉÉÉ STRAKÁČEK. Hned bych si jednu sama pleskla.

Ale asi takhle, čím dál víc vnímám psy jako oběti lidí. Jako genetický hračky. Kdybychom tak jako lidi dokázali v něčem udržet míru. Dokud to bylo potřebné kvůli pomoci v práci a pro přežití obou druhů mělo smysl, aby hajnýho honič byl rychlý a samostatný, aby řezníkův rotvajler měl silný plece do postraňků, sveřepej výraz a respekt každýho dalšího psa, bernardýn sílu, kožich a klidnou duši....Teď je kolem chovu psů tolik nesmyslů, extremů, zneužívání. Mám z toho blbou náladu. A to na tom tady Ti psi nejsou až tak hrozně jako leckde jinde na světě. Přesto tolik bezprizorních zbytečně namnožených psů co je teď, to ještě před 20lety bylo naprosto nemyslitelný. Ještě i před 10 lety to bylo hodně jiný.

R. Menšíková 29.1.2018 17:24

Re: Radko

Otázka za sto tisíc! Naše nejmladší, Meira, se narodila v říjnu 2015 a má v plemenné knize číslo 800. První vrh v Česku byl v roce 1993. Třeba loni se jich tu narodilo 42, bylo to 8 vrhů. Já osobně je potkávám jen na výstavě, nebo na návštěvě. Ale bydlím na vesnici. Vím, že co naše štěňata žijí v Praze, občas někoho potkají, ale je to vzácné (proto mi to hned každý hlásí). V naší chovatelské stanici se za celou dobu, tzn. od roku 2007, narodilo 46 štěňat, ale to je dost málo, já to nemám jako nějakou prioritu. Z toho 23 jich ovšem odešlo do zahraničí. Tak kolik jich tu žije fakt nevím, to odhadnout neumím.

Z. Xerxová 29.1.2018 17:20

Re:

většinou ke svým článkům ještě pár dní nakouknu (a myslím, že to tak má řada autorů). Takže dodatečné ohlasy zaregistruju. A nebo se dá přidat komentář k aktuálnímu článku - třeba ke komentáři autora starého článku...

Z. Xerxová 29.1.2018 17:19

Re: Radko

vidělas ho :o) při našem prvním setkání - v roce 2006 na výstavě psů. Lucka ho tam měla :o) A já štěnítko Betynku. Je s Argusem na fotkách...

Z. Maw 29.1.2018 17:15

ps: prosim o radu jak je to s komentovanim starsich clanku. nestiham kazdy den a nekdy bych rada pripsala.komemtar - ma.to smysl treba 3dny po?

Z. Maw 29.1.2018 16:52

krasne fotky a krasne predstaveni plemene. gratuluji i k uspesnemu chovu a krasnych vyslescich odchovancu, cloveka jiste tesi nejen fakt, ze jwho odchov je tak skvely jako i snaha panicku toto v jedinci podporovat.

pes je to moc hezky a v podstate jsem o nem nemela valne informace, hlavne me prekvapila varianta s koncetinami. Tak hodne zdravi vasi smecce a zadne nezbedy pustene na volno :)

T. Zana 29.1.2018 16:40

Radko

Díky článkům tady na Zvířetníkům o bernských honičích vím, ale myslím, že jsem je v reálu ještě neviděla. I když fakt je, že dokud jsem o nich nevěděla, mohla jsem je přehlédnout nebo poplést s něčím jiným... Kolik jich tak asi v Česku je?

T. Zana 29.1.2018 16:01

Re: Krása, krása

Přesně, člověk vždycky čte články o tom, jak je to který plemeno úžasný, tohle taky ... a tamto taky... nikdo ale nepopíše, že existujou i problémy. A problémy v životě jsou, nejen se psy.

Skvěle sepsané, zajímavé - fakt výborné. A skvělé fotky!

Z. Lika 29.1.2018 14:25

Re: Moc pěkný článek

"Candy rozpletla plot"... ta je ale šikovná! Kdo nezažil, neuvěří. Vypadá to, že tihle psi jsou jako maliník - plot musí být důkladný a hluboko zapuštěný :D

Mám dojem, že "luna" znamená i bláznivá, to pak není divu :-) Hlavně že to vyřešili bez větších škod.

R. Menšíková 29.1.2018 14:13

Re: proč bych si měla

Jo a laňky taky nemusím, z toho jsem rozpolcená... Mně to sice dobře nedělá, ale když jsou majitelé nadšení ze psů, které mají na práci, to se ráda nechám pochválit...

R. Menšíková 29.1.2018 14:07

Re: proč bych si měla

To jsou takové naše soukromé legrácky... Třeba Candy se vždycky na výstavách velmi dařilo, i začali jsme jí říkat nejkrásnější fenka vesmíru :-). No a ten vicesvětový vítěz byl tenkrát v Poznani druhý (za taky naším psem, ale jako jedničku jsme vezli právě krásného Bandiéra - který světového vítěze dostal až za pár let v Bratislavě), tak jsme si z toho dělali legraci...

R. Menšíková 29.1.2018 14:02

Re: Krása, krása

To já taky, vůbec si to neumím představit. Podle mých zkušeností se dají uhlídat, ale zakřiknout to nechci. Osobně nemám ráda ty inzeráty plné superlativů, občas potom následuje inzerce vrácených štěňat...

E. Šusová 29.1.2018 13:40

Krása, krása

a to nejen fotografická, ale hlavně informativní. Takhle by to mělo být - plný a pravdivý informace o plemeni. Já je miluju pro jejich krásu a ušlechtilost a právě i tu emaptii, která z nich čiší. Jen, kdyby tam nebylo to "jen" :-) , čímž mám na mysli jejich "rozběhanost". Jsou to nádherní psi a je vážně škoda, že dnešní svět je pro ně de-facto dost nebezpečný. Umřela bych hrůzou, kdyby mi zmizel z dohledu.

Z. Jenny 29.1.2018 13:36

Psí elegáni

a šarmantní fenky ve vašem provedení se mi moc líbí a ráda o nich čtu. Krásné fotky krásná smečka. Ať se vám všem stále daří a jste zdrávi.

My máme taky různé průpovídky,např.když odcházíme používáme"jdeme do obchodu nakoupit, pěkně čekat" , už to umí obě. Nebo pokud někde blafou psi, nenecháme je zajíkat se štěkotem a říkáme "to se nás netýká", taky už to umí a sklapnou. Na moje plesknutí s komentářem "a konec", odchází obě do pelíšku, no a pod. :-)