29.5.2024 | Svátek má Maxmilián, Maxim


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Znáte ovoce kaki?

Každý rok od září do prosince jsou na několika zahradách v naší čtvrti vidět stromy obalené plody ovoce, kterému se v angličtině říká persimmon...

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Blaza 30.10.2020 9:18

Mňam, mňam, kaki mám moc ráda, je to lahodné ovoce. V

Z. Inka 30.10.2020 8:24

Kaki mne kdysi naučila jíst kamarádka Gruzínka, ještě hluboce v totalitě. Maminka jí je posílala, oni byli asi trochu výše postavení, jinak poštou by to asi nešlo. V tomto období začíná být kaki finančně zajímavé, takže si ráda pochutnám. Já kupodivu můžu i to ještě trochu svíravé.

Když už se tu píše o netradičním ovoci, mám dva dotazy. První na recepty z jedlých kaštanů, zatím je s Bimboušem dlabeme pečené. Při této příležitosti bych se chtěla Maričky zeptat, na nádivku s kaštany. A druhý na mišpule, které na mne a mráz zatím čekají na stromě. Předem velké díky

Z. Matylda 30.10.2020 7:58

Úplně zralé kaki je na mě strašně sladké- to já nerada. Mám ho ráda chvilku předtím, když už zralé je, ale ještě ne tak měkké. Je sladké tak akorát :)

Z. Lika 30.10.2020 8:27

No jo, ale kde k takhle zralému kaki přijdeš? Nechávám si je dozrávat na kredenci, ale takhle zralé, jak má Marička na fotkách, teda nikdy zdaleka nejsou. Ráda si je přikusuji ke kafi :-)

Z. Iva 30.10.2020 8:32

V Lidlu mívají izraelské, které se dá jíst tvrdé. Označení "ready to eat"

Z. Lika 30.10.2020 8:37

Díky za tip, Ivo, snad na ně natrefím. Většinou mají ty malé, ze Španěl. Ale teď je sezona, budu po nich pátrat.

A. Alimo 30.10.2020 11:20

Já nehraju, od nás je nejbližší Lidl cca 50 km. A při tom tam chodím moc ráda nakupovat. Mladí na něj skoro koukaj z okna -když otočí hlavu doleva:-), ale to je od nás 65 km a v dnešní bláznivé době je fakt asi lepší sedět doma;-€

Z. Jenny 30.10.2020 12:39

Tak zkus otočit hlavu třeba doprava. ;-D Promiň a do hlavy nééé ! :-)

Z. Matylda 30.10.2020 10:05

Zapomněla jsem dva kusy v košíku s ovocem... nevím, jestli dozrálo i díky jablkům, ale prostě bylo hodně měkké a sladké.

Z. Lika 30.10.2020 10:24

Jablka urychlují zrání určitě. To je dobrý nápad, nedocvaklo mi to, použiju na kaki.

Z. Lika 30.10.2020 7:05

Mám kaki ráda, je to příjemný "zákusek". Ale vůbec by mě nenapadlo, že rostou i u vás, Maričko, mám je spojené s Dálným východem. Ten strom ověšený obrovskými plody vypadá luxusně, mňam. Mám dojem, že kaki napomáhá plodnosti, takže musí obsahovat spoustu minerálů a vitamínů v příhodném poměru. Každopádně udělají tělu dobře :-) Škoda, že nemůže růst i u nás, hnedle by bylo lokální :-) Jo a parádní mlsné fotky, pohled na tu vlastnoručně natrhanou úrodu je velmi uspokojivý :-)

Z. Iva 30.10.2020 8:40

U nás růst může, na chráněném místě, ale prý občas omrzne. Na Slovensku ho pěstuje pan Hlavatý. Tady jsou fotky: https://zahrada.online/viewtopic.php?f=28&t=698&p=7885&hilit=kaki#p788 Občas jsou stromky ke koupi, cena 500+

Z. Lika 30.10.2020 9:05

Pan Hlavatý má pěknou úrodu! Nepíše se tam, kde na Slovensku je pěstuje, asi hodně nízko. Ale je jasné, že když se najde chráněný slunný kout někde u zdi, která drží teplo, daří se tam lecčemu i ve vyšších výškách. Nadšení zahradníci jsou schopni lecčeho :-)

J. Fialová 30.10.2020 7:05

Maričko, zdravím za oceán!

Na exotické ovoce (s výjimkou banánů, citrónů a mandarinek) vždy zírám značně nedůvěřivě. Jsem taktéž "tuzemák": co v naší kotlince vyroste, to se sluší sežrat, přece :-P . Hlavně domácí jablka, a na psím výběhu máme velké meruňky a ořech - k radosti psů i páníků.

Z. Lika 30.10.2020 7:50

Ty velké meruňky - myslíš asi velikost plodu? Ale i kdyby byly malé, závidím. Zralou meruňku ze stromu jsem ochutnala a je to božské ovoce. Mmch prý existuje kdesi nějaký pidinárůdek, který na meruňkách (sušených) přežívá pár měsíců v zimě, dělají si z nich "čaj", a těší se neuvěřitelnému zdraví a ženy jsou plodné do devadesáti.

J. Fialová 30.10.2020 8:01

Stromy velké, plody - obvykle spousta malých, letos bylo jen málo ale velkých. Jo a bez té plodnosti do devadesáti se rozhodně obejdu ;-D

Z. Lika 30.10.2020 8:39

No, tak to musíš s meruňkama opatrně ;-D Ale kdybych měla poblíž meruňkovníky, asi bych nejedla nic jiného, ty se snad nemůžou přejíst, aspoň nikoho takového neznám.

J. Fialová 30.10.2020 9:00

Přejíst se sice nemůžou, ale... Ve větším množství můžou zrychlit Tvůj krok, podobně jako šaratice ;-D

Z. Lika 30.10.2020 9:05

Aspoň všechno jde, jak má ;-D

Z. Xerxová 30.10.2020 6:37

hezký pátek všem Zvířetníkům a zvířátkům :-)

Kaki znám, ale nekupuji. Snažím se jíst "tuzemské" ovoce - zatím stále ještě máme zásobu vlastních hrušek i pár malých jablíček. Jasně že někdy neodolám, a něco "exotického" pořídím. Třeba veliké pomelo.

Z. Lika 30.10.2020 9:08

Hrušky jsou moje oblíbené ovoce. Oblíbenější než jablka. Jablka jsou takoví spolehliví dělníci našich zahrad. Bývaly ve všech dětských knížkách, slabikářích... nevím, jestli tam ještě jsou. A takový čerstvý džus z jablek, hernajs, ostrý a svěží jako říjnové nebe, nádhera...

T. Zana 30.10.2020 15:20

Jé, jablečnej mošt!

My s teda jezdíme do Kácova do pivovaru ;-) , ale vedle je pálenice a ta na podzim dělá taky mošt. A ten teda je R^!!