20.4.2024 | Svátek má Marcela


MLSOTNÍK: Znáte ovoce kaki?

30.10.2020

Každý rok od září do prosince jsou na několika zahradách v naší čtvrti vidět stromy obalené plody ovoce, kterému se v angličtině říká persimmon (u vás kaki). Barva zrajících plodů se postupně mění od žluté přes oranžovou až do červené. Dlouho jsem nevěděla, o jaké stromy jde. Když jsem to zjistila a pak persimmon i ochutnala, zalitovala jsem, že takový také nemáme na zahradě. Chuť ovoce je lahodná a jestli jste někdo správně vyzrálé kaki ochutnal, jistě mi dáte za pravdu.

Odrůda Hachiya - jistě třetina ovoce už je sklizená. Ovoce kaki.

Že existuje ovoce jménem persimmon, jsem zaslechla už dříve, jen jsem ho nikdy neochutnala ani přesně nevěděla, jak vypadá. Tak jsem si jméno jen přidala do seznamu neznámých druhů exotického ovoce a tím to skončilo.

Měli jsme už Trixie, když jsme jednou na podzim zajeli na místní ovocný a zeleninový trh. V plánu bylo koupit další velkou krabici sladkých brambor, pro nás i pro Trixie. U stejného stánku s bramborami měla paní na stole rozloženou řádku velkých plodů a na můj dotaz odpověděla, že jsou to persimmony. Byly velké, těžké a jeden kus stál dva dolary. Koupila jsem dva, abych konečně poznala, jak ovoce chutná. Paní mi řekla, že jsou dokonale zralé, a vysvětlila, jak je správně jíst. Doma jsem jeden kus okamžitě snědla. Chuť mě nadchla a hned jsem zalitovala, že jsem persimmonů nekoupila víc. Chuť bych přirovnala k přezrálé meruňce, ale spíše k hodně zralému mangu. Bylo to poprvé a do nedávna naposledy, kdy jsem persimmon ochutnala.

Odrůda Fuyu u jiného domu

Od začátku července chodím ráno před snídaní na půlhodinovou, ozdravující procházku cik cak ulicemi v naší čtvrti. Někdy tak jdu kolem domu nedaleko od nás, kde na přední parcele jeden takový strom roste, obalený velkými, těžkými plody. Dům byl zjara krátce na prodej, teď v něm bydlí nová mladá rodina. Když jsem se v půlce října kolem domu vracela z procházky, ze dveří právě vyšel nový mladý majitel. Dodala jsem si odvahu a zeptala se ho, jestli ví, jaké ovoce na stromě má a zda by mi několik kousků neprodal. Pán věděl, ale jeho odpoveď mě na moment zaskočila, protože zavrtěl hlavou a s vážnou tváří řekl, že ovoce neprodává. Pak se ale usmál a dodal, že zdarma si mohu natrhat, kolik chci. Dokonce mi z garáže donesl igelitový pytlík, ať si ho rovnou naplním. To víte, že jsem měla radost, a s díky nabídku přijala.

Přinesla jsem si plný pytlík persimmonů

Doma jsem nedočkavě jeden kus rozkrojila. Pravda, celý plod byl světlejší, tvrdší a vnitřek na pohled méně vyzrálý, než ten koupený na trhu. Byla jsem ale netrpělivá tu dobrotu zase ochutnat a nečekala jsem, že v chuti bude velký rozdíl. Jenže ouha! Po prvním soustu se mi pusa trpkou, svíravou chutí stáhla tak, že byla jak ochrnutá. Pocit, jako byste v puse rozkousali celou hrst trnek. S chutí persimmonu z trhu se tahle nedala vůbec srovnat! Jak je to možné?

Odrůda Hachiya má velké a těžké ovoce

Zasedla jsem k počítači a prvně si pořádně přečetla, jaké ovoce persimmon vlastně je. Pochází z Číny, ale jeho pěstování se rychle rozšířilo do Koreje, Japonska i Evropy. V Americe dokonce roste odrůda Diospyros virginiana, kterou znali už Indiáni. To je ale spíše dekorativní, často divoce rostoucí strom. Jeho plody jsou o hodně menší a přezrálé padají na zem k radosti divoké zvěře.

Vlevo dobře vyzrálý - vpravo stále tvrdý persimmon

Druhů kaki jsou desítky, v americkém podnebí se nejvíce daří dvěma japonským odrůdám. První je Hachiya (někdy pod názvem japonský persimmon), odrůda, kterou jsem si koupila na trhu a od štědrého souseda donesla domů. Hachiya má velké, těžké plody žaludového tvaru, které váží mezi 350 až 400 gramy. Druhá odrůda se jmenuje Fuyu a má menší, zploštělé plody, které tvarem připomínající větší rajče.

Zralý plod rozkrojený

Vyzrálé ovoce obou odrůd chutná stejně, hlavní rozdíl je v trpkosti nedostatečně zralých plodů. Hachiya odrůda má vysoký obsah taninu, dužina ovoce je tedy velice trpká a svíravá, jak jsem sama poznala. Teprve když ovoce zcela vyzraje a změkne, jeho trpkost zmizí. I to mohu potvrdit. Dužinu předčasně rozkrojeného kaki jsem nechala v zakryté misce na stole do druhého dne dozrát. Opravdu trpkost zmizela a druhý den jsem s chutí vše snědla. Naopak odrůda Fuyu je tzv. “non-astringent“, neobsahuje tanin, nebo jen málo, může se proto jíst ještě tvrdá a ne zcela vyzrálá.

Pecky z několika plodů (a dužina z jednoho celého kaki)

Kaki se pro dopravu sklízí tvrdé, polozralé. Koupené pak při pokojové teplotě za několik dnů vyzraje do sladké mlsoty. Plod odrůdy Hachiya většinou nemá pecky, nebo jen jednu, výjimečně dvě. Pecky jsou tmavě hnědé, připomínající prodloužená semena slunečnice.

Kaki chutná nejlépe dokonale zralé, až přezrálé. Jeho vnitřek se změní z pevné dužiny na polotekutou hmotu, nebo, jak někde píší v “syrovou marmeládu“. Právě v takovém stádiu si teď ty svoje, obrněná trpělivostí, postupně vychutnávám (polovinu donesených kaki mám v lednici, která zrání zpomalí).

Ovoce má málo pecek, někdy žádnou

Kdy se blíží den D, už snadno poznám. Světle oranžová slupka začne tmavnout, až získá červenou barvu. Původně tvrdé ovoce změkne jako gumový míček nebo balónek naplněný vodou. Musím ho brát do ruky opatrně, větším tlakem by mohla slupka prasknout a šťáva vytéci. Právě takové ovoce je to nejchutnější a nejsladší.

Dobře vyzrálé kaki můžete jíst několika způsoby. Buď vršek skrojit nebo natrhnout a lžičkou obsah ze slupky vydlabat. Nebo na talířku rozkrojit, lžičkou vybrat a talířek vylízat! Zakousnout se do měkkého kaki sice také můžetem, ale musíte počítat s tím, že vám šťáva poteče po bradě a půjdete si umýt opatlané tváře. Já si obsah rozkrojeného kaki lžičkou vyberu do misky a teprve pak sním. Slupka je jedlá a jako skoro ve všech slupkách jsou v ní vitamíny. Musít být ale z hodně vyzrálého ovoce, jinak v ní může stále být náznak svíravé chuti. Takovou slupku pak sním samostatně, po vydlabání vnitřku.

Lžičkou vykrojená dužina

Persimmony, které jsem si přinesla domů, jsou velké a opravdu syté. Jeden vydlabaný kus tak sním během dne nadvakrát. Ovoce lze využít i jinak, nejčastěji do těsta, nebo rozmixovat do zmrzliny jako „smoothie“. Podle mne je ale opravdu nejlepší čerstvé, rovnou do pusy. Má spoustu vitamínů a minerálů, které je skoro hřích tepelným zpracováním zničit.

Přidávám jeden starší odkaz z mnoha na českém netu. Jestli si někdy v obchodě tvrdé kaki ovoce koupíte, věřte, že se nevyplatí s konzumací spěchat. Připravíte se tak o pravý chuťový požitek.

Foto: Marička Crossette

Marička Crossette Neviditelný pes



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !