10.5.2024 | Svátek má Blažena


MLSOTNÍK: Mořské dary nebo - chcete-li - potvory

22.6.2007

Zaplať pánbu, že ne s "hadry", botami, kabelkami a dalšími zbytečnostmi. Je jich tu sice v okolí už docela dost, ale nutno podotknout, že u nich je zelenina vždy čerstvá, ovoce upravené a krásně připravené, např. ananasy očištěné, nakrájené, člověk s tím nemá žádné starosti a může rovnou konzumovat.

Stále to kropí, kontrolují, vyhazují nahnilé či poškozené plody, radost na to pohledět. Divil se náš dlouhodobý zelinář, proč najednou zkrachoval! Já tedy ne. Jeho zelenina se občas hodila tak na kompost a ceny jak ve Fruit de France. Pracují 7 dnů v týdnu, od 7.00 do 21.00, střídá se tam celá rodina, pořád jsou v pohybu a pořád něco upravují, přenášejí, uklízejí, přitom ceny nejsou nijak přemrštěné. No, jejich trhy mi vadí a vadily vždycky a jsem ráda, že např. z Palmovky a jiných frekventovaných míst zmizely, ale tyhle obchody nemají chybu!

Ale trochu jsem odbočila. Šla jsem si vyřídit něco do Čs. Spořitelny a hned za ní je tento krámek, kde už se vystřídala spousta provozovatelů a prodávali kdeco, mimo jiné i ty "šikmooké hadry". Protože jsem se ještě potřebovala přesunout naproti do banky a chtělo se mi úžasně kýchat, řekla jsem si, že si v tom krámku koupím papírové kapesníky. Vlezla jsem ale do úplně jiného interiéru a zarazila se o milou droboučkou asiatku, která mne úžasně lámanou češtinou vítala ve "špeciálizóvaným pródejná pro rybá a produktý moré, korená extra asijská kuchyné a urcite se podívala". Tak jsem se podívala.

A žasla. Skvělá balení krevet tygřích, loupaných i neloupaných, chobotnice, sépie, velká přes půl patra mrazáku i malé sépie ve vakuovém balení, mušle, škeble, malé krevetky, mix. darů moře a spousty dalších ryb se na mne "usmívaly" z mrazáku a za nimi stála obrovská police, plná omáček, obalovacích směsí, zeleniny, ovoce, dochucovacích přísad, koření apod., vše originály a srdce mi zaplesalo. Nemusím do čínské tržnice, vše mám za rohem a je to přesně to, co potřebuji pro své asijské experimenty a pro mlsný jazýček na mořské dary. A ty ceny!!!! Ve srovnání s Kč 1 200,- za krevety tygří v MAKRO mi těch požadovaných 350,- Kč připadalo jako sen!

Takže jsem nelenila! První óbr taška byla plná koření, ochucovadel a balicích směsí. Následovala kontrola mrazáku a už mi bylo jasné, že musím zkonzumovat spoustu věcí, aby se mi uvolnily aspoň dva šuplíčky a ty jsem zase mohla naplnit! Což se stalo a mrazáček je nyní pln dobrot typu: krevety, mušle, sépie... No, tak takhle se ale nezhubne!

A stejně už se jen těším na to, až to začnu všechno zpracovávat a připravovat. A věřte, je to strašně dobré, zdravé, dietní, zkuste to taky! Myslím, že i ten, kdo moc podobná jídla nemusí, si přijde na své. Ráda bych vám popsala přípravu velmi jednoduše a hlavně bez přísad, které byste třeba doma neměli nebo je kupovali jen za tímto účelem. Dají se mnohdy dost dobře nahradit tím, co je dostupné běžně. Jednoduché, ale určitě si vyberete.

Velké královské krevety, loupané, připravované na grilu nebo rozpálené pánvi, s česnekovou omáčkou¨

Velké krevety rozmrazíme (pokud je nemáme čerstvé, ovšem to se nedoplatíme). Jsou takové "hnědé", nicméně - barvu teplem rychle změní. Ideální příprava je, kdo má "raclette gril" s lávovým kamenem nahoře, kdo nemá, může připravovat na pánvi nebo na klasickém grilu venkovním. Potvůrky by ale měly v tomto případě odpočívat na grilovací mističce, lehce potřené tukem, není moc vhodný přímý kontakt s žárem dřevěného uhlí.

Rozpálíme gril a krevety na lehce olejem potřené plotýnce rychle opečeme z obou stran až zrůžoví.

Před tím si připravíme omáčku:

Majolku smícháme se sekanou čerstvou bazalkou a špetkou máty, přidáme trochu mléka nebo lépe zakysané smetany na zředění a rozmačkaný česnek podle chuti a co kdo snese, nemělo by ho ale být zase až moc, potlačil by chuť krevet. Přisolíme. Omáčku je lépe nechat chvilku rozležet, aby se chutě spojily. A pak už jen bereme krevety za ocásek, namáčíme tělíčka v omáčce a mlsáme a mlsáme třeba s bílým chlebem.

Mušle v citrónové omáčce s olivovým olejem a bylinkami

Loupané mušle velmi krátce povaříme v osolené vodě a dáme stranou na teplo. Jsou-li neloupané, je s nimi větší práce, ale taky větší sranda. Taky jsme mušle vařili v krabicovém bílém víně, jsou pak mnohem lahodnější. A v tom případě víno nesolím. Víno, jsou-li mušle vyloupané, nevylévám, ale dá se pak použít na další jídla, třeba i do té zálivky. Jsou-li vylovené čerstvé nebo i u některých mražených neloupaných se mi to stalo, vylévám ho, protože v něm bývá písek.

Připravíme si zálivku:

Citrónovou šťávu - já tedy spíš používám šťávu z limetky, je intenzivnější a chutnější, smícháme s olivovým olejem a trochou bílého vína. Nasekáme si čerstvé bylinky, používám libeček, bazalku, petrželovou nať, vše na hodně jemňoučko. Vmícháme do zálivky, přikořeníme ještě bílým pepřem, můžete zakápnout ústřicovou omáčkou nebo sojovou, mušle tím zalijeme ještě teplé. Pak vstrčíme do chladničky a necháme hezky vychladit, aby mušle natáhly tu šťávičku. S bílým chlebem a dobrým Chardonnay, Chablis či jiným suchým vínkem je to skvostné pošušňání. Zapalte svíčky a krmte se navzájem, romantika jak hrom!

Salát z krevetek malých

Jsou-li čerstvé, lehce je proženu po rozpálené pánvičce s trochou tuku a teplé zaliji stejnou zálivkou, jako výše uvedená. Může se dále dotvořit např. citrónovou trávou, sekanou bílou cibulí, která tolik nečpí, z bylinek dále čerstvé lístečky yzopu nebo jemňoučce sekaným zeleným od pórku, vše buď hodně jemně posekám nebo používám speciální mlýnek na bylinky, dost se mi osvědčil. Zmrazené vhodím do bílého vína, nechám přejít varem, vylovím děrovanou sběračkou, dám do misky a postupuji stejně se zálivkou.

Na krevetový salát si dávám pak lžíci šlehané zakysané smetany s trochou vína. Jen tak, čepičku na ozdobu. Ale až zastudena.

Smažené malé sépie, plněné zeleninou a čímkoli dalším

Malé celé sépie rozmrazíme, jsou-li mražené a dovnitř vsuneme cokoliv, co není příliš aromatické, např. olivu, velkou loupanou mandli, česnek, naložený v oleji (úplně ztratí svoje aroma a je to v té sépii moc dobré), malou cibulku, prostě, co vás napadne. Pak si buď vytvoříme čínský obal sami nebo si jej koupíme hotový, např. v tom našem zázračném krámku.

Obal:

rozdrtíme v sáčku kukuřičné lupínky, co se používají na cereální snídaně. Pokud možno na hodně jemno. Smícháme je se strouhaným kokosem a trochou škrobové moučky v poměru tak 10:30:60 (škrobová moučka:kokos:lupínky). Pak omočíme naplněnou sépii v kokosovém mléce (koupí se i v supermarketech) a obalíme ve směsi, necháme volná chapadýlka. Směs by měla dobře přilnout a dobře sépii obalit, klidně omočte 2x, aby byl kabátek silnější a křupavý.

Hned vkládáme do rozpáleného oleje a smažíme.

POZOR: sépie se nesmí přesmažit, tzn. čím je tam déle, tím je gumovější a pak dojde na ty již zmiňované karimatkové proužky.

Sépiové kroužky, které se již prodávají obalené zamrazené obvykle smažím max. 2 minutky, těstíčko je jen lehce osmahnuté, ale uvnitř zůstane obsah vláčný.

Dobrou chuť k letní, lehké, dietní, zdravé a hlavně strašně dobré krmi.

 

Karolína Příplatová