26.5.2024 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Jednou v roce na Vánoce aneb předvánoční poradna

Máte rádi smaženého kapra? Já ne. Odmalička. Jsou v něm kosti a je to moc vodnaté. Přesto odjakživa ctím tradici a na Štědrý večer máme smaženého kapra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Vave 18.12.2009 14:41

Re: Nedá mi to

U nás se na Štedrý den obědvá vinná klobáska a brkaše. K večeři salát a řízky vepřové i kuřecí. Polévku jsem přestala vařit už dávno, protože ji nikdo nechtěl.

A nejlepší je z Vánoc je  vždycky 25. prosince - to se jedí celý den jen řízky a salát a chlebíčky a cukroví. Nevařím, nepeču, nesmažím, jen si užívám velkolepých "zbytků" - no bodejď, když salátu dělávám tak 6 kilo a řízků nejméně ze 2,5 kg masa. 8-o;-)

Bubu 18.12.2009 14:52

Re: Nedá mi to

Salát se u nás taky míchá v lavóru. ;-) A 25. jezdíme na oběd a druhou nadílku do Třebové. Tam bývá tradičně pečená krůta s bramborovým salátem. Polévka rybí a hovězí s játrovými knedlíčky (na co kdo má chuť). Možná se zdá trochu divná kombinace teplého výpeku z krůty a studeného salátu, ale je to překvapivě báječné.:-)

Na vinné klobáse ujíždím a cpu se jí, kdykoli na ni narazím. Nedávno jsem podle zdejší rady plnila žampioní klobouček vinnou klobásou a mlaskala jsem, že to bylo slyšet až u sousedů. Kdopak to tu radil? Už nevím, ale každopádně děkuji za inspiraci. Mňam!

Matylda 18.12.2009 14:17

Re: Nedá mi to

Slintám.... já chci rybičku na jídlo, už dlouho nebyla!!!! A do čtvrtka je daleko...:-)

YGA 18.12.2009 13:44

Vánoce bez kapra?!

Tak u nás neexistuje! Já kapra miluju přímo nezřízeně (tedy jednou do roka na ty vánoce), Jenda ho taky rád a Terouš se jednou do roka přemůže a s chutí si taky dá. Jsem taková materialisticky založená, takže prohlašuju "Vánoce bez kapra je jako jesličky bez Ježíška" - jakože to okolo je taky strašně fajn, ale to hlavní chybí ;-D. Vařím i rybí polívku - Jenda ji má rád, Terezka nesnáší a já si dám "abych neurazila" - dělám ji jako zasmažený vývar s rohlíkovými ovečkami a není špatná. Jinak kapra dělám jak smaženého, tak hóóódně česnekového pečeného a k němu brsalát (už se těším) či vařené resp. opečené brambory (pečený kapr a opečené brambory jsou pro Terku). 

Abych to teda shrnula - na českého kapra mi o Vánocích nesahejte!! I když nepochybuju, že takový losůsek či biftek s tuňáčka je lahodný - ale pro mne ne na Štědroveční stůl.

Ehmm - coby dítko jsem taky kapra nemusela a tudíž jsem dávala i prasátkový šnycl - teda ten se dělal kvůli stařečkovi, ale aj děckam se dostalo ;-). Jak říkál Jenda - chutě se lety mění - akorát ten rýžový nákyp je furt nejedlý ;-D!

zana 18.12.2009 15:15

Re: Vánoce bez kapra?!

Náhodou, rejžovej nákyp já taky ráda (nerada na celým světě širým akorát kopr;-);-D).

Jenda 18.12.2009 19:38

Re: Vánoce bez kapra?!

Ale to pak nemuzes koprovku!?!?!?!?!

Ryze na sladko je děs běs.

zana 18.12.2009 19:50

Re: Vánoce bez kapra?!

depááák, děs běs je koprovka;-)

YGA 18.12.2009 20:04

Re: Vánoce bez kapra?!

Rýže s kompotem vede na celé čáře - kampak se na ni hrabe školní špenát!

RenataE 18.12.2009 20:23

Nechte toho

to už jsme tu měli;-D

zana 18.12.2009 21:27

Re: Nechte toho

;-D;-D jsem si početla

Jakub S. 18.12.2009 13:10

Ná a jak to bývá z Ježíškem na kotároch - ?

Ogárek a mama o Ščedrém dňu u stromečka. "Mamo! Toť to všecko ně nadělíl

Ježíšek?"

No baže Ježíšek! Gdo inší ??

"Ahá! Takže vy s tatú ste sa na mňa vy*rali aj letos, že?!"

YGA 18.12.2009 13:45

Re: Ná a jak to bývá z Ježíškem na kotároch - ?

Jaké smutné dětství měl ogárek 8-o ;-D;-D

EvaŽ 18.12.2009 12:06

Kapra nemusím

dělali jsme ho aspoň staženého a vykostěného. Pro mámu musím kapra klasického, nestaženého, táta zase má rád rybí polévku, kterou my sice nemusíme, ale přece to nevyhodíme;-). Teď je to lepší, když ji vařívala máma, vyvařila do ní stažené kůže z kapra, obírala hlavy a tak to dostalo ten "správný" rybí smrad. Já se dávám pozor, aby to bylo čistší a nesmradlavé. Byla vzata na milost (ale obávám se, že jako nouzovka).

Ale bez "tradiční" štědrovečerní večeře bych se obešla. Co já bych dala za to, kdybychom si mohli udělat steak z tuňáka, lososa nebo něco podobného. Párkrát jsme dostali candáta, ale máma trvala na tom, že bude smažený (a pro sebe si koupila co - správně, kapra).  Ale v současné době jsem ráda, když stihnu jedno menu. Nechci být uštvaná jako máma, která chtěla všechno dělat sama a nakonec usnula u televize. Domácnost se dá dělat jednodušeji a je lepší mít víc času na sebe a rodinu.

Han 18.12.2009 12:45

Re: Kapra nemusím

Čerstvý candát - neznám chuťově lepší tuzemskou rybu. Připravený tím

nejjednodušším způsobem: Posolit, pokmínovat, popřípadě obalit v hladké

mouce a smažený na másle (nebo na pekáčku v troubě). Hotový pokapat

citronem. Pokud ho připravíte jindy, než ve vánočním stresu lépe

vychutnáte a oceníte jeho chuť.

jiný Honza 18.12.2009 12:58

Re: Kapra nemusím

Mluvíš mi z duše!

Jakub S. 18.12.2009 13:14

Re: Kapra nemusím

Ano, Han a Hanko: nepřekombinovat to. Klasika, jednoduché, čerstvé.

EvaŽ 18.12.2009 13:55

Re: Kapra nemusím

No právě. Ani kmínovat nemusím. A obalovat ho... No, ale tradice a umanutost naší matky zvítězila. Ale ani obalovaný nebyl špatný.

sempervivum 18.12.2009 11:29

kapr je tradice

Zažila jsem rozdělení jídelních příprav. Přijela jsem 24.12. po službě a nákupech domů asi v 11:00.  Maminka chystala salát, manžel fritil kapra a na mne zbyla příprava rybí polévka. U nás yvlášť oblíbená, tak ji chystám klidně do dvou hrnců. Jeden na Štedrý večer a jeden na druhý den.

Zvláštnost rodinná jinde nevídaná:na stůl patří strouhaný křen a jablečný křen, aby si ,kdo chce, přidal ke kapřímu řízku.

karakal 18.12.2009 12:10

Re: kapr je tradice

U nás taky  bývaly rozdělené činnosti, když už sme byli starší. Bramborový salát dělával hlavně táta s bratrem, rybí polévku já, usmaženou houstičku a štrůdl přinesla babička. Vánočku dělal tatínek. Kapra jsem porcovala já, ale smažil bratr. Sestra už nebyla doma. No a  vypadá to, že maminka nedělala nic, že? Ale jedinej uštvanej pak byla večer ona V. Ale co jsme si to takhle rozdělili, tak to docela klapalo. Pak jsme ale s bráchou vypadli uplně a teď nevím, jak to u nich vypadá.

Já první samostatný rok měla komplet všechno, ale loni už jsem byla těhotná a odpadla vánočka, prostě jsem usoudila, že ji nezvládnu zadělat. Letos nepeču čukroví, jen perníčky, polévku pojedu dělat k našim a vezmu si od nich tři porce kapra.

Aha, o to šlo :). Kapr. No to je tak, mně chutná, ale zrovna ten smažený obalovaný moc ne. Po tom mi bývá špatně. Navíc nesmí být moc velký. Chutnají mi kapříci do dvou kil, ale ti zase mají víc kostí a špatně se shání. Polévku miluju. MLP kapra nemusí, polévku nerad, ale tu moji mi každý rok pochválí. Jí ji ale jen jednou na Štědrý večer. Ono se jí nedá uvařit míň, než hrnec a musí se na ní koupit celý kapr. Já pak mám zamraženou polévku a porce kapra na celý rok. Jenže málokdy mě napadne si to udělat. Takže letos jsem rozhodla, že se o kapra podělím s našima. A polévku jim tradičně udělám a pak si trochu odvezu. A je to.

No a než jsem to napsala, tak Vašek vytahal tátovi ze skříně všechny ponožky :/

Asteris 18.12.2009 12:19

Re: kapr je tradice

Vašík je ale šikulka.

Tak my máme smaženého kapra a vinnou klobásu - to je rodinná tradice. A samozřejmě salát. Polévka je různá - tradiční byla čočková, ale můj syn nesnáší čočku, tak je většinou rybí. A od té doby, co moje polovička vozí kapra z Lahovic ze sádek, tak ryba nemá chybu :-).

Jakub S. 18.12.2009 12:51

Re: kapr je tradice

Ši-kov-ný chlapec!

Vave 18.12.2009 14:20

Re: kapr je tradice

To po službě mi připomnělo ...

Pamatujete ještě, že Štědrý den býval dnem pracovním?  Dovolené bylo pomálu, podle věku, tudíž pouhé dva týdny, tak na Štědrý den ani nezbývala. Když byli hodní vedoucí, pustili nás ve dvě, nebo dokonce v poledne!  Honem pro děti do jeslí a do školky - a pak honem rozsvítit stromeček. Teď už si to vůbec ani nedovedu představit!

Jenda 18.12.2009 11:06

Chute se meni

Ja jsem kapra taky vzdycky "nejak pretrpel" a pred par lety jsem zjistil, ze mi chutna. Jak mamin smazeny obalovany tak na cesneku (ale spoooouste) jak ho delali v rybarne v Okříškách. Uz nedelaj. Obcas to chce zkontrolovat jestli cloveku porad nechutna co mu vzdycky nechutnalo.

A ne, ryzovy nakyp znovu zkouset nehodlam. Jedna ohozena skrin stacila.

Karolína 18.12.2009 11:06

Kapra smaženého nejím

nechutná mi a nikdy mi nechutnal! Připadá mi to jako bláto bez chuti a bez zápachu! Jediná forma kapra, kterou jsem ochotná pozřít, je pečený na sádle a na česneku nebo 2 dny naložený v koření a ugrilovaný. Jinak my máme na Štědrovečerním stole tuňákový nebo žraločí steak. Byly doby, kdy FRIONOR - úžasná to prodejna za totálního bolševika, prodával velrybí steaky. Tak to byla mňamka. Lososa také míváme. Vždy rybu namarinuji a nakořením a nechám odležet, nežli ji udělám. Steak z tuňáka já ráda minimálně propečený, přednosta nesnáší krvavé steaky ani ze svíčkové, takže ten to má jak sušenku. Já ho mám uvnitř krásně růžovoučký a měkkoučký, je takový skorosyrový! A rybí polévku z kapra neumím uvařit, to už jsem tu psala několikrát, ale dělám tu skandinávskou bílou, dávám do ní krevety, mušle, lososa, tresku a spoustu dalších ryb, které seženu. Zeleninu, zakysanou smetanu, šlehačku, zlatavou barvu dodá šafrán a svěží zeleň pažitka z mrazáku. Je vynikající, teď jí tu máme ve firmě hrnec jak prádelní a za chvíli vypukne vánoční oběd, spojený s mlsáním všech dobrot, které mé šikovné kolegyňky napekly, neb já nepeču! A zítra, milí přátelé, zítra FRČÍM DO KRKONOŠ. Na 2 týdny!!!!!!!!!! Ale budu na příjmu!

Tečka 18.12.2009 11:11

Re: Kapra smaženého nejím

Ano, na Frionor a velrybí maso jsem si taky vzpoměla. A dalo se tam koupit ledacos dobrého. Jezdila jsem si tam taky pro kaviárovou pastu, a ta jejich tatarka neměla chybu. Opravdu jako domácí, bez konzervantů.

Jakub S, 18.12.2009 12:57

Re: Kapra smaženého nejím

Velrybí maso je delikatesa! Když koncem padesátých začínaly Rybeny, v té zdejší byl za 5.50 velrybí guláš. Jak z telecího!

Han 18.12.2009 13:26

Ten Frionor potvrzuji, rád na něj vzpomínám.

Když jsem kdysi z Frionoru celý "natřesený" přinesl velrybí maso zkazila mě máma náladu tím, když prohlásila: Když jsem dělala v Masně (název výrobny uzenin v nedaleké Palackého ulici), tak jsme to přidávali do buřtů a slámů, že to kupuješ. Takové byly časy v 50-tých letech - v buřtech velrybí maso. :-)

jiný Honza 18.12.2009 13:52

Re: Ten Frionor potvrzuji, rád na něj vzpomínám.

A dnes akorát sója a žádné maso - teda v buřtech. :-/

RenataE 18.12.2009 17:01

Re: Kapra smaženého nejím

Z Frionoru jsem měla svého prvního lososa. Když Frionor zavírali, vyprodávali celou prodejnu myslím za poloviční a nižší ceny.

Dede 18.12.2009 9:44

u nás se kapr nejí od té doby, co jsme

si navzájem přiznali, že ho vlastně vůbec nemáme rádi :-)Takže jsou ryby různé, on je asi podstatnější ten salát, protože ten se u nás přes rok vůbec nedělá (narozdíl od ryb), takže jaká ryba je na talíři je vedlejší - hlavně, aby nebyla kostnatá ;-D Stejně jako salát je důležitá i polívka - v našem případě východoslovanská kapustnica se speciálními vánočními klobáskami :-)