MLSOTNÍK: Jak s dietou na smaženou rybu
Recepty a návod jsem dostala od své přítelkyně, s níž si píšu pouze česky, i když ona pochází z USA. Nyní však dlouhodobě žije v Arabských Emirátech. Všechny recepty jsem samozřejmě nejprve vyzkoušela na vlastní rodině a sklidila hodně pochvaly.
Vyzkoušejte i vy všichni, co máte chuť a odvahu experimentovat, jak se vaří někde jinde.
Přeju dobrou chuť.
Šetrná přípava rybích filetů pro nešťastníky, kteří nemohou smažené
Porce rybího filé, asi půl hrnku majonézy (cca 125 ml), 4-5 lžic strouhanky, kterou jsme na pánvi nasucho opražili dozlatova, sůl dle zvyku, citrón.šťáva, koření dle chuti, bylinky (sekaná petrželka, tymián nebo kopr) dle zvyku a chuti, olej na vytření zapékací nádoby.
Porce rybího filé pokapeme několika kapkami citrónové šťávy, osolíme a okořeníme dle zvyku třeba bílým pepřem. Vytřeme olejem zapékací nádobu a na její dno naskládáme osolené a okořeněné porce ryby.
V hrnku smícháme majonézu se sekanými bylinkami a silnou vrstvou směsi potřeme filety. Povrch posypeme nasucho opraženou strouhankou a dáme do trouby, která je vyhřátá na 220°C, zkrátka na maximum. Zapékáme 20-25 minut dozlatova.
Nebojte se, majonéza jakoby zmizela a zůstala jen křupavá obálka . Ryba je nádherně vláčná, nevysuší se.
Tuhle úpravu jsem už úspěšně použila i na jakékoliv drůbeží nebo vepřové plátky, které jsem jen mírně naklepala, ale nesolila. Osolila jsem totiž raději tu majonézu. Funguje to taky. Fintu lze použít i na vykostěné porce kapra., které však zbavíme kůže.
A ještě jedna finta pro dietáře
Zkuste místo trojobalu používat k obalení masa nebo karbanátků před opékáním pouze cizrnovou mouku. Výsledný vzhled řízků či karbanátků je zcela totožný s trojobalenými. Jen chuť jejich je nesrovnatelně lepší.
Kdo nesežene cizrnovou mouku, ten ji snadno získá takto: Suchá cizrna se na 3-4 hodiny namočí do studené vody, poté scedí a rozmixuje.
Vzniklá hmota se ve slabší vrstvě usuší třeba na topení. Nedoporučuji zkoušet mixovat suchou cizrnu. Mlýnek nebo mixér by se ztupil nebo dokonce rozbil.
Levné slané tyčky - mlsáme zase jinak
250 g hladké mouky, 250 g brambor (uvařených, zchladlých a jemně nastrouhaných), 250 g ztuženého 100% tuku (já ho nahradila doma vyškvařeným sádlem, které stejně nikdo bez škvarků nejedl),1 lžička soli,1 prdopeč, rozšlehaný bílek nebo celé vejce na potření a jakákoliv dostupná semínka nebo třeba jen grilovací koření či mletá paprika na posypání.
Těsto se skvěle vyvaluje na pomoučeném vále na sílu 2-3 mm, pak se potře vejcem a posype semínky nebo tím ostatním. Rádýlkem nakrájet tvary dle fantazie a naskládat vše na pečícím papírem pokrytý plech. Upéct v nejvyšší poloze vyhřáté trouby při 220°C.
Je však třeba dobře hlídat a neodcházet, od trouby, aby se tyčky nepřipálily. Je to dobrota! Všechno jde rychle a snadno.
Dobrou chuť přeje