11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

MLSOTNÍK: Jen tak o koření

Koření používám ráda. V jídelně visí česká polička s kořenkami, v kuchyni pod linkou mám ještě dvě velké krabice plné skleniček a sáčků s jednotlivými druhy koření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lika 14.2.2020 10:41

Ivo, nepatří tam i něco od citronu? Nesetkala ses s tím?

Š. Matyášová 14.2.2020 10:56

může tam být citronový zatar, jako koření a pak už se nepřidává nic, je to směs a výborná, případně mají jiný bylinky a pak použijí citronovou sůl (sůl, citronová kůra a citronová tráva)...

Z. Iva 14.2.2020 11:55

No vidíš, dávám tam trochu citronové šťávy, tu jsem zapomněla.

Z. Lika 14.2.2020 15:00

Díky za recept, všechny bylinky budu mít vždy po ruce, bylinkové máslo určitě přijde vhod při návštěvách :-)

M. Crossette 14.2.2020 17:40

Liko, to neznám, že by se prodávala směs na bylinkové máslo?

Já občas udělám "falešný boursin" - tedy ten klasický bylinkový s česnekem, pažitkou a pepřem. Vmíchám to do změklého "cream cheese" , nechám v lednici znovu ztuhnout a je to moc dobré na pečivo.

Z. Lika 14.2.2020 19:43

Maričko, u nás je směs Bylinkové máslo velmi oblíbená, jak je vidět podle tohoto odkazu (snad se ti otevře):

https://tinyurl.com/u6dfpqr

A kdyby se neotevřel, určitě zkus tu směs, jak píše v diskusi pod mým dotazem Iva a Sharka, včetně citronu.

Z. Lika 14.2.2020 9:38

Maričko, to je pěkně voňavý článek. A připomněl mi zlaté pravidlo, nebo několik pravidel: všeho s mírou, všeho moc škodí, přisolit se dá vždy atd. Mám ráda směs drcené zejména kořenové zeleniny, ale ouvej - kdybych ji kupovala, platila bych předraženou sůl, bývá jí tam i polovina, ne-li víc. Jsi tedy nápaditá kutilka, s tím rozpouštěním soli, to by mě nenapadlo :-)

Taky miluju kmín a ráda si ho kupuji u trhovců, půlkilovka mi vyjde tak na rok. Letos jsem se nějak zapomněla zásobit, takže holt budu muset počkat do podzimku. Stejně jako s mákem. Ten je někde, myslím i v USA, považován za koření? Také si ho ráda kupuji na trhu, protože je čerstvý, v obchodech jsem se často spálila, i když datum expirace bylo ještě daleko, ale obsah už byl žluklý. Kdysi jsem ochutnala nějakou buchtu se žluklým mákem, no to se nedalo.

Také patřím k těm, co si směsi rádi míchají, je to pro mě radostná relaxace. Ale stejně mívám koupené zásoby pořádně ostrého curry nebo tandoori masala - s tím jsem se seznámila v české kuchyni: kamarádka tím pořádně posypala porce kuřete, podložené nakrájenými houbami... no mana nebeská. Kamarádka to koření měla ještě z daleké ciziny, tak jsem ráda, že si teď můžu tuhle dobrotu zopakovat kdykoli, koření je, dá se říct, běžně.

Ještě jsem se, Maričko, chtěla zeptat: máš tzv. italskou směs koření. Ta je velmi oblíbená a často zmiňovaná v různých zámořských (pro mě zámořských :-) receptech, ale - co v ní vlastně je? Jsou různé druhy? To určitě ano, takže dám na Tvůj mlsný jazyk - jakou italskou směs máš nejradši?

Přeji všem krásný mlsný den!

M. Crossette 14.2.2020 17:32

Liko, já se u toho vyplavování soli hlavně bála, že vyplavím i chuť koření. Proto dávám horkou a jen zakrýt koření, rychle zamíchat a slit. Naštěstí tohle je dost hrubá směs a ve vodě jsem cítila hlavně tu sůl. U mleté směsi by to asi tak dobře nešlo.

Hihi, šla jsem se podívat na italskou směs co mám (je na obárzku) a tam je chytře napsáno "typická italská chuť koření" a u přísad jen "spices" :)))

Ale co já vím (a koukla jsem na net) tak nejhlavnějších it. koření je 8 a sice: bazalka, oregano, rozmarýn, tymián, šalvěj, bob.list, majoránka a petrželka.

Směs co mám, používám právě na různá přichucení "náledy dne" (omáček, rizotta). Zato když dělám boloňskou omáčku (velký hrnec) kde je mleté hovězí, tak do ní dávám koření jednotlivě. Recept je od mojí tchýně a dávám : mletou papriku (ne moc), česnek(toho hodně, třeba celou paličku), bazalku, oregano,tymián (těch také dost)a lžičku zrnek anýzu.

Ano, mák se tu prodává jako koření (třeba posypat povrch pečiva)ale naštěstí se dá větší balení také koupit na internet (a uchovávám ho v lednici).

Z. Lika 14.2.2020 19:46

Maričko, díky za tip na "typickou italskou chuť", ona se opravdu různí :-)

Z. Yga 14.2.2020 8:20

I já tleskám voňavému článku. Máš v kořenkách krásný pořádek, to já se v nich furt přehrabuju jak slípka. Ale budu mít novou kuchyni a doufám, že i lepší přehled v kořenkách (:o)).

Ze všech jednodruhových koření miluju právě kmín - kolikrát si říkám, že pokud bych měla vystačit pouze s jediným kořením, vždy by to byl kmín. Jinak mám ráda uzenou papriku, do polívek nové koření, pepř a hřebíček (do zeleninových je tluču v hmoždíři).

Ze směsí používám hlavně Podravku, kari a různé bylinkové směsi - teď jsem si oblíbila Balkánskou směs s kerblíkem od Knorru či Italskou se sušenými rajčaty a bazalkou a Řeckou s oreganem. A v poslední době ujíždím na Bambově soli - tato směs obsahuje, kupodivu vzhledem k názvu, pouze 25 % soli. To jiné směsi mají přes 40 % a nezřídka i přes 50 %.

Š. Matyášová 14.2.2020 8:28

Bambova bylinková sůl - kořenící směs naruby - já ji znám jen podle názvu,zatím jsem nedošla k tomu,že bych ji musela mít doma, protože to,co v ní je, doma mám ... ono to už pak je o tom slovíčkaření a zařazení - buď to bude kořenící nebo bylinková směs se solí, případně bylinková sůl (a pokaždé to bude mít jiný význam a složení )...

Ege, já ji vidím v regálu u nás ve Vege prodejně a vzhledově mne neláká...

Z. Yga 14.2.2020 9:31

Nu, proto gustu, žádný dišputát. Pro mne je to taky novinka a líbí se mi. Jde o to, že já nemám ráda jídla, kde je koření příliš cítit - a tato bambova sůl je jemná. Jinak jsem zapomněla na adžiku, tu mám taky ráda... a sušenou pomerančovou kůru či skořici.

M. Crossette 14.2.2020 17:14

YGo, měla bys mě vidět, když něco hlodám v těch krabicích pod linkou :))) Protože tam je to halabala (skleničky a sáčky mají různé tvary a velikosti)podle zákona schválnosti je koření, které hledám jasně až někde dole. Krabici musím celou vytáhnout a pak jsem také ta "slípka", navíc vzteklá slípka :)

Š. Matyášová 14.2.2020 8:15

ještě k té soli - myslím si,že král JÁ I. (pohádka Byl jednou jeden král) , kdyby tohle znal - byl by s odpovědí své nejmladší dcery Marušky velice spokojen,

protože sůl v těchto kořenících směsích,je opravdu nad cenou zlata :-D

jukněte sem: https://www.prozeny.cz/clanek/korenici-smesi-pozor-at-nekupujete-jen-drahou-sul-17807

M. Crossette 14.2.2020 17:11

Šárko, díky za odkaz, velice zajímavé(ale dlouhé, přečtu poctivě později, teď jsem jen krátce shlédla). Ano, ve směsích bývá sůl hlavně jako "vycpávka" a pak tím chuťově utrpí celá směs (je přesolená).

Z. Inka 14.2.2020 8:13

Maričko, předně si dovolím, jako byvší výrobce kořenících směsí, trochu polemizovat s označováním. Tedy, nevím, jak je to v USA, ale v Evropě je obsah soli a všech složek, kterých je nad 2% výrobce povinen uvést na obale. Takže pokud v té směsi je cca 50% soli, ostatní složky musí být označeny ne jen jako směs koření.

Jako kuchařka čím jsem starší, tím používám méně koření. Směsí minimálně, většinou jen kari, garam masala a podobné speciality. V létě se snažím používat bylinky.

Ještě ke koření a bylinkám - pozor na uskladnění. Neošetřené koření a bylinky, a toho je nejvíce, může obsahovat značné množství plísní, které se při vyšší vlhkosti začnou množit a růst.

Jo a nelze nevzpomenout na Karolínu, která měla ohromné množství koření a kořenících směsí jak doma, tak na chalupě. myslím že nebudu přehánět když uskladnění přirovnám k běžné skříni

Š. Matyášová 14.2.2020 8:21

jsem ráda Inko, že jsi si vybavila Karolínu..ano její zásoby koření by ve středověku měly cenu minimálně jednoho hradu :-D

To Beda byla proti ní chudák - ta si koření koupila ve chvíli,kdy ho do vaření potřebovala a bylo tam fakt nuitný (kuře na paprice)...nezapomenu na její - a nemůžu tam tu papriku nedat?

Z. Lika 14.2.2020 15:02

No, možná si Beda potřebovala odpočinout od té logiky, kterou studovala :D

M. Crossette 14.2.2020 17:05

Inko, já se bohužel v těch % nevyznám. Uváděné to je jako procenta DV ("daily value"- denní dávka, ale ani to mi není moc jasné, porovnala jsem jen čísla.

Tady odkaz na tu větší sklenici (zadní nálepka)https://tinyurl.com/wsn6jx2

A na menší.https://tinyurl.com/w2naevu

Jestli to vykoumáš, jak to je ráda si to přečtu. Díky

E. Zvolánková 14.2.2020 7:57

Všem krásné ráno a Maričko, díky nejen za bezva článek, ale i za ten tip, jak odstranit přebytečnou sůl z kořenících směsí. Přiznám se, že takto ji odplavit by mě nenapadlo. My taky raději používáme jednodruhová koření a mícháme to až v konkrétním jídle. Když už ale kořenící směsi, tak se snažím kupovat ty bez soli. Osobně se snažím solit málo, ale manžel má ve vnímání soli jiné měřítko a co mě připadá fakt přesolené, jemu přijde akorát, takže pokud vaří pro rodinu on, pokaždé musím furt ochutnávat, protože jinak ví, že bychom to nejedli :-)) Jinak mám také moc ráda kmín, pepř (všechny druhy), červenou papriku, majoránku, oregano, tymián, rozmarýn, kurkumu a úplně nejvíc snad miluju kopr. Ten si v létě klidně jdu utrhnout na zahradu jen tak větvičku a sežvýkám jako králík :-)). A třeba u toho rozmarýnu je zvláštní, že když ho má člověk doma na zahradě v ČR, má úplně jinou chuť a vůni, než když jsem si loni dovezla větvičku toho divokého z ostrova Menorca. Ten divoký je mnohem voňavější a člověk z toho úplně cítí to moře a teplo :-).

Š. Matyášová 14.2.2020 8:06

Evo,zkus sůl SALKA (je méně slaná)

E. Zvolánková 14.2.2020 10:14

Vyzkouším a děkuji :-)

Z. Lika 14.2.2020 11:30

Jak ráda bych salku zapojila - jenže když má někdo rád tu slanost, tak salka asi nepomůže... nebo ano?

Z. Iva 14.2.2020 13:34

Nepomůže.

M. Crossette 14.2.2020 16:47

Já celkově solím málo. Kdysi dávno jsme doma kvůli manželově zdraví sůl hodně omezili a tak nějak jsme si na to zvykli. Sice už zase solím, ale určitě méně, než dříve. Tedy trochu solím hned ze začátku a pak dosoluji jídlo podle potřeby Ale u stolu spíš než po slánce sáhnu po mlýnku na pepř a vlastně jedině v troubě pečené brambory solím až rozkrojené na talíři.

Kopr také miluji, jen na záhoně nemá dlouhý růst, v horku rychle žene do květu. Ale v té době se doslova přejídáme "tzatziki" kam dávám kopru velkou hrst. Naštěstí se tu dá koupit kopr v tube(směs s olejem a troche octa), takže tuhle dobrotu mohu dělat i během roku (ale rychlené okurky nejsou ono).

A ano koření ovliňuje nejen slunce, ale i kvalita a složení půdy ve které roste.

Z. Matylda 14.2.2020 7:55

Mám ráda směsi koření ze Sonnentoru, třeba z jejich bylinek s kytičkami značky Dobrá nálada si dělám bylinkové pomazánkové máslo. Směs Energie je výborná na stejky. Všechno je to bez soli. Jo a ta krabička má uvnitř dvě celofánová balení, aby si člověk otevřel vždycky jen půlku nevyčuchlo mu to... jinak ze směsí mám ráda ještě adžiku a čubricu.

Z. Lika 14.2.2020 9:45

Díky za tip na Sonnentor, že je bez soli.

Čubrica... myslela jsem, že je to bulharsky saturejka? Musím na to mrknout!

Š. Matyášová 14.2.2020 9:57

myslím, že to je oboje....Liko.

Z. Lika 14.2.2020 10:45

Kupovala jsem čubricu pro známou v blízkém bulharském obchodě, a moc si pochvalovala - vybavily se jí vzpomínky na bulharskou dovolenou s chleby s nakrájenými bulharskými račaty posypanými čubricou :-)

M. Crossette 14.2.2020 16:29

Tak Matyldo, tebou zmíněné směsi neznám. Vy v Evropě holt máte mnohem větší výběr. Ve zdejších velkých městech je asi také, tady je to horší. Ale naštěstí je internet !!! Kouknu se, co jsou tyhle směsi zač.