5.5.2024 | Svátek má Klaudie


KOČKY: Jó Píďa

18.4.2008

"Určitě ty černé flíčky má po Píďovi…no jistě…jo Píďa…" No jo Píďa, to byl krásný velký černý kocour, a letos je tomu sedm let, co se nevrátil domů. Sice kamarádčinou domácností prošlo více koček, ale Píďa je pro nás nezapomenutelný. Nemňoukal, ale mluvil očima a tělem.

Bydlím v paneláku, dá se říct, že s docela slušnou zelení okolo, a tak nám po okolí pobíhají zdivočelé kočky domácí. Nejsou moc vidět, jsou námi dostatečně krmené, a když jim je zima, tak se vyhřívají na kapotách aut, takže o nich víme. Pokud potřebuje některá z nich azyl na přechodnou dobu, tak máme v domě kočičí pani, která má v bytě trvale šest nalezenců a nyní jednu divošku, kterou vzala domů, kde jí povila dvě koťata.

Paní je důchodkyně a pro obživu koček chodí na brigádu a já k ní chodím na kafíčko s půlkilem hovězího pro kočiny.

V té době, před patnácti lety kdy jsem našla Píďu, ještě kočičí pani nefungovala. Šla jsem ráno do zaparkovaného auta, které jsem odstavila večer úplně nestandardně z druhé strany domu, kde jsem slyšela slabé mňoukání. Moc se mi to nelíbilo, byla však tma a já jsem stvořeníčko nenašla.

Teď to mňoukání bylo slabší, ale bylo světlo, tak jsem začala hledat a našla jsem k boku domu přistavěnou prknovou ohrádku a v ní malinké černé kotě s pelíškem z dětské mikiny a miskou mléka. Kotě jsem pohladila, zdálo se mi dost hubené, ale pospíchala jsem do práce, tak jsem si řekla, že asi někdo o kotě pečuje a mrknu na něj k večeru, až se vrátím domů.

Ten den se přes město přehnala velká vichřice, hned jsem si na kotě vzpomněla a doufala jsem, že ten, kdo ho drží v ohrádce, že se o něj postará. Zaparkovala jsem zase na stejném místě a utíkala jsem domů pro moje knírandy, abych je vyvenčila. Šly jsme rovnou k místu, kde měla být ohrádka, prkna byla přiražená k domu, všude bláto s listím. Holky moje na mně koukaly a větřily a já jsem pochopila, že kotě je za prkny.

Začala jsem hledat a našla jsem studené zablácené nic, co se mi vešlo do dlaně, ale věděla jsem, že žije. Utíkaly jsme domů, holky štěkaly a já usilovně přemýšlela, co musím udělat účinného a zvládnout to, zrovna tento víkend jsem zůstala doma úplně sama. Kotě jsem vrhla do umyvadla a začala jsem ho jemně drhnout dětským zubním kartáčkem, a začali utíkat paraziti, které jsem okamžitě splachovala. Pak jsem kotě ponořovala střídavě do vlažné vody a masírovala kartáčkem, to ticho mně docela děsilo, protože ty moje holky seděly před koupelnou, tiché a nastejno klopily hlavu.

Skoro po hodině se kotě zachvělo a vydalo slabounké mňouknutí, spíš jenom jeho kousek a čubiny se rozštěkaly, asi brečely jako já. Protože nejsem kočičí máma, ale psí, tak jsem si řekla, že to bude podobné jako u psího vrhu a kotě jsem strčila celé do pleny, dala do krabice od bot na kuchyňskou linku pod světlo, aby nevychladlo. Co mu dát najíst a neublížit, tělíčko mělo průměr dvou centimetrů, dlouhé s velkou hlavou, co je doma k dispozici…

A byla tatra, tu jsem kápla do vody, udělala jsem z bílé štupovačky malinkatý cumlíček, který jsem se snažila vložit do tlamičky. Do rána kotě vycumlalo hodně cumlíčků, pak jsme dopoledne prospali. Během soboty jsem cumlání zkoncentrovala a v neděli odpoledne jsem kotě krmila z lékárenské lahvičky. Chutnalo mu, a taky bylo vidět, jak zesílilo. Dostalo větší krabici a vyšší, aby nemohlo někam zalézt, bylo plaché. Když jsme se večer sešli všichni doma, tak jsme si domluvili, co s kotětem v jeho prospěch.

Bylo to náročné, ale dělali jsme to přirozeně rádi, kotě jsem měla i tajně v krabici v kanceláři, protože se muselo po nakrmení masírovat na bříšku. Koncem týdne začalo běhat po bytě a začali jsme mu říkat pro jeho počáteční pídění Píďo. Večer v pátek jsme ho našli u holek v pelechu, měly ho mezi sebou, a tak tam zůstalo do rána. Ráno mně našla rodina slzící s kotětem v křesle, které nechtělo papkat, mělo velké bříško a teklo mu něco bílého z tlamičky a vrnělo.

Čubiny seděly v druhém křesle a sledovaly a usmívaly se. Záhada se vyjasnila, když holky seskočily s křesla, aby se šly vyvenčit a na bílém potahu byly krvavé skvrny. Naše jedenáctiletá kníranda Ester měla mléko a byla od kočičích drápků poraněná. No byli jsme všichni s mlhavým viděním a Píďa měl o sebe postaráno. Byl u nás měsíc a byl čas prázdnin a čtrnáctidenní dovolené.

Knírandy jsme odvezli na hlídání k babičce a Píďu ke kamarádce, která měla černého kocoura Mikeše. Po dovolené však Píďa zůstal v domečku se zahradou, a jak tvrdila kamarádka, že se tam bude mít dobře a lépe než v paneláku, a že se mu Mikeš věnuje, a že…

Píďa si života užíval opravdu vydatně, byl nádherně černý s pár bílými chloupky na hrudi a měl malé bílé chlupaté ponožky a zelené oči, kterými se vyjadřoval. Hlas si ubrečel, nemňoukal. Miloval domov i svobodu, vždycky když jsem byla u kamarádky, za každého počasí, i když třeba nebyl doma několik dní, tak se objevil.

Přiběhl a hupsnul do mé náruče. Před sedmi lety nepřiběhl, jezdila jsem každý den a náruč mi zůstala prázdná. Kamarádky zahrádka je kouzelná, musí, kropíme jí slzami, běhají po ní černobílá koťata a Píďa nás sleduje a zelenýma očima říká " mňau já vás vidím…"

Jó Píďa, to byl kocour, a náš.

Ilustrační foto

 

Ejška



KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !