15.4.2021 | Svátek má Anastázie


BTW: Liška Ryška

9.11.2005 21:01

Ano, je to tak. Nastalo období navlhlých, mokrých a zablácených psů. Majíc dva dlouhosrsté huňáče venčené na loukách a polích, jsem denně vystavena nutnosti uvést je před vpuštěním do domu do přijatelného stavu. Naštěstí ještě nezačalo mrznout, takže mohu k jejich očistě využívat zahradní hadici.

Potíž je v tom, že naši psi vodu akceptují, ba milují, pouze v podobě přírodních vodních toků a nádrží. Rozhodně se to nevztahuje na vodu stříkající z hadice. V létě, jako báječnou hru - možná. K očistě? Nikdy, a to ať je venku třicet stupňů nebo tři.

V praxi to vypadá následovně. Vracíme se z vycházky, psi jsou vylítaní, vyhrabali pár (desítek) myší, prošmejdili pole a s trochou štěstí propátrali prameniště. Znamená to, že jsou zabahnění jako dobytci. Jenže narozdíl od dobytka s námi hodlají strávit večer v domě, v Daníkově případě rovnou na gauči.

Prvním varováním pro ně je, že je s příkazem "zůstaň, mokrý pes" nepustím do předsíně, kam věším vodítka. To sebou Daník urychleně plácne na zádveřní pelíšek a tváří se ostražitě. Když vzápětí vyjdu ven a jdu ke garáži, vědí jaká bije. Stoupnu si k vodě a zavolám Kazana.

Ten poslechne, protože je to pes, který životním trablům čelí se vztyčenou hlavou. Pravda, nespěchá. Doloudá se ke mně a tváří se odevzdaně. Tlapy si nechá ostříkat bez řečí, když mu meju břicho, tak bručí a pokračuji-li k ocasu, vzdychá. Vzhledem k jeho disciplinovanému chování je však brzy po všem, je propuštěn, může se oklepat a se zjevnou úlevou odkráčí.

S Daníkem je to komplikovanější. Na první zavolání nepřijde nikdy. Během předchozí exekuce je totiž zalezlý před domovním vchodem tak, aby z něj nekoukal ani chlup. Na druhé až třetí velmi přísné zavolání vykoukne za rohem černá ušatá hlava se zjevně překvapeným a tázavým pohledem v očích: "Volala jsi mě paní?"

Přitvrzuji: "Daníku, okamžitě pojď sem!" Zpoza rohu se vyplíží přikrčený vlčí stín a udělá několik váhavých kroků. Na konci zápraží se však zastaví a nedůvěřivě mě pozoruje. "Dane, ke mě!" Tady už poslechnout musí, takže se šourá dál, byť s mizivou ochotou. Znechuceně zírá na hadici a uvažuje, jak zmizet.

Připomíná mi Michaela Jacksona a jeho proslulý měsíční krok. Na první pohled se pohybuje, určitě dělá kroky. Nicméně k cíli se téměř neblíží. Tou dobou už v sobě jen stěží potlačuji smích. Pohled na Daníka je totiž nezapomenutelný a to je také důvod, proč ho většinou prostě nechňapnu za obojek a nepřivleču na místo potupného mytí. (Ne, že by k tomu nedocházelo - vždycky nemám tolik času...).

Poslední tři kroky však musí být přivlečen vždy - nejspíš považuje za otázku cti nepřijít dobrovolně. Zapnu tedy vodu a nastává čardáš. Daník uskakuje kdykoliv se voda dotkne jeho tlapek a při umývání břicha tančí líp než břišní tanečnice. Následuje vrchol celého představení - je třeba umýt ocas. Já opravdu nevím jak to dělají, ale nejvíc bahna je pravidelně právě v hustých a dlouhých ocasních chlupech. Říkám tomu Fenomén lišky Ryšky.

Daník už pracuje ze všech sil na útěku, takže mi nezbývá než ho pevně chytit jednou rukou za chlupy na špičce ocasu a druhou rychle umývat. Tou dobou už mu prokluzují tlapy, jelikož utíká na místě. Ne, že bych se divila - kdo by neutíkal, když se mu stříká do citlivých partií studená voda! 

Nakonec je k oboustranné úlevě propuštěn a mizí jako střela. Rozhořčeně se oklepe a jde se dosušit na pelech. Tam bručí sprostá slova a hledí velice vyčítavě. Když vidím to zjevné rozhořčení, tak si opět nemohu nevzpomenout na lišku Ryšku. Kam by asi dojel princ, kdyby chtěl svoji společnici po každé výpravě umýt?
Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!