10.12.2023 | Svátek má Julie


AUSTRÁLIE: Nedbalá elegance.

11.10.2022

Jak tak pozoruju kolem sebe, tak doba pořádku, pečlivé údržby a upravené elegance, ať už prostředí a nebo jedinců, je už definitivně za námi. Pokusím se zde uvést několik příkladů.

Minulosti patří vzorně ošetřené a uklizené předzahrádky vilek a domečků. Dnes zde návštěvníka vítá jakoby napůl uklizený, či ošetřený prostor, který činí dojem právě přerušené práce, něco jako, že se na něm stále ještě pracuje. Stejné platí o zahradách za domečky, kde to až na výjimky vypadá jako v prostorech před několika měsíci opuštěných.

Podobné platí o domečcích i vilkách, povšechně budovách. Doby, kdy tyto zářily uklizené čistotou a voněly novotou, i když nové nebyly, jsou už asi v nenávratnu. Podobné platí i pro veřejné prostory parků či sportovišť.

Dopravní prostředky na tom nejsou o mnoho lépe. Ty veřejné nejsou sice vysloveně špinavé, ale dělají dojem značně opotřebovaných, zrovna tak jako ty soukromé, nákladní i osobní. Doby, kdy bylo možno o víkendu spatřit majitele vozidla na dvorku a nebo před domečkem toto mýt a čistit, či stát ve frontě i s vozidlem před automatickou myčkou, také patří minulosti. Takže tyto také zrovna nezáří čistotou a neoslňují oči kolemjdoucích, jak se občas stávalo v dobách minulých.

Že úklid pracovních prostorů a nebo obytných prostor činí dojem podobný, snad netřeba dodávat. Snad mají činit dojem, že tam někdo práci právě před chvílí na okamžik přerušil a právě se vrací. Podobný dojem vyvolávají prostory obytné, které nejsou uklizeny a upraveny jako ze škatulky, ale s trochou prachu tu i támhle, nedbale odloženou knihou či časopisem a nezalitou – „unavenou“ kytkou v květňáku nám oznamuje, že domácí pán a nebo paní je velice zaměstnán a právě se do těchto prostor vrací. Prostě zabydlená obytná jednotka.

A to nemluvím o těch soukromějších prostorách, jako koupelny, záchody a nebo i ložnice. Doby, kdy byly ráno ložnice opouštěny s postelemi bezchybně ustlanými, zapadly také do historie. Ráno zůstávají postele rozestlané a právě takové vítají svého majitele večer ke spánku. Tedy jakési hnízdo, či pelech neustále připravený k zalehnutí. Tato skutečnost se omlouvá tím, že rozestlaná postel se přes den lépe provětrá než ta zastlaná a navíc i s nějakým přehozem. Tuším, že to je spíš výmluva těch, co si postel neustlali.

Moderní trend nedbalé elegance je patrný na mužích, kteří jdou s módou a vypadají, jako by se týden neholili. Jejich držky oplývají zhruba pětimilimetrovým strniskem a tak vypadají jako utečenci z ústavu. Že je údržba této ozdoby stojí více času i peněz než jejich předky, kteří chodili hladce vyholeni a dobře naladěni, snad není nutno dodávat. Aby byl dojem dokonalý, tak ke strnisku na čumáku také patří náležitě nedbale elegantní oblečení.

Nyní jde o to, neplést si výše zmíněné trendy s blbostí, leností a nebo i bordelem.
KONTAKT na Liku z redakce Zvířetníku je zde více... 
ARCHIV ZVÍŘETNÍKU od února 2010 do prosince 2013 najdete na stránkách Dagmar Ruščákové DeDeník
HLEDÁTE POMOC PRO NALEZENOU VEVERKU?
Vše potřebné zjistíte zde...
Víte, jak správně psát - a to nejen na Zvířetník? Podívejte se do Nápovědníku !