24.2.2024 | Svátek má Matěj


Diskuse k článku

VÁLKA: Síla, slabost a Putinova hra

Předchozí článek byl věnován opakovaným pokusům Ruska nebo jeho fanoušků strašit jadernou válkou ve stylu: „Když Putin nedostane, co chce, tak se rozzlobí a vypukne nukleární apokalypsa a může za to Západ.“, a připomněl historicky osvědčené jaderné odstrašení, které fungovalo dlouhodobě i proti výrazně silnějšímu SSSR.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Hoblík 18.7.2022 8:15

Opravdu je vinen Putin? Kdo ohrožuje mír?

M. Grundmann 18.7.2022 1:33

https://www.rand.org/pubs/research_briefs/RB10014.html Zde je analýza situace vypracovaná oficiální institucí placenou vládou USA. Tato studie říká, že je Rusko v defenzívě, že nikoho neohrožuje a že se pouze brání tlaku USA na Rusko. Tato studie z roku 2019 doporučuje, aby USA vyzbrojovaly Ukrajinu a tím vytvářely tlak na Rusko. Proč je třeba vytvářet tlak na Rusko ? To studie nevysvětluje.

B. Rudolf 18.7.2022 7:28

Hledal jsem v článku tu větu, že "Rusko nikoho neohrožuje", a nenašel jsem ji. Ta "chybějící věta" je ale klíčová. Rusko dlouhodobě ohrožovalo Ukrajinu a vyzbrojit Ukrajinu tak, aby se mohla bránit v případě ruské invaze, bylo v takovém případě racionální. Vypadá to tak, že autor příspěvku na základě "vymyšlené věty" vytvořil pseudoproblém.

V principu jsem mohl inkriminovanou větu o tom, "Rusko nikoho neohrožuje" v článku přehlédnout. Je to sice velmi nepravděpodobné, protože to není a ani nebyla pravda, ale, co když přece? Proto by bylo dobře, kdyby autor příspěvku tuto větu v článku našel a dal na ni přesný odkaz. (například druhá věta třetího odstavce nebo tak nějak).

M. Grundmann 18.7.2022 9:00

V článku je uvedeno například, že se Rusko snažilo spolupracovat se Západem, že učinilo hodně ústupků s nadějí, že se Západ bude chovat recipročně, ale že Západ se tak nechová. Že se Rusko dlouhodobě cítí ohroženo a že je celá jeho politika na tom založena. Článek nepíše vůbec nic o tom, že by Rusko měla nějaké plány na expanzi, že by se snažilo obnovit Sovětský Svaz atd. Článek píše o tom, že je ruská armáda vyzbrojena na obranu a že není vyzbrojena na útok atd.

Tento dlouhý článek neobsahuje nic o tom, že by Rusko někoho ohrožovalo a už vůbec nic o tom, že by bylo pro USA nějakým nebezpečím. V článku skutečně není věta, že by Rusko nikoho neohrožovalo, celý článek však popisuje detaily o státu, který nikoho neohrožuje. Jedině tak lze obsah celého článku pochopit. Článek však varuje před tím, že pokud budou USA stupňovat napětí, může tato politika vést k vojenské reakci ze strany Ruska.

Hlavním obsahem článku je, jak mají USA co nejvíc škodit Rusku, aniž by se tím samy poškodily příliš. Článek výslovně doporučuje za tímto účelem vyzbrojovat Ukrajinu. Tedy nikoliv z důvodu, že by Ukrajina byla Ruskem ohrožena, o ničem takovém se tam nepíše, ale pouze za účelem Rusku škodit.

B. Rudolf 18.7.2022 14:26

No jo, ale já jsem reagoval na VAŠI větu ve vašem předchozím příspěvku, v níž jste VY explicitně napsal, že v článku je uvedeno tvrzení, že "(Rusko) nikoho neohrožuje".

M. Grundmann 18.7.2022 14:31

Takto explicitně to tam napsáno není, ale celý článek tuto situaci takto popisuje. Není příliš jasné, proč vlastně USA mají neustále Rusko drtit. Naznačují jenom, že je Rusko přes svůj malý vojenský rozpočet efektivnější než ostatní státy. A ruský vojenský průmysl je i přes ruskou korupci vysoce konkurence schopný v porovnání s americkým vojenským průmyslem. Je snad v USA také korupce ? ;-D

B. Rudolf 18.7.2022 15:43

Přečetl jsem si důkladně abstrakt na začátku článku. Poslední věta abstraktu říká, že: "Některé volby jsou zjevně slibnější než jiné, ale všechny by měly být vyhodnoceny v návaznosti na celkovou strategii USA pro jednání s Ruskem, o což se nesnažila ani původní zpráva ani tento výtah z ní."

To chápu tak, že RAND dostal nějaké zadání analýz. které provedl. Takových zadání analýz jistě dostává velké množství. Píše, že nebylo jeho úkolem posoudit vhodnost využití jednotlivých možností z hlediska celkové strategie USA pro jednání s Ruskem.

Další podstatná poznámka: Výtah (a potažmo i původní zpráva) rozebírá nenásilné možnosti oslabení Ruska (viz první věta abstraktu), zatímco Rusko rovnou válčí.

M. Grundmann 18.7.2022 15:55

Je pravda, že Západ rozděluje nepřátelské chování na násilné a nenásilné. A vyhrožování násilím není pro Západ násilné chování. Západ si stanovil sám pravidlo, že vyhrožovat komukoliv válkou je legitimní a válka samotná legitimní není, dokud si ji ovšem Západ sám neschválí.

Nezápadní země se touto logikou určenou pro západní veřejné mínění neřídí a proto vidí v USA agresora. Západ USA jako agresora nevidí, protože jakékoliv nepřátelské chování včetně přípravy války je pro Západ naprosto legitimní a ostatní toto chování musí strpět. Nebo musí přistoupit na západní pravidla hry a použít stejné metody jako Západ.

V přírodě zvířata vidí věc naprosto jinak. Pro psa je hrozba útokem totéž jako útok samotný. Tato reakce je výsledkem stovek miliónů let evoluce. Pokud se USA budou chovat k nějakému psu stejně jako k Rusku, pes se bude chovat jako Rusko.

B. Rudolf 18.7.2022 16:00

Copak těch vyhrůžek jadernou válkou ze strany Ruska bylo málo? A co článek v Ria Novosti o tom, že "Ukrajina nesmí existovat", to není další smrtelně nebezpečná výhrůžka?

Ruská státní agentura otevřeně píše: Ukrajina nesmí existovat - Novinky.cz

M. Grundmann 18.7.2022 16:04

Něco jiného je propaganda a skutečný stav. Profesionální studie americké armády říká, že Rusko myslí pouze na svou obranu. V tom případě ho podle mě stačí nechat v klidu a bude mír. Podle této studie Rusko chce po Západu, aby ho nechal v klidu a nesnažil se mu aktivně úmyslně škodit. Aby se Západ choval jako slušný soused.

B. Rudolf 18.7.2022 16:07

Jenomže u šílenců typu Putin je obtížné odlišit propagandu a úmysly. Viz šílený útok na Ukrajinu. To bylo něco natolik absurdního, že většina lidí nevěřila, že se to stane.

M. Grundmann 18.7.2022 16:14

Studii vypracovali odborníci a dospěli k názoru, že je Rusko v defenzívě a že myslí pouze na svou obranu. Studie rovněž varuje před vojenskou reakcí Ruska, pokud USA svůj tlak na Rusko přeženou. Například tím, že začnou příliš vyzbrojovat Ukrajinu. Studie radí vládě USA, aby vyzbrojovala Ukrajinu, pokud chce na Rusko vyvíjet tlak, ale aby to nepřehnala. Reakce Ruska není absurdní, odborníci s touto možností reálně počítali. Toto studie jenom tvrdí to, o čem jsem sám přesvědčen přes 25 let. Na zakázku bych vládě USA mohl napsat něco podobného.

M. Grundmann 18.7.2022 16:20

Kdyby byl tento útok činem šílence, nedal by se předpovědět. Sám jsem tento útok předpověděl na Neviditelném psu s přesností 2 dnů. Rovněž jsem určil den, kdy k došlo k definitivnímu rozhodnutí. K tomu došlo asi týden před útokem. Vše se dá snadno předpovědět, pokud víte to, co je v této studii.

Z. Lapil 19.7.2022 10:52

Jenže v tom je ten problém: článek tvrdí (aspoň to říkáte vy, ale nemám důvod vám nevěřit), že Rusko nemá plány na expanzi. Skutečností ovšem je, že Rusko skrze Putina považuje rozpad SSSR za geopolitickou katastrofu a rád by geopolitiku vrátil před rok 1999; což evidentně plán na expanzi je.

M. Grundmann 19.7.2022 11:18

Tato americká studie se zabývá skutečnými záměry Ruska a jeho skutečným chováním, nikoliv tím, co o tom Putin či kdokoliv jiný říká. Není to analýza ruské propagandy, ale skutečných ruských plánů a skutečného chování Ruska.

Putin neříká to, co si myslí, a ani nedělá to, co říká. Tak je tomu ale u všech politiků a v podstatě u všech lidí. Putin by možná rád vrátil svět před 1989, ale nikdy veřejně neřekne, že je to nesmysl. I když to dobře ví. Putin nikdy neřekl, že hodlá svět vrátit do stavu před rokem 1989. Říka pouze to, že by se mu to líbílo. To je obrovský rozdíl.

Trochu mě překvapuje, že si toho normální lidé a řada politiků nevšimla. Odborníkům pracujícím pro vládu USA je však vše zcela jasné.

J. Novak 18.7.2022 1:09

Proboha .. co to je za autora, ten Zamazal ? Co to je za příšerné bláboly ? :-)

P. Diviš 17.7.2022 23:45

Brecíte zdatně, budou prémie.

P. Brecík 17.7.2022 22:36

Polo-informovaný ale jinak celý ( píp ) Danko Mach ... "Ukrajinci prohrávají, ale ničí osvobozená města s ruským obyvatelstvem." Trochu si to srovnejte, než něco napíšete, magore. ... https://www.novarepublika.online/2022/07/ministerstvo-vnitra-lpr-o-taktice-ozbrojenych-sil-ukrajiny-budou-drancovat-a-nicit-domy-a-pak-ustoupi

P. Brecík 17.7.2022 22:35

Polo-informovaný ale jinak celý ( píp ) Danko Mach ... "Ukrajinci prohrávají, ale ničí osvobozená města s ruským obyvatelstvem." Trochu si to srovnejte, než něco napíšete, magore. ... https://www.novarepublika.online/2022/07/ministerstvo-vnitra-lpr-o-taktice-ozbrojenych-sil-ukrajiny-budou-drancovat-a-nicit-domy-a-pak-ustoupi

P. Brecík 17.7.2022 22:11

ODJINUD ( Co v ČT nedají ) 8-o .... Biden přiletěl do Saúdské Arábie 15. července, byl přijat mnohem diskrétněji a skromněji ve srovnání s návštěvou prezidenta Putina. To a více lze vyčíst z gest a protokolu návštěvy. Německý Welt dokonce interpretuje návštěvu prezidenta Bidena, který musí, podle mnou neověřených informací přijímat lék na podporu kognitivních funkcí svého mozku, jako nečekaný neúspěch snah USA vytvořit globální protiruskou frontu v ukrajinské otázce. Spojenci USA na Blízkém východě nepodpořili protiruskou politiku, kterou jim vnutil Washington. Biden se setkal s králem a provedl rozhovor s korunním princem v protokolárním rámci, který jasně indikoval rostoucí vliv Moskvy na Blízkém východě. To není pro Američany, vládnoucí režim v Kyjevě a rusofoby dobré znamení,!! vzhledem k tomu, jak etiketa na Východě je důležitá. Připomínám, že před třemi roky prezident Putin v Rijádu byl doprovázen šestnácti urozenými jezdci, k pobytu dostal skutečný palác z osobního majetku královské rodiny a výsledky jeho jednání ovlivňují mj. současné dění ve světě.!!!!

J. Vávra 18.7.2022 0:02

A všichni mlčí!!!! Jen Kubáček otevřeně hovoří o tom, že to pro Bidena bylo spíš fiasko. Ach jo Brecíku, Brecíku ty hlavo konspirativní kolaborantská!

J. Stárek 17.7.2022 21:41

To se to mluví, když za nic nenese zodpovědnost.

P. Brecík 17.7.2022 21:29

A TOTO VÍTE ;-D Biden naléhavě potřebuje, aby Rijád těžbu navýšil. Neboť by klesla cena pohonných hmot ve Spojených státech. A jak Demokratické straně, tak Bidenovi samotnému by stouply preference a šance na volební úspěch. Jenže když americký prezident včera blízkovýchodní region opouštěl, pronesl pouze to, že ohledně ropy „dojde na další kroky v nadcházejících týdnech“.

To je málo. Politický úspěch vypadá jinak. Rijád zato zdůraznil, že jakékoli rozhodnutí o navýšení těžby bude učiněno na půdorysu uskupení OPEC+. Jeho členy jsou jak tradiční členové kartelu OPEC, tak také další velcí těžaři ropy, v čele s Ruskem.!!!! Z vyjádření Rijádu tak plyne, že pokud navýšení těžby neodsouhlasí Moskva, Rijád Bidenovo přání nevyslyší.

P. Hák 17.7.2022 21:44

Tak zas Rijád nemá povinnost Moskvu žádat o dovolení. Ale je fakt, že kdyby jel každý na vlastní triko a na nic neohlížel, tak by OPEC ani OPEC+ neexistovaly.

J. Vávra 17.7.2022 21:52

Komu fandíte trollíku?

P. Brecík 17.7.2022 22:22

Já jsem proti FAŠIZMU a agresím USA po celém světě. Vy jste zřejmě ZA jmenované !! Pro Neinformované doporučuji: Oděsský masakr ( natočená pravým sektorem ) anebo TOTO. Autor - vlivný denník z USA https://vlkovobloguje.wordpress.com/2022/06/11/slava-ukrajine-slava-herojam-vame-jake-ukrajine-a-jakym-herojam/

V. Čermák 17.7.2022 22:34

A komu fandíte, Vy, rozkacený tajtrdlíku? ;-D

J. Vávra 18.7.2022 0:24

Já rozhodně spíš USA, které už 2 x dostaly Evropu z prů....u než Rusákům, co ji do prů...u dostávají. Vyndejte si hlavy z ruské zadele a rozmyslete si, kam patříte. Případně jeďte do Ruska si užívat ruské svobody, třeba se vrátíte vyléčeni jako kdysi Havlíček z panslavismu a nebo vyděšení jako komouši, co tam utekli za 2. sv. války a z nichž se někteří ani nevrátili, protože dobrodiní stalinského režimu a čistky nepřežili.

M. Vaněk 18.7.2022 22:02

Co to plácáte, pomatené individum? Jestlipak víte, že hitlera sponzorovali švýcarské a americké banky ve vlastnictví židů, že USA stojí za drtivou většinou všech válek a převratů na světě, že USA napadly bez mandátu OSN Afghánistán, NATO bombardovalo civilisty v Srbsku také bez andátu OSN, že USA, Británie díky blokování rezoluce RB s aktivní podporou Belgie na místě zapříčinily genocidu ve Rwandě? Asi ne, že? Ale to nic - nadšených otroků jako jste vy, ochotných za svou hloupost i položit život, jsou na ulicích mraky...

Z. Lapil 19.7.2022 11:00

No, hlavně že Rusko operuje na Ukrajině s požehnáním OSN :-(.