23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

VÁLKA: Nač dojel Napoleon

Stoltenberg varuje před opotřebovávací válkou. Začátek války na Ukrajině byl vnímán navyklou optikou. Skrze průběh invazí, jež Moskva vedla do Maďarska (1956), Československa (1968) či Afghánistánu (1979). Jako něco, co rychle ustaví loutkovou vládu v Kyjevě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 7.6.2022 8:56

Budapešťské memorandum a Minské dohody byly mrtvé už před Putinovým projevem. Dovoluji si tvrdit, že právě jejich neplnění bylo pro Rusko důvodem k útoku na Ukrajinu s cílem zajistit si takto jejich plnění a změnit Ukrajinu na své bezpečnostní pásmo.

F. Navrátil 7.6.2022 8:53

Ruská strategie, vypracoval ji de Tolly a Kutuzov s ní souhlasil, spočívala ve vyhýbání se generální bitvě, kterou si naopak přál Napoleon. Kutuzov svedl několik menších bitev, ale než se mohly rozvinout v rozhodující střetnutí, vždy ustoupil a zachovával si jádro armády. Kutuzov odmítal dokonce bitvu na Berezině. Když ho k ní nutil anglický delegát (Anglie Rusku platila válečnou podporu), Kutuzov odpověděl: "Z Napoleonovy úplné porážky by měla zisk jen Anglie a ne Rusko. Ani slzu bych neuronil, kdyby se váš ostrov potopil do moře!"

J. Vintr 7.6.2022 8:47

Naše média se potichu připravují na velký kotrmelec, až budou muset oznámit, že je to všechno naopak. Že se z bojiště s hanbou neplazí obr Koloděj, ale princ Jasoň...

V. Novak 7.6.2022 8:38

Vy o Mongolsku a Čingischánově říši (a jeho potomků) moc nevíte, že?

V. Novak 7.6.2022 8:36

Minské dohody jsou mrtvé od počátku, protože je Ukrajina - jak její představitelé přiznali koncem minulého roku nebo začátkem tohoto - nemínila nikdy dodržovat.

V. Novak 7.6.2022 8:33

Stalin uzavřel mír s Finskem, protože dosáhl žádaného - odsunutí hranice od Leningradu až k Vyborgu.

Kdyby ovšem Finsko dobyl celé, mohl by ohrožovat německé zásobování rudou přes Narvik, což by se velmi hodilo i budoucím spojencům, kterým invaze do Norska nevyšla. Silně by to zkrátilo válku, ale (ne)stalo se...

V. Novak 7.6.2022 8:30

Za Napoleonova tažení se žádné vleklé boje nekonaly - ruská armáda pod velením nejdříve de Tollyho a později Kutuzova jen ustupovala a bojům se vyhýbala seč mohla. I Borodino by zůstalo neznámou vesnicí, kdyby car nedonutil Kutuzova bojovat. Tam skončila bitva nerozhodně.

Ale správně autor vypíchl, že evropskou invazi (rakouské vojsko se také zúčastnilo, pod velením Schwarzenberka) nezlikvidovala zima, ale naopak horké a suché léto. Dokonce i na zpáteční cestě přišla ta pořádná ruská zima až po překonání nezamrzlé(!) Bereziny.

J. Rybník 7.6.2022 8:27

Někdy se stane, že grafomanovi zaúpí i jeho inkoust, nechtěje ležet v každé stoupě. Tak vznikají články viz shora.

R. Polášek 7.6.2022 8:21

Budapešťské memorandum a Minské dohody jsou okamžikem Putinova projevu před napadením Ukrajiny úplně mrtvé, protože Putin se tím odhalil jako totální patologický lhář, na jehož slovo se vůbec nedá spolehnout.

Všechno se bude muset konstruovat znova od začátku. Včetně nějaké diplomatické konstrukce, která by v budoucnu zajistila, že Russko v těch zákeřnostech a lžích nebude moct pokračovat. A že zákeřně nepřepadne Ukrajinu znova, jakmile zase trochu obnoví své zásoby zbraní, aby si odlouplo zase další část Ukrajiny.

Vůbec ideální by bylo, kdyby se Russko podařilo zbavit jaderných zbraní, potom by hrozící destabilizace Evropy Putinovským Russkem byla v podstatě zažehnána. Proti konvenční russké armádě by už nebyl problém se ubránit.

Ale na to zatím není vhodný čas. Pokud bude vývoj v Russku pokračovat jako dosud, tak možná už za 20 let bude správná doba Russko zbavit jaderných zbraní.

R. Polášek 7.6.2022 8:05

Napoleonovo tažení do Ruska a dnešní napadení Ukrajiny Russkem paralely moc nemá.

Já bych spíš hledal paralely tam, kde velká země napadla zákeřně bez vyhlášení války menší zemi. A ta menší země se bránila tak dobře, že se nedala spolknout, naopak se té větší zemi vzpříčila jako rybí kost v krku hltavce, kterého udusila.

Z nedávné doby je třeba paralela s zimní válkou Stalina proti Finsku. Výrazně slabší Finové se úspěšně bránili a sověti měli vysoké ztráty. jakmile sověti množstvím vojáků dobyli první výrazná vítězství, Stalin urychleně uzavřel mír. Protože hrozilo, že by Finy masově začaly podporovat jiné evropské státy a válka by se tak rozšířila. Stalin nebyl ještě připravený a Finsko nemělo ani uhlí a ocel ani ropu a zemnáí plyn, jako má Ukrajina.

Ve středověku by obdobou mohly být války v Nizozemí. Malé Nizozemí neboli Holandsko se tehdy stalo lénem velkého a bohatého Španělska. A v rámci náboženských válek tam proběhla občanská a pozaději osvobozenecká válka. Nizozemci povstali a vyhnali španělská vojska ze země, protestanti vyhnali katolíky. Nizozemí - Holandsko se potom na nějakou dobu stalo světovou námořní velmocí s koloniemi a vybudovanými obchodními stanicemi ve velké části světa.

F. Navrátil 7.6.2022 7:57

Konflikt USA a Ruska na území Ukrajiny skončí, až se k tomuto kroku rozhodnou USA. Ukrajina, pokud je svéprávným státem, by mohla k ukončení konfliktu přispět tím, že se vrátí k závazku z Budapešťského memoranda, že bude neutrálním bezjaderným státem a rozhodne se plnit závazky vyplývající z Minských dohod. Jinak bude válka opravdu dlouhodobou záležitostí. Naznačené přání, aby Putina vzal čert a pak se nad Ukrajinou rozvine duha míru, není reálné. Mohl by se k vládě dostat někdo jako Navalnyj, tedy hybrid nacionalisty a bolševika, který ze "speciální operace" vyrobí velkou válku.

H. Lukešová 7.6.2022 7:38

Mír mezi Egyptem a Izraelem byl a možná stále je "studený". Jedná se o mír mezi izraelskými politiky a generály spolu s generály a politiky egyptskými, jinými slovy izraelsko-egyptský mír je pouze mezi vrcholnými představiteli, jinak řada prostých Egypťanů Židy nenávidí tolik moc.

To je dáno vlivem jadnak islamistické výchovy a jednak působením nejprve nacistických válečných zločinců, kteří odešli do Egypta po skončení WW2 a také činností sovětských poradců, kteří také rozněcovali protiizraelskou nenávist do řad Egypťanů, kteří jim líčili Izrael jako "rejdiště západního imperialismu" a plánem KGB bylo probudit islamo-nacistickou nenávist k Izraeli uvnitř arabského světa a tím atakovat samotný Západ, což nebylo vůbec složité.

A na závěr trocha optimismu, skutečně vřelý (teplý) mír však zavládl mezi Izraelci a státy Perského zálivu, tj. Spojenými arabskými emiráty, Bahrajnem a proslýchá se, že by se možná (?) někdy připojila k Abrahamovským dohodám také Saudská Arábie, mnozí mladí Saudové jsou také jiní, než bývali jejich předci ještě nedávno. Každopádně je téměř jisté, že současná Saudská Arábie válku s Izraelem rozpoutat nechce.

V. Vaněk 7.6.2022 7:31

Dobrý den , máte pravdu . Píše se , že to území má 40 mil obyvatel . Papírově . 9 mil je na východě , 4 až 5 emigrovalao , hodně je v zahraničí trvale . Sečteno -- zbývá 20 mil. Ti jsou částečně zaměstní umísťování dodávané výzbroje na střední východ atd . Je možnné , že jsou tam i ženy , děti, staří . Ti mohou přebírat náboje různých ráží , nekompatibilní náhradní díly . A vychází nutnost ... do první line se přihlásí paní Pekarová .

A. Renjascu 7.6.2022 7:19

A co vy pane, také jste se radoval z osmileté války USA v Iráku, kam USA vlezly - jak dnes již víme - na základě zfalšovaného obvinění týkající se ZHN a nebo jste psal rozhořčené příspěvky proti USA, které tam způsobily smrt více než čtvrt milionu obyvatel? Není to až tak dávno a tak se můžete svou tehdejší reakcí pochlubit a srovnat jí s tou na kterou reagujete. A pokud je to pro vás až tak moc dávno, tak zkuste třeba Afghánistán, kde USA odešly po dvacetileté okupaci teprve loni a zanechaly za sebou minimálně 360 tisíc obětí... A to mám takový neurčitý dojem, že ten poměr ve velikosti a síle byl tak nějak ještě markantnější..., ale jinak, že nám (západu) tam ty rakety, tak krásně litali, že?

https://m.youtube.com/watch?v=dPR5byzSeOE

V. Církva 7.6.2022 6:28

Tak nejdůležitější přeci je, že máš z úspěchů vojska 4 násobně velké země, krmené ropnými mafiány radost!

Až budeš ležet na zemi, třeba si do tebe taky někdo přijde pořádně kopnout!

V. Církva 7.6.2022 6:24

Tak přirovnání ne moc šťastná. Jednak žijeme v 21 století, jednak Rusko s výhodou mnoha mužiků na jejichž životě nezáleží a velkou (plochou ne úrovní) zemí je agresorem.

Spíš se podívat na Zimní válku, a pak mne napadají výpady primitivních mongolských hord, z kterých Rusům hodně zbylo.

Ty plenily kradly a po nich zbyla potopa a to i v době kdy na Západě po obsazení území vznikaly kulturní státy, šířilo se křesťanství a řemesla.

M. Šurgot 7.6.2022 6:07

Putin ale na rozdil od Napoleona nevalci tisice kilometru od domova a nema jen expedicni armadu, jako Napoleon. Putin bojuje “za plotem”, na dvorku u souseda a ma nesrovnatelne zasoby zive sily..

Anvar Sadat, spolecne se syrskym Havizem Asadem, rozpoutal valku proti Izraeli v roce 1973...

Takze tato srovnani kulhaji na obe nohy...

R. Langer 7.6.2022 5:39

Tak psát se o tom tolik nemusí, stačí, když to budeme platit... :-P

J. Kostelanský 7.6.2022 2:15

Proč tolik pesimismu? Vždyť Voloďa Zelenskij přece jasně řekl, že když Ukrajina bude konečně mít západní zbraně, tak do podzimu, nejpozději do konce letošního roku ruské agresory zaženou do Ruska.

Zbraně se už na Ukrajinu vozí, a Zelenskij se přece nikdy nemýlí, ani nelže. Tak vo co go? ;-)

Že má Ukrajina své vítězství takřka jisté, o tom svědčí i stále menší zájem našich medií o tento konflikt. Zkrátka Ukrajina už naší morální podporu nepotřebuje, ruské okupanty, resp. to torzo, co z nich ještě zbylo, "dodělají" bez problémů ukrajinští vojáci. :-)

O. Roldan 7.6.2022 1:02

A nedojel na napoleonský komplex?