23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

VÁLKA: Nač dojel Napoleon

Stoltenberg varuje před opotřebovávací válkou. Začátek války na Ukrajině byl vnímán navyklou optikou. Skrze průběh invazí, jež Moskva vedla do Maďarska (1956), Československa (1968) či Afghánistánu (1979). Jako něco, co rychle ustaví loutkovou vládu v Kyjevě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Diviš 7.6.2022 9:50

Možná neuvažuje, každopádně koná. Kdyby uvažovalo, nepouštělo by se do něčeho, co nelze vyhrát, dokonce ani v případě vojenského vítězství. Protože, co potom?

J. Lukavsky 7.6.2022 9:50

"zfalšovaného obvinění týkající se ZHN" Ty neexistující ZHN celkem nedávno odborně zlikvidovala britská armáda ve speciální lodi na moři. Ale asi jim to moc práce nedalo že, zlikvidovat odborně neexistující ZHN.... J.L. end

P. Diviš 7.6.2022 9:49

Potřebuje. Bez podpory byť oblbnutého obyvatelstva nelze válčit ani v Rusku. Zatím ji jakž takž má, jak dlouho vydrží, těžko říci.

S tou podporou jinými státy je to složitější. Ukrajinu podporuje většina Západu, proti ní není prakticky nikdo. Rusko nepodporuje nikdo, pouze některé státy využívají situace k nákupu levnějších surovin, nebo se do záležitosti vůbec nepletou.

S tou mírou nezávislosti Ruska je to taky otázka. Rusko se tak tváří, kde je realita, to se ukáže až časem.

P. Pepax 7.6.2022 9:47

To opravdu nejde, proto Rusko stěží nad tou variantou uvažuje, tak hloupí nejsou právě naopak.

B. Rudolf 7.6.2022 9:46

Evropští politikové neumějí jednat strategicky. Státníky EU asi nemá. Nejsem ekonom, takže mohu pouze ocenit nápad (odkaz): Radikální návrh na zlevnění ropy. Západ může podle Draghiho Rusům diktovat cenu - Echo24.cz

Myslím si, že, když už budeme předsedat EU, mohli bychom prosadit zřízení EU analogie NERV(u). Například něco jako "Ekonomická Rada EU pro krizové situace a strategická rozhodování" nebo nějaký podobný blábol.

Nápad s NERV se mi docela líbil a myslím si, že by měl vzniknout nějaký poradní orgán EU, který by předkládal návrhy strategických řešení.

J. Lukavsky 7.6.2022 9:45

"změnit Ukrajinu na své bezpečnostní pásmo." a později změnit Polsko, Slovensko, Česko, Pobaltí.... na své bezpečnostní pásmo. Ani se tím moc netají že? J.L. end

P. Diviš 7.6.2022 9:44

Ano, do pasti zeleného multikulti šílenství. Což je průser. Jenže Rusko se chytilo do pasti představy, že lze ovládnout vše, co kdysi ovládal SSSR a to je taky průser. Protože to už nejde.

V. Kučer 7.6.2022 9:43

Chytřejší Arabové pochopili že existence Izraele je pro ně výhodná a pro ty bohaté nezbytná. Žijí z petrodolarů a také by mohli dopadnout jak Kuvajt.

T. Hraj 7.6.2022 9:43

Putin žádnou podporu Rusů nepotřebuje. Nicméně ji má a výhoda to je (což není nijak v rozporu s předchozí větou).

Za paliva má z EU miliardu USD/den, což je o dost více, než měl loni. Sankce (a morální odsouzení) uvalily na Rusko jen Západní státy, žádné celosvětové společenství.

Jediné citelné opotřebení by tak mohlo být materiální, tj. vojenské vybavení a součástky, které by Putin nedokázal rychle nahradit/doplnit. Míra nezávislosti Ruska je ale v tomto relativně veliká.

P. Diviš 7.6.2022 9:42

Pan Rejzek si zřejmě představuje, že Zelenskyj má k dispozici stejný represivní aparát jako Putin a Ukrajina válčí z jeho donucení. Taková ruská představa.

M. Šejna 7.6.2022 9:41

Saldo českého zahraničního obchodu s Ruskem láme rekordy. Po rekordním březnu následoval ještě vyšší duben. Samozřejmě ve prospěch Ruska.

Tak nevím, koho ten válečný konflikt dřív vyčerpá. :-/

P. Pepax 7.6.2022 9:40

Souhlas, EU se chytila do vlastní pasti.

P. Diviš 7.6.2022 9:40

Přeorganizovat dodávky nejde ze dne na den. Takže ano, může dojít i na opotřebování Západu, jen si nějak nedovedu představit rozumné a trvalejší uspořádání věcí potom. Některé věci jsou totiž nevratné.

J. Lukavsky 7.6.2022 9:40

"A tak se čeká na smrt-útěk Zelenského. Vše se vyřeší a všichni si oddechnou." Nebo se čeká na smrt Putina a vše se vyřeší....? No je to trochu smutné, ale kdyby se podařil některý z atentátů na Hitlera, tak spousta i Němců mohla žít. Smutné. J.L. end

P. Diviš 7.6.2022 9:38

Na Ukrajině Putin doufal v rychlou "speciální vojenskou operaci", v níž ruské jednotky snadno přemohou slabší Ukrajince, ti se vzbouří a přivítají ruské osvoboditele, přijdou o nějaká území, po nichž touží expanzionistické Rusko a na zbytku instalují kolaborantskou vládu. Nějak se nestalo, Ukrajinci se v rámci možností dokonce sjednotili, Západ se také trochu probudil a podpořil je (sice váhavě, jak je vidět z úvah o "zachování Putinovy tváře", což je bez ruského vítězství nemožné, ale přece), dodává alespoň "obranné" zbraně (což je k͇a͇ž͇d͇á͇ zbraň používaná obránce, i pokud dostřelí na území útočníka), takže vše směřuje k té opotřebovávací válce. Pokud se nestane něco nečekaného, jako smrt Putina, puč v Rusku, defétismus Západu, ...

V. Kučer 7.6.2022 9:34

V Iráku se nějaké chemikálie našli a není problém z nich ZHN vyrobit. Afghánistán nedokázal využít dvacetiletou okupaci USA jako Německo nebo Japonsko ale vrátil se zpět do středověku. Počty obyvatel v těchto zemích stouply od té doby na dvojnásobek, lidský život tam má jinou cenu než u nás.

M. Šejna 7.6.2022 9:33

Vzhledem k tomu, že ceny plynu a ropy jsou několikanásobné oproti loňsku, tak Rusko se jen tak neopotřebuje .

My zatím ten ruský plyn a ropu potřebujeme, takže ochotně Rusům za dodávky platíme.

EU se chytla do vlastní pasti a mám dojem, že opotřebováni budou dřív obyvatelé EU, něž obyvatelé Ruska.

P. Diviš 7.6.2022 9:31

Alexandr možná chtěl být velkým zachráncem Evropy, ale zaručeně chtěl rozšířit ruské impérium. Což by možná prospělo jemu, ale zaručeně ne Evropě.

P. Pepax 7.6.2022 9:27

Kdyby měl Napoleon motorizované jednotky a letadla, kdyby ... nevylo by třeba rybníků.

M. Valenta 7.6.2022 9:25

A proto také Západ zvolil zdlouhavou taktiku menšího vlastního opotřebovávání. A s tou rusáckou výdrží už to nebude taky až tak slavné, když mu na flašky s limonádou musejí lepit napodobeniny západních značek.

J. Rejzek 7.6.2022 9:22

Na Ukrajině, stejně jako v letech 67-70 v Izraeli, nešlo o opotřebovací válku. Důkazem je to, že Egypt neskončil válčení pro vyčerpání zdrojů , ale smrtí neústupného prezidenta-válečníka. Nastoupil nový prezident, ochotný jednat a bylo po válce.

Ani na Ukrajině se nejedná o tuto opotřebovací válku. Tato země válčí s ohromnou podporou EU a celého Anglosaského světa má dosti zdrojů. Rusové se svým zázemím také nestrádají.

Čeká se pouze na toho nového prezidenta ochotného jednat. Zelenský, se svým nekompromisním postojem-že válka skončí, až Rusy vyžene z Ukrajiny a to včetně Krymu, je tou největší překážkou k ukončení války. A tak se čeká na smrt-útěk Zelenského. Vše se vyřeší a všichni si oddechnou.

P. Diviš 7.6.2022 9:21

Jo, buďto ruský troll, nebo někdo důkladně popletený.

Západ válku nevyvolal, dokonce Rusku podlézal a toleroval mu mnohé imperiální výboje. Po ekonomické stránce se z vlastní vůle stal velmi závislý na Rusku (EU) a Číně (EU, USA). Odměnou má to riziko války, do které se Putin mylně pustil v naději na další ústupky Západu i Ukrajiny.

S nacismem máte taky pravdu, ovšem mýlíte se v lokalizaci: Bují v Rusku, včetně nějaké te Putinjugend.

Zbrojaři se radují, to ano. Ani při sebevětší snaze by se jim nepodařilo zařídit něco tak výhodného, jako jim zařídil Putin.

A vo tom to je. :-P

P. Diviš 7.6.2022 9:14

Záleží ovšem také na "výdrži" občanstva (pokud tak lze Rusy označit). A v té tahá Rusák za delší konec, takového fanatického snášení nepohodlí ve prospěch dosažení imperiálních cílů nelze na Západě docílit.

So geht das.

P. Diviš 7.6.2022 9:12

Kdyby přestalo válčit Rusko, skončila by válka, ale kdyby přestala válčit Ukrajina, skončila by Ukrajina.

Ukrajina byla neutrálním bezjaderným státem dokonce i po napadení Ruskem v roce 2014.

Pokud už se má vracet k nějakým závazkům, pak ke všem a všichni, včetně Ruska. A nevymlouvat se na USA.

M. Valenta 7.6.2022 9:12

On i agresor se opotřebovává a jestli se neopotřebuje solidarita Západu, tak tahá rusák za kratší konec. So geht das.

V. Němec 7.6.2022 9:10

Opotřebovací válka na Ukrajině by vůbec nebyla, kdyby na ní neměli zájem výrobci zbraní a munice v USA a vůbec na Západě. "Krmiva" mají Ukrajina i Rusko dost.

Není dne, aby nebyli modrožlutí hecováni dalším a dalším povzbuzováním, jako že třeba mají právo zasahovat cíle na území protivníka. Logicky ano, stejně jako Rusko bude v tom případě třeba střílet na vlaky s těžkou výzbrojí na trati Břeclav - Čierna pri Čope a jinde. To je ale cesta do pekel poslední války.

Tohle léta velmi sofistikovaně připravovali spoza Atlantiku, majdanským pučem, roubováním nejryzejšího protiruského nacismu už do dětí jako v 30. letech v Německu:

https://www.youtube.com/watch?v=YR5TZnFZ4tg&ab_channel=NBCLeftField

Tak fandové novodobých hitlerjugent, SA a SS, do mě! Ať máte více kuráže, inspirujte se zde:

https://www.youtube.com/watch?v=fy910FG46C4&ab_channel=TIME

Zdraví vás, podle vaší terminologie, ruský troll.

A vo tom to je.

P. Diviš 7.6.2022 9:07

"Protože hrozilo, že by Finy masově začaly podporovat jiné evropské státy a válka by se tak rozšířila."

Nehrozilo. Podpora byla výhradně slovní. Po téhle stránce je na tom napadená Ukrajina výrazně lépe.

M. Kanda 7.6.2022 9:07

Minské dohody byly pro Ukrajinu úplně to samé jako pro nás Mnichov 1938. Jediný rozdíl je v tom, že Ukrajinci měli vůli se tomu vzepřít.

V. Novak 7.6.2022 9:05

Taky po vyhnání zbytků Velké armády z Ruska navrhoval Kutuzov carovi, aby přerušil válku, že další boje nepřinesou Rusku nic dobrého - ale Alexandr chtěl být Velkým Zachráncem Evropy, tak se nejen bojovalo dál, nakonec Napoleona porazili, car zářil na Vídeňském kongresu, založil Svatou alianci, kvůli níž jeho bratr a nástupce Nikolaj pomohl Franzi Josefovi potlačit rebelii v Uhrách - za což se mu FJI "odvděčil po habsbursku - přikloněním se k nepřátelům Ruska za Krymské války.

Sumasumárum - my máme v důsledku vstupu ruských vojsk do Paříže "bistra" a Rusko nezískalo nic. Jak Kutuzov předpovídal...

Z. Koutecký 7.6.2022 9:01

No, ona je to také opotřebovávací válka postihující EU a USA. Ukrajině dodávané moderní zbraně a střelivo stojí miliardy dolarů. Kromě toho Zelinkyj požaduje nejen zbraně, nýbrž i 5 miliard dolarů měsíčně cash, aby udržel stát v chodu. K tomu horentní ceny elektřiny, plynu, ropy a pšenice, vysoká inflace a zadlužení postihují ekonomiku i na naší straně sporu. Nehledě na hrozící nedostatek zejména plynu, ropy a pšenice v EU. Realizace plánu na "bezuhlíkovou" EU, na němž Brusel trvá, by stála další hromadu miliard. Navíc se zostřuje zatím jen obchodní a "odstrašující" válka mezi USA a Čínou, to taky něco stojí. Nu, a pak je tu na obou stranách nějaká ta miliarda občánků, kteří tu opotřebávací válku nesou na svých bedrech. S těmi bude nutno časem taky počítat. Kdo ví, nač kdo nakonec dojede?