6.12.2023 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

ÚVAHA: Co je a co není sionismus

Principem tvořícím základ učení moderního sionismu je přiznání každému národu nepromlčitelného práva na svobodu a nezávislou existenci na půdě jeho vlastního suverénního státu, aplikovaného na židovský lid. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 8.2.2021 23:35

Pokud existuje jakákoliv menšina, která se nechce asimilovat s většinou, dojde k problémům. Takové chování menšiny je považováno za nepřátelské. S tím se nedá nic dělat. Sionismus je tedy rozumné řešení. Problém však nastane, pokud menšina nemá vlastní území a musí nějaké území ovládnout.

K. Křivan 8.2.2021 20:44

My jsme měli národní obrození a Židi sionismus. Ve stejném století a přibližně stejné době.

K. Křivan 8.2.2021 19:10

Asimilace Židů do německého nebo francouzského národa došla až k tomu, že ve válce obou zemí stáli často sourozenci nebo příbuzní proti sobě. Dost "blbá "situce. Blbá a tragická. Takže sionismus byl svým způsobem východiskem z této situace.

M. Bednář 8.2.2021 18:11

Před sto lety to byla jednoduchá definice: Sionizmus je národně politické hnutí mezi Židy, které kolem roku 1870 počátek vzalo v Rusku a později nabylo i mezi západoevropskými a americkými Židy dosti přívrženců. Cílem jeho je zřízení samostatného neb alespoň samosprávného státního území židovského.

Dnes je to o něčem jiném a je to dost zmatené. "Židovský lid tvoří odlišnou jednotku v čase a prostoru, Židé jsou samostatným svébytným národem." Ale proč ji tvoří? V čem je ta odlišnost? O tom autorka mlčí. Ve světě si na různých pozitivních odlišnostech národy zakládaly a odvozovaly od nich své právo na sebeurčení. Autorka se o to nepokouší ani náznakem. Nepíše ani, že Židé mají tu odlišnost, že jsou (nezaslouženě) pod ochranou Nejvyššího a že jinou odlišnost nepotřebují. Škoda.

K. Křivan 8.2.2021 19:23

"V čem je ta odlišnost?"

V jejich kvalitě. V jejich inteligenci, pracovitosti, šikovnosti, ..... atd. Nedivte se Nejvyššímu, že si ausgerechnet tenhle nárůdek oblíbil a koukejte jeho rozhodnutí respektovat. Nic jiného vám stejně nezbývá. ;-D

Oni Židi sami říkají, že to vyvolení, je vyvolení ke službě Bohu, a to není žádná sranda, ale fuška. Oni to aale dělají rádi, protože díky tomu každý kdo v Israeli nevěří na zázraky není realista. To se v těch všech válkách ukázalo víc než dost.

K. Křivan 8.2.2021 20:40

On Jahve původně vymyslel 49 příkazů. (protože 7x7 je 49na 7 je posvátné číslo). Tehdy si pozval Mojiše na kobereček. Ten když se pak vrátil, svolal Židx a pravil: "Můj lide Israelský, mám dvě zprávy, Dobrou a špatnou. Nejdřív tu dobrou. Ze 49 Božích přikázání jsem to uhandloval na 10. :-) A teď tu špatnou. Ausgerechnet to NESESMILNÍŠ to zůstalo" :-(

M. Bednář 8.2.2021 20:50

Ale já se tomu nebráním, vy jste nastražený zbytečně. Ale měla to napsat. Nenapsala to, protože si možná myslí, že dnešní Židé již nejsou duchovními potomky Abrahama. Prvotní odlišnost zde ale není lidská kvalita, nýbrž víra, spolehnutí se, poslušnost Božích pokynů a to bez ptaní. Takto se z Židů stal Izrael. Přečtěte si 4 Abrahamova potomstva: http://www.reformace.cz/sites/default/files/4-abrahamova-potomstva.pdf

Na fušku měli vznešení starozákonní Židé služebníky.

H. Lukešová 8.2.2021 21:08

Ale já věřím a vím, že Židé jsou potomky Abrahama, Izaka a Jakoba, to vím a věřím, že Židé mají zvláštní vztah s Bohem (Elohimem), ale já psala o politickém Herzlove sionismu, ne o náboženském biblickém sionismu. První sioniste byli Abraham a Mojžíš, kteří přivedli Národ Izraelský do Země izraelské.

M. Bednář 8.2.2021 21:20

Kdybych byl Žid, asi bych byl ultraortodoxní. Omlouvám se, s pozdravem MB

K. Křivan 8.2.2021 21:26

ultraortodoxní ? Asi ne. Vadí mi na nich, že neslouží v armádě a neberou stát Israel za svůj.

H. Lukešová 8.2.2021 21:31

Mně jsou nejsympatičtější ortodoxní Židé (Datim leumi), ti věří v judaismus, slouží v armádě, jsou zastoupeni v úřadech, školství, politice a žijí v komunitách v Judeji a Samari. Ty obdivuji, hrdí, stateční prukopnici, hrdinové Země izraelské.

K. Křivan 8.2.2021 21:23

Ano, ale není politický a náboženský sionismus spolu propletený ? Já nevím, nevyznám se v tom.

H. Lukešová 8.2.2021 21:29

Ano je, ale nechtěla jsem se nábožensky tolik rozepisovat do sekularniho Neviditelného psa. Bůh Izraelský slíbil a daroval Zemi izraelskou Národu izraelskému. Biblicky sionismus s politickým sionismem souvisí a je s ním propojený.

J. Šebek 8.2.2021 16:40

Nemám rád "ismy". Každý "ismus" zavání určitou ideologií.

K. Křivan 8.2.2021 19:25

Příjde na to so je před tím "-ismem".

M. Krátký 8.2.2021 16:28

Je to moc hezké si tu diskusi přečíst znovu s odstupem půl dne a více - R^R^R^

J. Zeman 8.2.2021 16:12

Teda nic proti, ale pan Herzl, co ten moderní sionismus vymyslel, měl zřejmě poněkud odlišné názory - což se koneckonců pak po jeho smrti bohužel i odrazilo v tragické smrti jeho syna, křesťanského konvertity...

M. Krátký 8.2.2021 11:54

Nádhera a tleskám paní Lukešové - ale pro pitomce je to dost složité a nebude se jim to líbit - R^R^R^

J. Poláček 8.2.2021 9:20

Gratuluji ! Výborný článek. Hodnocení s univerzální platností aplikované na Židy a židy. Je bohužel smutnou konstantou dějin, že existoval, existuje a zdá se že i bude existovat antisemitizmus. V Teheránu vám o tom dají státem placenou odbornou přednášku proč to tak je a proč by to tak mělo být. Ankara se asi taky bude ptát proč nevlaje nad Jeruzalémem červený prapor s půlměsícem. Takže přátelé, žádný strach, že se jedná o pozdní reakci nebo nějaké akademické řečičky. Existoval/je a bude-li existovat antisemitizmus bude mít smysl a opodstatnění i sionizmus. Každopádně - odstraňte z článku jeho proměnnou - sionizmus a dosaďte tam jiné etnikum, Kurdové, Tchajwanci (a jiní Ne-Číňané !!!) .... a můžete to přetisknout znovu. Však, podívejme sa na historii vlastního státu a nezapomeňme dnes dobře naslouchat o tom jak je idea národního státu přežitek.

J. Nevrkla 8.2.2021 8:30

Stále mi není jasné, čím Židi ostatní národy a etnika tak irituji, čím tak často a pravidelně vytvářejí nepřátelské nálady vůči nim.

P. Dvořák 8.2.2021 10:26

Nehledejte žádnou logiku, žádný rozum, žádný racionální důvod.

Ukřižovali Krista.

H. Lukešová 8.2.2021 10:29

Ano, zavraždili Syna Božího Ježíše a zradili "pravého proroka" Mohameda, "překroutili Písmo", aby pošpinili čest "pravého náboženství", co čekat od "synů opic a prasat", což asi tak.

J. Nevrkla 8.2.2021 10:31

Tomu nevěřím. Kvůli tomu tehdejší holokaust ani dnešní nenávisti nejsou, na to už jsou lidi málo věřící a toto řešící.

P. Dvořák 8.2.2021 12:49

Máte pravdu. Když se budu zaobírat slovíčkařením, tak "Kvůli tomu tehdejší holokaust ani dnešní nenávisti nejsou, na to už jsou lidi málo věřící a toto řešící."

Jenže to má historické (nejen) náboženské kořeny. Židé jsou téměř pro všechny téměř ideální "vnější nepřítel".

Jsou relativně nepočetní a rozptýlení po celém světě, ale přesto mají vzájemnou soudržnost. Protože jsou vzdělaní a houževnatí, jsou dobří ve vědě, politice a - obchodu. Myslíte si, že např. Křišťálová noc a následné události, které vedly až k holocaustu, byly kvůli ukřižování nebo šlo o majetek a "zametení cesty" k moci? Vždyť vzdělaní vždycky blbům zavazeli v této cestě.

J. Nevrkla 8.2.2021 12:58

Tak pak to vidíme podobně. Ale možná měli až mimořádnou touhu po majetku a moci, vycuranost. Slyším to od těch, kdo se s nimi dostávají do obchodního styku.

P. Moravčík 8.2.2021 16:17

Viete, ja sa im prestávam diviť. Keď si niekto stáročia užíva ústrky, až beztrestné vraždenie... niečo to zrejme v človeku zanechá. Neviem si predstaviť, čo by som robil ja byť v opačnom garde. Nemám rád, ak uplatňujú na ostatných kolektívnu vinu (to dosť často), ale ruku na srdce... Robia to, čo im umožnilo existovať a prežiť, ale bola to hlúposť našej civilizácie, ktorá ich k tomu doviedla. Tiež nebývam s ich konaním a myslením vždy uzrozumený, ale aspoň sa to snažím pochopiť, aj keď nemusím súhlasiť.

J. Nevrkla 8.2.2021 19:08

Taky se to snažím pochopit. Proč se je okolí po celá staletí v mnoha zemích snažilo uzavírat do židovských ghet?

H. Lukešová 8.2.2021 19:12

Na tuto otázku mají odpověď pro změnu křesťanští sionisté, ale to nechci příliš rozebírat. Křesťanský sionismus ovšem jako takový vůbec neřeším.

B. Carina 8.2.2021 22:59

Paní Lukešová, pojem "křesťanský sionusmus" je pro mě nový. Můžete prosím alespoň načrtnout, čo si pod ním představit? Díky.

H. Lukešová 8.2.2021 23:27

Mezi křesťany existuje dva postoje k Židům. Jeden ten starý je založen na "substituční teologii" pohrdání židovským národem. Tito křesťané učí, že Židé (Izrael) svým odmítnutím Pána Ježíše, jsou Bohem prokletým a nenáviděným národem, a místo Izraele nastoupila Církev (křesťané).

Zatímco křesťané vyznávající učení křesťanského sionismu učí, že Židé stále zůstávají Bohem vyvoleným a milovaným národem a obnova Izraele je naplněním biblických proroctví a alíja tj. návrat Židů je Božím dílem. Jsou to jiní křesťané, přátelé Izraele a Židů. A t zdůrazňují, že Pán Ježíš byl Žid, Panna Marie byla Židovka, apoštolové byli Židé, celá Bible, včetně Nového zákona (vyjma Lukášova evangelia) je židovský text.

A že ve skutečnosti "bohem antisemitismu" je Satan, který nenávidí Bohem vyvolený národ, Pána Ježíše a čím by Satan dokázal neschopnost Boha než zničením jeho milovaného lidu?