6.10.2022 | Svátek má Hanuš


Diskuse k článku

ÚVAHA: Co je a co není sionismus

Principem tvořícím základ učení moderního sionismu je přiznání každému národu nepromlčitelného práva na svobodu a nezávislou existenci na půdě jeho vlastního suverénního státu, aplikovaného na židovský lid. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 8.2.2021 23:58

Tato koncepce znamená, že Bůh někoho vyvolil, i když se jedná o povinnost, a dal mu něco za odměnu. Jiné Bůh nevyvolil a ani jim nic za odměnu neslíbil. Nedovedu si představit, že by kdokoliv nevyvolený dobrovolně takovou myšlenku přijal za svou. Působí to jako výsměch.

H. Lukešová 8.2.2021 23:47

Pan Křivan dobře vysvětlil myšlenku, co znamená "Bohem vyvolený národ". Vyvolení znamená povinnost sloužit Bohu a to dá fušku a na základě vyvolení z náboženského hlediska získali Židé Zemi izraelskou, protože Bůh slíbil a daroval Židům Zemi izraelskou.

V češtině je dostupná stránka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě (ICEJ)...

https://www.icej.cz/

M. Grundmann 8.2.2021 23:41

Nevěřím v takovýto křesťanský sionismus. Nikdo nebude dobrovolně uznávat jakoukoliv myšlenku, že je mu nějaký jiný národ nadřazen. Že je někdo jiný vyvolen a on sám ne. To zní nesmyslně.

M. Grundmann 8.2.2021 23:35

Pokud existuje jakákoliv menšina, která se nechce asimilovat s většinou, dojde k problémům. Takové chování menšiny je považováno za nepřátelské. S tím se nedá nic dělat. Sionismus je tedy rozumné řešení. Problém však nastane, pokud menšina nemá vlastní území a musí nějaké území ovládnout.

H. Lukešová 8.2.2021 23:27

Mezi křesťany existuje dva postoje k Židům. Jeden ten starý je založen na "substituční teologii" pohrdání židovským národem. Tito křesťané učí, že Židé (Izrael) svým odmítnutím Pána Ježíše, jsou Bohem prokletým a nenáviděným národem, a místo Izraele nastoupila Církev (křesťané).

Zatímco křesťané vyznávající učení křesťanského sionismu učí, že Židé stále zůstávají Bohem vyvoleným a milovaným národem a obnova Izraele je naplněním biblických proroctví a alíja tj. návrat Židů je Božím dílem. Jsou to jiní křesťané, přátelé Izraele a Židů. A t zdůrazňují, že Pán Ježíš byl Žid, Panna Marie byla Židovka, apoštolové byli Židé, celá Bible, včetně Nového zákona (vyjma Lukášova evangelia) je židovský text.

A že ve skutečnosti "bohem antisemitismu" je Satan, který nenávidí Bohem vyvolený národ, Pána Ježíše a čím by Satan dokázal neschopnost Boha než zničením jeho milovaného lidu?

B. Carina 8.2.2021 22:59

Paní Lukešová, pojem "křesťanský sionusmus" je pro mě nový. Můžete prosím alespoň načrtnout, čo si pod ním představit? Díky.

H. Lukešová 8.2.2021 21:31

Mně jsou nejsympatičtější ortodoxní Židé (Datim leumi), ti věří v judaismus, slouží v armádě, jsou zastoupeni v úřadech, školství, politice a žijí v komunitách v Judeji a Samari. Ty obdivuji, hrdí, stateční prukopnici, hrdinové Země izraelské.

H. Lukešová 8.2.2021 21:29

Ano je, ale nechtěla jsem se nábožensky tolik rozepisovat do sekularniho Neviditelného psa. Bůh Izraelský slíbil a daroval Zemi izraelskou Národu izraelskému. Biblicky sionismus s politickým sionismem souvisí a je s ním propojený.

K. Křivan 8.2.2021 21:26

ultraortodoxní ? Asi ne. Vadí mi na nich, že neslouží v armádě a neberou stát Israel za svůj.

K. Křivan 8.2.2021 21:23

Ano, ale není politický a náboženský sionismus spolu propletený ? Já nevím, nevyznám se v tom.

M. Bednář 8.2.2021 21:20

Kdybych byl Žid, asi bych byl ultraortodoxní. Omlouvám se, s pozdravem MB

H. Lukešová 8.2.2021 21:08

Ale já věřím a vím, že Židé jsou potomky Abrahama, Izaka a Jakoba, to vím a věřím, že Židé mají zvláštní vztah s Bohem (Elohimem), ale já psala o politickém Herzlove sionismu, ne o náboženském biblickém sionismu. První sioniste byli Abraham a Mojžíš, kteří přivedli Národ Izraelský do Země izraelské.

P. Moravčík 8.2.2021 20:57

Neviem, možno preto, že bohoslužby podľa židovského rítu kresťanské okolie iritovali, v tej dobe sa každá odchýlka považovala za svojho druhu modloslužobníctvo, ale potrebovali ich služby, tak ich nemohli vyhnať, či vyvraždiť... Uzavreli ich do ghetta, kde mohli žiť po svojom, ale dosť uzavretých a oddelených od okolitého sveta, kde boli len "tolerovaní". Podmienky sefardov a aškenazyov sa značne líšili - kultúrne, ekonomické, spoločenské. Napriek tomu udržali nielen kultúrne, hospodársky, ale aj geneticky pomerne homogénnu spoločnosť. Neviem, či je to aj dnes tak, ale židovská rodina skôr prijala medzi seba "gójku", ako by dovolila vydaj dievčaťa ich národa mimo diasporu. Epigenetika spôsobila, že západní a východní Židia sa geneticky trochu odlišujú, na ich myslení a správaní to však veľmi nevidieť (navyše oproti iným národom ich možno považovať za takmer "čistú rasu"). V tom vidím obrovskú úlohu judaizmu na zachovanie národa. Jeho vyjadrenie v svetskejšej forme je sionizmus.

M. Bednář 8.2.2021 20:50

Ale já se tomu nebráním, vy jste nastražený zbytečně. Ale měla to napsat. Nenapsala to, protože si možná myslí, že dnešní Židé již nejsou duchovními potomky Abrahama. Prvotní odlišnost zde ale není lidská kvalita, nýbrž víra, spolehnutí se, poslušnost Božích pokynů a to bez ptaní. Takto se z Židů stal Izrael. Přečtěte si 4 Abrahamova potomstva: http://www.reformace.cz/sites/default/files/4-abrahamova-potomstva.pdf

Na fušku měli vznešení starozákonní Židé služebníky.

K. Křivan 8.2.2021 20:44

My jsme měli národní obrození a Židi sionismus. Ve stejném století a přibližně stejné době.

K. Křivan 8.2.2021 20:40

On Jahve původně vymyslel 49 příkazů. (protože 7x7 je 49na 7 je posvátné číslo). Tehdy si pozval Mojiše na kobereček. Ten když se pak vrátil, svolal Židx a pravil: "Můj lide Israelský, mám dvě zprávy, Dobrou a špatnou. Nejdřív tu dobrou. Ze 49 Božích přikázání jsem to uhandloval na 10. :-) A teď tu špatnou. Ausgerechnet to NESESMILNÍŠ to zůstalo" :-(

K. Křivan 8.2.2021 19:25

Příjde na to so je před tím "-ismem".

K. Křivan 8.2.2021 19:23

"V čem je ta odlišnost?"

V jejich kvalitě. V jejich inteligenci, pracovitosti, šikovnosti, ..... atd. Nedivte se Nejvyššímu, že si ausgerechnet tenhle nárůdek oblíbil a koukejte jeho rozhodnutí respektovat. Nic jiného vám stejně nezbývá. ;-D

Oni Židi sami říkají, že to vyvolení, je vyvolení ke službě Bohu, a to není žádná sranda, ale fuška. Oni to aale dělají rádi, protože díky tomu každý kdo v Israeli nevěří na zázraky není realista. To se v těch všech válkách ukázalo víc než dost.

H. Lukešová 8.2.2021 19:12

Na tuto otázku mají odpověď pro změnu křesťanští sionisté, ale to nechci příliš rozebírat. Křesťanský sionismus ovšem jako takový vůbec neřeším.

K. Křivan 8.2.2021 19:10

Asimilace Židů do německého nebo francouzského národa došla až k tomu, že ve válce obou zemí stáli často sourozenci nebo příbuzní proti sobě. Dost "blbá "situce. Blbá a tragická. Takže sionismus byl svým způsobem východiskem z této situace.

J. Nevrkla 8.2.2021 19:08

Taky se to snažím pochopit. Proč se je okolí po celá staletí v mnoha zemích snažilo uzavírat do židovských ghet?

J. Nevrkla 8.2.2021 19:05

Slyším to třeba od recepční hotelu, která říká, že jsou to daleko nejhorší zákazníci.

P. Milan 8.2.2021 18:23

Slyšíte to od altruistů, po majetku netoužících?

M. Bednář 8.2.2021 18:11

Před sto lety to byla jednoduchá definice: Sionizmus je národně politické hnutí mezi Židy, které kolem roku 1870 počátek vzalo v Rusku a později nabylo i mezi západoevropskými a americkými Židy dosti přívrženců. Cílem jeho je zřízení samostatného neb alespoň samosprávného státního území židovského.

Dnes je to o něčem jiném a je to dost zmatené. "Židovský lid tvoří odlišnou jednotku v čase a prostoru, Židé jsou samostatným svébytným národem." Ale proč ji tvoří? V čem je ta odlišnost? O tom autorka mlčí. Ve světě si na různých pozitivních odlišnostech národy zakládaly a odvozovaly od nich své právo na sebeurčení. Autorka se o to nepokouší ani náznakem. Nepíše ani, že Židé mají tu odlišnost, že jsou (nezaslouženě) pod ochranou Nejvyššího a že jinou odlišnost nepotřebují. Škoda.

J. Šebek 8.2.2021 16:40

Nemám rád "ismy". Každý "ismus" zavání určitou ideologií.

M. Krátký 8.2.2021 16:28

Je to moc hezké si tu diskusi přečíst znovu s odstupem půl dne a více - R^R^R^

P. Moravčík 8.2.2021 16:21

Pani Lukešová to povedala za mňa. Mne stačilo raz čítať jeho publikované úvahy a povedal som si, že to Husák bol menší zradca, napriek pokusu doviesť Slovensko do Sojuzu, ako tento až zvrátený, nenávistný odpadlík. Ako vedca ho neviem zhodnotiť, nie som z fachu.

P. Moravčík 8.2.2021 16:17

Viete, ja sa im prestávam diviť. Keď si niekto stáročia užíva ústrky, až beztrestné vraždenie... niečo to zrejme v človeku zanechá. Neviem si predstaviť, čo by som robil ja byť v opačnom garde. Nemám rád, ak uplatňujú na ostatných kolektívnu vinu (to dosť často), ale ruku na srdce... Robia to, čo im umožnilo existovať a prežiť, ale bola to hlúposť našej civilizácie, ktorá ich k tomu doviedla. Tiež nebývam s ich konaním a myslením vždy uzrozumený, ale aspoň sa to snažím pochopiť, aj keď nemusím súhlasiť.

J. Zeman 8.2.2021 16:12

Teda nic proti, ale pan Herzl, co ten moderní sionismus vymyslel, měl zřejmě poněkud odlišné názory - což se koneckonců pak po jeho smrti bohužel i odrazilo v tragické smrti jeho syna, křesťanského konvertity...

H. Lukešová 8.2.2021 15:55

Extrémní antisemitismus, skrývající se za antisionismus, tj. nenávist k Izraeli, nenávist k USA, nenávist k veškerému konzervativismu a pravičáctví.