28.9.2022 | Den české státnosti


Diskuse k článku

ÚVAHA: Co je a co není sionismus

Principem tvořícím základ učení moderního sionismu je přiznání každému národu nepromlčitelného práva na svobodu a nezávislou existenci na půdě jeho vlastního suverénního státu, aplikovaného na židovský lid. T

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 8.2.2021 23:41

Nevěřím v takovýto křesťanský sionismus. Nikdo nebude dobrovolně uznávat jakoukoliv myšlenku, že je mu nějaký jiný národ nadřazen. Že je někdo jiný vyvolen a on sám ne. To zní nesmyslně.

H. Lukešová 8.2.2021 23:47

Pan Křivan dobře vysvětlil myšlenku, co znamená "Bohem vyvolený národ". Vyvolení znamená povinnost sloužit Bohu a to dá fušku a na základě vyvolení z náboženského hlediska získali Židé Zemi izraelskou, protože Bůh slíbil a daroval Židům Zemi izraelskou.

V češtině je dostupná stránka Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě (ICEJ)...

https://www.icej.cz/

M. Grundmann 8.2.2021 23:58

Tato koncepce znamená, že Bůh někoho vyvolil, i když se jedná o povinnost, a dal mu něco za odměnu. Jiné Bůh nevyvolil a ani jim nic za odměnu neslíbil. Nedovedu si představit, že by kdokoliv nevyvolený dobrovolně takovou myšlenku přijal za svou. Působí to jako výsměch.

P. Moravčík 8.2.2021 20:57

Neviem, možno preto, že bohoslužby podľa židovského rítu kresťanské okolie iritovali, v tej dobe sa každá odchýlka považovala za svojho druhu modloslužobníctvo, ale potrebovali ich služby, tak ich nemohli vyhnať, či vyvraždiť... Uzavreli ich do ghetta, kde mohli žiť po svojom, ale dosť uzavretých a oddelených od okolitého sveta, kde boli len "tolerovaní". Podmienky sefardov a aškenazyov sa značne líšili - kultúrne, ekonomické, spoločenské. Napriek tomu udržali nielen kultúrne, hospodársky, ale aj geneticky pomerne homogénnu spoločnosť. Neviem, či je to aj dnes tak, ale židovská rodina skôr prijala medzi seba "gójku", ako by dovolila vydaj dievčaťa ich národa mimo diasporu. Epigenetika spôsobila, že západní a východní Židia sa geneticky trochu odlišujú, na ich myslení a správaní to však veľmi nevidieť (navyše oproti iným národom ich možno považovať za takmer "čistú rasu"). V tom vidím obrovskú úlohu judaizmu na zachovanie národa. Jeho vyjadrenie v svetskejšej forme je sionizmus.

P. Milan 8.2.2021 18:23

Slyšíte to od altruistů, po majetku netoužících?

J. Nevrkla 8.2.2021 19:05

Slyším to třeba od recepční hotelu, která říká, že jsou to daleko nejhorší zákazníci.

P. Moravčík 8.2.2021 13:18

Nenašiel som mnoho údajov, prečo sú práve Židia tak ostrakizovaní, prvýkrát som na to natrafil v doslove k románu M. Druona Prekliati králi. Nebolo to síce vyčerpávajúce, ale hodne mi to objasnilo. Potom už len stačí živiť a prikladať pod kotlík vášní, a už tí židobijci síce nevedia prečo, ale vedia kto je "na vine". Každý malá zámienka potom už nezakladá, ale rozdúchava plameň. Veľmi sa obávam, že sme pred ďalším veľkým antisionisticky ladenom období. Všimnite si, že zámienku dávajú práve Židia, ktorí zabudli na históriu svojho národa a zavrhli judaizmus ako tmeliaci princíp národa. Tak ako Marx, Bronštejn, Rozenfeľd teoreticky aj prakticky prispeli k spoločenskej katastrofe, tak sa dnes spomínajú mená ako Soroš, Chomski a ďalší ako apoštoli a mecenáši ďalšej katastrofy. Pritom sa nezabúda pripomenúť ich pôvod a všetko to môže smerovať k ďalšej vlne antisemitizmu, keď sa nebude prihliadať na to, že sú to renegáti, ale niekomu sa hodí ich národnosť. Tak ako dnes počuť hlavne hŕstku ukričaných aktivistov, ktorí prekryjú rozumnú ale mlčiacu väčšinu, tak sa za Slovenského štátu zveličila úloha židovského krčmára a niekde vzadu ostali židovský holič, zubár, lekár, právnik..., tak dnes sa poukazuje na týchto pár, síce vplyvných ale nereprezentujúcich ten "normálny" židovský národ. Myšlienková zotrvačnosť je sviňa.

H. Lukešová 8.2.2021 14:41

Ano, bolševismus byl ostudou odpadlých Židů, kteří zavrhli judaismus a nově vzniklého sionismu právě ve prospěch marxismu. Ideový směr, na který můžou být Židé hrdí, je právě sionismus. Židé ze Země izraelské, pusté, prokleté země, udělali klenot Blízkého východu, skutečnou oázu míru a bratrství. Každý Žid, který má alespoň nějakou sebeúctu, je sionista.

H. Lukešová 8.2.2021 14:43

tedy nově vzniklý sionismus...

V. Novák 8.2.2021 15:22

Jakou katastrofu "apoštoluje a mecenuje" kognitivní vědec, lingvista a logik, Noam Chomsky?

H. Lukešová 8.2.2021 15:55

Extrémní antisemitismus, skrývající se za antisionismus, tj. nenávist k Izraeli, nenávist k USA, nenávist k veškerému konzervativismu a pravičáctví.

P. Moravčík 8.2.2021 16:21

Pani Lukešová to povedala za mňa. Mne stačilo raz čítať jeho publikované úvahy a povedal som si, že to Husák bol menší zradca, napriek pokusu doviesť Slovensko do Sojuzu, ako tento až zvrátený, nenávistný odpadlík. Ako vedca ho neviem zhodnotiť, nie som z fachu.

P. Moravčík 8.2.2021 13:38

K tým hlavným dôvodom - katolícka cirkev zabudla (tak ako sa to v iných prípadoch deje aj dnes) na to, že aj Ježiš bol Žid a označila Židov za prekliatych. To malo za následok aj praktické dôsledky .Ich práva boli obmedzené vo všetkých oblastiach, Židia napríklad nesmeli vlastniť pôdu, boli vykázaní do ghet, nesmeli vstúpiť do niektorých miest. Ostali im však voľné ruky v oblastiach, ktoré šľachtici považovali za podradné a nehodné urodzeného človeka. Tam patrilo aj podnikanie s peniazmi. Židia sa toho veľmi úspešne chopili, a pretože králi a šľachta ich potrebovali na financovanie svojho života a luxusu v horších dobách, toto získanie silnej ekonomickej pozície tolerovali. Ak však zistili, že zadlženie príliš vzrástlo, alebo potrebovali na vojny a pod. viac peňazí ako boli židovskí bankári ochotní alebo schopní poskytnúť, spustil sa pogrom, dlhy sa zmazali, poniektorí si dobre napchali vrecká. Židia však neboli natoľko hlúpi, aby si aj s týmto nevedeli poradiť. Pogromom síce nezabránili, ale vedeli minimalizovať škody. Toto bol jeden príklad dôvodu k nenávisti - finančná závislosť, ďalšie dôvody boli prospechárstvo Židov ako dôvod biedy, boli vhodný obetný baránok pri hladomoroch z neúrody, pri epidémiách (na Slovensku napr. v roku 1830 pri cholerovej epidémii) - skrátka hromozvod, odkláňajúci hnev od zodpovedných. Príklady zverstiev, dejúcich sa pri vraždení Židov v 12. a 13. storočí spomínaných v zmieňovanom doslove, hodne napovedia o ovzduší teroru, ktorému boli Židia v Európe stáročia vystavení. Stačilo ich len neprestajne označovať ako nepriateľov Krista a kresťanov. Prenáša sa to z generácie na generáciu a úspešne, ak si pripomenieme Hitlera.

I. Pávek 8.2.2021 6:09

Paní Lukešová, přečtěte si alespoň něco z díla Františka Sokola - Tůmy. Trilogie Černé království - V záři miliónů, Na šachtě, Pan závodní atd. , je to 15 knih. Třeba vám dojde odkud vítr fouká -

V. Braun 8.2.2021 0:42

Nějak nechápu smysl článku. Stát Izrael existuje a je to tak v pořádku. Stejně tak žijí Židé v jiných státech a je to tak v pořádku. Paní Lukešová v závěru článku v podstatě říká, že Židé by měli žít jen v Izraeli, to plánuje nějaký jejich odsun?

J. Housa 8.2.2021 6:13

Paní Lukešová za prvé rozhodně neříká, že by měli Židé žít jen v Izraeli, za druhé - stát Izrael stále ještě nemá svou pozici jistou, právo na jeho existenci, svébytnost, plnoprávnost, je mu stále odpíráno, a to nejen částí Peršanů, Arabů, Egypťanů atd., ale i světovými organisacemi nejvyšší úrovně. O svou existeńci musí denně bojovat i v rovině fysické (je ve válce) i v rovině formální (stále jsou napadána a znevažována jeho základní práva a pozice).

H. Lukešová 8.2.2021 8:32

Pane Braune, za mě odpověděl pan J.Housa. Neomarxisté, neonacisté a islamisté trvale upírají Izraeli právo na existenci, sionismus je trvale od neomarxistů urážen a dehonestován, Izrael je šikanován na půdě OSN, EU, různými nevládními organizacemi, ICC, ICJ, Radou OSN pro "lidská práva", médii hlavního proudu. Všichni se snaží, aby Stát Izrael přestal existovat. Všichni.

J. Pankovic 8.2.2021 10:25

Tak von Braun nechàpe ?

Schvàlne, kolik protiIzraelskych rezolucî projednàvà OSN za jediny rok ???

...nenî to trochu mnoho ??!!

R. Langer 8.2.2021 12:48

Kdo tady doopravdy plánuje nějaký odsun Židů a kam je snad jasné snad i vám, von Braune, když se s tím navíc vůbec netají a zcela veřejně to propaguje. Co myslíte? Stačí na to vaše mozková kapacita? No... :-P