27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


Diskuse k článku

USA: Od demokracie k „vědcokracii“

Prezident Joe Biden se rozhodl vytvořit orgán, který má zajistit, aby se rozhodnutí vlády řídila „vědeckými poznatky“. Dále má najít způsob, jak zaručit, aby nemohli politici rozhodovat v rozporu s těmito poznatky ani v budoucnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R. Langer 16.5.2021 6:05

Nesmysl! Jako ostatně všechny tvoje bludy, Zelený bolševiku. :-P

R. Langer 16.5.2021 6:03

Nemáte pravdu! Je to právě naopak, politika je IDEOLOGIE, a s vědou má společného tolik, co náboženství. Ovšem zejména levicoví politologové (obecně levičácká pakáž) se to snaží vydávat za vědu, a ospravedlňovat tak své zločiny. ;-€

P. Rada 16.5.2021 5:59

Namísto jen "poohlédnutí" by bylo užitečnější důkladně proměřit a teprve pak dělat závěry. Takto to praktikuje právě věda i když je to pracné a často zdlouhavé.

Lidé proto raději pro úsporu až pohodlnost, dělají odvážné závěry jen s "poohlédnutí".

Opatrnost je namístě při využívání jinak zdravé intuice k závěrům zejména tam, kde se svět mění rychleji než se dotyční naučí o něm a jeho novém vývoji něco "vědět".

P. Rada 16.5.2021 5:45

Akorát tak dokládáte, že mozky mohou mít lidé častěji než si lidé myslí, jaksi "choré".

L. Novák 16.5.2021 0:06

Podvodník jsi ty a na NP už na to máš léty strávenými propagandou vytvořen certifikát. :-P

L. Novák 16.5.2021 0:02

S realitou není slučitelný tvůj chorý mozek.

L. Novák 15.5.2021 23:59

Komunisti hlásali "vědecký komunismus" nebo "vědecký světový názor", takže Biden se svými komunisty se má čeho chytit... :-) A můžeme tomu říkat pro odlišení třeba "vědecký bidenismus"...

Pokud se vědců týče, mají svá jasně stanovená pravidla a ta musí dodržovat, aby se jejich činnost mohla nazývat vědeckou. Navzdory tomu probíhá neustálá diskuse v mnoha oborech, zda nově získané poznatky či vytvořené vědecké hypotézy těmto pravidlům vyhovují. To, co je hlásáno, musí být jasně prokázáno a to i opakovaně.

Příkladem budiž dnešní článek o využití ivermectinu v léčbě COVID-19, což je aplikace velmi nejistá a neověřená standardními vědeckými postupy, přestože se někteří domnívají, že by odčervovací přípravek léčivé účinky mít mohl. Alespoň podle laboratorních pokusů... ;-)

A teď si představte, že o tom má (pod tlakem mediálního marketingu) rozhodovat nějaká prezidentská komise... Stačí se poohlédnout, jaké obrovské škody páchá zelená klimatická hysterie a jaké nesmysly provádějí vlády a vnucují občanům na základě údajně "vědeckých poznatků"...

Takže nic nového pod Sluncem, to všechno už tady bylo ... a většina to zažila nebo prožívá na vlastní kůži. Demokracie má jednu slepou uličku - i ta největší blbost může nakonec zvítězit, má-li vědecky připravenou masívní marketingovou kampaň na zblbnutí voličů.

S pojmem věda a vědecký by se mělo zacházet velmi opatrně.

I. Spálený 15.5.2021 22:40

To je solidní bláznovství, aby věda určovala politiku. Když to popíšu na vaření, tak pravidla pro restaurace má určovat pouze autor knihy o sokolnictví ve 13. století, pochopitelně mu v tom pomůže astronom zaměřený na dvouhvězdy a chemik materiálů odolných proti oleji. Vědec nabízí návody ve svojí silně uzavřené odbornosti, inženýr řešení na zakázku a politik obecná pravidla. A pak je tu veřejnost, aby si z toho alespoň rámcově vybrala, protože to oni za ni nikdy rozumně neudělají. Vy rozhodujete podle své vůle, jestli si dáte kávovou pěnu zmraženou dusíkem nebo tlustý stejk.

P. Rada 15.5.2021 22:18

Ujasněte si s čeho a jak mě viníte. Pokud bych totiž ve většině případů lhal - pak bych ale musel zároven znát ve většině případů pravdu.

Každá ze zpráv IPCC je veřejně přístupná. Sdělte co je konkrétně v které špatně až "podvodně".

Z. Lapil 15.5.2021 22:01

To se omlouvám. Nebyl to dehonestační záměr, jen si nejspíš vaše texty příliš zjednodušuju, protože - přinejmenším to tak vidím - na toto téma píšete opravdu skoro výhradně. Plus samozřejmě kumulativní znečištění a jeho souvislost s aktuální povinností omezovat. Proti čemuž jsem vám opakovaně psal námitky a asi není důvod, proč bych vám je měl psát podesáté a vy podesáté číst.

Dobrou noc :-)

J. Jurax 15.5.2021 21:02

Mitigace značí zmírňování. Věta, v níž jste tento termín užil, nedává dobrý smysl. Dokonce nedává žádný smysl.

J. Jurax 15.5.2021 20:52

No, naznačuje, že jeho UI je ještě velice nedokonalá ...

J. Jurax 15.5.2021 20:49

Heterosexuální určitě, ale jestli bílí ... možná i ano, ale nepodceňujte ostatní rasy, ono Čína, Japonsko či jihovýchodní Asie a Afrika taky mají co nabídnout ...

J. Jurax 15.5.2021 20:41

No, v prvním járu 67-68 jsem z politické ekonomie udělal úspěšně zkoušku velebiv teorie akademika Oty Šika, jak jsem byl učen. Pak následovala krizová léta s rozvratem kateder marxismu-leninismu i politické ekonomie, takže jsem byl těchto věd ušetřen, ostatně studoval jsem na přírodovědecké fakultě matematiku. Ale v pátém járu se už rozvrácené katedry zkonsolidovaly, nabráni byli pevní kádři, i opět jsem musel dělat mj. i zkoušku z politické ekonomie, kde jsem podle pozadavků doby plamenně rozcupoval teorie Oty Šika, abych se mohl stát promovaným matematikem.

Takže jsem se díky katedrám marxismu-leninismu i politické ekonomie stal sofistou. A i tehdy, natož dnes, jsem o teoriích Oty Šika věděl naprosté kulové. Na takové zkoušky se učilo půlden v pivnici u škopku.

J. Jurax 15.5.2021 20:18

No nevím.

Vědci zkoumajíce se semtam mýlí a pořád své názory korigují. Dodávají pravdu úměrnou současnému stavu poznání. Tedy v ideálním případě, když objekt jejich zkoumání není zpolitizován jako dnes typicky klimatologie.

A taky máme vědy exaktní, kde se výzkum dokládá a potvrzuje experimentem nebo v matematice důkazem. A pak máme vědy tzv. společenské, kde se obmyslně kecá a nedokazuje nic. Eventuální experiment společenských vědců, pokud je možné experimentovat na společnosti, pravidelně skončil průserem občas až obludným.

No a politici se řídí svým prospěchem a prospěchem své rodné strany. Chtějí být zvoleni a u moci se udržet, pročež občas reflektují i názory voličů. Koneckonců se může stát, že jejím zájmy se shodnou se zájmy voličů, i když zpravidla z jiných pohnutek. A své činy pochopitelně okecávají, odvolávajíce se i na vědu, pokud se jim to hodí. Když se nehodí, na vědu kašlou, neboť mají mandát.

A hlavně - není pravda, že politici nesou nějakou odpovědnost. Nesou leda politickou, tedy žádnou. Politické chyby, zhůvěřilosti a i ty největší blbostí za běžných okolností nejsou trestné. Tedy vyjma časů nějak revolučních. Politik, co už není únosný, se odebéře do ústraní a užívá si penze a výslužky, kterou během politické kariéry nashromáždil.

Ledaže by si během toho shromažďování nedával pozor, zapletl se přespříliš nebo moc mlaskal, zkřížil cestu mocnějšímu či šel proti kmotrům, ztratil krytí a dostal se do rukou orgánům činným v trestním řízení, ale tady už nejde o odpovědnost politickou.

J. Vintr 15.5.2021 20:18

Kdyby se nenechal ukecat tim darebákem Faucim a opravdu nic nedělal, byla by na tom Amerika mnohem líp.

P. Rada 15.5.2021 19:47

Pokřiveně mi podsouváte co si nemyslím. ...."spása spočívá jedině a pouze v zásadním omezení produkce CO2"....

Opakovaně pro Vás proto uvádím, že pro mě jde jen o jeden s nejvýznamějších problémů rizkantního překračování planetárních mezí.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Planet%C3%A1rn%C3%AD_meze

Také upřesnuji, že hypotéza není vědecké tvrzení - je to vědecká doměnka. Formulovaná musí ale být tak, aby ji bylo možné potvrdit nebo vyvrátit. Jinak jde spíš o spekulaci podobnou jak křivě spekulujete o mě.

K. Tejkal 15.5.2021 19:34

V prostředí USA by bylo nesmírně zajímavé vědecky vyřešit výuku evoluce a kreacionismu. To by se asi rychle ukázalo, nakolik je to s vědeckostí míněno vážně.

P. Rada 15.5.2021 19:33

A upřesnil onen Cepl máli na mysli zákony přírodní či společenské? Mám totiž za to, že naprostá většina celospolečenských problémů vznikla tím, že si své tzv zákonodárství stavíme egocentricky.

Ego ale je/žije podstatou krátkodobě. Proto dlouhodobě / vícegeneračně... už často nebývají naše lidské zákony slučitelně s realitou.

P. Rada 15.5.2021 19:23

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atraktor

P. Havel 15.5.2021 17:41

Před rokem hlásal Oranžový otec z Washingtonu, že covid v létě odejde a proto skoro nic nedělal.. Tak Joea docela chápu. Uvidíme co z toho bude.

T. Diblík 15.5.2021 17:36

Dobrý den,

pan ministr Arenberger je prý odhodlán nařídit opatření, které odporuje zákonu, pokud je vědecky podloženo.

Vzpomínám na Vzkaz profesora Cepla, ve kterém pan profesor připomněl, že ne pod lidmi, ale pod zákonem chceme žít.

Z. Lapil 15.5.2021 16:15

Nikolivěk. Vědecký poznatek se pozná tak, že je principiálně vyvratitelný. Což moje tvrzení je, i když bychom se nejspíš museli domluvit na tom, co je to "mít se docela dobře".

Ač je to neuvěřitelné, tak vědeckým tvrzením je i hypotéza "Země je placatá". To, že tato hypotéza byla ikskrát vyvrácena na skutečnosti, že se jedná o vědu, nic nemění.

Mezi námi - prekatastrofisti se TAKY mají docela dobře.

Aby nedošlo k omylu: já VÍM, že druhová rozmanitost klesá a VŮBEC mi to není jedno, jen si na rozdíl od vás nemyslím, že spása spočívá jedině a pouze v zásadním omezení produkce CO2 v Evropě a následném prozření všude jinde.

M. Šejna 15.5.2021 16:07

Politika je taky věda.

Pokud to ještě nevíte, zeptejte se toho vašeho profesora politologie Fialy. ;-D

V. Hodorka 15.5.2021 15:56

Vyhody demokracie a svobody, by mel mit pravo cerpat pouze ten , kdo respektuje a neporusuje zakony dane demokraticke zeme. Pokud tomu, tak nebude, tak demokracie ztrati kouzlo pro vetsinu lidi.

P. Milan 15.5.2021 15:33

Jako klasický zelený Khmer tomu nejspíš i věří.

P. Milan 15.5.2021 15:32

V USA je celkem dost jiných zbraní, než zfixlované volby a i dost lidí ochotných je v nouzi použít.

P. Milan 15.5.2021 15:30

To jste spíš na traktoru .... :-P

P. Milan 15.5.2021 15:29

To se vám poněkud zmixovalo ovoce, klasicky jablka s hruškami.

Pochopitelně, že existuje věda i vědecké objevy. Ale řídit společnost nelze jinak, než politicky. Buďto demokraticky, nebo diktaturou (se spoustou přechodových fází). Věda může poradit, ale to je tak vše.

P. Rada 15.5.2021 15:07

Vědecký poznatek se pozná podle nezávislosti úhlu pohledu.

Takže momentálně samolibostí opojení nebo nepříjemnosti vývoje nevnímající... si mohou egoisticky libovat a nazývat to vědou. Také ponáspotopáři se nepochyně mají docela dobře.

Druhová rozmanitost ale už obecně klesá a strmostí odpovídá strmosti klimatické změny která nemá gradientem obdobu desetimiliony let.

V geohistorii při hromadných vymíráních přitom pravidelně nejvíce mizí zejména komplexní dlouhověké druhy.