9.5.2024 | Svátek má Ctibor


Diskuse k článku

USA: Od demokracie k „vědcokracii“

Prezident Joe Biden se rozhodl vytvořit orgán, který má zajistit, aby se rozhodnutí vlády řídila „vědeckými poznatky“. Dále má najít způsob, jak zaručit, aby nemohli politici rozhodovat v rozporu s těmito poznatky ani v budoucnu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
T. Diblík 15.5.2021 17:36

Dobrý den,

pan ministr Arenberger je prý odhodlán nařídit opatření, které odporuje zákonu, pokud je vědecky podloženo.

Vzpomínám na Vzkaz profesora Cepla, ve kterém pan profesor připomněl, že ne pod lidmi, ale pod zákonem chceme žít.

P. Rada 15.5.2021 19:33

A upřesnil onen Cepl máli na mysli zákony přírodní či společenské? Mám totiž za to, že naprostá většina celospolečenských problémů vznikla tím, že si své tzv zákonodárství stavíme egocentricky.

Ego ale je/žije podstatou krátkodobě. Proto dlouhodobě / vícegeneračně... už často nebývají naše lidské zákony slučitelně s realitou.

L. Novák 16.5.2021 0:02

S realitou není slučitelný tvůj chorý mozek.

P. Rada 16.5.2021 5:45

Akorát tak dokládáte, že mozky mohou mít lidé častěji než si lidé myslí, jaksi "choré".

L. Novák 16.5.2021 6:18

JUDr. Vojtěch Cepl, ústavní soudce, byl moudrý muž. A tobě nepřísluší žvanit do věcí, kterým on v době, kdy žil a pracoval, rozuměl o několik řádů lépe, než ty.[>-]

T. Diblík 16.5.2021 6:59

Vzkaz je k dispozici na stránkách ČT. Na začátku prof. Cepl vyjádřil své přesvědčení, že právo si lidé zřídili proto, aby spolu dobře žili.

L. Novák 16.5.2021 9:11

https://www.ceskatelevize.cz/porady/10160488386-vzkaz/208452801410012-vzkaz-vojtecha-cepla/

:-) R^ [>-]

V. Hodorka 15.5.2021 15:56

Vyhody demokracie a svobody, by mel mit pravo cerpat pouze ten , kdo respektuje a neporusuje zakony dane demokraticke zeme. Pokud tomu, tak nebude, tak demokracie ztrati kouzlo pro vetsinu lidi.

F. Kusák 15.5.2021 11:31

Musím přiznat, že i já jsem v mládí propadl falešné iluzi, že svět je možný řídit na základě nejnovějších vědeckých poznatků. Bylo to počátkem sedmdesátých let, v době, kdy jsem studoval na ČVUT. A nebyl jsem tehdy ani členem SSM, aby mě někdo nepodezíral. Až později jsem pochopil, že společnost se "vědecky" řídit nedá. Tedy pokud není totalitní. A nutno poznamenat, že i mnoho fyzikálních zákonů, např. termodynamických nebo oblast kvantové mechaniky to dokládá. Dokonce i ten deterministický chaos je jen iluze.

M. Šejna 15.5.2021 11:57

Jenže společnost se vědecky řídí sama i bez Vašich poněkud svérázných poznatků.

Policie váš šmíruje na každém kroku díky vědeckému pokroku.

Stejně tak vás drží při životě vědecké objevy v medicíně.

Po světě se pohybujete dopravními prostředky vzniklými na základě vědeckých objevů.

Média vás ovlivňují jen díky tomu, že mohou existovat na základě věděckých objevů.

Čím je společnost víc schopná využívat vědecké objevy, tím je silnější a vyspělejší. Čím méně je společnost schopná využívat vědu, tím více podléhá ideologii a náboženství.

Předpokládám, že i Vy jste na ČVUT studoval vědecké obory (matematiku, fyziku, chemii atd.) a nikoli marxistickou ideologii.

;-)

P. Milan 15.5.2021 15:29

To se vám poněkud zmixovalo ovoce, klasicky jablka s hruškami.

Pochopitelně, že existuje věda i vědecké objevy. Ale řídit společnost nelze jinak, než politicky. Buďto demokraticky, nebo diktaturou (se spoustou přechodových fází). Věda může poradit, ale to je tak vše.

M. Šejna 15.5.2021 16:07

Politika je taky věda.

Pokud to ještě nevíte, zeptejte se toho vašeho profesora politologie Fialy. ;-D

R. Langer 16.5.2021 6:03

Nemáte pravdu! Je to právě naopak, politika je IDEOLOGIE, a s vědou má společného tolik, co náboženství. Ovšem zejména levicoví politologové (obecně levičácká pakáž) se to snaží vydávat za vědu, a ospravedlňovat tak své zločiny. ;-€

P. Rada 15.5.2021 14:44

Ad ... "Dokonce i ten deterministický chaos je jen iluze"...

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_chaosu

Atraktor je o výsledné realitě dominantních projevů deterministického chaosu. Běžně je např počasí projevem atraktoru jako výslednice působení nahodilých i systematických a tedy determinujících procesů komplexu.

Vaší "iluzí" - takto pojato - je, že počasí obecně vzato neexistuje.

P. Milan 15.5.2021 15:30

To jste spíš na traktoru .... :-P

P. Rada 15.5.2021 19:23

https://cs.wikipedia.org/wiki/Atraktor

F. Navrátil 15.5.2021 11:07

Předpokládám, že úřad pro vědu provede revizi přírodních zákonů a některé, které nejsou dost pokrokově liberální a v souladu s BLM a LBGT, zruší.

L. Severa 15.5.2021 9:57

Autorka scela jasně uvedla nesmyslnost návrhu. Je zřejmé, že Bidenovo zvolení nepřinese USA nic dobrého.

P. Rada 15.5.2021 11:20

Mám za to, že praxe ukázal smysluplnost povinného psycho-testování způsobilosti na pozice pilotů civilních letadel, vlakvedoucích, řidičů autobusů...

Pro ty co mají naloženo ještě daleko více pasažérů ale zatím taková praxe neplatí a mnozí se zřejmě obávají dokonce i jen zpětného posuzování.

Říká se že lidu jde nakonec hlavně o chléb a hry. O chléb politiků nemám obavy ale s jejich her mnohdy ano. Tak bych naopak od Vás rád viděl alespon prvé krůčky k tomu, jak věrněji hodnotit alespon u vrcholných politiků funkční způsobilost.

F. Kusák 15.5.2021 11:38

No fajn, a co budete dělat, když zjistíte, že devadesát pět procent politiků je naprosto nezpůsobilých vykonávat jakoukoliv politickou práci (a předpokládejme, že to hodnocení bude jakž takž objektivní). Vaše názory znám a ne vždy jsem k nim tak kritický, jako jiní diskutéři. Vy ale zapomínáte, že společnost, lidově "lidi", se moc racionálně nechovají a vám, bohužel, zbydou jen oči pro pláč.

P. Rada 15.5.2021 14:34

Máte pravdu, že mnohým schopným a seriozním se do politiky a zvláště té dlouhodobě pokřivené nechce. Tím spíše se úřadujícím nekorektnosti až prohřešky tolerují - jen aby někdo byl a svět šel dál...

Problém výkonnosti funkce mnohdy tkví v měrné míře odpovědnosti a svědomitosti na jednotlivé kausy. Výkonnější tak mohou být jak ti zkušení, bystří (využívající schemat či inteligence) tak zejména ti, kteří se při stejné inteligenci méně ohlížejí na šíři a hloubku dopadů. Lidé bez zbytečných výčitek svědomí až socializovaní psychopati, vnímají jednodušeji a tím cíleněji. Řeší tak úkoly tím rychleji a zdánlivě výkoněji. Toto vede k jejich selekci do vrcholných funkcí.

To, že se né vždy daří v reálných psychotestech včas odhalit problém neznamená, že konkrétněji systém testování řidičů hromadné dopravy je s principu k pláči.

V malých skupinkách provázaných osobními vztahy a zkušenostmi se pravidelně daří volit náčelníka k prospěchu celku. S růstem skupiny však dochází ke ztrátám osobní zkušenosti až ke zrostředkovatelskému systému kde je náčelník už prakticky zcela odizolován od většiny společnosti. U nejčetnějších to mívá nejtragičtější dopady.

Právě ale v početně rozsáhlém systému by tím spíše měla být zavedena vedle celospolečenské demokratické kontroly i další specifická systémová pravidla (psycho-diagnostická...). To už proto, že běžný občan populisticky jednajícího prakticky neznámého ale potenciálně socializovaného psychopata sotva zavčas odhalí a když tak né tak snadno jako proškolený psychiatr. Obecně tedy volám pro větší respekt k poznatkům moderního poznání a tedy i poznatků psychiatrie.

Když se sebeobrana národa proti vnitřnímu vlivu fakticky nemocných nepodaří adekvátně realizovat - zbudou v lepším případě přeživším oči pro pláč. V tom horším to může zkončit jadernou apokalypsou.

V. Kain 15.5.2021 13:18

Když nastoupil Trump tak co zavedl Obama všechno rušil,ale to bylo ku prospěchu USA.Přišel podvodným způsobem Biden a ruší všechno co zavedl Trump,ale bohužel ke škodě USA.Biden s figurami za zády jako je Harris,Waren,Pelosi,Cortéz a další to nemůže dopadnout dobře.Dneska už nevěřím,že se z toho Amerika dostane.Progresivisti si to vyzkoušeli jak lehce lze podvodným způsobem vyhrát volby a věřím po této zbrani sáhnou vždycky.

P. Milan 15.5.2021 15:32

V USA je celkem dost jiných zbraní, než zfixlované volby a i dost lidí ochotných je v nouzi použít.

T. Hraj 15.5.2021 9:45

Navrhuji vytvořit nový orgán "Dvanáct ajatolláhů pravé vědy", který bude nadřazen vládě i prezidentovi.

P. Rada 15.5.2021 9:44

Vznik demokracie fakticky umožnila věda. Takže to nemusí být tak jak to úhrně vnímá Lhotská (od demokracie k "vědcokracii") - ale:

Od vědy k udržitelnosti demokracie.

T. Hraj 15.5.2021 9:49

Víte kdo to byli sofisti, pane Rado?

P. Rada 15.5.2021 10:13

Učitelé moudrosti.

T. Hraj 15.5.2021 10:34

Chybná odpověď, ale leccos vysvětlující.

Sofisti byli lidé cvičící se čistě instrumentálně v řečnických a argumentačních dovednostech, byli tedy schopni obratně hájit jakoukoli tezi či názor. Jejich bitevním polem tak z principu byla velmi často hranice absurdity a demagogie. Jak snadno se v zápalu boje tato linie překročí!

J. Jurax 15.5.2021 20:41

No, v prvním járu 67-68 jsem z politické ekonomie udělal úspěšně zkoušku velebiv teorie akademika Oty Šika, jak jsem byl učen. Pak následovala krizová léta s rozvratem kateder marxismu-leninismu i politické ekonomie, takže jsem byl těchto věd ušetřen, ostatně studoval jsem na přírodovědecké fakultě matematiku. Ale v pátém járu se už rozvrácené katedry zkonsolidovaly, nabráni byli pevní kádři, i opět jsem musel dělat mj. i zkoušku z politické ekonomie, kde jsem podle pozadavků doby plamenně rozcupoval teorie Oty Šika, abych se mohl stát promovaným matematikem.

Takže jsem se díky katedrám marxismu-leninismu i politické ekonomie stal sofistou. A i tehdy, natož dnes, jsem o teoriích Oty Šika věděl naprosté kulové. Na takové zkoušky se učilo půlden v pivnici u škopku.

R. Langer 16.5.2021 6:05

Nesmysl! Jako ostatně všechny tvoje bludy, Zelený bolševiku. :-P