2.5.2024 | Svátek má Zikmund


Diskuse k článku

USA: Horká linka Washington-Peking

Když americký prezident žádá o zavedení „červené linky“ do Pekingu, možná začíná jít do tuhého. A možná se tím potvrzuje jenom to, že o skutečný konflikt mezi dvěma světovými velmocemi nejde.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pepax 31.7.2021 8:46

R^

J. Vágner 31.7.2021 9:37

Hluboký souhlas

J. Brunner 31.7.2021 13:37

R^

R. Kupka 31.7.2021 16:00

Navrátil ;-D Tomu co jste sem napsal souhlasi jen proruske a prokomunisticke lejno zde na foru;-D;-D

Š. Hašek 31.7.2021 21:33

R^R^

P. Hák 1.8.2021 7:10

Američané jsou momentálně Xtak silní, že se mohou porazit jen sami... a americký způsob života je pro lidi dosud přitažlivý.

Možná ale když je nějaký stát příliš silný a nemá soupeře, tak jako jej USA neměly mezi lety 1991 a cca 2010, vede to k vnitřnímu rozkolu a oslabení? Nějaký druh autoimunitní reakce?

Z. Lapil 1.8.2021 12:22

Bylo mi kdysi tvrzeno, že pro evoluci je klíčová konkurence zvenčí. Konkurence zevnitř vede k degeneraci.

Nevidím důvod, proč by toto nešlo rozšířit na lidstvo jako biologický druh nebo na jednotlivé státy.

Naše babičky toho o genech moc nevěděly, i když rada "tu si neber, koukni na její mámu" nebyla obvykle špatná, ale říkaly Všeho do času, USA ani nic ani kdo tu není na věky. Koneckonců spekulace o rozdělení USA na státy "Pobřeží" a "Vnitrozemí" už existují a když člověk vidí republikánsko - demokratické rozdělení, shledává protiargumenty dost obtížně.

P. Hák 1.8.2021 19:14

No já nevím, evoluční biologové dnes tvrdí prakticky opak - pan Zrzavý například, kdysi chodil i na Psa, ale už je to dávno. Prý že jedině vnitrodruhová konkurence, pak má jedinec více mladých. Mně to přišlo jako jednostranné, ale jak jsem koupil, tak prodávám :-)

Zbytek - souhlas.

Z. Lapil 2.8.2021 8:48

Ono je klidně možné obojí, stačí zúžit na rod/rodinu.

Nebo se třeba evoluce chová, jak ji zrovna napadne: jeleni a podobní paroháči (prý) mohou mít problém, že čím větší parohy, tím víc potomků (přepraných soupeřů), ALE ti potomci mají také velké parohy, což není pro život v lese rozhodně žádný bonus.

P. Hák 2.8.2021 11:45

Já si také myslím, že je možné obojí, ale fundamentalisticky orientovaní dawkinsovci to zužují na jedno.

Z. Lapil 2.8.2021 11:55

Všiml jste se, že pro spoustu činností přestává být nutné vzdělání, ale stačí školení?

Čehož budou asi tyhle "znalostní fundamentalisti" důsledkem: "Říkal nám to na školení člověk, který na to má certifikát". Včetně třeba CO2.

P. Hák 2.8.2021 13:55

A tak profesor biologie z JČU je vzdělaný asi dost...

Já to nemyslel tak, že když to říkají, je to pravda. Však s nimi třeba biolog Komárek docela zajímavě polemizuje. A Flegr taky.

Z. Lapil 2.8.2021 14:09

Nemyslel jsem to osobně. Já jenom že když na někoho nalepíte nálepku odborník, jsou jeho slova svatá i v případě, že je někdo zjednoduší až k nesmyslnosti.