27.11.2021 | Svátek má Xenie


Diskuse k článku

USA: Horká linka Washington-Peking

Když americký prezident žádá o zavedení „červené linky“ do Pekingu, možná začíná jít do tuhého. A možná se tím potvrzuje jenom to, že o skutečný konflikt mezi dvěma světovými velmocemi nejde.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kubík 2.8.2021 13:24

Co to tady ti diskutující plácají páté přes deváté?

J. Černý 31.7.2021 15:34

Co by se stalo kdyby Čína zkrotila USA ?

Š. Hašek 31.7.2021 20:50

Tady okolo mě tedy nic. Domnívám se.

Němcová s Gazdíkem by dostali psotníček. Vystrčil by se stal velitelem bruselegardy, která by to vyrazila řešit. Nevím, jestli letecky nebo pěšky.

:-);-)

R. Kupka 1.8.2021 4:29

A Hasek by se stal velitelem vojsk v saskarne jako nejvetsi ŮL co se zde a na jeho venkovskem sidle kde zatim krmi slepice tak ze by pstoupil o jednu pricku Juraxi;-D;-D;-D

Š. Hašek 1.8.2021 8:49

A jejej, zas novoestét, který si myslí, že slepičí vajíčka se tisknou v 3D tiskárně.

Slepice nechovám. To totiž chce nějakou odbornost, nerozumím všemu. Potěšilo mě, že závidíte občanům, kteří vlastní venkovské rodinné sídlo. Čtete mě, zdá se, velice pozorně.

Váš písemný projev tedy nic moc .......

R. Kupka 1.8.2021 9:08

No ja jsem tim sidlem mysel tu vasi kulnu se slepicakem kam hodite krmit ty slepice To vite vy kde se snaseji vejce v tom mate preci vzdelani ne ? Juraxi?

J. Kombercová 1.8.2021 16:29

Tohle je nejspíš stoprvní reinkarnace Sohorové-Baldové. Pořád stejně blbá.

Š. Hašek 1.8.2021 17:57

Máte recht, paní Kombercová.

Písemný styk s těmito reinkarnacemi beru jako cvíčko v psaní na stroji a pilování mozkové tkáně! Sudoku nevyřeší všecko.

R. Kupka 2.8.2021 17:30

Dva pripotouchli komuniste si hraji do noty Komberec a Jurax dva co jsou zde za sasky;-D;-D

R. Kupka 2.8.2021 17:38

Myslim ze ty ses Komberce nebo jak ti rikaji u vas asi pripotouchlej pepek vyskoc ;-D;-D Uz podle tech zvastu jak od Juraxe alias Haska tak od Komberce trouby!!!! Jsem rad, ze si to prectete treba i od jakesi ktera vam dela asi velke starosti jak ji tady jmenuje potap komberec;-D At vas to oba dva neklepne uz to mate nacasovany trumpety;-D;-D;-D

Z. Lapil 1.8.2021 11:28

Coby, museli bychom si dávat větší pozor na ústa. A možná i na to, aby člověku nedošla baterie v telefonu (kdo se schovává, chystá něco nekalého).

Já to ještě umím, ale vůbec se mi do toho nechce, protože to evidentně neumím dostatečně. Už to tu píšu poněkolikáté, ale ještě pořád jsem z toho perplex: minulý týden mi mailový démon nedoručil jídelní lístek, že prý obsahuje urážlivé etc. slovo. Součástí jídelníčku byly bambusové výhonky, ale co tam našli (posledních pět písmen; Google to překládá jako drzý 8-o;-(), to přímo napsat nedovolí ani démon zdejší. Tedy předpokládám, jeden příspěvek mi zatrhl a nehodlám si přidělávat čeené puntíky dalšími testy.

P. Milan 1.8.2021 14:51

Který mailový démon? Gmail?

Z. Lapil 1.8.2021 17:19

Firemní mail, firemní doména. Zřejmě koupený hlídač: https://www.gfi.com/products-and-solutions/network-security-solutions/gfi-mailessentials

P. Hák 1.8.2021 6:58

Co to znamená "zkrotila"?

Š. Hašek 1.8.2021 8:49

R^R^R^

P. Milan 1.8.2021 14:50

Průser.

Naštěstí je to jen vlhký sen komoušů a podobné verbeže.

P. Hák 31.7.2021 12:46

Petr Fischer ví, co si myslí čínské vedení, i co si myslí Biden. Úžasné. Proč ten člověk marní takový supertalent psaním do třetiřadého plátku?

V. Bok 31.7.2021 13:02

No, a kde má psát? Jinde by jeho bláboly neměly šanci vyjít.

Jinak kazdy rok ztrácí USA kousek ze svých konkurenčních výhod. Největší ma dnes v chipech a nekterych kategorií zbraní. Na výrobu pro spotřební elektroniku zvláště a letadlovych lodich. Oboji vsak Čina rychle dohání. Konec konců, ma jen jednoho nepritele a tak jim staci cca polovina letadlovek proti Usa na obranu ostrovů a části zasobovacich cest. USA !a nepřátele všude kam se podíváme. Někteří by se uměli i bránit... A kolonizace Afriky? Ti cernoušci uz tam zazili spoustu kolonizací, od arabů po evropany... A pamatuji si velkou exploataci jejich zdrojů a masakry... v takovem Belgickem Kongu zahynulo ve fvacatych letech nekolik desítek milionů lidí... Čiňane jim neberou kulturu. Investuji nejen do těžby, ale i do obecné infrastruktury a zpracovatelskeho prumyslu a poskytuji výhodné, ovšem přísně ucelove uvery. Navic jejich chovani .....atd. jo jo. Afriku uz ztracime napořád a barevné revoluce došly...

F. Kusák 1.8.2021 8:37

V čipech už dlouho USA nedominuje, mají údajně jen 18 % trhu. Rozhodující podíl zaujímá Tchaj-wan, a u čipů pod 5 nm jsou absolutní jedničkou. Tchaj-wan ani neuvažuje, že by tyto nejnáročnější technologie použil v nějakých zahraničních investicích. Konkurenty pro Tchaj-wan jsou samozřejmě Jižní Korea a Čína. Rozhodně ne USA.

J. Ganaur 1.8.2021 8:58

A to víte odkud?8-o8-o8-o

P. Milan 1.8.2021 14:53

Dominuje Tchajwan, ovšem na americké technologii.

J. Ganaur 1.8.2021 8:59

Nemusíte až do Afriky, stačí do Monte Negro!:-P:-P:-P

Z. Lapil 1.8.2021 11:47

Počítám, že čínská KS je podobná, jako všichni diktátoři: dokud je na slovo posloucháte a oni si myslí, že jste na jejich straně, jsou vlastně docela fajn.

Mmch - nejvíc "jednorázových" mrtvých má na svědomí Čína (Kulturní revoluce), následují vyrovnaní Hitler a Stalin (i dohromady méně, než Mao), příslušný belgický král */ - opět výrazně slabší (Wikipedie píše, že 10 miliónů neboli polovina obyvatelstva, takže "vašich" několik desítek miliónů je zřejmě dost přehnaných; ano, jedna jediná stovka je nepřijatelně mnoho), a pak už je to, včetně Pinocheta, skoro až příštipkaření

Mezi námi - v tom B. Kongu to ani nebyla vysloveně kolonie, ale osobní država Leopolda II. (Svobodný stát Kongo). Skončilo to mezinárodní vyšetřovací komisí a přenecháním územi belgickému státu; wiki zmiňuje "značné odstupné". Viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Svobodn%C3%BD_st%C3%A1t_Kongo

P. Hák 31.7.2021 12:43

"Jedním z nejpravděpodobnějších vysvětlení, proč jsou v tomto vztahu Číňané tak laxní, je neochota vytvořit (...) vztah rovných. Čína by kývnutím na krizové spojení mezi oběma prezidenty přiznala, že se s ní Američané mohou rovnat. A to rozhodně Peking udělat nechce.

Dát kredit nejsilnějšímu protivníkovi, uznat hodnotu a důstojnost největšímu soupeři na mezinárodní scéně, který si navíc v postavě nového prezidenta dává dost záležet na tom, aby všem bylo jasné, že Čína, nikoli Rusko nebo kdokoliv jiný, je největší zlo, které je třeba udržet na uzdě. A jediný, kdo to dokáže, jsou USA."

Čína se prohlašuje za světového hegemona a odmítá uznat význam USA? To jako fakt? A odkdy?

Z. Lapil 1.8.2021 11:51

Já mám dojem, že Čína se má za světového hegemona odjakživa. Viz název Říše středu, viz "bílí barbaři".

P. Hák 1.8.2021 19:15

No, ale nevystupuje tak.

Z. Lapil 2.8.2021 8:52

Bere to oklikou. Klidně bych věřil, že vědomě. Není potřeba předvádět svaly, když můžete říkat "Afrika? Nechte si zajít chuť, tu jsme nedávno koupili".

P. Hák 2.8.2021 11:47

Ano, berou to jinak... Někde tam píšu, že čínská diplomacie je očividně efektivnější než americké válčení.

Samozřejmě o dominanci usilují, ale jejich postup je jaksi "dlouhodobější" a nenápadnější, protože méně buranský než házení bomb.

J. Ptáček 31.7.2021 11:06

Na rozdíl od USA, tím spíš Ruska, začíná být Čína přelidněná na relativně menší ploše. Brzy bude potřebovat svoje državy rozšířit. Do Ameriky přes celý Pacifik by zemi rozšiřoval jen šílenec. Malá zadlužená Indie je na tom ještě hůř, než Čína. Takže zůstává sousední ruské území se stejným podnebím jako má severní Čína. Mám pocit, že linka Moskva-Peking bude brzy nejžhavější. Rád bych se mýlil.

Š. Hašek 31.7.2021 20:59

1. Rusko si s Čínou poradí. Rusko není hejhulov na prodej.

2. Čína ví, že gender napomádovaní Američani, jsou koupitelní. Ověřeno již papírky FEDu.

3. Čína ví, že Rus není koupitelný. A ví, že Rus vydrží i jen kus sušené ryby a jednu bramboru na týden. Pokud má vodku a střelivo. A možnost se napít z potoka.

Američan nevydrží ani dva dny bez ananasového kompotu del Monte. A bez sprchového gelu. A telefonování manželce.

Je mi líto. Nemám ve zvyku mazat med kolem huby.