11.6.2024 | Svátek má Bruno


Diskuse k článku

USA: Dvě nedecentní knihy

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
chetgar 24.5.2007 17:14

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Budu, rád, když mi autor odpoví:

když jsem byl před pár lety v Izraeli, podél egyptské hranice jsem každý den viděl přesuny desítek bojových helikoptér, pár set metrů od čáry. Egypt přesto nereagoval útokem...

a jinak - v tomhle se nemýlím. Egypt není izraelská kolonie, aby si musel nechat povolovat kam a kolik vojáků může poslat. Je to suverénní stát, který na svém území může vojáky posílat podle vlastní libovůle. Pokud se to Izraeli nelíbí, může udělat to samé, tedy soustředit svá vojska na hranici. Nicméně NENÍ to akt agrese ani akceptovatelná záminka k válce.

"bránit své území" agresí na území sousedů je původně koncept používaný kupříkladu Hitlerem či Mussolinim. inu, aspoń víme, kde to Izraelci okoukali...

kopretina 24.5.2007 17:38

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Budu, rád, když mi autor odpoví:

Nasser denodenně výzýval k likvidaci Izraele, navázal VOJENSKÝ akt s Jordánskem (vojenský, k válce, nikoliv k míru) a preventivní válka je v análech OSN. A asi jste si nevšiml, že většina muslimských zemí neuznává Izrael, to znamená, že je s ním formálně ve válečném stavu. Dnes už má Izrael mírovou smlouvu s Egyptem a Jordánskem. V 60.letech byli Izraelci a Egypťané nepřátelé, dnes, když mají tyto země mírovou smlouvu, tak si jistě Egypt i Izrael může soustřeďovat vojáky, jak chce.

Pametnik starejch dob 24.5.2007 21:44

V mezinárodním právu NEPLATÍ v konečném stádiu ŽÁDNÝ

zákon, nakonec rozhoduje síla. Samozřejmě, zprostředkovaně má to chování vliv na jednání ostatních mocností a tak tady jakýsi úzus existuje.

To znamená, že platí pravidlo "lepší být souzen dvanácti, než nesen čtyřmi."

Jinak právně vzato, Izrael byl se svými arabskými sousedy ve válce, dokonce s některými neměl uzavřené ani příměří. No a na porušení příměří Araby reagoval v zájmu svého přežití trochu větším porušením příměří - šestidenní válkou.

kopretina 24.5.2007 23:12

Re: V mezinárodním právu NEPLATÍ v konečném stádiu ŽÁDNÝ

Přesně tak.:-)

pbla4024 24.5.2007 15:38

Re: Re: Re: Budu, rád, když mi autor odpoví:

Ps.: Mobilizace syrských sil nebyla výmyslem. Mobilizace syrských sil byla reakcí na sověty vykonstruovanou informaci o mobilizaci Izraele na syrské hranici. Viz kniha Six-day war syna a vnuka Churchillových.

Pametnik starejch dob 24.5.2007 22:00

Že je válka na spadnutí věděl kde kdo i u nás

Mimochodem, podle "definice agrese," kterou navrhoval v OSN bývalý SSSR bylo aktem agrese i poskytnutí vlastního území jako základny komukoliv !! pro útok na jiný stát. Ta definice měla ovšem zásadní vadu na kráse, neměla se totiž vztahovat na "národně osvobozenecká hnutí," čili na nikoho, koho podporuje SSSR.

Dokonce Arabové svorně vinili Izrael z toho, "že nezaútočil ze směru, ze kterého ho čekali." Izraelská letadla totiž oblétla Egypt nad mořem a zaútočila na Egyptskí letiště ze západu.

Pametnik starejch dob 24.5.2007 22:10

Jó, Arabové byli "!nepřipravení," u nás se tomu důstojníci

téměř smáli. Situace totiž byla taková, že egyptští piloti dokonce seděli v letadlech, jenže ráno pravidelně, pohotovost nepohotovost opustili letadla a šli na kafe.

Sadat, aby po šestidenní válce zvedl morálku, řekl vojákům, že dokud neporazí Izrael, nepůjdou z vojny domů. A tak je drželi v armádě třeba 5 let - to vím od jednoho Egypťana. Ion Kipurovou válku možná za "vítězství" uznal.

Ale kdyby v Bílém Domě roku 1973 neseděl ještě Nixon, který Izraeli poskytl materiální pomoc, kdoví, jak by to dopadlo. Mohlo snad dojít i na jaderné zbraně.

kopretina 24.5.2007 20:39

Re: Budu, rád, když mi autor odpoví:

Eretz Jisrael patří Izraeli. Eretz Jisrael NIKDY nebyl arabskou zemí, Arabové zde TAKÉ žili, ale ne výhradně, žili zde Izraelité, Byzantinci, Mamelukové, Turci, Čerkesové... Židé jsou se svou zemí Eretz Jisrael spojeni. Nejde odělit jisraelský národ od Eretz Jisrael.

K. 24.5.2007 12:34

Mimochodem

Zcela jste opomnel, ze to byl Carter, kdo zachranil "korejsky mir" a je vinen dalsi existenci severni Koreje a rozvojem jejiho jaderneho potencialu.

jerry 24.5.2007 11:04

Kolik, že je Carterovi let?

Už přes 80, ne? V tomhle věku už může bejt hůře myslící, zkostnatělý, nekritický a nedůtklivý. A  může to být způsobeno aterosklerózou mozkových tepen.

chetgar 24.5.2007 9:49

ono to není tak černobílé

jak Carter či D'Souza popisují. Carter s Íránem a Clinton se Somálskem měli samozřejmě možnost vpadnout do země se statisícovou armádou a pokusit se nastolit "democracy". Jenže prezident nežije ve vakuu. Ovlivňuje ho domácí politika, ale hlavně dva významné faktory - ekonomika a veřejné mínění.

Kupříkladu Carter (a po něm i Reagan) se potýkal s vysokou inflací, zpomaleným růstem a vysokou nezaměstnaností (na místní poměry), které byly vyvolány už ropným embargem z roku 1973 a následně právě islámskou revolucí v Íránu. Rozpočet byl schodkový i bez válečného dobrodružství. Clinton byl, pravda, ve zcela jiné pozici - ekonomika rostla, rozpočet byl v přebytku (taky Bill splatil veškeré dluhy svých předchůdců) a svému nástupci předával zemi v perfektní kondici (s nadsázkou lze říci, že na iráckou kampaň nevydělal GWB, ale Clinton). Kdyby se Clinton pustil do somálského dobrodružství se 100 tisíci vojáky, neměl by GWB z čeho financovat sesazení Saddáma a následnou okupaci Iráku.

Carter by měl podporu veřejného mínění, Chomejní byl nepopulární. Clinton by ji naopak neměl - jakákoli kampaň v Africe, kterou Neafričané nechápou, je ostatně nepopulární. Pořádek v Somálsku se nyní snaží udělat Etiopie - a docela se jí dařilo, jenže je to země chudá, ztráta jedné helikoptéry se cenou rovná stovkám životů ztraceným v hladomoru. Teď se Etiopie dostala do stejného marasmu jako vojska OSN před 14 lety a konec bojů je v nedohlednu.

Nemyslím si, že levičáci mohou za to, že Chomejní uspěl. Islámská revoluce uspěla prostě proto, že šáh byl mizerný politik, o panovnické zručnosti ani nemluvě. Egoista, který chtěl velet třetí největší armádě světa a rval do ní většinu příjmů z ropy. Který slavil 2500 perské monarchie na nákladném banketu pro stovky zahraničních celebrit, ale zapomněl to oslavit s vlastními poddanými. Diktátor, který si pletl národní kasu s vlastní peněženkou a oponenty nechával (dnes by se řeklo po lukašenkovsku) zmizet.

i.h. 24.5.2007 11:33

Re: ono to není tak černobílé

Nemate taky ten pocit, ze clintonovsky "rozpocet v prebytku" byl zalozen predevsim na ucetnich podvodech a umelem nadhodnoceni vsech moznych firem, a ze to s odchodem Clintona prasklo ?

vládík 24.5.2007 14:01

Re: Re: ono to není tak černobílé

Proboha. Rozpočet snad je rozpočet.

chetgar 24.5.2007 16:36

Re: Re: ono to není tak černobílé

ne.

krachl Enron, ne Amerika.

mh od Labe 24.5.2007 9:46

To se tady seběhla

pěkná sebranka protiizraelských a protižidovských nácků. Fujtajksl. >-

vládík 24.5.2007 14:03

Re: To se tady seběhla

Poznámka "decentního demokrata". Jistě, všichni kdo mají odlišný názor, musí dostat nálepku (jedno, zda nácka či bolševika, nebo jinou) - když chybí argumenty .......

Tonevadí 24.5.2007 9:35

Pan Autor "nedecentně" vkládá do huby jiným autorům překroucené "nedecentnosti"

Anebo je to jen zase jedna úlitba do počtu jako vděk, že USA přijali soudce z komunistického tábora, a že do něj něco zainvestovali v očekávání, že se od něj nějaké "nedecentnosti" o nepřátelském režimu dozvědí?  

Jak vděčné téma zde pro ty, kteří byli (a i nadále jsou) tak spravedlivě rozhořčeni darebáckými režimy tyranů v Iráku, Afganistanu a v Iránu.  Případně, kterýmikoliv dalšími, kteří budou do podobné kategorie vhozeni a osud jejich narodů zpečetěn.    

arogant 24.5.2007 9:01

Z Cartera

čiší stařecké zklamání a snaží se nehoráznými výpady jakoby dávat náplast na roky svého neúspěšného vládnutí. Co tento politický traged zpackal je až k neuvěření a hraničí s úmyslem, nikoli neschopností. Jeho měkká politika nese své hrozny hněvu ještě dnes. Ještě že to američané pochopili a posadili do čela místo tohoto politického burského oříšku, těžkou váhu R. Reagana.

wombat 24.5.2007 13:41

Re: Z Cartera

ano, presne tak - Carter - pestitel buraku - udelal tolik skod, ze cely zapadni svet na ne dodnes doplaci. Nezapominejme take na Afganistan, Angolu, Jihozapadni Afriku a Grenadu. Tam se take podepsal ten pomateny levicak. Jeste stesti, ze ho hned po prvni terminu "presidentovani" (udajne kontroloval i bookings na White House tenisovem kurtu, takovy to byl debil), americane prokoukli a poslali zpatky mezi buraky.

Nekdo 24.5.2007 20:35

Re: Re: Z Cartera

Jo mate plnou pravdu. Jeste ted se mi dela blivno, kdyz si vzpomenu jak Carter lezl Breznevovi do zadku. V te dobe jsem si fakt myslel, ze ten bolsevik tu bude na vecne casy. Mimochodem on ten jeho predchudce Ford nebyl o moc lepsi i kdyz byl republikan. Americane nikdy nemuzou dostatecne podekovat Ronaldu Reaganovi. Ten USA vylozene zachranil.

kopretina 24.5.2007 21:13

Re: Re: Re: Z Cartera

Přesně tak. Soudruh Carter byl pěkná špína- dobrý odkaz stojí za přečteni a za přemýšlení- http://www.eportal.cz/ShowArticle.aspx?ArtId=898

Šnek 24.5.2007 8:43

Ta zeď měla stát každopádně na hranici a ne v palestinském území.

V tom případě jsou Izraelci okupanti jako  třeba Rusové.

Borek@exil 24.5.2007 9:02

Re: Ta zeď měla stát každopádně na hranici a ne v palestinském území.

Původně území jordánské, na které už Jordánsko z vysoka kašle?

chetgar 24.5.2007 10:12

Re: Re: Ta zeď měla stát každopádně na hranici a ne v palestinském území.

ještě předtím palestinské (britské), předtím turecké, egyptské (mamlúcké), syrské (ajjúbovské), křižácké, syrské, byzantské... so what?

ale nic 24.5.2007 10:58

Re: Re: Re: Ta zeď měla stát každopádně na hranici a ne v palestinském území.

takže, když se s někým dohodnu na hranici, vymaluju to barvičkama, dělám okolo toho velký tanečky a slavnou trachtaci a potom jdu a plot postavím na tom, co mám na plánu nadepsaný "sousedovo", tak je to jako gut? To snad ne?

Historik 24.5.2007 14:08

Ale úplně nejdříve Kananejsko-Izraelské - a tak málo k tomu chybělo

před byzatské patří římské a předtím židovské. Diaspora se může ale nemusí datovat vyhnáním Židů z Jerusaléma, jeho přejmenováním na Aelia Capitolina a přejmenováním Izraele na Palestinu (ano, toto je umělé slovo, které vymyslel okupant aby původní název země upadl v zapomnění, Filištíni, také agresoři, tuto zemi celou nedobyli a nakonec byli porařeni).

Samozřejmně, židovští kočovníci také tuto zemi dobyli někdy kolem r. 1200 před Kristem, ale žádné dřívější obyvatelstvo se nedá identifikovat, z části s Židy splynulo. Izrael byl také dlouho podmaněnou zemí v rámci babylónského, perského a seleukovského imperia. Ovšem perský král Kýros byl svého času přijímán jako osvoboditel a to nejen Židy.

červený bedrník 24.5.2007 10:42

Re: Re: Ta zeď měla stát každopádně na hranici a ne v palestinském území.

zeptej se místních obyvatel, co tam maj pozemky, jestli na to kašlou.

problém se opravdu netýká jordánska, ale lidí, kteří na tom území žijou. na to by se nemělo zapomínat.

Historik 24.5.2007 14:26

Pokud se Konigsberg vrátí Německu, můžete takto uvažovat

Proč by sídlo Nejvyššího jeruzalémského muftího, spojence Hitlera a budovatele SS divizí Kama, Handžar a Skanderbeg nemělo po váce připadnout Židům?

Mimochodem, máte představu, jakým způsobem bylo území Východního Pruska zbaveno Němců? Vše, co se u nás stalo během "divokého odsunu" (mimochodem ogranizovaného Rudou armádou a NKVD) je proti tomu "čajíček."

chetgar 24.5.2007 16:37

Re: Pokud se Konigsberg vrátí Německu, můžete takto uvažovat

oni snad Arabové posílali židy do plynových komor? kolik území německého dostali židé jako odškodnění za holocaust?

kopretina 24.5.2007 17:22

Re: Re: Pokud se Konigsberg vrátí Německu, můžete takto uvažovat

1) Jednak ze Žid píše s velkým Ž a za další palestinský Arab Mufti Husejní navázal přátelství s SS-Reichsfuehrem Himmlerem, správcem likvidačních táborů. Husejní ŽÁDAL vyhlazení VŠECH Židů ve Svaté zemi, na celém Blízkém východě a v Evropě!! A pro-nacističtí byli Syřané a Egypťané.

2) Erezt Jisrael nikdy nebyla arabskou zemí, bylo zde království Izraelské, království Judské, Židé měli většinu v Eretz Jisrael do r.135 a i po rozehnání zůstaly v zemi početné židovské komunity, z nichž např, je známý bývalý izraelský politik Jicchak Navon. A část Arabů přišla do Eretz Jisrael až v 7. století, pak jich bylo hodně zabito křižáky v 11. století. A většina dnešních Palestinců jsou potomci Arabů, kteří přišli v 1. polovině 19. století z jižní Sýrie a Libanonu, takže o nějaké arabské zemi nemůže být ani řeč. Židovská přítomnost v Eretz Jisrael je konstantní a mnohem staršího data!!A i rozptýlení věčně pronásledovaní Židé se modli "Lashana Haba´a Byrushalaim" neboli příští rok v Jeruzalémě.Židé vždy byli s Eretz Jisrael spojeni,  Zeev Jabotinskij správně poznamenal: "Zničte diasporu, jinak diaspora zničí nás" a měl pravdu, staleté pogromy od středověku až po 20. století, šoa dala Jabotinskému za pravdu. Jediné řešení židovské otázky bylo a je ŽIDOVSKÝ STÁT v ERETZ JISRAEL. Žádné jiné řešení není. Židovský národ a Eretz Jisrael nejde rozdělit.