23.6.2024 | Svátek má Zdeňka


Diskuse k článku

UKRAJINA: Rozdíl mezi ČSR a Krymem je 75 let

15. března 1939 obsadil Hitler svými vojsky území Čech a Moravy, když den předtím se odtrhlo Slovensko. Na přelomu února a března 2014 obsazuje Putin svými vojsky Krym.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Šafránek 7.3.2014 14:16

Re: Bohužel z článků číší osobní nenávist k Rusům,

Naprostý souhlas, přesně o tom byl i můj úterní článek na NP.

P. Vaňura 7.3.2014 19:45

Re: Bohužel z článků číší osobní nenávist k Rusům,

Máte pravdu.

K. Luboš 7.3.2014 11:09

Dilema opravdového demokrata

Demokraté uznávají právo národu na sebeurčení až do odtržení. Ale to já celkem chápu, protože na tomto principu vzniklo Československo, Slovensko, Chorvatsko anebo kosovská Albánie atd. No dobře, ale na druhou stranu demokraté horují pro zachování územní integrity daného státu, konkrétně dnes Ukrajiny, a staví se proti odtržení Krymu. Jenže oba principy se vylučují, takže může mi nějaký demokrat vysvětlit, v kterém případě použije princip jedna a v kterém princip dvě? V čem se třeba liší kosovští Albánci od krymských Rusů? Anebo že by to bylo libovolné podle toho, jak se to demokratovi hodí?

K. Frauknecht 7.3.2014 11:34

:-)

No teď jste uhodil hlavičkou o hřebíček. Ale radši to jen špitejte, mnohým se to nebude líbit.

J. Boleslav 7.3.2014 13:53

Re: Dilema opravdového demokrata

Ať se ukrajinští rusáci klidně sebeurčují. Ne ale pomocí cizích tanků a okupace státu, ve kterém žijí.

A. Novák 7.3.2014 15:06

Re: Dilema opravdového demokrata

albáncům ke Kosovu taky pomohly cizí tanky, jestli si to dobře pamatuji :o)

P. Vaňura 7.3.2014 19:28

Re: Dilema opravdového demokrata

Pamatujete si to ŠPATNĚ. Západ poskytl Albáncům v Kosovu jen vzdušnou podporu.

A ještě jedno srovnání kulhá, v Kosovu už probíhala občanská válka a mrtvými a uprchlíky. Paralela by bylo to, kdyby Ukrajina vyslala své vojáky, doplněné paramilitantními skupinami na Krym s cílem vyhnat všechny etnické Rusy. O to totiž šlo v Kosovu. A samozřejmě se ukázalo, že když jsou těmi silnějšími Albánci, chovají se úplně stejně, jako před tím Srbové!

P. Vaňura 7.3.2014 19:35

Ono je pravdou, že po WW2 se už všichni dívali na

události optikou právě skončených masakrů. Nikdo už neviděl Hitlera optikou r. 1938-1939 ale optikou 60 milionů mrtvých, mnohdy civilistů, povražděných v koncentrácích.

ALE všichni si mohli přečíst v Mein Kampfu, který před válkou, bohužel, nebrali vážně, že Hitlerových cílem bylo dobytí cizího území a to výslovně na úkor Ruska (a tím pádem, samozřejmě i Česka, Polska a Ukrajiny)!

P. Vaňura 7.3.2014 19:43

Máte samozřejmě mnoho pravdy, ale nezapomínejte

na velké regiony obývané národnostně rozděleným obyvatelstvem.

Kdybych Vás chtěl chytat za slovo, řekl bych, že procentický podíl Albánců v Kosovu byl výrazně větší, než procentický podíl Rusů na Krymu.

Ale ZÁKLADNÍ rozdíl mezi lidmi uvnitř států a státy jako takovými je ten, že v mezinárodním právu neexistují zákony, které by mohla nějaká vnější moc vynutit. A pak se bere v úvahu vojenské hledisko a vojenská síla nakonec rozhodne.

Aby Britové a Američané porazili zločince Hitlera, museli se spojit s jiným o nic lepším zločincem, Stalinem.

P. Vurcfeld 7.3.2014 10:30

Historie se stále opakuje...

Tak jako ve 20-tých letech minulého století nikdo nečetl nebo nechtěl uvěřit tomu co Adolf Hitler napsal v Mein Kampfu,dnes zřejmě všichni zapoměli na Putinova slova:..rozpad Sovětského svazu byla největší geopolitická katastrofa ve 20-tém století...Ukrajina je pouze počátek a Krym testovací balónek.Vladimír Vladimírovič dobře ví,že v současném Euro-atlantickém prostoru nemá rovnoceného partnera.A když si k tomu představíme komické figurky typu p.Zaorálka(v opozici ohnivý odpůrce radaru v Brdech a nyní pravověrný zastánce demokracie na Krymu),t.zv.pragmatiky jako prezident Zeman(ekonomické zájmy mají přednost před lidsko-právními)a konečně i 5-tou kolonu,na př.exprezident Klaus(po celou dobu politické kariéry naprosto konzistentní,devótní postoj k ruské politice.Poslední vyjádření,že Putin se na Krymu chová vlastně racionálně,hovoří za vše).Toto vše-příklady byly poze z České republiky-nahrává do karet imperiální velmocenské politiky Vladimíra Vladimíroviče Putina.

Byl bych rád optimista,ale když se rozhlédnu kolem po světové politické scéně,chybí mi tam nový Churchill a vidím jen samé Chamberlainy.

K. Luboš 7.3.2014 11:13

Tak třeba takových Churchillů byl plný Balkán...

... a jakže to tam dopadlo? Třeba i takový Miloševič byl vysloveně churchillovský typ....

M. Starý 7.3.2014 13:05

Re: Historie se stále opakuje...

Doufejme, že Putin se zastaví na Krymu. Přece jenom USA jsou slyšet a Rusko není ekonomicky předválečné Německo. My plyn a ropu při nejhorším dovezeme odjinud, ale Rusko bez západních technologií je v pravěku. Oni opravdu jen dokáží drancovat své nerostné bohactví. Navíc za pár let bude Rusko potřebovat pomoc Západu, až miliardová Čína se dá do pohybu...

J. Boleslav 7.3.2014 13:57

Re: Historie se stále opakuje...

Je to tak. Z opáleného tlučhuby v Bílém domě má KGBácká swině jenom legraci. Je třeba vyčkat, až po příštích volbách usedne v Oválné pracovně nějaký větší řízek typu Reagana nebo Bushe. Současné putinovské swiňárny tomu doufejme dost napomáhají. Jde o to, kolik takových swiňáren ten kremelský grázl do té doby ještě stihne.

Š. Šafránek 7.3.2014 10:25

Naprostý souhlas.

S autorem bezvýhradně souhlasím. Ale dle reakcí jiných se mi zdá, že dějiny se musí opakovat.

J. Boleslav 7.3.2014 13:44

Re: Naprostý souhlas.

Připojuji se, snad až na to opakování.

F. Lesniak 7.3.2014 9:37

Myslím si,

že autor by už měl přestat chlastat. A jen tak mimochodem, nikdo neprokázal, že Janukovyč dal rozkaz střílet a kdyby jen to. Odposlouchaný telefonát svědčí, že to mohlo být úplně jinak. A zřejmě proto nová ukrajinská vláda nechce vyšetřování. To, že autor nemá rád Rusy je jeho věc, ale proto nemusí blábolit nesmysly a srovnávat Putina s Hitlerem. Chce se mi srovnat Polaneckého s někým, ale opravdu nevím, s kým. Momentálně mně žádný takový jouda nenapadá. Snad Zaorálek nebo Dienstbier.

Š. Šafránek 7.3.2014 10:28

Re: Myslím si,

K joudům Polaneckému, Dienstbierovi a Zaorálkovi (k tomu ale prosím pouze v tomto případě) přiřaďte prosím i mne. Jestli si nejste jistý, snad Vám pomůže můj úterní článek v NP na toto téma.

P. Kmoníček 7.3.2014 13:16

Re: Myslím si,

Tomu Lesniakovi věřte,on tomu všemu opravdu rozumí a má kupy ověřených a pravdivých informací.

M. Hoblík 7.3.2014 9:24

Srovnávat Putina s Hitlerem

může jenom vylízaný mozeček.

P. Kmoníček 7.3.2014 13:18

Re: Srovnávat Putina s Hitlerem

H O B L Í K U,H O B L Í K U..........

K. Luboš 7.3.2014 9:03

I já vidím jasné paralely.

1) Například Hitler nosil knírek. Každý, kdo nosí knírek, je Hitler.

2)Němci v předválečném Československu se spojili s fašistickým Německem a docílili odtržení části Československého území. Kosovští Albánci v Srbsku se spojili s EU a USA a docílili odtržení části srbského území. Závěr: USA a EU se zachovali jako hitlerovské Německo.

Jinak p. autorovi gratuluji k naprosto jednoduchému chápání světa.

M. Šejna 7.3.2014 11:11

přesně tak

1) Polanecký nenávidí komunisty. Hitler také nenáviděl komunisty. Takže Poklanecký je něco jako Hitler.

2) Poláci nenávidějí Židy stejně, jako nacisté. Poláci jsou tedy nacisté.

3) Ukrajinci nenávidejí Rusko. Tataři nenávidějí Rusko. Ukrajinci jsou tedy Tataři.

J. Boleslav 7.3.2014 14:08

Re: přesně tak

Uvedl bych lepší paralely.

1) Pitomci píší nesmyly.

2. Šejna píše nesmysly.

3. Šejna je pitomec.

K. Frauknecht 7.3.2014 7:40

Ale no tak, už jsme o levl dál.

To už jsme "brali" :-).

Tak mě napadlo, že pokud šlo Ukrajincům (a také EU :-)) jen o svržení nedemokratické vlády, udělali zásadní chybu jejímž důsledkem jsou mrtví, ztráta Krymu a posílení Rusa. Neangažovali totiž zahraniční poradce! Takové duo "Šlechta Ištván" by to dokázalo. Jedna odvážná konstrukce, jedna realizace a hotovo. Časem by se sice zjistilo, že to byla blbost, ale co - účel splněn.

P. Lenc 7.3.2014 9:52

Re: Ale no tak, už jsme o levl dál.

Pěkné, vaše ironie má něco do sebe.

J. Vavruška 7.3.2014 6:35

To sotva

Pane Polanecký, vy jste si nevšiml, že dneska se situace dost odlišuje?

(1) od té doby se stal terorismus metodou vedení války. Dneska nikdo nenapochodovává na obsazené území jako na vojenské přehlídce, všichni bojují bez označení - někdo na Krymu, jiný třeba ve Lvově nebo v Kyjevě. Mimochodem teoreticky tuto metodu, použitou v Sýrii i v Libyi, poprvé popsal někdy v 60. letech _ruský_ vojenský pedagog a teoretik Messner. (2) Ruská armáda by se sotva mohl promenádovat po Kyjevě. Jednak jsou tam někde speciální jednotky (bez označení uniforem) a běhají tam zdivočelé bandy chlapů s baseballovými pálkami a s noži, kteří by to uvítali jako skvělou příležitost osobně si podříznout nějakého Rusa. (3) V Černém moři se "potulují" americké válečné lodi, které tam postupně začaly přijíždět od listopadu, údajně "zvýšit bezpečnost olympiády". Toto nelze srovnávat ani v jednom bodě s rokem 1939 nebo 1968, kdy se konflikt odehrával na území jedné ze stran, kdy navíc "naše" strana byla hrubě nepřipravena nebo neschopna se bránit, a nepoužíval se sofistikovaný způsob vedení války prostřednictvím uměle iniciovaného "povstání". Ukrajina byla rozvrácena proto, aby si to na jejím území mohli "rozdat" dva velcí geopolitičtí hráči. Komentáře ani těch neinformovaných, ani těch zaplacených Čechů nevystihují situaci aspoň přibližně a slouží nanejvýš k vytváření kouřové clony.

J. Boleslav 7.3.2014 14:02

Re: To sotva

Vnější aranžmá je v současnosti jistě poněkud jiné, ale swiňské jednání a postup KGBácka je tomu Hitlerovu velmi podobný. Neoznačené vojáky pro napadení a okupaci cizího státu bez předchozího vyhlášení války používají jenom grázlovské/mafiánské státy typu Ruska.

K. Řežábek 7.3.2014 6:28

Pokřivený pohled autora

Autor hledí na skutečnost tendenčním prizmatem "nemám rád Rusy". Zdůrazňuje, co se mu hodí, a přechází, co se mu nehodí.

Demostrace byly pravda kdysi zprvu poklidné...ale nakonec násilím svrhly legitimně zvolenou vládu (EU sama dosvědčila, že volby  byly O.K.). Z pohledu práva jsou noví vládci "povstalci". Že nový parlament hlasuje s "pistolí u hlavy" je jasné snad každému.

O zákonu rušícím používání ruštiny jako druhého úředního jazyka na Ukrajině raději autor i ostatní politici už mlčí. To byla totiž naprostá pitomost - hned v prvních dnech nové vlády si znepřátelit téměř polovinu obyvatelstva země...  Nicméně to ukazuje, kdo tam dnes vládne...a ten může vymyslet ješě hloupější věci. Je čeho se bát. Zákonem o ruštine to začalo, co bude dál? V Estonsku se Rusové stali de fakto ne-občany. Hrdý stát EU Estonsko, a taková diskriminace poloviny obavytel.... EU k tomu mlčí.

Kdo velel ostřelovačům...to autor raději přechází. Kdo dnes vzpomene, že "opozice" kdysi sama vystřelila minometný granát  do lidí na tržišti v Sarajevu...jen aby byl důvod pro invazi NATO ?  Díky tomu pak jugoslávská armáda válku prohrála. Když se kácí les, létají třísky...  tak proč by opozice na Ukrajině  sama nezastřelila pár - i "svých" - lidí, jen aby  získala mezinárodní podporu a vyhrála?

Ale hlavní je otázka: mají být lidé za každou cenu v nějakém státě, když si to nepřejí? Je stabilita hranic vyšší hodnota, než spokojenost lidí uvnitř nich?

S. Moc 7.3.2014 1:18

m

Co s tím? Okamžitě odsunout (v tom máme dobrou tradici) všechny Rusy, kteří nemají české občanství z Karlových Varů a jiných lokalit neb by nám v budoucnu mohlo hrozit, že je přijede Rusko ochraňovat a zakládat západní ruské republiky jako Karlovarovskaju...

L. Krajíček 7.3.2014 2:04

Nyní vidím prozíravost naší vlády,

když tehdy odmítla americký radar v Brdech. Protože by se mohlo stát, že k nám zase vlítnou amíci, aby ochránili svoje občany, kdyby jim třeba v hospodě někdo chtěl rozbít držku, protože obtěžují místní holky.