1.6.2024 | Svátek má Laura


Diskuse k článku

UKRAJINA: Posílí pšenice mír?

Zástupci Ruska a Ukrajiny podepsali v Turecku dohodu, kterou navrhla OSN. Poprvé po pěti měsících války se dospělo k čemusi konstruktivnímu. Ke shodě, že ukrajinské obilí bude mít volnou cestu do světa.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Kaucký 25.7.2022 10:49

Méně významná část světa, je přibližně 6,5 miliardy lidí.;-D

Válka podle pravidel byla v Srbsku, v Afganistanu, v Iráku?:-/

V. Zurek 25.7.2022 10:49

Pan Nevrkla, prorusky pripadne rusky agent pise nesmysly. Jako obvykle. Ten vas 'svet' je nevelky. Rusko, KLDR a mozna par dalsich zblodilych dusi nekde ve svete. Jiny, vice normalni svet, to chape jinak. Rusko se za kazdou cenu snazi tvorit novou Risi Velkoruskou. Ruska agrese nikdy nebyla vyprovokovana, Putin si ji vymyslel, aby mohl vtrhnout na Ukrajinu a provest tu 'specialni operaci'. Pane Nevrklo, jdete do haje s vasemi hloupostmi. Zatim se Putinovi a ani vam to lhani prilis nedari.

O. Kaucký 25.7.2022 10:41

Tato naše pětikoalice a Evropská komise, kdyby byly nahrazeny skupinou sněhuláků, tak by byly rozhodně užitečnější. O inteligenci se nedá hovořit ani z velkou nadsázkou.

Vaše bolševické kádrování vás vždycky prozradí.

V. Heidlerová 25.7.2022 10:38

Vy budete žít v období omezení a úspor z velké nenávisti, až pojdete sám. ZNáte ekonomické zákony? Ekonomická opatření se začínají realizovat až nejméně se zpožděním 1 roku i déle, takže to, co se nyní děje, jde na vrub hospodaření ANO-bude líp. Tam hledejte příčiny dnešních potíží.

O. Kaucký 25.7.2022 10:36

R^

V. Heidlerová 25.7.2022 10:33

Rusové, Turci a arabáči tu řeč neuznávají. A hlavně neumějí. Dř a budou s ním hrát jen podobvnéíve se vyžadovalo, aby všichni gavaríli po russki. Je vidět, že tyto státy nejsou až tak důležité, Rusko se odstřihlo samo a vymazalo i svou válečnou historii, která přinesla tolik utrpení. Nikdy by mne nenapadlo, že rusáci v 21. století vyvolají válku bez pravidel. Vše positivní smazáno, Rus zůstane na staletí barbarem, nájezdníkem, okupantem , vrahem a ničitelem a bude s ním hrát jen méně významná část (zbytek) světa. Pro Vaše tvrzení je těch důkazů málo,

P. Nešvara 25.7.2022 10:28

Z úplně stejných důvodů, proč nesmí být ruské rakety s jadernými hlavicemi na Kubě.

P. Nešvara 25.7.2022 10:21

S "ukrajinským" obilím je to mediální manipulace. Podívejte se na slavnou loď, kterou zadrželi Turci. U nás hysterie s ukradeným obilím na ruské lodi. Fakta:

"Zhibek Zholy" je loď, která patří kazašské společnosti KTZ Express Shipping. Majitel udělal v říjnu letošního roku smlouvu s ruskou společností Green Line na pronájem plavidla bez posádky na období do 30 listopadu 2022. Loď plula pod ruskou vlajkou a posádka byla ruská.

Loď naložila náklad obilí v okupovaném přístavu Berďansk. Loď vyplula směrem k Turecku, kde zakotvila u přístavu Karasu. Ukrajinské úřady požádali Turecko, aby loď s "ukradeným" obilím zadrželi.

Zpráva společnosti uvádí, že prodej obilí byl uzavřen mezi estonskou společností Mangelbert OU a tureckou stranou a prodávajícím, což je společnost registrovaná v Evropě, prohlašuje zákonnost transakce.

Takže má interpretace: Ukrajinský farmář prodal své oblí Estonské firmě a ta najala lodní dopravu aby koupené obilí dopravila k zákazníkovi do Turecka. Ukrajina "jako stát" to obilí nikdy nevlastnila. Papíry byly zjevně v pořádku, když je Turci propustili.

Ono samotný fakt, že obilí bylo vypěstováno na území v administrativních hranicích Ukrajiny před invazí a jeho odvoz z okupovaného přístavu FAKT není důkazem, že obilí bylo ukradeno. Co s ním měl asi ten farmář dělat? Území je fakticky pod silovou kontrolou Ruska a Ukrajina žádnou možnost jej koupit a vyvézt neměla. To měl nechat to obilí shnít?

M. Vaněk 25.7.2022 10:14

Ještě tu o Karkulce, ta je také dobrá... ;-D

M. Vaněk 25.7.2022 10:13

Jste nádherně omezený, a zasloužíte si umřít hlady. Volte fialovou bídu a vaše sny se naplní.

P. Diviš 25.7.2022 10:10

Prodá tomu, kdo zaplatí. Tak to má být. Ne jako za vás a "boje o zrno".

P. Diviš 25.7.2022 10:09

Slyšel jsem Čecha, jehož firma má farmy na Ukrajině. V Ukrajinské části problémy jen se sklizní (v poli občas nějaká rusácká raketa), v okupované části sklizeň zabaví Rusáci a prý zaplatí majiteli 20% ceny ...

M. Vaněk 25.7.2022 9:57

Uvidíte až poslední část, kdy se to celé kvůli totálně rozkradené zemi zhroutí.

M. Grundmann 25.7.2022 9:55

Protože je to nepřátelský krok vůči Rusku. Podle oficiálních amerických zdrojů je cílem americké politiky na Ukrajině destabilizovat nebo aspoň oslabit Rusko. Oficiální zdroje z USA nehovoří o tom, že by vstup do NATO nebo vojenská spolupráce s USA byly v zájmu Ukrajiny nebo zlepšily její bezpečnostní situaci. Naopak hovoří o rizicích eskalace napětí. Současná situace potvrzuje, že se tyto oficiální americké analýzy nemýlily.

Oficiální americké zdroje popisují Ukrajinu jako nástroj americké protiruské zahraniční politiky. Jenom blázen se nechá zatáhnout do takové hry. Abych byl vůči politikům USA spravedlivý, tak musím rovněž dodat, že dlouhodobá iniciativa této konfrontační antiruské politiky přichází hlavně z některých východoevropských zemí jako například Polsko.

J. Nevrkla 25.7.2022 9:35

Tak to nevidím, začíná to až vstupem do EU.

M. Vaněk 25.7.2022 9:33

Omyl, už zažíváme..., a to dvaatřicet let.

F. Navrátil 25.7.2022 9:33

Na rozdíl od vás se nedomnívám, že Ukrajina produkuje 13 procent světové produkce obilí.

V. Heidlerová 25.7.2022 9:20

Máte odvahu, spíš vulgaritu, označovat lidi chytřejší než Vy za voly. Co byste pak byl sám osobně? Asi komunistický záprtek. Pro Vás škoda slov. Nechcete jet do Ruska na stáž - pokud možno dlouhodobou - aby se vám otevřely oči? Jenže Váš mozek realitu není schopen zpracovat. Rv

M. Vaněk 25.7.2022 9:19

Prosperuje, ale občanům to pozitiva nepřináší... To je ten problém.

R. Polášek 25.7.2022 9:16

Zemědělci by měli být soukromí, včetně neukrajinských majitelů, třeba evropských. Ale systém výkupů od zemědělců, skladování obilí a jeho velkoprodej bude pravděpodobně státní.

Něco jako u nás fungovalo Zemědělské zásobování, které jako celostátní servisní organizace pro zemdělstká družstva byla privatizací rozbita, potom postupně skomírala až to před nějakými 15 - 10 roky skouil Babiš a pod Agrofertem to zase prosperuje.

J. Nevrkla 25.7.2022 9:16

Snad ten probouzející se fašismus náš a obecně na Západě porazíme konečně sami. Ale má strach, že si předtím diktaturu zažijeme.

R. Polášek 25.7.2022 9:12

Toho obilí nejsou 3 %, ale nějak 13 procent. Ale i tak se to obilí nahradí produkcí jiného klasického obilí nebo produkcí třeba rýže a jiných potravin.

Problém je ale v tom, že mezitím to přinese zdražení, nejen obilí, ale všech zemědělských potravinářských komodit a na to obyvatelé chudých tropických zemí nebudou mít peníze.

Ona by jinak krize mohla mít i kladný vliv. Pokud nepodnítí migrační vlny.

Krize by mohla přinutit rozumnější vlády těch chudších států investovat do vlastní podukce potravin. Do nových metod jejich pěstování atd.

V. Lukeš 25.7.2022 9:11

To jsou ale bláboly.

M. Vaněk 25.7.2022 9:01

Ale kdepak, je to jako u nás. Stát subvencuje soukromý sektor, a ten to se ziskem prodá do zahraničí ještě dříve, než-li to vyroste...

M. Vaněk 25.7.2022 8:59

Nebyla, dokonce na čst 2 pravidelně od půl čtvrté běžely lekce angličtiny. Dokážete si představit, že by dne uváděla čt pravidelně lekce ruštiny? :-D Inu, všechno je jinak, a dočasné loutky, které skákají jak v Langley pískají, se také poroučí do věčných lovišť, a po denacifikaci tohoto státu v čele s fašistou fialou bude zase dobře... ;-D

R. Polášek 25.7.2022 8:59

Je fakt, že když už EU Putin navezl do závislosti na rusském plynu, tak smlouvy na jeho dodávku plní. Pokud zrovna na trase není porucha nebo turbína není v Kanadě. S příchodem studeného zimního počasí se dá čekat zintenzívnění poruch na dodávkách plynu, bo nižší zimní teplota dává víc zabrat.

J. Plíva 25.7.2022 8:57

Komu to obilí z Ukrajiny patří? Zřejmě ho tam vypěstovali ne státní orgány, ale nějací soukromníci či akciovky. Dokonce hlavně zahraniční, dokonce z Česka možná i z Číny, možná i z USA - možná i syn prezidenta Bidena.

Možná jim to Zelenskij zabavil - to mně napadá, když slyším, kolik miliard na prodeji tohoto obilí Ukrajina vydělá. Když jim to nezabavil, tak hlavními lobbisty pro vývoz jsou tito soukromí pěstitelé obilí na Ukrajině. Kdybych měl pšenici na Ukrajině nebo jinde, taky bych se snažil ji hlavně prodat. Jiná věc je, že už možná prodána byla vzhledem k tomu, že se tato komodita prodává na burzách dopředu, i když ještě nebyla sklizena. Záležitost má prostě mnoho nevysvětlených háčků.

J. Nevrkla 25.7.2022 8:44

Kouknu na Google a hned první se mi ukáže zpráva, že součástí dohody o vývozu ukrajinského obilí je dohoda o usnadnění vývozu ruského obilí a hnojiv, dohoda zatím o platnosti na 120 dní...

F. Navrátil 25.7.2022 8:41

Situaci s vývozem ukrajinského obilí není třeba zveličovat ani zlehčovat. Pokud by se Ukrajinské obilí nedostalo na trh, pak se zvýší cena na světovém trhu. Ale chybějící tři procenta, která se pohybují v limitu běžných ročních výkyvů světové úrody, budou okamžitě nahrazeny vývozem od jiných producentů. Takže fantazírování o světovém hladomoru není na místě a je způsobeno spíše ideologickými nebo politickými příčinami. Pokud USA a Rusko nezačnou jednat o ukončené svého konfliktu na území Ukrajiny, pak se situace nevyřeší.

P. Brecík 25.7.2022 8:40

Sankce jsou v Bruseli, jako vždy a všechny. Rusko dostalo ZELENOU k vývozu všeho "zemědělského". Loď, plně naložená dusíkatými hnojivy právě přistává v USA. Jejich Farmáři jsou také - v Bruseli. CITUJI: BRUSEL 19. července (Reuters) – Evropská unie ve středu upraví své sankce vůči Moskvě tím, že umožní rozmrazení některých finančních prostředků předních ruských bank, které mohou být vyžadovány k odstranění překážek v celosvětovém obchodu s potravinami a hnojivy, ukázal návrh dokumentu. .

Podle změněného nařízení, které by mělo být přijato vyslanci EU ve středu, budou moci státy EU uvolnit dříve zablokované ekonomické zdroje vlastněné předními ruskými věřiteli VTB (VTBR.MM) , Sovcombank, Novikombank, Otkritie FC Bank, VEB, Promsvyazbank a Bank Rossiya, uvedl dokument.