29.4.2024 | Svátek má Robert


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Thutmose 3.1.2010 15:12

Chybí znalost nejnovější historie Afgánistánu

Po svržení feudalismu v Afgánistánu revolucí byl v čele státu spisovatel N.M. Tarakí. Již proti jeho režimu povstali lidoví mudžaheddínové, podporovaní USA a Pákistánem. Při návštěvě v Moskvě odmítl intervenci a po návratu do Kábulu byl zvražděn Hafizulláhem Amínem, který se stal prezidentem a šéfem strany.Paradoxně na žádost jeho vlády vstoupili Sověti do Afgánistánu a zabili ho v jeho paláci při večeři ( 9 mm kulka stačila ). Další paradox je, že USA mohly vědět, že teorie nepřítel mého nepřítele je můj přítel v afgánských podmínkách a podmínkách islámu nefunguje. Měl si toho ale být vědom Pákistán . Vyzbrojení a vycvičení islamisté tak bojují proti těm, co je vyzbrojili a vycvičili, a tk sklízíme všichni plody této hloupé politiky. USA a NATO vpadly do Afgánistánů vojensky dokonce i bez zdání legality pozvání vlády a dosadily loutlovou, zkorumpovanou vládu, která je podobnáí té z Vietnamu a ani nevládne už v samotném Kábulu. Válka v Afgánistánu se změnila na válku lidu proti interventům. Jak směšně tedˇ působí snaha USA a NATO zatáhnout do této války i Rusko je nasnadě. Tu válku jsme už dávno prohráli, ale nechceme ztratit tvář a USA už podruhé po Vietnamu. Když SSSR vpadl do země, tak arnády Varšavské smlouvy do toho nezatáhl. USA to udělaly, aby v tom lítalo co nejvíc zemí a nebyly v tom samy, a tak NATO polsušně následuje vedoucí zemi do afgánské záhuby. Budiž nám to přáno, když se proti tomu neumíme postavit.

diaman12@seznam.cz 3.1.2010 21:36

Re: Chybí znalost nejnovější historie Afgánistánu

pan Thutmose má pravdu. Naprosto s ním souhlasím.

vita 1.1.2010 18:41

Nějak jste se "zapomněl" zmínit,

že Sověti tam svrhli (a zabili) právě toho ultralevicového, ortodoxního a velmi krvavého Hafízulláha Amína, aby ho nahradili umírněným Babrakem Karmalem. U nás by Karmala prohlásili za maloburžoazní živel - ale v Afghánistánu se to tak nebralo.

Karmal byl umírněný, ale taky korupčník a nepotista jak ani v oněch krajích nebývá úplně zvykem.

Pravda ovšem je, že invaze do Afghánistánu byla pitomost velikosti přímo vietnamské. KGB a Andropov osobně prý před ní varovali, nevím - já na politbyru neseděl. Amína se mohli zbavit civilizovanějším způsobem, když už.

ignorant 1.1.2010 19:05

Re: Nějak jste se "zapomněl" zmínit,

S tou vietnamskou pitomostí to myslíte tak, jako že si Vietnamci s komunismem moc nepomohli, nebo že Američani to zabalili v momentě, kdy se dařilo vietkong pacifikovat?

vita 1.1.2010 19:27

Re: Nějak jste se "zapomněl" zmínit,

Tím myslím to, že Američané kvůli boji proti komunismu podpořili diktátorskou a zkorumpovanou vládu Jižního Vietnamu - jež rozhodně nebyla auslágem demokracie. Že nepřipustili v jižní části volby prostě proto, že by je s přehledem vyhrál ten, koho nechtěli.

A že totéž exportovali do Laosu a Kambodže.

expat 1.1.2010 22:05

Re: Nějak jste se "zapomněl" zmínit,

...kamarád fajka, faktem zústává, že američaně šli do Jižního Vietnamu bránit vietnamský lid před komunistickou agresí. Že tam momentálně vládla zkorumpovaná vláda je jinná věc. (Která vláda není)?  Volby v Severním Vietnamu? Do Laosu a Kambodže exportovali komunismus američané, že?    

Thutmose 3.1.2010 12:55

Re: Nějak jste se "zapomněl" zmínit,

Ano, přesně, svým zásahem ve Vietnamu.

Faktická Poznámka 3.1.2010 17:42

Re: Nějak jste se "zapomněl" zmínit,

V Laosu a Kambodži byl komunismus v latentní formě už před eskalací války ve Vietnamu po roce 1960 - byly tam monarchie snažící se o nezúčastněnost v blocích, ale nevládl tu komunismus. Válečné boje tu v podstatě neprobíhaly. Laos ovšem později sloužil jako Hočiminova stezka Vietnamců pro zásobování zbraněmi Jihu ze Severu a byl proto pouze velmi intenzivně kobercově bombardován Američany. Kambodža, jako klidné zázemí pro Vietnamce byla mimo boje. Nápad H.Kissingera eskalovat vietnamský konflikt a ubombardovat protivníky i se zázemím do doby kamenné, byl proveden převratem proamerického Lon Nola proti Sihanukovi v Kambodži  a vstupem jihovietnamské armády do země, spojeným s neslýchaným bombardování Kambodže, zásah byl široce vyšetřován americkým kongresem, protože byl nezákonný, neboť tehdy bez svolení kongresu nebylo možno přenést válku do jiné země. Následoval střet proamerického nového režimu s aktivizovanými komunistickými Rudými Khmery (podporovanými Číňany, nikoliv Vietnamci), kteří zítězili .). Maoističtí Rudí Khmérové byli po pár letech poraženi Vietnamci, ale dodnes v těchto obou zemích vládnou komunisté. S Afghanistanem je podobné svržení nezůčastněné monarchie, s krátkým nastolením proamerické vlády (M.Daůd Chán v Afghanistanu 1973-1978), následným převzetím moci komunisty. To v současném Afghanistanu samozřejmě nehrozí, spíš tichá ekonomická kontrola pragmatických Číňanů (kterým jsou v současnosti politické či náboženské ideologie ukradené), jako to je v současnosti i v těch státech bývalé vietnamské války.

Vaclav Baloun Dvorak 1.1.2010 13:31

Situaci nutno zvládnout - dokončení

Pokud při tomto vojenském úsilí  naučíme Afgánce alespoň trochu  demokracii a připomeneme jim mírnější súry koránu, bude o to lépe. Pokud se podaří vymýtit korupci a drogy, tak výborně. Nelze se smířit ani se zatím stále otrockým postavením žen, to chce i postupnou změnu mentality. V tomto mravenčím úsilí  o zvýšení úrovně země a tím i odstranění rizika terorismu je koncepce rekonstrukce klíčová jako civilizační pomoc  normálním obyvatelům země.

iko 1.1.2010 18:13

Re: Situaci nutno zvládnout - dokončení

Dokud armada nedokonci svoji praci, zadne "civilizacni" usili nema smysl.

Jenda 1.1.2010 18:56

Re: Situaci nutno zvládnout - dokončení

Bez toho civilizacniho usili by armada mohla dokoncit svoji praci jedine likvidaci veskereho obyvatelstva. Ne ze by to byla nejaka skoda.

zetB 1.1.2010 20:53

Re: Situaci nutno zvládnout - dokončení

Kdo jste, Jendo, že dokážete určit koho škoda je a koho není?

Thutmose 3.1.2010 15:17

Re: Situaci nutno zvládnout - dokončení

Jak chcete vymýtit korupci, když si s tím neumíme poradit ani doma, to nechápu. Oni drogy neberou, oni je produkují a prodávají. A s tou demokracií ? To nevidíte, co máme doma a je tedy chceme učit co ? Vždytˇjsou to všechno klišé. Podstata byla ovládnout strategický prostor pro ropovod/ plynovoda vše ostatní je jen zástěrka.

diamant@12seznam.cz 3.1.2010 20:14

Re: Situaci nutno zvládnout - dokončení

S panem Thutmosem moc nesouhlasím.

diamant@12seznam.cz 3.1.2010 21:50

Re: Situaci nutno zvládnout - dokončení

S panem Thutmosem naprosto souhlasím. Nesouhlasný příspěvek byla kontrola cenzůry.

kocour 3.1.2010 17:48

Re: Situaci nutno zvládnout - dokončení

ale soudruhu dvoraku gdyt tam ty americky rambove us dovezly ty demogracyje fury, schazujou ji tam v nekolikametrakovym baleni z letadel, i ty delostrelecky granaty co vistrelujou sou plny demogracyje, a furt to nemuzou dat do rychtyku. Si mislim zebi udelaly nejlip gdybi vottahly vodkud prisly, maj tam howno co delat.

A se nechces smirit s 'otrockym postavenim zen' v zemi par tisic kylometru daleko, vo jejiz kulture nic nevis ? Zajimavy, ze pri tom spravelyvym natseni te ani malinko nevzrusujou treba bezdomofcy f tvoji vlastni zemi, kerejch us f tedle mrazech pjeknej pocet zmrznul.

Vaclav Baloun Dvorak 1.1.2010 13:30

Situaci nutno zvládnout

Byla to mírová země, kde jednotlivá údolí a národnosti sportovně soupeřily v rámci Royal Bushkezi. Sověti to změnily.  Sovětská okupace Afganistanu byla vyústěním dlouhodobé ruské strategie postupu k teplému oceánu. Následné prosovětské vlády byly různými násilnými způsoby nahražovány stále více prosovětskými diktátory, až  byl dosazen zcela jasný agent Moskvy - i ten byl ale ve strategickém zájmu nahražen přímou sovětskou okupací. Cílem byl Balučistán a Indický oceán. Afgánci se  právem sovětské okupaci bránili a posilu našli v islámu. Mudžahedíni ovládli zemi díky americkým protihelikopterovým raketám Stinger. Od Ameriky to byla velmi logická a správná pomoc bránícímu se národu. 

V té době se ale islám stal militantním. Sovětská okupace tak  výrazně přispěla k probuzení tohoto konservativního a útočného pojetí  islámu i v Afganistánu. Po osvobození se  islám  nakonec obrátil proti všemu pokrokovému a  země se pod vládou Talibanu stala útočnou teroristickou základnou. Nezbývalo než ji vojensky pacifikovat, protože pouhá isolace potenciálního teroristy by pro naše bezpečí nestačila.

Dnes tedy nezbývá nic jiného, než  dokončit zničení základen teroristů a posílit v zemi politicky i vojensky místní síly, které pro nás nebudou perspektivně  nebezpečné.  Také váha vojenských operací  by měla na tyto místní síly stále více přecházet. Kontakty s místními šéfy jednotlivých údolí jsou klíčové. Přesto je v tomto zájmu dnes ještě  třeba navýšit počty našich a všech spojeneckých vojáků, aby se naše technologická převaha mohla projevit. Řeči o tom, že hornatou zemi historicky nikdo nikdy neovládl, jsou v dnešním vysoce technologickém věku žvaněním k ničemu. Dnes je hlavním problémem nikoli ovládnutí terénu, ale zabránění civilním obětem, neboť civilními oběťmi spolupráci místních nezískáme a jejich mentalitu nezměníme.

Ivan 1.1.2010 17:52

Re: Situaci nutno zvládnout

Autor má pravdu jen částečně. USA proti sovětské okupaci použily všechno co mohly a využily toho, že sovětský režim byl světský a potlačoval islám jako náboženskou sílu. (Což, podle mého názoru, je jediná prakticky proveditelná cesta změny změny mentality obyvatel v dané oblasti. Viz činy Attatuerka v Turecku po rozpadu Osmanské říše.)  USA proto posílily ty složky afghánského odboje, které byly ostře nábožensky zaměřené a stvořily tak náboženské fanatiky. Ty navíc USA vyzbrojily moderními zbraněmi, hlavně raketami Stinger. Současně pomohly USA vytvořit v Pakistánu základny pro partyzánský boj v Afghanistánu. Kdyby to USA nedělaly, tak by v Afghanistánu byl nyní režim podobný tomu v Uzbekistánu nebo jiné podobné postsovětské asijské republice (a k rozpadu SSSR by došlo o několik let dříve).

Teď se tato krátkozraká politika USA vrací zpět jako bumerang proti jednotkám USA a NATO.  A američané by rádi, aby jim Rusko pomohlo. Jaká ironie. Kdyby se Rusko chovalo stejně nezodpovědně jako USA, tak naopak podporuje afghánské partyzány a dodává jim např. protiletadlové rakety. Ruská zahraniční politika byla naštěstí vždy mnohem zodpovědnější než politika západu a to už od cara Petra Velikého. USA budou muset z Afghanistánu odejít tak jako tak, tomu se nedá zabránit.

Hardy 1.1.2010 18:24

Re: Situaci nutno zvládnout

Re: Nelze s tebou souhlasit Ivane, Irán například nikdo neokupoval a asi ani okupovat nechce a jak je radikální. Myslet si že v Afganistánu by vše bez okupace byla rozkvetlá řůžová zahrada je přinejmenším naivní. A jak se chovali Rusové ve Vietnamu, taky nezodpovědně, jejich podpora komunistů na severu, zbraňová i ekonomická nás stála hodně a oblast Vietnamu zase hodně lidských životů. Až po tomto dlouhodobém vzájemném si rozbíjení hlav i komunisté jak vietnamští, tak ruští i čínští pochopili, že další vývozy "komunizmů" do rozvojových zemí se jim mohou také pěkně prodražit. A ty se divíš, že po americkém debaklu ve Vietnamu, američané využili situace a podpořili islámskou opozici vůči Babraku Karmalovi, což byla tehdejší rudá loutka Moskvy ? A vidíš, co je dneska Vietnam. Kopíruje čínský úspěch, rudá centrální komunistická vláda bez povolené opozice a zbytek země se snaží dost brutálně kapitalisticky podnikat, to konečně vidíme i u vietnamských obchodníčků a obchodníků v naší zemi. A to sem přijeli původně jako soudružská a internacionální výpomoc.

vita 1.1.2010 18:59

Re: Situaci nutno zvládnout

No představte si to - Američani něco chtěj - a ti Sověti jim kopnou do bábovičky!

To je nezodpovědnost!

Ale aspoň byli natolik chytří, že si nevychovali svého Usámu bin Ládina - na rozdíl od USA. Tak si USA vyžírají svéu politiku : http://www.lidovky.cz/atentat-na-agenty-cia-v-afghanistanu-americane-prisli-o-nejlepsi-lidi-1jg-/ln_zahranici.asp?c=A100101_132945_ln_zahranici_mtr

Mimochodem - ty Vietnamce, kteří přijeli jako soudružská výpomoc, vykopala naše vláda OF ož někdy v průběhu let 1990-1991. Ti současní už odjeli do kapitalistického ráje. A daří se jim.

Vaclav Baloun Dvorak 2.1.2010 23:02

Re: Situaci nutno zvládnout

Pro pana Ivana : Islamský fanatismus se zrodil v šedesátých letech na universitě Al Azhar v Káhiře následkem poznání neschopnosti Arabů být stejně úspěšní jako Západ. Stalo se tak po konfrontaci se západní kulturou při modernisaci islámských zemí. Agresivní složky islámu se následně dostaly do popředí v osmdesátých letech. Což byla doba,kdy shodou okolností Amerika pomáhala mujahedinům. Kéž by vždy Západ měl odvahu bránit napadeného. Nezodpovědný byl SSSR v roce 79 kdy zemi okupoval, nikoli Amerika, která sledovala nerozšíření komunismu.  Fanatici nebyli stvořeni americkou akcí, byli jí pouze podpořeni - ale kdo měl tenkrát vědět, že islám bude stále útočnější a že mezi nimi převládne nejkonservativnější Taleban.

Dnešní spolupráce USA a Ruska se  může zdát jako ironiie osudu, ale vychází logicky ze změn nezbytně nastalých v Rusku a z ohrožení Ruska jejich vlastními islámskými teroristy, (i když problém Čečny je mnohem složitější a má i stránky protiimperiálního odporu).

SSSR byl imperiální, agresivní a nezodpovědný ve své dlouhodobé koncepci. Lze to částečně pochopit pouze tradiční ruskou obavou před vlivy / útoky ze Západu.

kocour 3.1.2010 18:39

Re: Situaci nutno zvládnout

soudruhu dvoraku tak brylijantni analyzu us sem dlouho necet, ja nevjedel co f tobje je. Samo ta analiza je fcelku beschibna, jen nekery jednotlivy vostri bi bilo potreba trosicku pripylovat a prelestit.Treba to, jak se ten islam vobrati proti fsenu pokrokovymu. Chces tim rict, ze je pokrokovy prepadat zemne tisice mil daleko a vrazdit jejich obivatele ? Pjekne dekuju, soudruhu, za takovej pokrok. Dal, jak pises, zebi ta vaha vojenskejch operaci mela prechazet na mistni sili. Nezlop se, soudruhu, ale to vipada, jako by tem rambum us dochazel trochu dech a jakobi se snazily s toho nejak vibruslit. Stejne tak trochu pytomne vipada to prohlaseni, ze nejni cilem ovladnuti terenu (hesky priznani,ve svjetle faktu, ze us nemuzou udrzet bespecny ani hlavni mnesto kabul), ale 'zabraneni civilnim obetem'. Jenze, soudruhu, toho posledniho cile de tesko dosahnout, gdyz ty rambove bombardujou svadbi a zabijej z letadel druzicki s kitickama, to snat uznas i ty. Osobne si mislim, a fsadim se stebou vo kvotra, ze as ty rambove vottahnou, bude tam klit. Jenom cekam na nasi propagandu, jak to bude visvjetlovat. Mozna neco podobnyho jako to delal ada, dys mu teklo do bot, treba 'nasi chrabri vojaci se stahli do predem pripravenych posic', a us nedolozil, ze to bilo treba desitky nebo stofki kilometru spatki na zapad. - Tak trosku prelestit, sem s tebou, as do konecnyho vitestvi.

Boridoj 1.1.2010 10:31

Proč tam ksakru lezem?

Může mi někdo vysvětlit proč naši vojáci lezou do takové tramtárie? Co je nám hergot do nich? Když chtějí žít v tom svém středověku, tak je nechme, máme dost svých starostí. Stačí když jim zabráníme aby se rozlézali po světě a zatahovali k nám ty svoje předpotopní móresy. Toho snad můžeme dosáhnout jednodušším a levnějším způsobem, než posílat vojáky za drahé peníze válčit na druhý konec světa.

pišingr 1.1.2010 11:20

Re: Proč tam ksakru lezem?

Přečti si občas jiné noviny než rudé právo a neseď si na mozku, pak se nebudeš ztrapňovat podobnými výlevy.

K 1.1.2010 12:36

Re: Proč tam ksakru lezem?

A toto je vaše celá argumentace?

Ludva 1.1.2010 12:43

Re: Proč tam ksakru lezem?

Je zvyklý sklapnout kufry podle toho, co se zrovna nosí.

iko 1.1.2010 18:25

Re: Proč tam ksakru lezem?

Branit se na vlastnim uzemi je pozde, moc drahe a vede k porazce az na vyjimky.

Pavel 3.1.2010 1:56

Re: Proč tam ksakru lezem?

Drtivá většina afghánců v žádném středověku žít nechce, nevidím důvod proč jim nejít na pomoc. Válčili proti Tálibánu už několik let předtím, než se do toho zapojily USA.

Faktická Poznámka 3.1.2010 10:26

Re: Proč tam ksakru lezem?

Už jsem tu psal o neexistujících Afgháncích, nebudu to opakovat, platí ale zhruba - Taliban rovná se Paštunové. To je střed, jih a jihovýchod Afghanistanu a třetina Pákistánu. Dohromady jich je nejméně 30 milionů z toho v Afghanistanu jich žije jen 12 milionů a tvoří jen 40 procent obyvatel. Na polovině Afghanistanu Paštunové nesídlí - sever a západ a to jsou oblasti severní koalice obydlené Uzbeky, Tádžíky, Hazárejci a Balůči. Odpor proti Talibanu byl od nich veden pro národní nevraživost vůči paštunizaci prováděnou Talibanem, případně pro šíitský  či ismailitský islám. Podpora Talibanu Paštuny byla naprostá a Paštunové Karzáí a Hekmatjár byli vyjímkou. Konflikt není v žádném případě mezi moderní demokracií a středověkým islámem, ale spíš národnostní, kmenový, náboženský a až úplně maloučko nakonec, demokracie kontra středověk. Bez rozdělení Afgfanistanu (případně federalizace) a vyřešení samostatnosti Paštunů v Pákistánu je konflikt těžko řešitelný, nikdo totiž nechce připustit rozpad uměle vytvořeného mnohonárodního Pákistánu vlastnícího jaderné zbraně.

Faktická Poznámka 3.1.2010 13:28

Re: Proč tam ksakru lezem?

Uzbeci žijí kompaktně v počtu 3 miliony v pohraniční oblasti Afghanistanu přiléhající k samostatnému Uzbekistánu, kde 22 milionů Uzbeků tvoří 80 % obyvatel. Stejně 9 milionů Tádžiků žije v pohraniční oblasti Afghanistanu přiléhající k samostatnému Tádžikistánu, kde 6 milionů Tádžiků tvoří rovněž 80 % obyvatel. Obě etnika nazývaná chybně i s Paštuny a Balůči (kteří jsou rovněž ve stejné pozici vůči Pákistánu)  Afghánci (správně občané či obyvatelé Afghanistánu) tedy v podstatě kopírují osudy Jugoslávců či Sovětů, také kdysi nazývanými novými národy. Srovnání budoucího vývoje s kosovskými Albánci sem pasuje jak ulité.