26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Sázka na Apokalypsu

Evropská komise ve snaze zachránit planetu si klade ambiciozní cíle: snížit emise CO2 o 50–55 procent do roku 2030; a do roku 2050 přejít na tzv. uhlíkovou neutralitu, tj. vypouštět do ovzduší jen tolik CO2, kolik jsme schopni z ovzduší stáhnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Aron 10.9.2019 11:54

Re: Máte pravdu, zejména, každý student prvního ročníku

Přesně tak !

V. Kain 10.9.2019 12:03

Re: Bludy

Co si počne chudál ekoterorista Bursík,který jen mu Piráti dali funkci,tak vzkazuje pražákům,že auta která mají se spalovacími motory jsou jejich poslední.Nechtěl bych být v jeho kůži až se lidé naštvou.

M. Valenta 10.9.2019 9:38

Nadpis je výstižný

a není bez šance na realizaci. Zbytek článku je jen další pěna v dlouhé řadě pokusů okecat lidské sebedestruktivní konání.

Obyvatelé Velikonočních ostrovů zdraví ze záhrobí. So geht das.

P. Rada 10.9.2019 10:00

Re: Nadpis je výstižný?

Je spíše mementem připomínajícím i zmíněnou zkušenost/ memento memento velikonoční:

https://www.youtube.com/watch?v=eb_6MdUZyw0

R. Brzák 10.9.2019 10:06

Re: Nadpis je výstižný

"Lidské sebedestruktivní chování" není produktem sobeckých jednotlivců, nýbrž skupinového podlehnutí strachu z existujícího rizika (zde z možných katastrofických dopadů klimatických změn), které ale znemožňuje zvolit nejefektivnější způsob řešení, naopak častěji směřuje k "řešením" kontraproduktivním (socialismus, nebo konkrétně užívání biopaliv do pohonných hmot, dotace do zemědělství apod).

Jedinec, pokud je duševně zdráv, se žádným sebedestruktivním chováním neprojevuje. Nanejvýš se v něčem zmýlí, za svůj omyl zaplatí, ale pokud to přežije, poučí se a dále směřuje ke svému prospěchu. Ale skupinově vystrašení jedinci se například rozhodnou, že je potřeba panikařit a nechodit do školy - a to už je jasné sebedestruktivní chování.

P. Rada 10.9.2019 10:22

Re: Nadpis je výstižný?

Bohužel se zádadně mýlíte. Už v tom, že jednotlivec jednoznačně není životaschopná entita. Minimálně musíte být dva a opačného pohlaví k tomu.

Ani to by ale zřejmě nestačilo protože i ten jedinec lidský je sice sestaven s 10% svých geneticky označkovaných buněk které spotřebovávají 90% energie... ale potřebují k tomu desetkrát více "Mikrounů" - kteří ale zas potřebují k životu to vše kolem.:

https://www.kosmas.cz/knihy/253153/at-zijou-mikrouti/

R. Brzák 10.9.2019 10:35

Re: Nadpis je výstižný?

V čem spočívá můj omyl? Jakožto bytost společenská (tedy ve spolupráci/konkurenci s dalšími lidmi nejlépe prosperující) sobecky chci spolupracovat s dalšími - ale na základě toho, že vím, že je to pro mne nejlepší. Jakožto syn milující matky jsem "nakažen" touhou milovat a být milován (nejsem psychopat, tedy nečlověk), proto pro mne jako základní pravidlo zní Ježíšovo - JAKO SEBE MILUJ DRUHÉ...

Ovšem tam, kde je strach, je vytěsňována láska. Takže když podlehnu svému přirozenému nástroji přežití - strachu - a nechám se jím ovládat, nemiluji sebe ani bližní, nýbrž směřuji více pravděpodobněji k sebedestrukci - protože můj nejlepší nástroj přežití, analytický rozum, je omezen. Strach mi totiž zúží pohled na realitu a tudíž i tok informací k analýze rozumem...

M. Prokop 10.9.2019 10:55

Re: Nadpis je výstižný

Celé to uhlíkové bláznění je lidské sebedestruktivní konání. I ti obyvatelé Velikonočního ostrova se vyhubili z ideologických důvodů.

So geht das.

V. Petr 10.9.2019 11:19

No, postupy zelených mě připomínají jednoho černého šamana,

který přiměl svůj kmen spálit veškerou úrodu a pak prý jim bohové dají vítězství. Vítězství nedosáhli ale vypukl hladomor.

K. Janyška 10.9.2019 8:53

Ano, rudá hrůza vyvolala hnědou a tak to na světě chodí.

Nevzdělanost lidstva v principech, na kterých vyrostl a stojí lidský svět dosahuje zatímního vrcholu, respektive nerespet k nim. A dávní lidé o nich nevěděli také nic, jen je respektovali. Co jim také zbývalo, nepřežili by... Dzp.

P. Rada 10.9.2019 8:18

Revolta občanského institutu?

Revoltu zde příznačně předvádí pan Joch. Fakticky revoltuje proti platnosti přírodních zákonů i když si bere do úst jen něco s chystané lidské legislativy ohledně "uhlíkové neutrality". Možná přitom sází na "apokalypsu" která poté, co on si ještě užije světa, smaže stopy.

Uhlík obsažený v atmosféře v podobě CO2 je totiž základním plynem, který určuje celkovou míru skleníkového efektu a ten zas určuje úroven teploty která je podstatná pro funkci biosféry. Před 5tis lety naši předkové vypalováním lesů a zakládáním rýžovišt v okolí pevných sídel která předznamenala rozvoj civilizací zvýšili nevědomky množství CO2 v atmosféře planety s 260 na 280ppm. Už jen takto malá změna přitom postačila ke kompenzaci tehdy natupující Milankovičovy precese a takto bylo navozeno enormě vyrovnané období posledního post-glaciálu. Globální teplotu takovýto zásah v pravou chvíli udržel i dalších 5tisíc let v toleranci +-0.5C (schlazeno na 30let). Civilizačnímu rozvoji poté otevřela úrodná planeta svou úživností cestu.

Fosilním uhlíkem celé stamiliony ležícím mimo hlavní přírodní cyklus je nyní atmosféra sycena milionkrát rychleji než byl pod zem ukládán a stokrát rychleji než je průměrná sopečná činnost. Ročne je vypuštěno zhruba 10GtC do prostředí biosféry která sestává s 550GtC. Apokalypsa by už dávno radikálněji nastala nebýt oceánů, které většinu doposud absorbuj a přitom se okyselují. Navíc oceány absorbují 95% tepla které nerostlý skleníkový efekt navozuje. Takovouto situaci planeta nepamatuje minimálně 55milionů let kdy podobné množství navodilo období PETM. Dnešní gradient cca 0.17C/dekádu je tedy dokonce stoktát dynamičtější jak kdykoli s podobných důvodů v geohistorii.

Aktivity jen Evropské jsou sice příkladné ale nenajdeli tento prededens pochopení situace celosvětovou civilizační podporu dojde zřejmě ke konečnému naplnění Fermiho paradoxu a uzavře se tak životu šance na cestu nekonečným vesmírem. Revoltovat na takovouto šanci ale hloupě lze.

V. Církva 10.9.2019 8:46

Re: Revolta občanského institutu?

Zbytečně to komplikujete. Emise Evropy jsou ca 10 procent a evropské autodopravy tak do 2 procent. Řešení teda nebude v složitém zavádění elektromobility typu aut Tesla s hmotností kolem 2 tun a stěhování světa do Evropy. To bude jen příčinou sociálních otřesů a občanských válek, před kterými Joch varuje.

A co se týká prdění skotu, to už hraničí s šílenstvím. Masa sice jíme příliš, ale problém je přelidnění lidsta. A to především mimo Evropu.

Posstupné snižování energetické náročnosti a hledání nefosilních zdrojů energie ale především zemědělství bez znečišťování půdy, to je věc jiná. Tam je třeba začít makat (teda nechodit za školu a pasivně neplodit děti a přihlížet migraci pravěku do Evropy).

P. Rada 10.9.2019 9:01

Re: Revolta občanského institutu?

Mám za to, že komplexnost je realitou. Egoistická lidská zahleděnost také. Přehlížení širších souvislostí proto komplikuje úsudek kam dál jít a jak.

Evropa sice má dnes jen 10% emisí ale naopak lví podíl na dosavadních dopadech které jsou dány akumulací i doposud vysokou měrnou sotřebou na obyvatele. Evropané zatím mnoho následováni-hodného nepředvedli i když mají za sebou vyrabované surovinové zásoby svého vlastního teritoria i globální využívání s dovozů jak asi žádný jiný kontinent.

Co se týká skotu (který asociujete v reakci do ví proč na mě) tak to je právě o tom potenciálu snižování energetické náročnosti zhruba 100x! Stačilo by přitom např. - když už maso - tak spíš více důbežího...

https://www.novinky.cz/veda-skoly/343202-kravy-skodi-klimatu-vic-nez-auta.html

R. Langer 10.9.2019 9:55

Re: Revolta občanského institutu?

Jasně, Zelený bolševiku, zabij krávu, zachráníš klima. A místo koně si pořiď elektromobil, je ekologičtější. Samozřejmě nezapomeň napřed zbourat škodlivé JE, a postav místo nich 10000000 ha slunečníků a větrníků. Co na tom, že u nás víceméně slunce nesvítí a vítr nefouká. Lidi, vy fakt nevidíte, jací to jsou tupci? Vždyť to jsou vypatlaní ubožáci, co mají švába na mozku a melou od rána do večera jenom samé kraviny! Kdyby mohli, tak vybijí všechnu zvěř a lidi, jenom by to hvízdlo. Takové idioty chcete brát vážně? Fakt? Pak se ale nedivte tomu, co vás za trest potká. :-P

Z. Lapil 10.9.2019 11:08

Re: Revolta občanského institutu?

S tou akumulací revoltujete proti přírodním zákonům vy. Konkrétně proti zákonu Co se stalo, nedá se odestát. Ten CO2 v ovzduší dnes prostě je a tím, že vypneme své zdroje energie a ušetříme 10% AKTUÁLNÍCH emisí, ničemu moc nepomůžeme.

V. Petr 10.9.2019 11:58

No, Vy byste měl být opravdu nevolníkem, pracujícím

od nevidím do nevidím nebo veslařem na galejích. Když tedy odmítáte zásadní přínos Evropy k tomu, že toto už ve většině světa (kromě některých oblastí koloniální jho svrhnuvší Afriky) není!

Mimochodem, tragédie Velikonočního ostrova ukazuje, že pokud tu nemáte technický pokrok, zdroje prostě dojdou. Jinak byste musel zajistit přísnou kontrolu počtu obyvatel. To se normálně skoro nikde nepodařilo, "spontánně" to ovšem v minulosti zajistily VÁLKY! Mimoděk to prozrazuje Titus Livius ve svých dějinách Říma, když se pár let neválčilo, měli hned dostatek mužstva...

P. Pilík 10.9.2019 9:03

Re: Revolta občanského institutu?

Milý pane Rado, kdybyste uměl trochu logicky myslet, uvědomil byste si, že uhlí byly kdysi rostliny, které ovšem vyrostly z CO2 obsaženém v atmosféře, a tento uhlík se už do atmosféry nevrátil, takže podle zákona o zachování hmoty máme nejspíše o nějaký ten CO2 nyní v atmosféře méně než tenkrát. Takže spalováním uhlí se vlastně jen vracíme do pradávných dob, kdy začalo uhlí vznikat.

Navíc, nikde jsem nenašel porovnání energetické bilance, kolik energie dokáže absorbovat CO2 (cca 400 ppm) proti většinovým plynům N2 aO2 (dohromady 990000 ppm). Celá tato hysterie je založena na obludné lži a lidech, kteří více věří, než myslí. Giordana Bruna přece pro pravdu upálili a Galileo raději odvolal. A tak je to i dnes. Jenom se už neupaluje.

P. Rada 10.9.2019 9:37

Re: Revolta občanského institutu?

Logické myšlení preferuji ale to ještě zřejmě neznamená, že dva lidé si pod tímto pojmem představují totéž. Aby jsme mohli psát o tomtéž a uspořit text tak uvádím odkaz na uhlíkový cyklus kde postoje s autory sdílím:

https://www.google.com/search?client=firefox-b&q=trnka+bilance+uhl%C3%ADku

Porovnání bilance energií/forsingu:

http://www.enviwiki.cz/wiki/Soubor:Radiacni_pusobeni_AR5.svg

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/aggi/aggi.html

R. Langer 10.9.2019 9:56

Re: Revolta občanského institutu?

Zase lžeš jako když Rudé právo tiskne, Zelený bolševiku.

P. Pilík 10.9.2019 10:57

Re: Revolta občanského institutu?

Toto jsou pouze uhlíkové cykly. Nikde nenajdete, kolik energie (v joulech) může maximálně (zcela nasycen) absorbovat CO2 a kolik dominantní plyny, dusík a kyslík. Když zvýším o nějaká procenta velice malé množství, jako je CO2 (0,04 procenta), zase mám jen velice malé množství. V chemii se podobná množství nazývají stopovými, na 1 molekulu CO2 připadá přibližně 2500 molekul ostatních plynů.

Z. Lapil 10.9.2019 11:24

Re: Revolta občanského institutu?

Myslím, že vaše úvaha je vedle. CO2 energii neabsorbuje, on ji nenechá vyzářit do okolí = do vesmíru. O poměrech se něco dočtete na: https://cs.wikipedia.org/wiki/Sklen%C3%ADkov%C3%A9_plyny.

Dusík ani kyslík skleníkový vliv nemají. Má dojem, že aby byl plyn skleníkový, musí být nejméně 3-atomový, ale netuším, kde jsem ten dojem vzal.

A. Alda 10.9.2019 9:26

Život na planetě

za ty cca 4 miliardy let zakonzervoval spoustu uhlíku i spoustu vápníku a dalších prvků, což vedlo k jeho těžkému ohrožení dobami ledovými ve čtvrtohorách. Tyto doby ledové mohou přerůst v zalednění celé planety, což by lidstvo asi stále ještě nepřežilo, patrně ani žádný obratlovec. Aby k tomu nedošlo, je třeba vrátit bilologicky zakonzervované prvky zpět do přírodního oběhu. Tedy zejména spálit uhlí a ropu.

P. Rada 10.9.2019 9:49

Re: Život na planetě

Pane Aldo za 4 miliardy let se stalo ledacos. Život je zde ve formě vícebuněčných přitom jen stamiliony let od dob Kambrijské exploze. Mezitím než nastaly kvartérní doby ledové byla planeta dokonce několikrát v daleko hybernovanějším stavu sněhové koule - ze kterého jej dostaly právě skleníkové plyny.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_sn%C4%9Bhov%C3%A9_koule

Život sám přesto v ohrožení zatím není - ten nejpravděpodobněji na planetě Zemi zkončí až zadlouho. (https://eurozpravy.cz/veda-a-technika/veda/228739-jak-skonci-nas-svet-vedci-prehodnotili-nepravdepodobnejsi-scenare-zaniku-zeme/)

Něco jiného představuje život nynější na suroviny i prostředí krajně náročný život civilizační. Tomu hrozí pro ztrátu stability a chování rozporné s životadárným principem poklesu entropie (viz definice života) hned několik hrozeb najednou: ... http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

A. Alda 10.9.2019 12:02

Jó abíčko...

Tam psali už někdy v roce 1970 nebo 1971 (nepamatuji si to přesně), že v roce 2005 (nebo 2000?) stoupne hladina oceánů o 100 metrů.

Mentálně postižená švédská Gréta tvrdí, že za 12 let kvůli oteplování vymřeme (tedy teď už vlastně za 11,5). Tak si na to schválně počkejme! ☺

R. Langer 10.9.2019 9:48

Re: Revolta občanského institutu?

No zrovna ty, Zelený bolševiku, se tady oháněj přírodními zákony, prolhanče jeden prolhaná!

J. Kopis 10.9.2019 7:09

CO2 v tomto pseudoklima divadle slouží pouze jako nástroj

pro vyvolání pocitu viny v nyní již zblblé západní populaci, kde se roky dařilo snižovat úroveň vzdělanosti a výsledek se dostavil. Trochu do to vneslo nesoulad uskupení zemí východní části Evropy, které se nějak nechtějí dobrovolně tomuto brainwashingu podvolit a zlobí. Nu však už Piráti vymýšlí jak západní země Evropy ve vzdělanosti dohnat a slibují maturitu každému kdo si zamane. Ne nadarmo je v čelní pozici světového pirátského uskupení muslim a v řadách zelených je jich taky až hanba.

A. Alda 10.9.2019 9:27

Sic!

J. Kopis 10.9.2019 6:43

Před několika lety vydala OSN, jak jinak, než alarmující

zprávu o rozevírání nůžek mezi bohatým západem a chudým třetím světem. Vše co se nyní odehrává je plně v souladu s pokusem tento nerovnovážný stav vpravdě inženýrsky narovnat. Nutno podotknout, že v OSN mají nezanedbatelný vliv právě zástupci zemí třetího světa, včetně zemí islámské doktríny.

J. Vintr 10.9.2019 1:44

Pokud se těm bláznům podaří zrealizovat

i jen část těch fantasmagorických plánů na snížení produkce neškodného oxidu uhličitého, tak čeká Evropu apokalypsa. Pokud se například podaří zavřít část uhelných elektráren a "nahradit" je soláry a větrníky, tak čeká Evropu energetická krize jak prase, sotva se sejde pár dnů, kdy bude pod mrakem a nebude zrovna foukat. S nedozírnými následky. Ono je v naší civilizaci totiž skoro všechno na elektřinu. I věci, o kterých by to běžný občan nepředpokládal. Třeba vodovod a kanalizace.

A. Alda 10.9.2019 9:28

Ty větrníky jsou úděsné.

Nejen že zabíjejí miliony ptáků, ale také zpomalují proudění vzduchu z oceánu již takovou měrou, že se to projevuje v nedostatku vláhy ve vnitrozemí.