Neděle 14. července 2024, svátek má Karolína
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

SVĚT: Sázka na Apokalypsu

diskuse (71)
Evropská komise ve snaze zachránit planetu si klade ambiciozní cíle: snížit emise CO2 o 50–55 procent do roku 2030; a do roku 2050 přejít na tzv. uhlíkovou neutralitu, tj. vypouštět do ovzduší jen tolik CO2, kolik jsme schopni z ovzduší stáhnout.

Vyvolá zelená politika hnědou reakci?

Evropská komise ve snaze zachránit planetu si klade ambiciozní cíle: snížit emise CO2 o 50–55 procent do roku 2030; a do roku 2050 přejít na tzv. uhlíkovou neutralitu, tj. vypouštět do ovzduší jen tolik CO2, kolik jsme schopni z ovzduší stáhnout (alespoň to slibuje budoucí předsedkyně EK Ursula von der Leyenová). Což zahrnuje i konec aut se spalovacími motory; přejdeme na elektromobily. Prý jen tak lze zabránit dalšímu oteplování planety, které způsobuje lidská aktivita, jak vědci říkají.

Tvrdit, že je vědecky něco definitivně prokázáno, je nevědecké. Jak ukázal sir Karl Popper, teorie přírodních věd nelze verifikovat (dokázat), lze je pouze falsifikovat (vyvrátit). Nenašel-li se protipříklad vědecké teorie, lze ji zatím považovat za udržitelnou. Oteplování zeměkoule je možná způsobováno lidskou aktivitou, možná taky výkyvy osy Země při rotaci kolem Slunce, či pulzováním sluneční aktivity, takže planeta se otepluje a ochlazuje v dlouhých cyklech bez ohledu na lidské jednání.

Lidé, čiňte pokání

Političtí ideologové převzali z teologie dva koncepty, které mají v teologii místo, ale v politice dělají paseku, zmar a destrukci. Jedním je Ráj, Nebe; snahy politickými prostředky, mocí státu je realizovat na Zemi vedou od utopismu k totalitarismu. To byly komunismus a nacismus.

Druhým je Apokalypsa, konec světa, jež v politice vede k chiliasmu a třeštění. V náboženství: „lidé, jste hříšní, blíží se konec, čiňte pokání, a Pán se nad vámi možná smiluje...“ V politice: „lidé, jste hříšní (vypouštíte moc exhalátů, žerete moc masa), blíží se konec (za dvanáct let se na Zemi upečeme), čiňte pokání (dosáhněte uhlíkové neutrality, vybijte stáda krav – vypouštějí metan), a Příroda se nad vámi možná smiluje...“

Když se nedaří porazit nepřítele (tehdy musulmani, saracéni, dnes změny klimatu, oteplování), pomůže křížová výprava dětí: nevinných, bez hříchu. Ta původní byla v roce 1212; ta dnešní má podobu „pátků pro budoucnost“, vedených Gretou Thunbergovou, které dospělí musejí aplaudovat ve stoje, aby ukázali svou uvědomělost a „ctnost“. Já nekritizuji Gretu, idealistickou dívku, nýbrž ty dospělé, kteří ji cynicky využívají.

Evropa produkuje devět procent CO2 (z čehož automobily jen malou část); USA 15, brzy 16 procent; a Čína 27, brzy 30 procent. Pak jsou tady Indie, Rusko, Brazílie a jiní. I kdyby EU zrušila svých devět procent, nic moc se s klimatem nestane, nezmění-li své chování i Čína, Indie a rozvíjející se třetí svět. Ti to však nechtějí. Museli bychom je okupovat a uvalit na ně imperiální správu; podniknout vůči nim takovou humanitárně-environmentální „intervencičku“ a obsadit všechny vzdorné země. To je nerealistické a bylo by to nesprávné. Pozoruhodné však je, že stoupenci „přitažení uhlíkových opasků“ tvrdí, že přitáhnout si je má Západ coby pokání a trest za naše minulé „hříchy“ kolonialismu; nikoli však třetí svět, který prý má „morální právo“ čoudit do ovzduší, dokud nedosáhne naší životní úrovně.

Revolta mas

Zkusme se na to podívat perspektivou „elity versus lid“. Kdybych nevěděl, že jde o produkt ideologie, hysterie a utopického smýšlení, a kdybych byl marxistou, myslel bych si, že jde o třídní boj elit proti lidu: „... vy lidé si žijete příliš dobře a moc si vyskakujete. Létáte na dovolené, máte auto, některé rodiny až dvě. Je nutno vás chytnout pod krkem a přiškrtit. Uvalit na vás uhlíkovou daň, zdražit topení i spotřebu energie, zakázat vám automobily (auta, která máte, jsou vaše poslední se spalovacím motorem). Příště už jen dražší elektromobily, které pro mnohé z vás nebudou dostupné, nebudou-li dotované. A dotované mohou být jen za cenu vyššího zdanění všech, včetně vás. Prostě vědomě vám snížíme životní úroveň vyššími daněmi, vyššími cenami, a někteří z vás už na vlastní auto mít nebudou.“

Podobá se to vzniku fašismu. Fašismus v Itálii i nacismus v Německu nebyly fenomény nejchudších ani nejbohatších, nýbrž nižší střední třídy. Těch, kdo měli dojem, že je politický, společenský, ekonomický i sociální vývoj ponechal na chvostu dějin, neposílil, ba dokonce oslabil. Proto reakce v podobě fašismu. Záměrným ekonomickým zbídačením spodní střední třídy z ekologických důvodů si zelené a liberální elity koledují o revoltu mas, jež snadno může mít fašistickou podobu.

Revoltu, ve srovnání s níž by francouzské „žluté vesty“ byly jen mateřskou školkou.

LN, 6.9.2019

Autor je ředitel Občanského institutu

Ondřej Neff
14. 7. 2024

Prezident Joe Biden okamžitě reagoval, zločin odsoudil a raněnému volebními soupeři popřál...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Přemysl Souček
11. 7. 2024

Evropští lidovci chtějí za opětovné získání postu předsedkyně Evropské komise po Ursule von der...

Lidovky.cz
14. 7. 2024

Registrovaný republikán a oceněný student dosud bez škraloupu, v armádě nesloužil. Tak by se dal...

Tomáš Kazda
14. 7. 2024

Stejné obsazení, totožný vítěz, zcela rozdílný průběh. Carlos Alcaraz v repríze loňského finále...

ČTK, Lidovky.cz
14. 7. 2024

Nizozemská atletka Femke Bolová jako druhá žena v historii zaběhla 400 metrů překážek pod 51...

Dan Hübsch
14. 7. 2024

Bránil se, počkal si a zaútočil. Tadej Pogačar potvrdil v královské patnácté etapě Tour de France...

Lidovky.cz, ČTK
14. 7. 2024

Muž považovaný za pachatele útoku na amerického exprezidenta Donalda Trumpa měl podle amerických...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz