7.5.2024 | Svátek má Stanislav


Diskuse k článku

SVĚT: S „cancel culture“ totalitě vstříc

Rozmohl se nám tu takový nešvar. Snaha „vymazat“ z povědomí veřejnosti ty, jejichž názory nezapadají do současného progresivního vnímání světa. Není to nic nového. Totéž dělali i komunističtí „čističi“ názorového spektra.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Z. Lapil 31.10.2020 11:24

Trochu noblesy, prosím.

P. Zinga 31.10.2020 11:34

Má mluva jest korektní: s každým mluvím na úrovni, kterou je schopen pochopit.

H. Lukešová 31.10.2020 11:55

Jenže tím si sám škodíte, já s mnohými Vašimi názory souhlasím, ale když budete lidem nadávat do imbecilů a tykat jim, budou Vás mít nezaujatí lidé za nezdvořáka a dobré věci nějak neprospějete.

Z. Lapil 31.10.2020 12:47

Bylo by hloupé dělat jinak. Ale přesto - trochu noblesy, prosím. Děkuji.

P. Milan 31.10.2020 11:26

Dočetl a nepochopil.

K. Kužel 31.10.2020 12:16

Svoboda naslouchání by měla být samozřejmá. Cenzura potlačuje nejen svobodu slova, ale i svobodu naslouchání.

V. Braun 31.10.2020 9:58

No pokračuje to odkazem na projekt pro větší informovanost politiků o změnách klimatu, kde je zmíněno, že popírači mají v médiích větší prostor než by měli mít, není tam ani slovo o nějakém umlčování.

Jen k tomu prostoru, dle toho co jsem četl tak 97% klimatologů tvrdí, že změny jsou vyvolány člověkem. Pokud by se tento poměr aplikoval na mediální prostor tak na 97 minut televizního vysílání o tom, že změny klimatu jsou vyvolány člověkem by měly připadat tři minuty odpíračům.

J. Nový 31.10.2020 10:26

Jde o to, abyste nám vy, soudruzi neomarxisté nezačali zase diktovat, co si smíme nebo nesmíme myslet :-/

"

Univerzita v Cambridge propustila mladého badatele Noaha Carla, který v rámci své vědecké práce zveřejnil studie o tom, že geny ovlivňují inteligenci nebo že různé skupiny imigrantů mají odlišné sklony ke kriminalitě. Akademická obec proti němu sepsala petici, univerzita jej následně vyšetřovala a na přelomu dubna a května s ním nakonec ukončila spolupráci. Informuje o tom mimo jiné deník The Sunday Times.

Otevřený dopis, který podepsalo více než 1400 členů akademické obce, vyvolal na cambridgeské univerzitě poměrně velký rozruch. Noah Carl byl obviněn z toho, že jsou jeho vědecká díla „rasistickou pseudovědou“. Podle některých nařčení nespokojených akademiků měla být Carlova díla „metodologicky pochybná“ či „eticky podezřelá“. Někteří také poukazují na to, že podle nich měli závěry z jeho publikovaných prací zneužívat extremisté a pravicoví radikálové.

Lidé, kteří otevřený dopis podepsali, požadovali, aby se univerzita od Carlova jednání distancovala. Ta se jej nakonec na přelomu dubna a května rozhodla propustit.

P. Zinga 31.10.2020 10:32

Co 97%, dokonce 102%. imbecile.

V. Braun 31.10.2020 11:01

Multiple studies published in peer-reviewed scientific journals1 show that 97 percent or more of actively publishing climate scientists agree*: Climate-warming trends over the past century are extremely likely due to human activities.

https://climate.nasa.gov/scientific-consensus/

P. Moravčík 31.10.2020 11:49

To sú len tí povolení.

Š. Hašek 31.10.2020 12:35

Ano. Jinak řečeno, 97% z těch, co jezdí na ty "klimakongresy".

J. Jurax 31.10.2020 13:56

Ano.

A já věřím, že WLM. Ale na ksichtoknihu s tím nepolezu, zabanovali by mne, a jako veřejný činitel či univerzitní profesor si to raději nechám pro sebe dokonce i u nás, natož na tzv. Západě. Rozhodně s tím nepůjdu do médií ... :-)

V. Chrastina 31.10.2020 17:50

Dovolte, prosím zasvěceně pochybovat o 97% klimatologů přesvědčených o lidské vině změn klimatu. Četl jsem spousty přesvědčivých výroků, že všechno je jinak. Například tání ledovců naši planetu postihlo víckrát - Gronsko, název ostrova vychází z jeho bujné zeleně, tedy Grenland. :-P

J. Sedlář 2.11.2020 7:28

Jak se to pozná, jaký prostor mají a kdo určuje jaký mají mít?;-D

V. Braun 31.10.2020 9:52

Tak jsem zatím dočetl jen k ukázce vykázání žáka ze třídy za to, že tvrdil že existují jen dvě pohlavní identity (nikoli pohlaví). Jelikož existence více pohlavních identit je dokázána je to podobné, jako by žák tvrdil, že země je placatá. Nevím, jestli vykázání byl ten správný prostředek, možná by stačilo oznámkovat jej nedostatečnou za neznalost.

P. Golich 31.10.2020 10:57

"Jelikož existence více pohlavních identit je dokázána je to podobné, jako by žák tvrdil, že země je placatá. "

Nějaké objektivní a měřitelné důkazy existují?

V. Braun 31.10.2020 11:17

Dobré stručné shrnutí, které začíná i vysvětlením biologockého pozadí rozdílů, je třeba v odkazu níže. Pokud vás to zajímá více jistě si další literaturu najdete sám.

https://www.who.int/genomics/gender/en/index1.html

Z. Lapil 31.10.2020 11:48

Přečetl jsem to poměrně pečlivě, ale nenašel jsem víc, než že existují genetické poruchy, které způsobují A/ existenci nestandartních žen, B/ nestandartních mužů, C/ stav, kdy u kojence nelze pohlaví určit.

Taky tam píšou (překlad Google): "vývojová biologie naznačuje, že přísná víra v absolutní sexuální dimorfismus je nesprávná. (42) Místo toho Blackless et al. navrhnout dvě překrývající se křivky ve tvaru zvonu pro konceptualizaci sexuálních variací mezi populacemi. Kvalitativní variace chromozomového komplementu (moje pozn.: chromozomy pouze X, nebo XYY atd.), morfologie genitálií a hormonální aktivity spadají do oblasti překrytí. (43)." Mně z toho vychází, že existuje víceméně plynulá oblast přechodu mezi mužem a ženou; rozhodně tam nevidím nic opravňujícího k tvrzení, že existují i jiná pohlaví.

Argument "Existuje například řada kultur, ve kterých existuje větší genderová rozmanitost..." se mi taky moc nezdá, protože i u nás kromě "mužů a žen vhodných pro manželství" existují různé staré tety a svobodní mládenci, z hlediska genderových skutečností vhodní mj. k informování hodných dcerunek a synáčků o "alternativních skutečnostech života".

V. Braun 31.10.2020 11:56

Pokud existuje plynulá křivka mezi mužem a ženou tak pohlaví asi nebude binární, z toho, že křivka je plynulá by dokonce vyplývalo, že je nekonečně mnoho variant.

Z. Lapil 31.10.2020 12:56

Rozumím a souhlasím. Pokouším se tu tvrdit, že existence lidí "37% muž63%žena" není důvodem k zavádění pohlaví bflmpsvz.

J. Vintr 31.10.2020 15:27

Chcete říct, že existuje nekonečně mnoho variant mezi pindíkem a pipinou?

P. Golich 1.11.2020 10:45

Tady se jedná o genetické odchylky, které dávají zabrat vědecké společnosti, ale stále se naše poznání zlepšuje, nicméně většinu(a stále se to bude blížit více a více 100%) jedinců se silně nestandardní genetickou výbavou dokážeme rozhodit mezi pohlaví Muž a Žena(takto jsme jako druh navrženi, abychom přežili). Nicméně to nemá nic společného pohlavní identitou, která se odvíjí od subjektivního vnímání jedince sebe sama. Proto se ptám, zda existuje objektivní a měřitelný důkaz. Plynulá křivka být z podstaty nemůže, protože i DNA je diskrétní a má dokonce konečnou velikost informace. Navíc lokální nekonečna jsou fyzikální nesmysl.

Z. Lapil 31.10.2020 11:34

Například zde: https://www.databazeknih.cz/povidky/venuse-a-sedmero-pohlavi-425. :-)

J. Hajský 31.10.2020 11:33

Dobrá, existuje "pohlavní identita" rozdílná od biologického pohlaví. Pak ovšem existuje i "osobnostní identita", rozdílná od skutečné osobnosti. To je když běžný člověk o sobě tvrdí, že je Cézar, Napoleon nebo Johanka z Arku. Takoví lidí jsou léčeni na psychiatrických klinikách. Tam by podle mne měli být léčeni i ti, kteří mají pohlavní identitu odlišnou od biologické. Ne je v jejich bludu podporovat.

Z. Lapil 31.10.2020 11:59

Dobrá poznámka.

Připomenu ale, že existují i genetické poruchy/variace kombinace pohlavních chromozómů, totiž místo standartních XX; XY také jediné X nebo Y a trojice XXX a XYY; tuším i XXY, ale to bych se musel vracet do vyhledávače :-).

V článku, na nějž odkazuje pan Braun, je zmíněno "řešení" na způsob dvou překrývajících se zvonovitých křivek "reálného" pohlaví, z nichž vyplývá existence "přechodových mixů pohlaví" (homosexualita tu zmíněna není). Mně je ta představa docela sympatická.

Zájemcům článek doporučuju přečíst - je to poctivá biologie, obecných řečí o sociálním konstruktu je tam minimum. Google ho přeložil velmi uvěřitelně; tedy že nezabředá do češtinsky nepochopitelných konstrukcí.

J. Sedlář 2.11.2020 7:33

Pohlavní identita je něco jako islamistický terorismus.;-D

T. Hirsch 31.10.2020 9:44

Cancel Culture k nám přišla z pokrokářského západu. Tleskám, protože takových blogů odhalujících tohle svinstvo není nikdy dost. S čím však nesouhlasím je, že autorka optimisticky hovoří o tom, že se s tím potýká Západ. Bohužel toto mazání nežádoucích osob (nositelů jiných názorů) již vesele funguje také u nás ! Vzpomeňte si na kvičení celé řady našich pokrokářů , když měli být do rady ČT zvoleni Hana lipovská a Luboš Xaver Veselý !

Zeptejte se sociologa Petra Hampla jak mu ruší autogramiády a přednášky! A co naší elfové ?

P. Lenc 31.10.2020 9:48

Přesné.R^;-€R^

V. Braun 31.10.2020 10:02

Ano, v případě Petra Hampla jsem aplikoval cancell culture a odlinkoval si ho na LinkedIn, nikoli abych ho umlčel, ale protože s takovými názory nechci být spojován.