1.5.2024 | Svátek práce


Diskuse k článku

SVĚT: Rovnováha velmocí vede do válečné katastrofy

Poté, co americký prezident Ronald Reagan nastoupil počátkem r. 1981 do funkce, rázem opustil dosavadní americkou zahraniční politiku pouhého zadržování komunismu a místo ní začal proti Sovětskému svazu uplatňovat soustavný a mnohostranný tlak.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 28.9.2016 17:18

Re: Důkaz zaostávání znalostí.

No, jistě nejsem světlo vědy a nikdy jsem nebyl, ale Vy mi - bez urážky prosím - přijdete jako technický naivka a nadšenec, jenž přebírá populárně vědecké články a optimistické předpovědi a nadšeně je propaguje. Jste snad profesí fyzik, chemik, biolog, IT výzkumník nebo technik, abyste věděl, o čem je řeč ... pokud vím, tak ne.

Takových předpovědí jsem četl od let šedesátých, kdy jsem rozum bral, mraky. Zamlada jsem si taky myslel, že v roce 2000 bude základna na Marsu (seriózní vědcové v nadšení nad Gagarinem a Glennem předpovídali, co bude za čtyři desetiletí). Některé předpovědi se splnily, některé ne, některé dnes jsoucí naopak ani nebyly předvídány.

Takže jsem - na rozdíl od Vás - skeptik. Vám holt to nadšení vydrželo ... :-)

M. Pivoda 28.9.2016 9:21

Důkaz zaostávání znalostí.

Jak to vidím já?

J. Jurax je názorným příkladem zaostávání technických znalostí nabytých kdysi dávno ve škole.

"Kdo jen chvíli stál, dnes je opodál." Toto napsal Jan Neruda - a už hodně dávno, a stále to platí. Spíše více než méně.

F. Houžňák 28.9.2016 8:13

Aha, takže za bolševika byly v Čechách

podle vás skutečné volby jako teď v Rusku, s výběrem kandidátů, a s tím Hitlerem byste si to měl taky nastudovat. Jak říká známá poučka, to, co jeden hlupák vysloví v jedné krátké větě za kraviny, aby vzdělanec dvě hodiny vyvracel. Asi vás autor té poučky dobře znal.

Z. Koutecký 27.9.2016 23:43

Re: Válka

Nu, já si myslím, pane Prokope,že zatím USA rozdmychávají jen chaos, který zplodí další autoritativní režimy, ale to by byla debata o něčem jiném a rád bych se mýlil. Já v téhle zemi zažil hegemonii německou i sovětskou a už si nepřeji žádnou cizí hegemonii, ba ani hegemonii EU, či USA nebo islámskou. Bohužel, je to asi jen neskromné, těžko splnitelné přání v době, kdy jen USA vydávají na zbrojení ročně 600 miliard dolarů, Čína kolem 200 miliard dolarů, Rusko cca 70 miliard dolarů. Celý svět pak kolem dvou bilionu dolarů ročně. Získat světovou hegemonii nebude věru pro nikoho snadné a hlavně, těžko asi mírotvorné.Touha po moci a nezřízená chamtivost jsou totiž, bohužel, dominující vlastnosti lidského pokolení od věku věkův, křesťany a současnou dobu nevyjímaje.

J. Jurax 27.9.2016 23:15

Re: Rusové vypěstovali diktatury v Iráku, v Syrii a v Lybii

No, tihle holt nezobali ... ale dokázali ve svých zemích udržet pořádek a neprodukovali masy uprchlíků, ale jen relativně malý počet prchajících disidentů a odpůrců.

Kdežto dnes odpůrci režimů nejrůznějšího zaměření bojují s diktátorem i mezi sebou (Sýrie), s "demokratickou" vládou (Irák, Afghánistán), v Lýbii jsou snad vlády dvě nebo víc a mydlí se to tam taky ... nejlíp dopadli v Egyptě, tam zlotřilého diktátora nahradili jiným, protože volby vyhrálo Muslimské bratrstvo.

A Západ se zapojil ... v Sýrii je tolik druhů rebelů, že je kumšt najít mezi nimi ty podporyhodné chlapce, v Iráku a Afghánistánu se podporují dosazené vlády, a v Lýbii nevím ...

M. Prokop 27.9.2016 23:02

Re: Filozof-záruka blábolu.

To jo, ale pan Mrázek zrovna není vylepšení dost tristního stavu.

J. Jurax 27.9.2016 23:00

Re: Autor rekl A, ale naprosto zapomnel na B !!!

Tohle ovšem v případě potřeby nedělá jenom Rusko, potažmo nedělal byvší SSSR - tohle v případě potřeby dělaly a dělají všechny státy v měřítku úměrném jejich síle - semtam i úspěšně ...

J. Jurax 27.9.2016 22:51

Usilovaly snad USA o rozšiřování svého území mimo kontinent?

No, jen tak mne napadají Filipíny a Havaj, taky Panama ... ale to jen na okraj.

Ostatně Rusko za carů i bolševiků rozšiřovalo též své území jen na kontinentech, na nichž leží - s výjimkou Aljašky později USA odprodané. To USA dělaly taky - původní státy Unie byl než jen proužek při východním pobřeží severní části amerického kontinentu.

No a poslední věta zní jak bonmot od Zemana ... jinak je to teze pohříchu pitomá ... :-)

J. Jurax 27.9.2016 22:37

Re: Válka

Ano. Byly a USA snad ještě jsou, navzdory Obamovi. A když prezidentem nebude Clintonová, možná budou i nadále.

To ovšem neznamená, že hypotetické ovládnutí celého světa USA by bylo zárukou ráje. Moc korumpuje, absolutní moc korumpuje absolutně.

J. Jurax 27.9.2016 22:27

Re: Dnes se připravuje silnější zbraň než atomová

Ještě nebezpečnější je blbost, ani nemusí být umělá ...

J. Jurax 27.9.2016 22:23

Re: Filozof-záruka blábolu.

No, nevím ... on ten článek vskutku je poněkud diplomaticky řečeno osobitý ... a zmíněné společenství kultivovaných zemí je akorát naivní nadsázka ...

J. Jurax 27.9.2016 22:17

Autor je pfilozóf

a je to poznat.

M. Prokop 27.9.2016 21:41

Re: Válka

Máte pravdu v tom, že ani USA nejsou schopny vyřešit, dokonce dobře vyřešit, vše. Zatím ovšem v rámci možností omezují nedemokratické režimy nejvíc ze všech schopných a ochotných a to mi, jako skromnému člověku, stačí. Těžko dělat více.

Ruskou (sovětskou) hegemonii jsem zažil a nepřeji si ji nikdy více.

M. Prokop 27.9.2016 21:37

Re: Válka

Což potěší, když nadává pitomec.

M. Prokop 27.9.2016 21:35

Re: Filozof-záruka blábolu.

Pan Mrázek jen prokázal svou neschopnost žít v demokracii a chápat ji.

M. Prokop 27.9.2016 21:34

Re: Rusko není diktatura (teď zrovna tam měli volby,

Ale je ...

Volby jsme zde před plyšákem měli také, konec konců, i Hitler byl zvolen.

F. Houžňák 27.9.2016 20:24

Vy snad neumíte číst nebo co,

vždyť to píše, že na počátku obtíží bylo násilné sjednocení Německa Pruskem. Až pak mohli ti vaši básníci vyzpěvovat, resp. bez toho sjednocení by jim to bylo houby platné. Vy taky patříte k lidem, co musí mít vždycky za každou cenu pravdu.

F. Houžňák 27.9.2016 20:18

Kdo chce vidět, vidí, to jistě,

ale vy zjevně nechcete vidět realitu, ale to, co se vám líbí. S tím daleko nedojdete.

F. Houžňák 27.9.2016 20:14

Rusko není diktatura (teď zrovna tam měli volby,

tedy skutečné volby, a opozice to plným právem projela, jak její představitelé i svobodně a bez nucení veřejně doznali), a Čína jenom taková třetinová až čtvrteční, v Číně panuje tvrdý kapitalismus evropské druhé poloviny devatenáctého století, tedy až na tu techniku. Zbytek článku je podobné kvality.

P. Zinga 27.9.2016 19:41

Re: Filozof-záruka blábolu.

Pan Dostál nic jiného neumí, než kolovrátek "antikomunismu".

P. Zinga 27.9.2016 19:39

Re: Válka

To je pouhé konstatování stavu. Co máte proti výrazu soudruh? Dostal jste se dále než povinnou četbu?

Z. Koutecký 27.9.2016 19:18

Re: Válka

Já, pane Prokope, nehodnotím co kdo kdy kde, nýbrž jen by mě zajímalo jak si autor představuje, že se některá demokratická mocnost, v daném případě USA, stane "jediným rozhodujícím hráčem na světě", tedy hegemonem v tomto světě rozvráceném léta probíhajícími bezvýslednými válkami, jinak než světovou válkou. Nebo myslíte, že všechny ty ostatní státy, včetně Ruska, Číny a všech těch diktátorských režimů prostě sklapnou kufry a budou poslouchat USA, stanou se mírumilovnými a zavedou si demokracii? Zatím to tak nevypadá ani náhodou. V Afganistanu se válčí už 15 let a zatím nula od nuly pošla, Libye, Irák, Sýrie, Egypt rovněž nejeví tendenci přijmout americký demokratický systém, teď nám kolísá i Turecko atd.Tak jak se ty USA s 20 biliony USD dluhů a jejich věrný demokratický spojenec EU s 12 biliony USD dluhů stanou hegemony světa jinak než světovou nukleární válkou? Mimochodem válku s Japonskem také USA ukončily až atomovými bombami.

M. Pivoda 27.9.2016 19:18

Upřesnění

1. Andrej Babiš nemůže koupit firmu Google, už i proto, že její obrat je někde blízko českému HDP.

2. Technologický pokrok (na rozdíl od sociálních změn) předvídat lze poměrně přesně. V minulých 30 letech se to Ray Kurzweilovi podařilo s přesností 86% (mimochodem Ray dnes pracuje jako šéf inženýringu právě u firmy Google). Takže na naši budoucnost se ptejte především u technologů a nikoliv u ekonomů či filozofů.

3. Porozumění minulosti je samozřejmě prospěšné. To v žádném případě nepopírám. Ano, studujte i historii. Ovšem naše budoucnost bude (právě kvůli technologii) podstatně odlišná, než byla naše minulost. To je specifikum naší historické doby. A proto by i dalším českým prezidentem měl být spíše technolog než ekonom či politolog.

Mohlo by vás zajímat: https://sites.google.com/site/innovationconsultingbrno/hot-news-1/obcanskanaukapro21stoleti

M. Mucha 27.9.2016 18:27

Re: Filozof-záruka blábolu.

Pane Dostále, nevím, proč do této diskuse zatahujete rudý koutek. Pan Mrázek zhodnotil výše uvedený článek zcela racionálně a váš invektivní příspěvek na tomto faktu vůbec nic nezmění. A to ani tehdy, když to napíšete gramaticky správně.

J. Laták 27.9.2016 17:50

Re: Pokusím se to vysvětlit blížeji

Pane Pivodo, poslední větou neříkám, že Vás podezírám ze lži. Naopak obdivuji se lidem, které podobné věci zajímají. V mládí jsem byl asi také takový.

V. Dostál 27.9.2016 17:43

Re: Filozof-záruka blábolu.

Musel by jste někdy ze své Horní Dolní někam vyrazit, ne jen do rudého koutku

V. Dostál 27.9.2016 17:42

Re: Dokud byla rovnováha sil mezi USA a SSSR,

Ale ale Afganistan, Irak Irán, Angola, Kolumbie, Kongo, Sudán, arabsko izraelský konflikt?

J. Mrázek 27.9.2016 17:41

Filozof-záruka blábolu.

Dostali jsme se do bor.elu, ne do společenství kultivovaných zemí. FILOZOFOVÉ JSOU PLACENI OD SLOVA, JAKKOLI POKRYTECKÉHO A BLÁTIVÉHO, HLAVNĚ ŽE TOHO SPRÁVNÉHO, NAŠEHO... co na tom, že je to snůška smyšlenek a z pohledu faktů naprostá snůška nesmyslů. Takže blahopřeji, takto dokonalý odstrašující příklad se hned tan nevidí ....

V. Dostál 27.9.2016 17:38

Re: Ke sjednocení Německa nedošlo na "lidovém" kongresu

Jak jste dospěl k tak pozoruhodnéu závěru? Válku vyvolaloNěmecko, kde již od sjednocení filosofov, básníci, spisovatelé a politici hlásali nadřazenost mladého německého národa nad starou Evropou. Poloslabomyslný císař nebyl schopen zarazi imperiální politiku naprostého podcenení ostatních.

B. Hamal 27.9.2016 17:37

Autor zde horuje za celosvětovou demokracii

pod diktaturou jediného hegemona. Aby mu konkurovali někteří z poddaných v podobě "historicky obnošené rovnováhy velmocí" by údajně byl "bezvýchodný, k válce nutně směřující systém".

Naneštěstí aspirant na světového hegemona, Spojené státy, postrádá schopnost ve svých nekonečných válkách za dobro lidstva, poradit si se soupeři jako Afghánistán, Irák, Libye, Sýrie... Daří se jen výroba teroristů a uprchlíků. Jenže v cestě stojí kalibry jako Rusko, Čína. Jediná možnost snad zbývá pokusit se je srazit na kolena pomocí nukleárních zbraní, stejně jsou jinak k ničemu. Takový krok by se ovšem rovnal sebevraždě. Kandidát na hegemona by skončil dřív než fotbalové utkání. S ním by skončil i život na zemi, včetně propagátorů takového modelu