3.5.2024 | Svátek má Alexej


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
EW 17.7.2007 8:37

Bioetanol

Jen pockejte az se zacne ve vetsim meritku vyrabet bioetanol (podle prani EU) pro michani do paliv. BP chce cosi takoveho stavet v Hullu. Vyroba bioetanolu z obilnin uz ma ucinky - hlavne na vzestup ceny obili a nasledne i mleka a masa. http://news.independent.co.uk/business/comment/article2770918.ece

L 17.7.2007 8:51

Re: Bioetanol

chtěl bych se Vás zeptat jakou jinou alternativu by jste navrh Vy jako náhradu za ropu. souhlasím ža bioetanol je krok vedle a s největší pravděpodobností je to krok špatným směrem a povede ke zdražení potravin.

EW 17.7.2007 8:55

Re: Re: Bioetanol

Jadro, co jineho. Kdyz bude dost energie, da se vypekat i ropa z tech naftovych pisku a ty jeste jsou.

Bioetanol je v mirnem pasmu nesmysl a vsadim se, ze napriklad v Jiz. Americe kvuli nemu padne vic hektaru toho posvatneho destneho pralesa nez kdykoli predtim ;-)

Hawk 17.7.2007 9:35

Re: Re: Re: Bioetanol

už o tom zde byly nějaké články. Na jeden dávám link http://neviditelnypes.zpravy.cz/biopaliva-pyrhovo-vitezstvi-djm-/p_ekonomika.asp?c=A070403_120409_p_ekonomika_wag  biopaliva jsou zřejmě slepá ulička, bohužel bude drahá

František I. 17.7.2007 10:07

Re: Re: Re: Bioetanol

Podle mne jsou biopaliva poměrně schůdná cesta. Navíc, rostliny pro pozdější průmyslové zpracování nejspíše budou modifikované (to budou zase zelení zmetíci řvát), takže budou mít mnohem větší výnosy a snadněji se budou pěstovat. Navíc etanol není jediným perspektivním biopalivem, ale jeho produkci tu obhajuje velice silná loby. Osobně bych řekl, že je líh navíc ta horší varianta, protože při výrobě etanolu se vydá více energie, než získá.

L 17.7.2007 11:14

Re: Re: Re: Re: Bioetanol

Biopaliva jsou schůdná cesta pouze jen jako doplňková alternativa. je to další krok stranou v získávání energie. jednak, při větším využití, zatíží zemědělsky krajinu, může vést ke zvýšení cen potravin a dále pak produkce bude plně závislá na úrodě, tedy vodě.

cesta je jen v jádru, v této chvíli a v budoucnu v získávání energie ze slunce, jen se ho musíme naučit vaužívat.

a jedna malá poznámka, jsem volič zelených;)

honzak 17.7.2007 12:02

Re: Re: Re: Re: Re: Bioetanol

to už víme a slušný člověk by se tím nechlubil. Naopak by si na tom, ve shodě s klasikem, měl držet čistý kapesník!

EW 17.7.2007 17:49

Re: Re: Re: Re: Bioetanol

Jo, jo, ale nejefektivnejsi pestovani bude porad v tropech - jedine tam maji smysl C-4 rostliny, ktere vyuziji vice slunecni energie.

Emil XX 17.7.2007 8:19

Pan president by měl opakovat jedno.

Považují „bojovníci proti klimatickým měnám“ tyto za natolik vážné, aby podpořili jadernou energetiku? Aby dovolili Bulharsku opět spustit jaderné reaktory v elektrárně Kozloduj, které muselo před vstupem do EU odstavit? Aby nechali Slovensko dále provozovat první dva reaktory v Jaslovských Bohunicích? TOTO, tedy protijaderná politika EU, je SKUTEČNÁ příčina zdražování elektřiny u nás, neboť způsobila nedostatek elektřiny v Evropě, což zvyšuje i ceny u nás. Vyjmenované vynucené akce mají větší efekt na produkci CO2, než celá nákladná šaškárna kolem „biopaliv,“ které mají navíc nepříznivý vliv na  životnost motorů.

Jeho je alespoň slyšet, níže postavení jsou umlčováni.

František I. 17.7.2007 8:25

Re: Pan president by měl opakovat jedno.

Emile, bohužel Jaslovské Bohunice prý stojí. Díky tomu máme také vyšší cenu za proud.

Pete Brich 17.7.2007 12:57

Re: Re: Pan president by měl opakovat jedno.

?PB

Zebra 17.7.2007 8:06

Tak nic.

Mé těšení na informace typu: proč a které vlády a zúčastněné organizace chtěly a chtějí číst o globálním oteplování, proč a kým bylo dříve žádáno globální ochlazování, proč Haas staví proti zprávě IPCC z r.2007 o změnách klimatu a jeho příčinách Heidelberskou výzvu z r.1992, (kdy bylo mj. dle něj žádáno globální ochlazování), která se o změnách klimatu či jeho příčinách vůbec nezmiňuje, proč neuvádí odkaz na informace o této výzvě - Heidelberg Appeal - Wikipedia, the free encyclopedia – nebo třeba tuhle info o tom, co taky (k smůle Haasově a jeho chlebodárce mnohem konkrétněji) signatáři Heidelberské výzvy tou dobou sesmolili, podepsali a zveřejnili: 1992 World Scientists' Warning to Humanity bylo jak se dalo čekat marné.

Ale zítra ještě bude dokončení, třeba to bude tam a třeba tam i bude něco o ambivalentním  - zlém v zelených, dobrém v modrých očích – Exxonu, takto dárci 16 mega $ studnicím Haasovo a Klausovo klimaskeptických mouder - Scientists' Report Documents ExxonMobil's Tobacco-like Disinformation Campaign on Global Warming Science.

František I. 17.7.2007 8:24

Re: Tak nic.

Zebřičko, jestli to není kvůli tomu, že pan Haas jaksi neuznává vědecké výsledky, získávané hlasováním. V podstatě jde o situaci, kdy by doktoři společně se sestrami hlasovali o tom, jakým způsobem by vám měli odoperovat žlučník. Asi byste se pak divila, že si schválili vaší operaci zahájit od řitě...

Zebra 17.7.2007 8:29

Fanoušku,

ty rychlíku ! Jaký hlasování ? Promni si očíčka, hlavičkou před použitím zatřepej a pak mi prosím vysvětli, proč jsi tu Haasovu obranu šoupnul pod mojí glosu resp. co má tvá poznámka společného s mými očekáváními.

Modrý pták 17.7.2007 8:43

Re: Tak nic.

pokud se dalo čekat, že Vaše těšení bude marné, tak: A) proč jste si je sám nevyhledal a nenapsal o tom článek, B) pokud vyhledal a nerozcupoval svým článkem páně Haasův článek na kusy a namísto toho se opět ptáte, C) proč píšete o svých pocitech (těšením) panu Haasovi a současně stejnou věc vyčítáte jiným?

Zebra 17.7.2007 9:33

Modrý ptáče,

a)      ptát či těšit se nejsem línej, vyhledat víc než jsem vyhledal a ještě smolit článek oponující splachovacímu Haasovi (omlouvám se za ten výraz ale výstižnější charakteristika jeho způsobu argumentace a diskuse mě nenapadá) – na to línej jsem.

b)      co jsem našel, to jsem dal v plen, jako nezdolný optimista doufám, že si na to někdo klikne a někdo z těch některých i zapochybuje. O (de)motivaci viz a).

c)       Nechápu ničehož, pomozte dobrý muži, kde a jak jsem těšení, pocity či vůbec cokoliv vyčítal jiným ?

 

František I. 17.7.2007 9:58

Re: Modrý ptáče,

Splachovací Zebřičko, já už si očíčka obrýlená promnul. Vás to ještě čeká. Ale, přiznávám, hodně lidiček strašně rádo hledí na svět rozmazaně, že?

Zebra 17.7.2007 10:15

Promnul, ale málo,

páč jste se netrefil pod správnou reakci. Takže znovu a ještě tu hlavičku před použitím zatřepat, pak se snad dočkám vysvětlení.

M 17.7.2007 6:17

... slysel pan autor o pojmu Ropny zlom?

O TOHO SE VSECHNY PROBLEMY ROPNYCH SPOLECNOSTI ODVIJEJI A TAM JE TREBA HLEDAT VYSVETLENI !!!!!!!

Kanuk 17.7.2007 1:37

(množství jedovaté rtuti obsahujících) energii spořících zářivek.

Takže pan Haas není tak zelenovzdorný, jak se dělá.

mik 17.7.2007 0:57

uz slysim

plac a skripeni zubu ekopanikaru nad tak zaujatym clankem, ktery nema ten spravny tridne-ekologicky nadhled :-D

Roman Šula 17.7.2007 0:56

Tak jsem se zase pobavil,

i když ono to moc k smíchu není, opět "globální oblbování" lidí na celém světě. Já před chvílí dopsal něco o jiném paradoxu tzv. ochránců přírody:

text

Roman Šula 17.7.2007 1:24

oprava

Špatně jsem vložil link:

Proč města tolik svítí?

Kanuk 17.7.2007 1:52

Proč města tolik svítí.

P. Šula, asi nevědomky, šíří bludy. Zanedbává skutečnost, že i to světlo z "dobrých" svítidel po dopadu na osvětlenou plochu se odrazí do všech směrů, v množství ne zrovna malém.  Zejména beton má dost vysokou odrazivost. Takže volba není "dobrá svítidla" nebo "špatná svítidla", ale pouze "svítit" nebo "nesvítit". Čímž  ovšem  nechci podporovat používání svítidel, která místo osvětlování povrchu vozovky oslňují řidiče.

Kanuk - kdysi měřič ve světelně-technické laboratoři Tesly Holešovice.

Roman Šula 17.7.2007 2:07

Re: Proč města tolik svítí.

Samozřejmě, určitému albedu se nedá nikdy vyhnout, jedině snad, že by osvětlovaný povrch byl absolutně černý, což je ale technicky vyloučené. Nicméně, vylezte si v noci na Pustevny, 500 m pod sebou vidíte Frenštát a nevidíte osvětlené ulice (odraženým světlem), vidíte oranžové body. Jako důkaz, že tyto svídidla svítí do všech stran. Na jakékoliv město se podíváte, tak vidíte oranžové body a nikoliv to, co mají osvětlovat.

Kanuk 17.7.2007 2:47

Re: Re: Proč města tolik svítí.

Do určité míry máte pravdu. Jenom rozdíl mezi množstvím světla vyzářeného pánubohu do oken a tím, co se odrazí, není moc velký. Velmi zhruba, pro jedno svítidlo, které by vyzařovalo kulově, by to byla polovina vyzářeného světla x pohltivost osvícené plochy.

Tak mne ještě napadlo, že ta "dobrá" svítidla by přece k něčemu byla dobrá. Totiž při stejném světelném výkonu a nepříliš rozdílném množství rozptýleného světla by byla (zhruba)dvojnásobná intensita osvětlení ozařované plochy. Ale myslím, že o této stránce jste se nezmínil.

Roman Šula 17.7.2007 3:05

Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

No, především, když vám nebude svítidlo svítit do očí, tak abyste dobře viděl, tak potřebujete mnohem méně světla, opět princip stolní lampičky. A naopak, čím více vám světelný zdroj svítí do očí, tím více potřebujete svítit, abyste viděl.

Kanuk 17.7.2007 3:35

Re: Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

No jo, ale to jsme na úplně jiném písečku. Samozřejmě, ideální osvětlení by bylo světlem s kolmým dopadem, ale na to bychom si museli pořídit umělé Slunce. V reálných podmínkách by to vyžadovalo spojitý světelný pás. To je proveditelné tak v Saudské Arabii nebo u jiných šejků, kde nevědí, co s penězi. V krajinách mimošejckých je třeba kompromisovat mezi rovnoměrností osvětlení a vzdálenosti mezi svítidly, která určuje výši nákladů na svítidla a jejich údržbu. Při tom svítidla, mající nejširší úhel vyzařování (pod horizont) mají největší tendenci oslňovat řidiče. Ale s tím se nedá nic dělat. Za málo peněz, málo muziky.

Roman Šula 17.7.2007 3:59

Re: Re: Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

Řešitelné to je, jsou na to projekty:

Jako třeba tento odkaz

Kanuk 17.7.2007 4:44

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Proč města tolik svítí.

Pane Šula, vy jste spoluautor těch projektů, nebo jim jenom věříte? Přírodní zákony se měnit nedají. Je možné omezit vyzařování nad horizont. Proti tomu nic. Ale jak jsem zdůvodnil, množství rozptýleného světla se tím moc nezmění. Dále, buď máte svítidlo s úzkou vyzařovací charakteristikou, a pro udržení rovnoměrnosti osvětlení takové musíte mít na každých pár metrů, nebo máte širokou vyzařovací charakteristiku, svítidla budou víc vzdálena od sebe,ale budou mít tendenci oslňovat řidiče přibližujících se vozidel. Aby se vlk nažral a koza zůstala celá v tomto případě neexistuje. A pokud se týče astronomů, tak něco snad, teda určitě, vědí o světle, protože to je jejich chleba, ale o osvětlovací technice se mi zdá že vědí dost málo. Zajímalo by mne, kdo stojí za těmi bludy, v astronomických kruzích dost rozšířenými.