10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SVĚT: New World Order a současná diktatura národního státu

Jak to vypadá, tak národní stát je momentálně to největší nebezpečí pro svobodu individua. Vždyť i Donald Trump to z centra americké federace vidí a má obavy z těch lokálních národně státních diktátorů v Texasu, Virginii a podobně.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Vérosta 28.4.2020 7:20

nejhorší jsou státy, kde vládne diktatura demokracie! 

R. Gramblička 28.4.2020 8:03

takže byste raději vládu teokracie, diktátora, jedné strany nebo...?

R. Langer 28.4.2020 8:37

Hm, ještě že máte dnes tu možnost svobodně se odstěhovat do států zcela nedemokratických. Už jste tam? :-D

P. Čech 28.4.2020 7:12

"totalitářské iniciativy jednotlivých národních států" ???

Jak krásné to slovní spojení! Je třeba se však zamyslet, p r o č tyto jednotlivé státy projevují takovou iniciativu. Je to skutečnost, že několik , jinak bezvýznamných a vysloužilých politiků projevuje snahu všechno kolem sebe zfederalizovat, zglobalizovat a vůbec všelijak zbavit jakéhokoliv náznaku efektivity. Konkrétně jde o to, že lidé obecně chtějí s v é státy a ne státy nějakých , obvykle samozvaných "elit". A nejsou to jen lidé států národních, ale zejména států občanských. Pro vznik nějakých nadnárodních a nadobčanských státních celků ještě zdaleka nenazrál čas. Je vůbec otázkou, zda někdy nazraje. Osobně mám za to, že nikoliv.

R. Tichý 28.4.2020 7:12

Je mi lito, ale za prvni odstavec jsem se nedostal.

P. Čech 28.4.2020 7:14

Já ano, ale mám za to, že nemáte čeho litovat.

P. Lenc 28.4.2020 7:22

Totéž si myslím i já.

I. Pávek 28.4.2020 8:21

Už podobizna pana Mařáka ho zařazuje mezi ty, ke kterým je třeba přistupovat opatrně. Jako k ostře nabité a odjištěné pušce. A jsem si jist, že vím kdo tu pušku, to jeho myšlení nabil.

Taky, necelý první odstavec.

V. Církva 28.4.2020 6:17

Objektivně, je tu nemoc na kterou statisticky umírá 5% nakažených. Teorie, že nakažených bylo mnohem víc se moc nepotvrzují, takže jak nižší smrtnost tak řešení promořenosti asi nebude tak snadná

Je vidět, že autor žije ve Francii. Tam s těmi propustkami to je asi vážně vopruz.

U nás si myslím, že je to celkem rozumné. Do přírody můžete. Jenže když lidem nedoporučovali výlety do Itálie a jezdilo se dál, tak se to muselo striktně zakázat. Udělala se karanténa a lidé doufejme lecos pochopili.

Zdá se že problém jsou především superpřenašeči, Pár individuí, která cestují do Itálie, když se to nedoporučuje, když přijedou, místo karantény jsou hrozně sociálně aktivní a vznikají tak postižené regiony. Ono by stačilo dodržovat zásady, roušky, nehoufovat se, nakupuvat krátce a s odstupem a pokud možno nejezdit daleko od místa bydliště ať se neinfikuje dál.

Osobně se mi líbí elektronické sledování podle kterého se dá zjistit možnost nakažení. Lidi otestovat a zabraňovat tak šíření. Zdá se že v Jižní Koreji to funguje. A pak nemusí nikoho držet doma pod zámkem jako hloupí a nedisciplinovaní Evropané.

M. Mařák 28.4.2020 6:42

Dle jejich zdrojů nebyl potvrzen ani jeden pozitivní nález. Může to prý znamenat chybné testery či to, že v naší zemi nákaza prakticky nebyla.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Tajemne-vysledky-testovani-na-virus-Ministerstvo-je-pry-nerika-vubec-nikomu-Hamacka-pry-odbyl-osobne-Prymula-622026

Za poslední chřipkovou epidemii, která byla v České republice v roce 2019 a trvala 6 týdnů, tak se nakazilo 996 tisíc lidí a zemřelo 1500 lidí. Proti tomu máme dneska čísla covidová, která byla včera 7273 nakažených a 215 mrtvých.

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Sef-Motola-prisel-k-Moravcovi-a-dal-na-stul-cisla-V-roce-2019-zemrelo-na-chripku-1500-lidi-nakazilo-se-996-tisic-takze-621902

M. Mařák 28.4.2020 6:45

Tady ve Francii se to blíží s chřipkovou diktaturou ke srovnatelnému stavu s hongkonkgskou chřipkou na konci šedesátých bez zásahu státu. Popsal jsem to tady:

http://martin-marak.blog.cz/2004/hong-kong-chripka-a-spidlovy-zdroje-jsou

F. De Winter 28.4.2020 7:17

Takže si to shrňmě

7 tis. nakažených...200 mrtvých

966 tis nakažených..27 600 mrtvých

a ne 1 500, to není jako u chřipečky, že?

A. Kubeš 28.4.2020 7:30

I já mám obavy, aby tohoto stavu nebylo zneužito k dalšímu ukrajování svobody ale:

Ve všech resp. v těch, kde koronavirus začal (nesledoval jsem pak další) byl koeficient nárůstu objevených nemocných (od překročení prvních 100 objevených) 1,33 a to do doby, kdy začala fungovat opatření.

V mnoha zemích došlo k saturaci zdravotnických kapacit pro těžce postižené. V některých zemích došlo i přeplnění márnic.

Očitá svědectví zdravotníků z míst, kde došlo k přeplněnosti jsou dle mého pohledu varovná.

Takže z hlediska svobody bude důležité být aktivní v době pokoronavirové.

P. Staronový 28.4.2020 8:44

Pokud už bych si dělal nějaký ten zásadní názor, tak raději ne na základě Parlamentních listů.

J. Sedlář 28.4.2020 9:17

Je dobré vědět, že považujete Parláče za dobrý zdroj. Bude Vám brzo připomenuto.

R. Vacek 28.4.2020 5:44

Autor nechápe, že karanténní opatření tady nejsou kvůli jeho zdraví, ale kvůli zdraví všech okolo něj. On ať si klidně svobodně skočí z okna.

R. Langer 28.4.2020 5:35

Vidíte, jak krásně jste to aktuální nebezpečí diktatury národních států popsal. Teď ho vynásobte deseti, a máte to akorát tak pro orgány EU. :-D

Š. Hašek 28.4.2020 9:23

Přesné!!!!

Je "zajímavé" číst štrasbruseláky levičácké, kteří nám buší do hlav, že "jen oni jsou správnými Evropany"!!!!

J. Huml 28.4.2020 5:05

Pane autore, i pres ten plasticky stit je videt Vase humorna jiskra v oku, o docela Vam to sekne. Nacelnici narodnich statu, podle sveho individualniho rozhodnuti, jednali podle rady profi epidemiologicke garnitury. Vetsinou se to zda, ze to snizilo mnohym lidem utrpeni, nebo predcasny odchod do vecnych Keltskych lovist. Tahle ztrata individualni svobody je docasna, my trempove a cundraci si nic zakazat nedame. Svedsky a Britsky model napravy se podle meho neosvedcil, stejne tak US splaci za svou nazorovou rozmanitost. Zbytecne trpelo a zemrelo i mnoho mladsich lidi, nez jste Vy. Zajima ve by bylo slyset Vas nazor na spravnou reakci teto naprosto neobycejne situace.

M. Mařák 28.4.2020 6:41

Chápu, že ta odpovědnost politiků je velká a rozhodování není jednoduché. Osobně dávám přednost myšlence, že se mělo maximálním způsobem postarat o nejvíce ohroženou skupinu obyvatelstva (nákupy, jídlo a podobně) v karanténě a zbytek společnosti a ekonomika se měl nechat víceméně normálně fungovat. To je můj názor na věc zhruba od začátku, už nevím, kdo tu tezi vyslovil, ale četl jsem to v tisku někdy před měsícem.

F. De Winter 28.4.2020 7:30

U nás vláda v podstatě ekonomiku fungovat nechala. Dočasně zavřela v jen zábavní průmysl, cestovní průmysl, část maloobchodu a školství, což je malá část ekonomiky. Automobilky měly odstávku ne kvůli vládě, ale protože nemají odbyt. Cestovky a cestovní ruch zaměřený na zahraniční klientelu má smůlu, ale ne kvůli vládě. Ti lidé nějaký čas prostě jezdit nebudou.

...a podnikání, které nepřežije 1 měsíční nečekaný výpadek příjmů...no asi není nic moc, že?

J. Sedlář 28.4.2020 9:19

Jo máte recht, stejně jako v zaměstnání.

J. Huml 28.4.2020 22:21

Dekuji za odpoved, no ma to hlavu i patu; ale - je videt, ze jste vzdelanim pravnik, nebot tohle reseni dat do provozu je mnohem slozitejsi, nez jednoduse na vsechno rychle hodit deku. Nacelnici narodnich statu potrebuji rychle rozhodnuti, aby vypadali pred svymi indiany/volici dobre. Realita.

J. Brunner 28.4.2020 3:47

Nepovedený "francouzský" filozof.

V. Klepetko 28.4.2020 1:32

Zajímavé... Martine, to už je asi padesátý článek zde na Psu, který reaguje na ta nepříjemná dočasná omezení tak nějak skoro bych řekl hystericky... Já se v této situaci snažím více číst, teď třeba znovu pročítám "Hovory k sobě" od Marcuse Aurelia, i on žil ve zlé době, ale tak nějak si furt na všechno nestěžoval, hádám, že pár týdnů karantény by ho nerozhodilo... :-))

Mám na Tebe důležitou otázku, která se přímo dotýká podstaty článku. Co myslíš, kdo byl svobodnější? Abbé Faria, když byl uvězněn v pevnosti IF a učil Edmonda Dantese starořečtině, nebo Hrabě Monte Christo, když se mstil na svobodě s tím pokladem v kapse?

M. Mařák 28.4.2020 6:38

Ahoj, poté, co jsem zažil komouše, jsem na takové věci velmi citlivý, prostě mně to opravdu velmi vadí a velmi těžce snáším tak brutální zásah státu do individuálních občanských svobod.

V. Klepetko 28.4.2020 7:04

Dobré ráno!

Martine, ale právě proto jsem Ti položil tu důležitou otázku. Mohl bys mi, prosím, odpovědět? Abé versus hrabě, kdo byl svobodnější?

A doplňující otázka: Ta extrémní citlivost na zásahy do individuálních občanských svobod v extrémní situaci - to je podle tebe reakce levičáka nebo pravičáka?

Obě otázky jsou nesmírně důležité pro pochopení toho, co se tu ve skutečnosti děje!

V. Klepetko 28.4.2020 9:04

P.S. Musím do práce, ty asi taky, doufám že se k tomu večer vrátíme a že se nad tou odpovědí pořádně zamyslíš.

Jde totiž o naši svobodu... Naše zbabělé mlčení by nám ji vzalo spíše a rychleji, než to dokáže národní stát nebo něž by chtěla ta proradná macecha národů!:-)))))))

Z. Lapil 28.4.2020 10:29

Že se vkládám do rozhovoru...

V TOM se spolu naprosto shodneme. Přese všechny argumenty proti národním (raději občanským, ale nechci vnášet další téma) státům mi pořád uniká, v čem by větší stát (EU) měl být v této souvislosti lepší. Nota bene když je EU taková nedovyvinutá polodemokratická byrokratokracie (vláda úředníků), jaká je.

J. Jurax 28.4.2020 0:25

Každý má právo na názor a právo jej vyslovit. Já si zase vyhrazují právo s vysloveným názorem nesouhlasit.

Nuže, s názory v tomto druhém článku naprosto nesouhlasím.

EU jako záruka svobody - i jako vtip je to blbé.

A když v dobách nouze EU jako obvykle nefunguje, zafunguje osvědčený národní stát. Ne vždy, třeba v dobách migrační krize i některý národní stát selhal taky (stejně jako EU, specielně Německo i Francie), ale aspoň v koronavirové krizi zafungoval.