30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Konzerva 7.7.2008 12:29

Re: Re: Re: Pár ...jen dodatek k tomu Stalinovi-horší nesmysl jsem neslyšel,styďte se,bolševiku....

Netroufám si přít se s pamětníkem. Důstojníkům to samozřejmě zlomilo vaz, protože Stalin židovský trik záhy pochopil a proto se také procesy 50. let vedly mj. se silným antisemitským nádechem. To nemění nic na tom, že podpora židovského státu byla zpočátku v souladu se Stalinovými záměry podle vzorce nepřítel mého nepřítele je mým přítelem (a Velká Birátnie a Izrael v roce 1948 opravdu nebyli spojenci;-D)

Kvetla 7.7.2008 14:05

Re: Re: Re: Re: Pár ...jen dodatek k tomu Stalinovi-horší nesmysl jsem neslyšel,styďte se,bolševiku....

Velký omyl,pane.Do Izraele zdrhlo před ním v poválečném evropském chaosu i hodně jeho"sovětských"židovských spoluobčanů.Nenáviděl je až za smrt,ale tam na ně přes skřípění zubů.nedosáhl a považoval to za zradu.Navíc Stalinovou hlavní starostí bylo být zadobře s Brity,chtěl se ,pri rozpadu Britského dominia pevně zakotvit v Iránu a okolo celého Kaspického moře a krutě se mu odtamtud nechtělo-dokonce tak dalece,že plánoval vznik "samostatné" iránské autonomní oblasti pod správou SSSR,jenže to mu už Spojenci,po zkušenostech z Polska ,nezbaštili.Navíc potřeboval na př.anglické tryskové motory,technologie radaru,dělila se válečná kořist,šlo i o italské válečné loďstvo, atd....Teorie o skryté Stalinově podpoře a prozíravosti generalisima byla vymyšlena až "po funuse",když Izraelci vyhráli a víceméně s nimi sympatizoval celý kulturní svět.Pak, z nouze cnost doufal , že zachrání svůj vliv v izraelských komunách a "vznikla" bajka o jeho skryté podpoře Izraeli..>->->-.

Konzerva 7.7.2008 14:24

Re: Re: Re: Re: Re: Pár ...jen dodatek k tomu Stalinovi-horší nesmysl jsem neslyšel,styďte se,bolševiku....

Na tom něco je, přijnejmenším j to zní logicky. SLibuji, že si ještě doplním vzdělání v této věci.:-/ člověk se pořád učí. A ty velmocenské hrátky jsou pěkná mlýnice.

VLK 7.7.2008 15:29

Re: Re: Re: Re: Pár ...jen dodatek k tomu Stalinovi-horší nesmysl jsem neslyšel,styďte se,bolševiku....

Otázečka: Proč z celé budoucí sovětské zóny právě my a ne třeba Poláci, Maďaři nebo Bulhaři? Nebo přímo CCCP?

Židům v Izraeli a židům do Izraele putujícím jsme v nadstandartní míře značně pomáhali už před rokem 48, tedy v době, kdy u nás ještě komunisti nevládli. Ano, armádě velel kryptokomunista Svoboda a Beneš se v mnohém Stalina bál, ale v tomhle určitě ne a i Svoboda byl proizraelsky nakloněn, vážil si totiž hlavně židů ze svého armádního sboru. Československé obyvatelstvo jako celek bylo podstatně víc prožidovské v těch letech než většina Evropy, ač se staly i nějaké pogromy na Slovensku, ač i část židů byla vyhnána při odsunu společně s Němci, ač mnohý židovský majetek nebyl vrácen a podobně. Je třeba si uvědomit, že značná část našich emigrantů, kteří se zapojili do východního i západního odboje, byli židi, a odtud pramenil pozitivní postoj k nim v celých ozbrojených silách.

Stalin zpočátku nevěděl, jak se k Izraeli postavit, z počátku se rozhodl je podporovat, ale stejně jako podporoval jinde a jindy jiné komunistické organizace, jen natolik, aby nechcíply a aby mohly dostatečně škodit. Československá podpora šla daleko za rámec toho, jak si to představoval Stalin, ale myslel si, že z toho něco vytříská, tak se po únoru rozhodl to nechat v chodu. Až když zjistil, že se Izrael i se všemi kibucy nestane komunistickým, tak obrátil.

Pro Stalina nebyl problém doma pronásledovat židy, ba dokonce příbuzné uprchlíků do Izraele, a na druhou stranu současně v zahraniční politice podporovat Izrael. Něco podobného dělal CCCP mnohokrát i za Stalina i po něm.

kopretina 7.7.2008 17:26

Re: Re: Re: Re: Re: Pár ...jen dodatek k tomu Stalinovi-horší nesmysl jsem neslyšel,styďte se,bolševiku....

R^R^R^

kopretina 7.7.2008 13:36

Re: Re: Re: Pár ...jen dodatek k tomu Stalinovi-horší nesmysl jsem neslyšel,styďte se,bolševiku....

To je velice zajímavý postřeh. To je jediné plus v dějinách ČSSR od roku 1948, to, že jsme pomohli zachránit Izrael.

VLK 7.7.2008 16:12

Re: Re: Re: Re: Pár ...jen dodatek k tomu Stalinovi-horší nesmysl jsem neslyšel,styďte se,bolševiku....

Ježišmarja, kopretino, to snad ne?

Chápu, že v politických dějinách se náš stát pod sovětskou kuratelou nemohl příliš pozitivně projevit, ale i v těch se určitá plus najdou. Osmašedesátý například plusem byl, i když k němu můžeme mít jakékoli výhrady, zrušil naděje na transformaci socialismu na celém světě. Započteme-li kulturu, umění a vědu, bude toho mnohem víc. A pokud se podíváte na období postkomunistické, najdete určité plusy i v té politické oblasti.

Aha, až teď jsem si všiml. Vy neuvažujete postkomunistické období. Vy píšete o ČSSR. V tom případě Vás musím zklamat, takový stát nikdy Izraeli nepomáhal.

VLK 7.7.2008 16:40

Re: Pár nepodstatných faktů

Souhlasím s Vámi, článek shrnuje jen pohled z jedné strany a podstatné údaje ze strany druhé tam chybí. Třeba nevyplněné sliby Arabům ze strany Britů.

Nebudu tu rozepisovat až románové historie ohledně Lawrence, ono je otázka, nakolik měl on právo slibovat Arabům vše, co jim nasliboval a co pak oficiální představitelé Británie nesplnili, nakolik podrazili oni jeho, nakolik oni je a nakolik on je, a nakolik si to pak Arabové přikrášlili sami, faktem je, že tu řada nesplněných slibů zůstala. Takže to, že Arabové neměli po první světové v Palestině svůj stát, byla vina Britů. Vina toho, jak se zapletli do svých slibů, vina jejich chtivosti po ropě (už tehdy!) a vina židovského přistěhovaleckého tlaku, se kterým se už před válkou nedokázali vyrovnat.

Další podstatná skutečnost, kterou autor zamlčuje, je, od koho a jakou zemi ty židovské spolky vykoupily. Ano, právně je to v pořádku. Koupili to od oficiálních majitelů, tureckých pánů a latifundistů, kteří tuto svou zem mnohdy ani pořádně neviděli. A od kterých ji měli propachtovánu už generace palestinští rolníci. Někdy se to, co koupili, hodnotí jako pustina, která neměla řádného uživatele. Ale občasní uživatelé, kteří tam po jeden měsíc v roce pásli své kozy, po tenhle měsíc najednou neměli kde pást. No, nebylo to tak vždy, ale dost často na to, aby to způsobilo rozbroje.

Ale nenazýval bych to agitkou. Je to podstatně lepší, než to, co tu před pár týdny zveřejnila Kopretina. Je vidět, že autor je publicista, s důrazem na to je.

Asi hlavní rozdíl mezi námi dvěma je ten, že já si myslím, že ta hlavní myšlenka článku je správná. Že totiž Židé a jejich kultura patří do Evropy.

Branik 7.7.2008 19:00

Arabové neměli po první světové v Palestině svůj stát?! Prominte, ale...

v povalecnych dohodach (1919 Versailles, 1920 San Remo) se vitezove dohodli na systemu takzvaneho 'mandatu': Vyspelejsi staty (cti vitezove) maji obyvatelstvu na uzemi byvalych centralnich mocnosti pomahat, nez se postavi na vlastni nohy. Francouzi tak cinili v dnesnim Libanonu a Syrii, Anglie jizne v takzvane Palestine.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Soubor:BritishMandatePalestine1920.pngNasledkem arabskeho teroru a vrazdeni (duben 1920 Jeruzalem, kveten 1921 Jafa, Rechovot, PetchTikva) oddelila Anglie v zari 1922 ('Churchill White Paper') uzemi vychodne od Jordanu ('Zajordansko') od Palestiny a zakazala Zidum, se tam usidlit. Jako vladce nastolili Hasemitskeho emira Abdullaha. Toto uzemi se od sve nezavislosti v roce 1946 jmenuje Jordansko a ma dodnes pouze arabske obyvatelstvo. Plocha Jordanska je 76% plochy puvodniho britskeho mandatu.

Takze de iure a de facto Arabove maji od roku 1922 svuj vlastni stat na uzemi byvaleho britskeho mandatu Palestiny.

Jara London 7.7.2008 10:29

No, myslím,

že to je docela pěkná agitka. Taková pravdivá, přesvědčivá!

kopretina 7.7.2008 10:39

Re: No, myslím,

No, nevím, v čem vidíte článek jako "agitku". Článek je to pravdivý a objektivní. Vidí věci takové, jaké jsou.

doktor 7.7.2008 10:54

Úplně mimo:

Čtu právě Chaima Potoka "Putování", dárek od dcery. Pěkné.

Jakub S. 7.7.2008 11:33

Čtěte těchto věcí víc. Ponořte se do toho. A vůbec to není od věci.

Tohle je prostě komplexní, vertikálně i horizontálně.  Šalom.

Konzerva 7.7.2008 10:28

Asijská militantní teokracie

nemůže být nedělitenou součástí západní civilizace. Západní civilizace stojí na pilířích rovnosti, osobní svobody jedince a svobody vyznání.

doktor 7.7.2008 10:25

Tentokrát velmi pěkný článek,

při jehož čtění si člověk uvědomí, jak podobné jsou dějiny třeba Českých zemí a Palestiny. Problém je jenom, kdo hraje v Palestině roli Čechů a kdo Němců. Problém vyhnanců  vyřešila vzorově v roce 1953 Spolková republika Německo, která prohlásila všechny etnické Němce, žijící nebo přistěhované do Německa z východní Evropy, za OBČANY republiky Německo, se všemi občanskými právy.

kopretina 7.7.2008 10:28

Re: Tentokrát velmi pěkný článek,

Ano, Německo přijalo vykopané Němce z Československa, Polska, zatímco arabské státy nechaly a dodnes nechávají palestinsko-arabské bratry hnít v uprchlických táborech. Nehledě na to, že z arabských zemí bylo vyhnáno na 900 000 Židů, Židé byli mučeni, týráni, šikanováni, museli nechat všechen svůj majetek v arabských státech.

Jakub S. 7.7.2008 11:35

Tady ale není obdoba, víte?

Rozdílů ve všem je víc než spojitostí, stačí se tomu začít věnovat. Věřte mi.

Jenda 7.7.2008 16:41

Re: Tentokrát velmi pěkný článek,

Podobne mohly byt. Stacilo v roce 1918 vytvorit ten stat v malicko jinych hranicich. Tak aby zahrnovalo jen uzemi s cesky mluvici vetsinou. V ramci geograficych moznosti. Takze pri nejlepsi vuli by v ceskem uzemi byly nemecke enklavy a v nemeckem ceske. A pak uz by slo jenom o to jestli Nemecku a Rakousku dojde, ze je pro ne vyhodnejsi kdyz se zadny samostatny Sudettenland nevyhlasi a bude se delat bordel. A pozadovat i zbytek uzemi. Dost mozna by i na nejake to ostrelovani z Golanskych vysin doslo, mozna i k jejich obsazeni.

Schumacher 7.7.2008 10:22

Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Protože jim je tak předkládána médii, politiky a vlivovými skupinami. Místo aby se zabývali svými problémy a vynakládali úsilí pro své dobro. Tak jak činí Izrael, kde se nevedou podobné vášnivé diskuse o blahu a uspořádání Evropy.

kopretina 7.7.2008 10:25

Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Média jsou promuslimská v duchu zhoubné ideologie multikulturalismu. Multikulturalismus je záhuba Evropy, křesťanství je pranýřováno, Izrael též, islám se nesmí kritizovat.

Jara London 7.7.2008 10:31

Re: Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Skvělé, ox-eye daisy! Myslím, že jste tentokrát udeřila hřebík na hlavičku. Souhlasím s Vámi, že multikulturalismus je záhuba Evropy.

kopretina 7.7.2008 10:38

Re: Re: Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Tak alespoň na něčem se shodneme. Že multikulturalimsmus je záhuba Evropy.

EW 7.7.2008 11:24

Re: Re: Re: Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Ovsem pak jest  treba se ptati, kdo byl zakladatelem multikulturalismu,  z jakych myslenek tento smer  vychazi a jaly byl jeho ucel. A jsme u toho zas...

Jakub S. 7.7.2008 11:38

Vida! Tak se i s Jarou na něčem shodneme!

A zrovna na tomhle - to je dobře. Času je málo a voda stoupá. Zdravím, daisy.

Jsou situace, kdy je prostě třeba hledat spojence.

kopretina 7.7.2008 11:52

Re: Vida! Tak se i s Jarou na něčem shodneme!

Zdravím Vás též. Není moc myšlenek, na kterých bych se s Jarou Londonem shodla. Našli jsme jedinou, otázku multikulturalismu.

Saul 7.7.2008 10:32

Re: Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Máte naprostou pravdu. R^

Konzerva 7.7.2008 10:36

Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Naopak, západní média jsou konzistentní a jestliže kritizují postoj Miloševiče vůči Bosně, Kosovu atd., Mugabeho vůči bělochů, S. Husseina vůči Kurdům a šíítům, nemohou mlčet ani vůči jednání Izraele vůči Palestincům.

kopretina 7.7.2008 10:41

Re: Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Izrael se pouze brání proti teroristickým palestinským Arabům, jsou to palestinští Arabové, kdo odmítli mír a začali intifádu.

Konzerva 7.7.2008 10:55

Re: Re: Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Netvrdím opak, ale říkám, že tato situace je dlouhodobě neudržitelná a Izrael jakožto civilizovanější strana by s tím něco měl dělat. A dokonce spoustu kroků k tomu dělá, přestože mu v tom hází klacky pod nohy jak arabští teroristé, tak vylízaní židovští fanatici.

kopretina 7.7.2008 11:53

Re: Re: Re: Re: Proč Evropané existenci Izraele vnímají jako problém ?

Konzervo, Izrael ale nemůže dělat sebevražedné kroky. V prvé řadě, co musí Izrael dělat, je zajistit si svou bezpečnost.