29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Diskuse k článku

SVĚT: Nač zemře západní civilizace

Evropa je v krizi. Funguje již jen ze setrvačnosti a z kapitálu nashromážděného během minulých století. Po stránce politické kolísá mezi snem o vytvoření kontinentálního impéria a poznáním, že tato cesta nevede nikam.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Hrbek 7.1.2015 9:52

Re: Nechme ekonomiku poněkud stranou

Pravdu má pan Klaus v tom, že jsme tou naší atlanticko-evropskou "civilizací" posedlí. A neustále chceme ji jiným vnucovat.

Je potom potíž, jak například vysvětlit rozdíl mezi vědeckotechnickým rozvojem v Japonsku, Číně nebo Indii a v České republice se "správnými kořeny".

V jednom příspěvku jsem vyslovil domněnku, že za zánik evropské civilizace si mohou sami Evropané, kteří v konkurenčních válkách vyhubili stamilióny obyvatel Evropy a těžko budou a la long odolávat rychle se množícím národům.

A. Hrbek 7.1.2015 8:58

Pan Kohout "sedláčkovatí".

Bohudík dospěl k závěru, že to s "ekonomií" jak z teoretického, tak i praktického hlediska není tak zcela v pořádku. Napsal vynikající článek ze kterého bych zdůraznil dvě skutečnosti. Základem společenského pokroku je vědeckotechnický rozvoj a k bouřlivému rozvoji vědeckotechnického mohlo v Evropě dojít až po odtržení myšlenkového světa od náboženství po koperníkovské revoluci a uvolnění svobody bádání a publikování. Tím se postavil proti všem těm, kteří za základ Evropy považují "křesťansko-židovské kořeny". Evropa se mohla zdárně rozvíjet teprve po odtržení od těchto kořenů.

Ve svém článku věnuje poněkud přehnanou pozornost Robinsonovi. Poněkud opomenul, že již v roce 1537 Fontana vydal v Benátkách definoval vztah mezi doletem a záměrným úhlem, že roku 1638 Galileo Galilei objasnil, že vystřelená tělesa se pohybují po parabolické křivce, že Roku 1644 Torricelli vydal první úplnou studii o parabolických drahách letu. Problém odporu vzduchu vyřešil roku 1719 Bernoulli. Další upřesnění provedl Euler, který sice práci Robinse přeložil, ale tvrdě ji zkritizoval.

Zajímavým problémem je otázka, do jaké míry byli úspěšní "nevzdělaní". U Robinse si pan Kohout plete vzdělání a universitu. Robins dostal důkladné vzdělání v matematice, hýdralulice, fortifikaci, atd. na vojenské akademii a byl inženýrem. Darin sice nedostudoval na universitě v Edinburghu lékařství, absolvoval však další universitní vzdělání v chemii a přírodních vědách. Watt byl universitním mechanikem v Glasgow, Faraday byl asistentem vynikajícího chemika Davyho, atd. Je třeba skutečně rozlišovat školy a vzdělání. Intenzivně vzdělávat se lze i bez škol a náhoda přeje jen připraveným.

Pokud jde o "všemocný" stát a "politickou jednotu" mám pouze dvě poznámky. Stát byl vždy všemocný, jinak by neměl smysl. Je pouze otázkou, zda tuto moc vykonává jedinec nebo demokratické orgány.

Jsou vědeckotechnické problémy (jádro, kosmos), které mohou komplexně řešit jen skutečně mocné státy nebo globální ekonomické mocnosti.

M. Zikmund 7.1.2015 9:28

Re: Pan Kohout "sedláčkovatí".

Obávám se, že se Vám stírá rozdíl mezi odtržením se od "křesťansko-židovských kořenů" a "oddělením světské a cirkěvní moci". Není to to samé. O tom prvním píšete Vy a tom druhém pan Kohout.

A. Hrbek 7.1.2015 9:44

Re: Pan Kohout "sedláčkovatí".

Pan Kohout mluví přesně o absolutní vládě náboženství nad myšlenkovým světem civilizace. Nikoliv o oddělení světské a církevní moci. To je něco trochu jiného. Při plné "světské" moci může mít, a má každé náboženství silné působení na svobodné myšlení lidí.

Pravdu máte v tom, že se v Evropě za náboženské kacířství již neupaluje. Ale pokud si pamatuji, tak například nástroj exkomunikace za jiné náboženské myšlení stále existuje.

A pravdu máte i v tom, že bychom měli pečlivě rozlišovat mezi náboženstvími a církvemi.

S pozdravem

R. Langer 7.1.2015 12:54

Re: Pan Kohout "sedláčkovatí".

Ano, náboženství (lépe řečeno víra) totiž s církvemi nemá pranic společného.

A. Alda 7.1.2015 8:57

V roce 2004, při vstupu ČR do EU

byl zde na Neviditelném psu publikován článek "Evropa, evropané", který se stručně zabývá důvody, proč právě Evropa a Evropané jsou takovou planetární historickou výjimečností, proč právě v Evropě vznikla moderní civilisace. Z archivu Neviditelného psa tento článek již zmizel, archiv obsahuje věci jen od roku 2005. Je však možno stále ještě přečíst si ho v archivu Osla: http://www.osel.cz/index.php?clanek=988

Samotná politická rozdrobenost k vysvětlení minulých úspěchů totiž nestačí.

J. Kanioková 7.1.2015 12:22

Skvělý odkaz, dík

J. Brunner 7.1.2015 16:12

Re: Skvělý odkaz, dík

Na to, že je článek 10 let starý, jako by ho někdo napsal včera.Jen se situace ještě umocňují.

J. Míkovcová 7.1.2015 8:43

Výtečně sepsáno!

I když by byl člověk raději, aby to tak nebylo.

K. Frauknecht 7.1.2015 7:56

Bezva!

Druhý díl již dnes na Finmag.cz.

J. Kočí 7.1.2015 7:44

V celku dobrý

ale nejsem si jist, jestli je to tak úplně pravda.

Např. jak vysvětlit reganomiku, Rooseveltův New Deal, prudký vzestup Japonska, Koreje a Číny atd. Nějak to všechno tak úplně nesedí.

R. Langer 7.1.2015 12:47

Re: V celku dobrý

Vzestup Japonska, Koreje a Číny? No, v případě toho Japonska a Číny si zjistěte skutečné ekonomické údaje, ne ty z titulků novin. Možná budete překvapen. A také nezapomeňte na to si zjistit, z jakých původních podmínek ten "zázračný růst" vlastně začal. ;-)

T. Vodvářka 7.1.2015 6:42

Dle mého jde o jeden z nejlepších článků na toto téma

které se na NP objevily. Autore, hluboká poklona a gratulace k němu.

B. Hamáček 7.1.2015 12:13

Re: Dle mého jde o jeden z nejlepších článků na toto téma

Ovšem moc veselé to není.

R. Szewczyk 7.1.2015 5:49

hm

hm hm hm,označit západ jako civilizovaný ,zdá se přehnané,

označit západ za kolébku moderní vědy může jen někdo z nepochopení

západ nikdy nebyl centrem světa,anobrž jeho análem

R. Langer 7.1.2015 12:43

Re: hm

Tak možná že VÁM připadá, že žijete někde v análu, mně naopak připadá, že jinde je to zatím podstatně horší. Zatím. :-P

T. Pansky 7.1.2015 1:20

Vynikajici clanek ... V Cesku k tomu prispiva spatna ustava

Jak?  Vezmeme si napriklad, ze v nekterych statech existuji dve rovnocene komory parlamentu (kazda volena jinym zpusobem), kdy kazdy zakon musi byt schvalen obema komorami, aby platil.  To zpomaluje ci uplne eliminuje legislativni smrste ala Ceska republika.

A. Alda 7.1.2015 8:59

U nás též existují dvě komory parlamentu

a zákon musí být schválen oběma komorami, které jsou každá volena jiným způsobem.

Přesto legislativní smršť u nás stále sílí.

7.1.2015 0:22

blud pana kohouta

východoindická společnost měla vlastní dělostřelectvo protože byla založena státem jako monopol pod státním dozorem. Naopak byla dokladem všudypřítomného vlivu tehdejšího státu na cokoliv podstatného