4.5.2024 | Svátek má Květoslav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fafa 12.1.2010 23:08

Vito

Islám vytvořil říši od Samarkadu po Cordobu a arabština dala vědě prostor, proti němuž byl prostor kde fungovala latina,směšně  trapný.

Zapominate ovsem dodat, ze pri tom VYTVARENI (sic) rise ponekud zmensil prostor, ve kterem pred rokem 622 fungovala velmi stara a velmi civilizovana kultura recka a latinska.

Fafa 12.1.2010 23:00

Vito

Do 17. století byli muslimové progresivnější než křesťanská Evropa.

Jasne. Napriklad v lovu otroku, at uz v Africe nebo v Evrope muslimove nad krestanskymi otrokari skutecne vynikali.

Ivan 12.1.2010 19:53

Frýbort si asi prohlížel mrakodrapy místo ekonomickcýh údajů.

Když už novinář Frýbort píše o Spojených arabských emirátech, měl by o nich něco i vědět. Netuší, že v příjmech emirátů hrají příjmy z těžby ropy nepodstatnou úlohu. Emiráty žijí z toho, že Dubaj je světovým bankovním, obchodním a turistickým centrem (víc než 80% příjmů). Emiráty samozřejmě nezkrachovaly a ani se k tomu nechystají. To pouze jedna soukromá developerská firma nepočítala se světovou hospodářskou krizí (příliš optimisticky hodnotila americké hospodářství a nepočítala s jeho krachem) a teď není schopna splácet svoje dluhy (asi stejně jako už více než 100 amerických zkrachovalých bank). A Emiráty se rozhodly, že stát nebude soukromou firmu zachraňovat a platit její dluhy (jako to udělala americká vláda třeba u General Motors).

Americké mrakodrapy byly po desetiletí zejména americkou propagandou vydávány za důkaz vyspělosti USA a  dokonalosti Ameriky. V USA muselo být všechno největší, nejlepší, nejchytřejší. I trpaslíci tam byli nejvyšší. Když se teď o rekord postaraly jiné výškové stavby, tak propagandisté museli obrátit a najednou jsou ty marakodrapy projevem naduté pýchy. (Ty americké ale ne, probůh, to by nešlo.)

Předvádění bohatství, které nikdy nikde na světě nebylo a není zasloužené, je mně protivné. Není ale divu, že se Dubaj snaží i v tomto předstihnout zatím nedostižné USA.

guerrier 12.1.2010 22:40

Re: Frýbort si asi prohlížel mrakodrapy místo ekonomickcýh údajů.

Soudruhu rudý Ivane, kde jste přišel k tomu úžasnému daru předvádět svou hloupost a neznalost? Patrně vlastnost a důsledek u všech bolševníků kteří lžou. Oni někteří nelžou? lol

Fafa 12.1.2010 22:54

Re: Frýbort si asi prohlížel mrakodrapy místo ekonomickcýh údajů.

Ivane, jak se pozna zaslouzene bohatstvi?

Kornoutek 12.1.2010 19:40

Na můj vkus trochu dlouhé a prázdné

Je to neuvěřitelně dlouhé a o ničem, pěkná hromada nepodložených blábolů. Má Neviditelný pes nějaký problém? Máte málo příspěvků?

čtenář 12.1.2010 18:19

Měli by stavět víc a výš, k větší slávě své i islámu.

:-))))

dhimmi 12.1.2010 18:09

Neznám jedinou muslimskou zemi,kde by

byla skutečná demokracie,svoboda slova,rovnoprávnost pohlaví a jiné věci,kterí jsou v těch "zkažených" západních zemích naprosto běžné a nikdo se tomu nediví.V Turecku se sice Atatürk snažil islám zahnat do mešit a docela se mu to i podařilo,ale dnes se Turecko pod vedením muslimského špinavce Erdogana zase potápí do islámské žumpy.Všechny ty kecy o jakémsi "skutečném" islámu,který prý je milosrdný,tolerantní atd. jsou jen jedna velká SR(A)ČKA.Islám je jen jeden a to ten,který založil sexuální deviant,sadistický vrah,podvodník a lupič Mohamed .A že si různí Lhoťanové  a jim podobní pseudomuslimové vymýšlejí své soukromé"tolerantní" islámy na tom nic nemění.

Harpyje 12.1.2010 14:03

Diskuse

na Psu bývají občas zdrojem pozoruhodných poznatků. Ve snaze zachránit čest mohamedánů alespoň v dobách dávno minulých, byly prý, podle některých diskutérů, "islámské státy" ve středověku oázou pokroku, osvícenosti, svobodomyslnosti a "občanská práva" v těchto orientálních despociích byly dokonce na úrovni Francie Ludvíka XVI! Svět islámu byl zkrátka "progresivnější", než křesťanská Evropa. :-)))

5P 12.1.2010 14:10

Re: Diskuse

Také jsem to zaregistroval

Schumacher 12.1.2010 14:44

Oáza pokroku a osvícenosti ?

Dobrá připomínka. Protože platí pravidlo  "Teď a tady".  Hos Rhodos, hic salta....Vzpomínám na hodiny občanské výchovy kdy nám soudruzi na  pečlivě vybraných věcech předkládali kolik čeho máme víc oproti době předsoudružské a kterak si proto máme považovat výdobytků jejich moudré vlády. Porovnání s okolním nesoudružským zahraničím nějak přehlédli.

cassul 12.1.2010 14:52

Re: Oáza pokroku a osvícenosti ?

Anebo porovnávali naprosto nesmyslné věci, typu počtu lokomotiv, spřádacích strojů a produkce oceli - Na jednoho občana ČSSR připadá roční produkce x tun oceli, zatímco na jednoho občana NSR jen y tun oceli. To mě velmi potěšilo, že na mě připadá výrazně větší ingot než na německého kluka. Trochu to vyrovnalo můj vztek z toho, že on měl kazeťák, Matchboxy a Lego, zatímco já měl kotoučák po starší ségře a místo Lega víme co.

Schumacher 12.1.2010 15:01

Doplňující poznámka

V oněch osvícených dobách islámu stačilo dodržovat několik základních pravidel a přikázání. Bez zhovadilého zasahování do každodenního života do podrobností, jaké bylo ve středověkém  křesťanském světě. A bez inkvizice.

vita 12.1.2010 15:48

Re: Doplňující poznámka

Jistě - a toto se začalo lámat někdy v mnou zmíněneém 17. století. Na jeho začátku (nebo konci předchozího) píše Budovec Antialkorán, v němži za cenu lží očerňuje islám jako náboženství, ale musí konstatovat, že "(turci) inkvisicý z pádu víry proti sobě nedrží" a popisoval (méně už obdivoval) jejich náboženskou toleranci. Sám by upaloval až by brečel. A horko-těžko nachází vysvětlení, proč jsou na tom hnusní mohamedáni tak dobře, zatímco na Evropu je pohled tristní.

Na konci toho století byli Turci vyhnáni od Vídně a začal jejich sešup až k Nemocnému muži na Bosporu, který vydržel až do světové války jenom proto, že se velmoci nemohly dohodnout, kdo si má ukrojit co. A hodil se k vyčerpávání Rusů v Rusko-Tureckých válkách. Když Rusové moc vyhrávali, dodaly se Vysoké Portě nějaké ty zbraně, případně západní mocnosti "přesvědčily" Rusko, že se musí stáhnout od Dunaje k Dněstru - ač dávalo Turkům tak na gluteus, že by Balkán mohl být osvobozen od Turků už tenkrát. Respektive právě proto. A nebo rovnou vypustily lehkou kavalérii u Balaklavy...

čtenář 12.1.2010 16:13

Re: Doplňující poznámka

No, inkvizice je v islámu, přítomna ve skutečnosti neustále, protože je neustále kontrolována pevnost ve víře. Kromě toho jsou ještě inkviziční manýry přiživovány prakticka po celou dobu islámu je ho rozdělením na sunnity a šíity. To všechno nahrazuje inkvizici více, než dobře. A nevypadá to, na rozdíl od křesťanství, že je to někdy přejde.

My už to máme, díkybohu, za sebou a místo toho, abychom si tu vymoženost hájili, tak se tu (aspoň někteří) rozplývají nad neexistující vezí islámu. jakousi verzí mimořádně humanitního a spořádaného náboženství-ideologie. Jo, to určitě ! Leda kulový !

vita 12.1.2010 17:13

Re: Doplňující poznámka

Fajn - najděte v islámských zemích cosi jako Torquemadu a autodafé, dominikány, Bartolomějskou noc... - a přesvědčíte mě.

I ti šíiti a sunniti jsou spíše politicky než jinak rozděleni. Šía je šíat Alí - strana Alího a nejde o to, zda plácat do země dvěma nebo třemi prsty, ale o právoplatné následnictví, kdy šíité preferují dědičné a sunnité volené (nebo vybrané).

Ty tři prsty jsem si nevymyslel - podívejte se na slavný obraz Bojaryňa Morozova, jak v saních odvážena na Sibiř a zakována do želez ukazuje vítězoslavně DVA prsty a její rozkolničtí přátelé ji bojácně napodobují. Kdepa se křižovat třemi prsty dle nikoniánské hereze! A to bylo pravoslaví, celkem přístupnější než naši katolíci, kalvinisti, luteráni... Zpívat žalmy nebo se modlit Zdrávas, přijímat pod jednou nebo pod obojí, celibát nebo necelibát...

Pro muslimy to byla ukázka křesťanské pitomosti, jíž se projevovalo to, že Bůh křesťany opustil a nevede je, takže blbnou.

... 12.1.2010 21:22

Re: Doplňující poznámka

Současná náboženská policie např. v Saúdské Arábii vám nepřipadá jako inkvizice?

Kornoutek 12.1.2010 19:45

Re: Doplňující poznámka

A globální oteplovači nejsou něco na způsob inkvizice? Jakmile chce někdo přednést nějaká fakta (nebo když chce po globálních topičích, aby doložili své závěry reálnými daty), hned je na indexu, jsou mu odmítány příspěvky ve vědeckých periodicích a v profánních médiích je nálepkován a ostouzen.

Inkvizice je tu s námi stále... jen je potřeba mít oči otevřené a nelpět na konkrétním pojmenováním. Neboť v Bibli je psáno: "strom poznáš po ovoci" (čili není důležité jestli jej nazýváš jabloň, jedle nebo Karle, ale co na něm roste).

vita 12.1.2010 15:34

Re: Diskuse

Pletete si Ludvíky, Harpyje. Moc se mi nechce věřit, že neúmyslně.

Totiž za Ludvíka XIV. (14) byla Francie stejnou absolutistickou despocií, jako sultánské Maroko. S tím rozdílem, že maročtí muslimové se nijak nevyžívali v pronásledování křesťanů libovolné denominace, zatímco být hugenot ve Francii Krále Slunce bylo značně nevýhodné. Natož muslim...

Ludvík XVI (16) by sice rád byl rovněž despotou - jenže mezitím proběhlo Osvícenství, Rousseau, Voltaire, Diderot, d´Alembert, byla sepsána Encyklopedie, lidé se začali emancipovat z moci církve i monarchy - a to je přesně to, co muslimové nezachytili.

Do 17. století byli miuslimové progresivnější než křesťanská Evropa. Proti tomu můžete protestovat, můžete se ztrapňovat okecáváním - a to je maximum, co s tím naděláte.

Zhruba v tom 17. století nastal zlom a Evropa (a Amerika) nechala muslimské státy daleko za sebou. BTW - co se vám nelíbí na sousloví islámské státy, že je dáváte do uvozovek?

čtenář 12.1.2010 16:16

Re: Diskuse

Takže bychom se měli civilizačně a kulturně vrátit na úroveň doby Ludvíka XIV, aby ta velikost a humanismus minulého i dnešního islámu mohl vyniknout v celé kráse, jo ?

To jsou ale osloviny, až to bolí "vito".

Harpyje 12.1.2010 16:20

Re: Diskuse

V poslední době se nestává často, že bych s Vámi souhlasila, zde ale stoprocentně.

vita 12.1.2010 17:25

Re: Diskuse

Opět mi nezbývá než vás poprosit, zda byste nebyl od té lásky a nereagoval na to, co píšu a ne na to, co si vy do mého psaní vmýšlíte. Nevím jak vy, ale já se snažím vyjadřovat textem, tedy písmenky složenými do slov a uspořádanými v řádcích. Meziřádky psát neumím a ani nehodlám. Budu to muset opakovat mnohokrát nebo si to zapíšete někam, kde to v případě potřeby najdete?

Klidně to opakovat budu - copy-and-paste sice není nejlepší diskusní figura, ale jde-li o reakci na opakovanou pitomost... Snížím se k ní. Nerad, ale snížím.

Psal jsem, - a trvám na tom - že DO 17. STOLETÍ byly islámské země pokročilejší a pokrokovější než křesťanské, byly tolerantnější, věda se v nich rozvíjela pod menším tlakem náboženství, myšlenky mohly snáze putovat - a v onom 17. století se to zlomilo, muslimové zaostali, zachruli se ve své pokročilosti, přestali sledovat křesťany (kteří konečně začali přicházet s něčím novým a následováníhodným) - a na konci se propadli do současného úpadku a zaostalosti.

Harpyji o soudnost neprosím ani nežádám - už jsem si ověřil, že v zájmu vítězství v diskusi je ochotna protidiskutérova slova překroutit k nepoznání. Například zaměnit Ludvíka XIV. za Ludvíka XVI. - a "přehlédnout" celé osvícenské století. No což - už si dávám pozor a podobné úhybné manévry netoleruji.

čtenář 12.1.2010 18:15

Re: Diskuse

Ale k čemu jsou tyhle exkurzy do historie, když dnes je dnes, tj. my (křesťanská kultura) jsme někde a oni (musulmani jsou jinde. A tady nadšenci vytahují (navíc vytržené z kontextu) jakési srovnávačky do 17. století. zatraceně, to se musíme civilizačně a kulturně vrátit do těch přiblblých dob, aby nějaký "vita" mohl ukázat, jak je tehdejší a dnešní islám vysoko nad námi ?!

Co je na tom těžkého k pochopení, vejre ?!

Ivan 12.1.2010 20:12

Re: Diskuse

Hlavně když za pár desetiletí bude na čele Čína a vůči nim budou islámské země stejně jako USA a Evropa zcela bezvýznamné. No ne? Podle vaší úžasné logiky je to přece jasné.

guerrier 12.1.2010 22:37

Re: Diskuse

Neohánějte se logikou nebo si pro vás dr.Chocholoušek skutečně nechá poslat.

Sven Australan 17.1.2010 12:42

Re: Diskuse

 Takze, Ivane je treba ucit se, ucit se, ucit se - mandarin, nebo cantonese, azbuka Vam bude na prd !

Harpyje 12.1.2010 16:18

Re: Diskuse

Nepletu, to byl pouhý překlep, který ale na věci vůbec nic nemění. I s tou lekcí dějepisu jste zbytečně obtěžoval. Mluvit o "občanských právech" poddaných orientálních despocií nebo absolutistických monarchií je, navzdory Montesquieu-ho  Lettres persanes (tam stejně nešlo o "občanská práva") stejně absurdní, jako mluvit o "islámských státech" ve středověku, protože pojem státu se objevuje teprve začátkem novověku. I výraz "progresivní" je stejně nemístný a anachronistický. Význam, v jakém Vy ho chápete, získal teprve v době Francouzské revoluce.

vita 12.1.2010 17:38

Re: Diskuse

Aha, takže Království české nebyl stát, to, z čeho se skládala Svatá Říše Římská národu německého, nebyly státy, Rzecz pospolita, Švédsko, Byzanc nebyla stát - a pochopitelně nebyl státem Cordobský chalifát, stát (eh čo to trepem - nestát!) Fátimovců, Persie, řecké městské nestáty, Řím,... V Číně bylo období válčících nestátů a vyšel z nich opět nestát...

Ta "občanská práva" mi vytýkáte neprávem - já je nepoužil. Stejně jako nepoužívám termín "občanská válka" pro feudální války, která rozbily v 15. stoletím gruzínský NEstát a málem rozbily Anglii (další nestát) - kde nejsou občané, nejsou jejich práva ani války.

Perské listy jsou samozřejmě literatura a to nikoli literatura faktu. Tamní "Persie" je " u topia" místo, které nikde není.

Harpyje, rozdíl mezi dobou Ludvíků XIV. a XVI. je obrovský. Za 14. byly islámské (ne)státy na podobné úrovni jako (nes)stát francouzský, o době toho 16. bych to nikdy netvrdil. A taky jsem to netvrdil. Vyvracet neřečený nesmysl je ale snazší, že?

Ivan 12.1.2010 20:09

Re: Diskuse

Trochu poučení by vám neuškodilo. Podívejte se někdy na hvězdy severní hvězdné oblohy. Neudivuje vás, že takřka všechny mají arabská jména?  Taky vás neudivuje, že číslice, které používáme, se jmenují arabské?  Algebra je taky jen zkomolenina arabského Al džebr. Stejně tak Avicena je jen latinský zápis jména Abu Ibn Sina. Díla antických autorů známe hlavně z jejich arabských překladů. V době, kdy se Evropa ponořila do barbarského křesťanského temna po zničení Západořímské  říše se štafeta poznání přestěhovala do měst jako Chiva, Bagdád, Samarkand, Damašek. Tam byla dále rozvíjena matematika, astronomie, medicina, filosofie a umění. Příběhy pohádek tisíce a jedné noci se neodehrávají v Evropě.

Díval jste se někdy na nádherný palác Alhambra? Tehdy křesťané uměli s bídou postavit neforemné rotundy. Pro tehdejší islámský svět byla tehdejší Evropa zemí barbarských špinavých a smrdících nevzdělanců, kde ani králové neuměli číst a psát.

S historií nic nenaděláte, ta se stala.

Harpyje 12.1.2010 20:56

Re: Diskuse

Pro Tvé poučení, soudruhu: Avicenna byl Peršan, Aryabhata Ind, al Chawarizmi Peršan, Almoravidé a Almohádi Berbeři, Pohádky tisíce a jedné noci jsou indického původu, Omar Khayam Peršan, Averoess Berber, Hafes Peršan, atd... Arabům náleží ale taky jeden pro lidstvo životně důležitý vynález. Ten velbloudího sedla. Asi ses v kurzech marxismu leninismu flákal, když to nevíš. (Y)