3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Je Afghánistán prohrou Západu?

Tak špatná nálada v naší části světa už dlouho nebyla. Odchod, ústup a nakonec zbrklý útěk z Afghánistánu na mnohé působí jako velká prohra. Objevily se hlasy, že jde vlastně o důsledek dlouhodobého úpadku západního vlivu ve světě. V jakém smyslu tedy Západ prohrál?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Vintr 20.8.2021 23:57

Pro všechny hlupáky, opakující hloupou frázi o "americkém vývozu demokracie" malá historická připomínka. V Afghánistán před rokem 1979, než to tam rozvrtali Rusáci, BYLA DEMOKRACIE. Sice taková orientální, ale probíhaly tam volby (jen s volebními podvody, ale kdo je nedělá) a u moci se střídali víceméně zvolení politici.....

J. Jurax 21.8.2021 11:42

No, nevím. Podíval jsem se na Wiki; bylo tam království; v roce 1964 vyhlásil král liberální ústavu, uzákonil v ní všeobecné volební právo (volby se poprvé konaly r. 1965), program politické a ekonomické modernizace s demokratickými institucemi a právem na vzdělání žen. Ženy mohly odložit tradiční burky a začít se odívat po vzoru evropských žen. Monarchie dodržovala neutralitu, spolupracovala s oběma mocenskými bloky.

Pak 1973 až 1978 tam byla republika, Američané přestali pomáhat, příbuzný (nekrvavě v nepřítomnosti) svrženého krále Daúd se stal prezidentem, zaměřil se víc na Moskvu atd.; vládl diktátorsky dokud nebyl po pěti letech svržen pučem vedeným důstojníky armády, kteří byli členy LDSA (afghánské komunistické strany) a zabit s celou rodinou.

Potud Wiki, pokud jí lze věřit. Takže ono to tam asi bylo, komplikovanější než píšete, ale studovat se mi to nechce.

Byla tam demokracie, sice taková orientální pravíte; no, to byla u nás i po 1948 až 1989 taky, sice taková lidová, že ...

A navíc sám tvrdíte, že od roku 1979 a rozvrtání sověty tam již demokracie již nebyla; nuže, pak tedy v roce 2001 tam byla demokracie Američany navrácena, nikoliv vyvezena, že, vojensky arciť ... :-)

J. Vintr 21.8.2021 12:51

V souvislosti s tvrzením o "vývozu demokracie" se pindá o tom, že v afghánaských tradicích nic takového není a že jim to bylo vnucováno. Což jsou zcela evidentní lži.

D. Novák 20.8.2021 21:02

Afghánistán je fiaskem USA tento článek je prohrou Jendy Fingerlada:-P

K. Wágner 20.8.2021 20:48

Pelikán - Afghánistánu nerozumíme, je to jinak. Stojí zato si ho poslechnout :

https://www.youtube.com/watch?v=bTKbpe8VAPM

J. Vintr 20.8.2021 20:52

Pelikán je magor, který se dal na islám....

M. Pivoda 20.8.2021 21:08

Nejzajímavější informace (tedy pro mne) padla v tom zmíněném videu (35 minut) až téměř nakonec. Co?

Afghánci, trénovaní na urputný boj s tzv. Talibanem, si mobilním telefonem zavolali na okupované území svému vzdálenému příbuznému. A ten důvěryhodný příbuzný jim po mobilním telefonu sdělil, že se na jeho území (po okupaci Talibanem) celkem nic neděje. Takže k tuhému boji vycvičení Afghánci se rozhodli, že v takovém případě bojovat raději nebudou, nestojí to zato - a vzdali se.

F. Grossmann 20.8.2021 17:49

Stranická buňka KSČ na NP se rozpovídala. Měli byste si znovu založit Rudé právo.

J. Urban 20.8.2021 17:21

Boze, to jsou kydy! Je to prohra jako prase, predevsim moralni, ale take politicka a vojensko-strategicka. NIC JINEHO! Twl, takovouhle demagogii jsem tady na NP snad jeste necetl, a ze tu bejvaj naloze!

V. Bok 20.8.2021 16:30

Koloniální velmoci ovladali sve kolonie zejmena strachem a genocidou. Dnes, kdy state koloniální říše z tretiho sveta odešly, to znovu zkouší USA. Ovsem, jak vidime v Afghánistánu, Iráku, Sýrii , v Lybii a jinde, oni se jich už nebojí. Bojují a pomalu, i když svými zbraněmi, vítězí.

Bohužel, vznikla u nich obrovska nenavist k západu. Tu nenavidt ovsem neodnaseji USA, ale staré evropské země. Takže, prohry USA poneseme a zaplatíme my. Kolikpak asi tlumočníků ( kolaborantů) prijmou oni?

J. Ganaur 20.8.2021 18:32

Týjó, to jsou ale bolševické kydy!Největší koloniální stát je Rusko.Od Uralu na východ je všechno kolonie!:-P:-P:-P

V. Bok 20.8.2021 19:40

Ale nepovidej... Rusko ovsem do techto oblasti expondovalo za vlady Kateriny Veliké. To jeste neexistovalo USA, které vzniklo uplnym zabranim vlastne celeho sveho uzemi a genocidy puvodniho obyvatelstva.. Takže kdo je v tom horší?

J. Kouřil 20.8.2021 16:03

Byly časy, kdy by se za podobné situace zapojila OSN a snažila by se řešit bezpečnost obyvatel země. Dnes OSN svolá RB, přijme nějakou rezoluci a to je vše. Už to dávno není organizace snažící se spojovat národy, je to především spolek diktátorů a náboženských fanatiků, snažící se využít OSN k diktování vlastních představ o vládnutí celému civilizovanému světu.

J. Ganaur 20.8.2021 18:33

R^

V. Šedivý 20.8.2021 16:02

Ten model "na Západě" fungoval, dnes už ale zcela zřejmě selhává a vede nás do bezvýznamnosti.

M. Pivoda 20.8.2021 15:17

... the Afghan economy runs on cash, and only 10-15% of citizens have a bank account. Afghan Payment System (APS = digital currency and banking) was meant to help Afghanistan become less cash-dependent. And, ... , it was moving fast before the US withdrew its forces and the Taliban took over.

Now, though, as chaos continues to unfold in Afghanistan, the project has stopped, and cash is running out before any viable alternatives have been put in place.

But a different outcome was within reach ...: Afghanistan was perhaps just a year or two away from having a 21st-century digital banking infrastructure that could cope even if cash disappeared.

M. Pivoda 20.8.2021 15:18

Google Translate: ... afghánská ekonomika běží na hotovost a bankovní účet má pouze 10–15% občanů. Afghánský platební systém (APS = digitální měna a bankovnictví) měl Afghánistánu pomoci stát se méně závislým na hotovosti. A ... ... to šlo rychle, než USA stáhly své síly a převzal to Taliban.

Nyní, když se v Afghánistánu stále rozvíjí chaos, se projekt zastavil a hotovost dochází dříve, než byly zavedeny jakékoli životaschopné alternativy.

Ale jiný výsledek byl na dosah ...: Afghánistán byl snad jen rok nebo dva vzdálen od infrastruktury digitálního bankovnictví 21. století, která by si poradila, i kdyby hotovost zmizela.

V. Bok 20.8.2021 16:37

No, ovsem kdyby bedle nebyla přátelská Čina, ze. Tam uz jsou v tom dal nez my, asi o 10 let. Oni jim radi pomohou. Konec konců, když tedy nechceme uznat jejich vlastní domácí vladu ktera má rozhodně podporu obyvatelstva, tak kam se asi obrátí? I s Ruskem maji snes nejlepší vztahy. A i s Pakistanem a Íránem. To jim stačí. Ono mit zem bez války, po 30 letech valky s okupanty... Je docela dost pro notmalniho Afgance, nemyslíte? A radi nas mit nebudou. Nemaji proč. Chovali jsme se jak hovada a nakonec zbaběle utekli.

I. Samson 20.8.2021 15:02

A bol Vietnam prehrou Západu? Celý svet (mám na mysli bývalý Sovietsky zväz, dnešnú Čínu a verejnosť v USA) proti Západu brojili. Ale Američania to "zbalili", pretože Vietnam nebol boj o nerastné suroviny, ale boj proti sovietsko-čínskej rozpínavosti .

Po odchode amerických interventov z Vietnamu sa rýchlo udiali tri dôležité veci. Komunistický Vietnam napadol komunistickú Kambodžu. Potom komunistická Čína napadla komunistický Vietnam. A potom sa komunistický Sovietsky zväz a komunistická Čína pustili do horúčovitého zbrojenia a prípravy vojny proti sebe. Akosi sa stalo zrejmým, že socializmus, menovite komunistická spoločensko-ekonomická formácia so socializmom ako jej prvou etapou, mier ľudstvu neprinesie. Ale to sa mi azda iba sníva, som historický ignorant. Možno sa Vietnamci, Číňania, Sovieti a Kambodžania spojili a dobyli Thajsko.

V. Bok 20.8.2021 19:43

No, intervence Vietnamu v Kambodži byla si nejvic oprávněnou intervenci v dějinách. Samozřejmě, nejvíc křičelo tenkrát USA, když asi ten Pol Pot byl takový sympaťák...

J. Řezníček 20.8.2021 14:44

Američané se v Afghanistanu vypořádali s teroristy za 11. září. Co udělali v dobré víře navíc byl jejich omyl. Měli vousaté muže s turbany v nočních košilích a se samopaly nechat se modlit, pást ovce a kozy, poflakovat se, v lepším případě pěstovat mák a vyrábět opium. Ať se perou mezi sebou a zůstanou v tom středověku a studují korán pořád dokola.

Jestli jsou tam (vzácné) nerosty, jak se někdy uvádí, není vůbec jisté a případná těžba v nedohlednu.

V. Bok 20.8.2021 16:45

Mimochodem, za vlady Talibanu bylo pěstování opiátů zakazano pod trestem smrti. Po "osvobození" vzrostla naopak produkce a export na nejvyšší uroven v historii.

Afganistan nerosty a i zemni plyn ma. K tezbe a prospekci potřebuje mir. A Čina se toho rada ujme. A Taliban zajistí mír, co lepeiho si přát?

J. Řezníček 20.8.2021 18:32

Taliban bez produkce opia by asi nepřežil.

O. Seliger 20.8.2021 14:04

Je nutno přiznat, po odhrnutí opony žvástů o svobodě a demošce, že projekt Afganistán byl obrovsky ziskový. Samozřejmě pro všechny co dodávaj army matroš až za perdel hrdiným bojovníkům proti terorismu. Ještě že tito nešli nehumání cestou jako ve Vietnamu, kde aby se teroristů dopočítali tak jim v jeden čas uřezávali hlavy. Viz USA dokument o Vietnamu.

P. Han 20.8.2021 14:18

To uřezávání hlav byla skutečně americká vládní politika?

L. Zídek 20.8.2021 13:22

Německo a Japonsko totiž nebyly muslimské ! I když Německo už brzy bude.

P. Nemec 20.8.2021 12:31

nejsmutnější je, že tohoto komentátora platím i já :-(

M. Sedláček 20.8.2021 13:59

anoR^

V. Pavelka 20.8.2021 12:30

Budou jezdit Elektro auta i mimo Města ? Obrovské vzdálenosti v Rusku, USA, Kanadě,Číně, Asii ,Aljašce a mnoha jinných místech ? O nákladácích nemluvě !? Někdo je opravdu hloupý , nebo na tom chce obrovsky bez odpovědnosti ,Vydělat !!EU!EU?

J. Koubek 20.8.2021 12:15

Pane F, nedělejte z nás V. Prosrali to na nejméně na celé čáře.