18.5.2024 | Svátek má Nataša


Diskuse k článku

SVĚT: Je Afghánistán prohrou Západu?

Tak špatná nálada v naší části světa už dlouho nebyla. Odchod, ústup a nakonec zbrklý útěk z Afghánistánu na mnohé působí jako velká prohra. Objevily se hlasy, že jde vlastně o důsledek dlouhodobého úpadku západního vlivu ve světě. V jakém smyslu tedy Západ prohrál?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Svoboda 20.8.2021 9:43

"Amerika má za sebou velmi úspěšné pokusy z doby po 2. světové válce, kdy se podařilo demokratizovat Japonsko a Německo.

Tentokrát experiment selhal. "

Selhal zejména proto, že jmenované země jsou ovládány musulmanským smýšlením !!!

J. Vintr 20.8.2021 12:16

Německo bylo ovládáno nacistickým smýšlením a Japonsko samurajským. Přesto se podařilo obě tyto ideologie vymítit. Ale kdyby postupovali stejně stupidně jako v Afghánistánu, tak by v Německu dnes zase veselé vládli nacisti a v Japonsku samurajové. Jen hlupáci můžou tvrdit, že Afghánci si přejí vládu Talibanu. Už ji jednou okusil a vědí co to znamená. Jenže se proti těm brutálním bezohledným fanatikům nedokážou sami ubránit.

J. Jurax 20.8.2021 12:34

No, nedokážou ... spíš nechtějí nebo jim to nestojí za to. Koneckonců jsou to bratři ve víře ...

J. Vintr 20.8.2021 20:51

Kolik u nás bylo v roce 1948 militantních bolševiků? A kolik lidí si přálo bolševický režim? No a co udělal ten zbytek, který si ten bolševický režim nepřál?

J. Jurax 20.8.2021 21:15

No, ono si ho přálo poměrně dost lidí. Jednak nevěděli do čeho lezou, jednak tu byl šok z Mnichova ještě nezapomenutý, jednak podstatnou část území od Němců osvobodili bolševici a konečně komančové měli chytlavé sliby (na spravedlivou společnost, kde nebude pánů ani žebráků a všechno bude patřit lidu a ať platí bohatí nachytáte dost hejlů i dnes) a tah na branku. Koneckonců volby v šestačtyřicátém vyhráli a ovládali silové rezorty.

A co udělal ten zbytek? Spoléhal na Beneše ... :-/

J. Vintr 20.8.2021 21:59

Proti bolševikům se z toho množství lidí, kteří byli proti, postavila jen nepatrná hrstka lidí. A to bolševici vraždil poměrně "umirněně". Proti talibancům to nebylo vůbec nic. Ale přesto se dá čekat, že proti Talibanu vznikne v Afghánistánu nějaký odpor, protože mnoho Afghánců, kteří zažili dvacet let svobody, se s návratem k islámskému středověku nesmíří.

J. Jurax 20.8.2021 23:25

Možná.

Ale 20 let svobody v zemi permanentně válčící a navíc obsazené cizími vojsky. Dá se to nazvat svobodou?

Ti, co se nebudou chtít opravdu smířit s návratem k tvrdému islámskému středověku, zdrhnou nejlíp do Evropy - a budou tu ten islámský středověk v možná nějaké soft formě šířit, protože islámu se stěží zřeknou.

J. Vintr 21.8.2021 4:41

Pro většinu Afghánců byla doba "okupace" Američany (takto to může nazývat jen dement) asi dobou největšího klidu, 7bezpečí a svobody, kterou zažili. Ve srovnání s tím, co se dělo od vpádu Rusů a s tím, co následovalo po jejich odchodu. V Afghánistánu tvoří většinu obyvatelstva mladí lidé a těm islám, zvláště ne ten středověký, který prosazuje Talibán, zcela určitě k srdci nepřirostl ani nepřiroste. Ani na tom "zaostalém" venkově. Zvláště když díky té "okupaci" poznali, že může existovat i něco jiného.

J. Jurax 21.8.2021 11:09

Možná.

Nicméně Vaše vize mi přijde přemrštěně optimistická.

S. Zemitý 20.8.2021 9:36

NATO projedná situaci v Afghánistánu: https://1url.cz/iKF4c+. Úprk od zdravého rozumu "jen" pokračuje, nebo akceleruje ?

Na téže adrese: Merkelová do Ruska, Kulhánek do Moldávie.

Kam potom ? Tipuji San Marino, Andorru, Maltu, Kypr ... Lesotho, Togo, Libérie ... mezitím 5x v Bruseli pro instrukce ...

V. Novák 20.8.2021 14:38

Malta je příliš důležitá - tam Kulhánka EU nepustí.

H. Lukešová 20.8.2021 9:02

Taliban se vysmívá reakci Západu...Nancy Pelosi "Svět vás sleduje"...Rada bezpečnosti OSN vyzvala k "okamžitému zastavení všech nepřátelských akcí a k vytvoření vlády, která je sjednocená, inkluzivní a reprezentativní, také prostřednictvím inkluzivních jednání za plné, spravedlivé a smysluplné účasti žen “.

Šéf evropské diplomacie Josef Borrell vyzval Taliban k „dialogu“. Bývalý ministr hospodářství Řecka Yanis Varoufakis místo toho napsal: „Naše myšlenky jsou s afghánskými ženami. Naše solidarita pro ně pravděpodobně znamená málo, ale právě to můžeme nabídnout - prozatím. Vydržte sestry! “.

Ale na druhé straně Twitter, digitální gigant, na kterém se dnes odehrává velká část západní diplomacie, který prohlašuje, že Taliban bude moci nadále používat sociální média „pokud budou respektovat pravidla“.

Ano, Taliban bude inkluzivní, demokratický, zajistí práv žen, etnických a náboženských menšin a lidí z LGBTQ+... JO to tak, Taliban už prohlásil, že žádná demokracie v Afghánistánu nebude, že vše bude pod kontrolou islámského práva šaria...

P. Hák 20.8.2021 12:08

Ale no tak... Přece byste nechtěla, aby Twitter odřízl Talibance kvůli nějakému tomu ukamenování a pár vraždám ze cti úplně stejně, jako odřízl arciďábla Trumpa kvůli tomu, že špatně mluvil! ;-)

P. Pepax 20.8.2021 8:53

Pánové Navrátil, Kraus a Vlček popsali v obyčejné diskuzi reálný stav věcí, na rozdíl od mainstreamu tzv. západu, který nás krmí pouze hromadami blábolů, je to opravdu ostudné. Fuj.

V. Novák 20.8.2021 8:48

Pacifikaci Německa a Japonska s Afghánistánem srovnávat lze - ovšem jen ve smyslu, že lze srovnat cokoli s čímkoli.

Nacismus je v dějinách Německa epizoda. Mimořádně ostudná, krutá a vražedná epizoda, ale pořád epizoda. Mimo ni se Německo nechovalo jinak, než kterákoli jiná velmoc a Němci barbarštěji než jiné národy.

Japonsko sice mělo a má velmi dlouhou tradici nacionalismu a rasismu (už nejbližší příbuzní Korejci a Okinawané nebyli pro Japonce tak úplně lidmi - natož nějací jiní gaidžinové), ale Japonci mají i stejně dlouhou tradici skrývání emocí a předstírání zdvořilosti. Takže vlastně nevíme, zda byli zpacifikováni skutečně, nebo to jen tak úspěšně předstírají.

J. Vintr 20.8.2021 12:27

Vláda Talibánu je v historii Afghánistánu také jen epizoda. Dokonce mnohem kratší než vláda nacismu v Německu. Hloupé je tvrzení, že si většina Afghánců vládu Talibanu přeje. Žádný normální člověk si nemůže přát život v kruté bezohledné diktatuře středověkých fanatiků. Afghánce zradili nejen západní politici, ale jejich vláda, která před těmi fanatiky bez boje kapitulovala.

V. Novák 20.8.2021 14:30

Jak dlouhá epizoda to bude, uvidím až skončí. Obávám se, že já to už neuvidím.

A záleží na tom, jak definujete normálního člověka. Ne tak dávno v mnoha zemích Evropy si normální lidé přáli a dokonce aktivně prosazovali vládu náboženských fanatiků, bohužel zcela novověkých. Někteří kvůli prosazování takové vlády, kterou považovali nejen za normální, ale též bohulibou a pro své spasení nutnou, emigrovali až za oceán.

K. Kužel 20.8.2021 8:40

Proč si pan autor myslí, že: "Model, který se v Afghánistánu nepodařilo zavést, ... . je pro prchající Afghánce pořád tou nejatraktivnější volbou."?

Prchají za "modelem" nebo v hrůze před pomstou spoluobčanů?

P. Hák 20.8.2021 12:12

No a hlavně před čím prchali loni a předloni, když ještě v Afghánistánu vlád ten nejatraktivnější model?

Eeeee... vlastně ne. To nebyli afghánci, to byli paštunsky mluvící Syřané.

P. Hák 20.8.2021 12:13

...Afghánci...

J. Vlček 20.8.2021 8:23

Srovnávat poválečnou pacifikaci Německa či Japonska s pokusem liberalizovat současný Afgánistán je nepatřičné, a divím se, že ten hlavní důvod, proč to srovnávat nejde, autor nezmínil.

Pane autore, v Německu, ani v Japonsku totiž nevládl islám. To je ten hlavní důvod, proč tam to šlo, kdežto v Afghánistánu tato metoda a přístup nefungují a fungovat nebudou.

Je to jen potvrzení toho, že islám je s demokracií a našimi způsoby života prostě neslučitelný! !!!

Tento nezpochybnitelný fakt by si měli konečně uvědomit všichni západní i naši politici, a nečinit v tomto směru nesmyslné a fantasmagorické pokusy toto změnit, jelikož pokud tak činí, je to vždy pouze na úkor nás, zdejších obyvatel. !!!

P. Pepax 20.8.2021 8:39

Naprostý souhlas, příčina je Islám.

J. Kraus 20.8.2021 8:12

Člověk se to až stydí číst. Jen k té Číně. Ta postupně ovládá jednu končinu světa za druhou, protože komunikuje pouze s místními náčelníky a lidu si nevšímá. Nevyváží ideologii, nestaví nemocnice a školy, nezaplavuje zem popletenými a zoufale kontraproduktivními aktivisty z neziskovek, ale buduje infrastrukturu a těží suroviny, a to vše vlastními lidmi bez styku s místními. Za to si nechává platit surovinami, dlouhodobými pronájmy a podobně. Úroveň země se zvedá, místní náčelníci jsou spokojeni, lid taky, Západem placení rozvraceči mají těžkou práci. Jako groteska pak vyznívá západní dokument o jižní Etiopii, kde zlí Číňané vybudovali stovky kilometrů kvalitních silnic a tím rozvrátili život místních lidožravých etnik. Není pochyb, že Číňan si poradí i v surovinami bohatém Afghánistánu.

F. De Winter 20.8.2021 11:58

R^R^R^

F. Navrátil 20.8.2021 8:08

Nezbývá než žasnout nad naivitou rozhlasového komentátora. Fantazíruje o demokratizaci ve státě, který nemá pevnou strukturu, žije na pomezí klanového zřízení a feudalismu a svůj postoj má pevně formován islámem, který je opakem euroatlantické civilizace. Islámští nelegálové a nejnověji Afghánci neprchají do Evropy, aby si užívali výhod demokratické svobodné společnosti, ale aby vytvořili islámské enklávy se zákonem šarija a demokratický systém zničili! A ještě dodatek, že afghánský režim zkrachoval a armáda se rozpadla, protože to byla pouze korupcí udržovaná slupka.

F. De Winter 20.8.2021 12:01

!R^

J. Nevrkla 20.8.2021 7:37

Vidím to jinak. Co už lze označit za prohru, když ne toto? Vytrvalost nebyla dostatečná? Dvacet let a bilion dolarů pro nic není dost? Bodejť by nechtěli na západ, když tady budou živeni, ubytování, sociálně a zdravotně opečováváni, až do kolapsu našich ekonomik. Já bych se vsadil, že působení asijských států v Afghánistánu bude úspěšné, s naši okupaci nesrovnatelné. Větší ostudu než se západu podařila, si stěží dovedu představit. A žádná demagogie fakta nenahradí.

J. Pospíšil 20.8.2021 7:32

Tan důvod neúspěchu v Afghanistánu či v Iráku je především jeden - islám. Všechno ostatní jsou marginality. Islám je destrukce a stagnace.

V. Novák 20.8.2021 7:24

Sověti v Afghánistánu neprohráli o nic víc, než teď NATO. Dokonce snad méně, když po svém spořádaném odchodu dokázali udržet prosovětskou vládu ještě dva (nebo tři?) roky. Udrželi ji tak dlouho, dokud vládci největších ekonomik SSSR netratili zájem nejen na její další podpoře, ale i na existenci SSSR. Sověti prostě měli, a to stejně jako NATO, v Afu ztráty, jež byly pro intervenující zemi/země nepřijatelné.

Co se Pobaltí týče, jeho obyvatelstvo odchází a vymírá takovým tempem, že historicky zanedlouho budou NATOvští vojáci skoro jediní, kdo tam zůstane. Ale třeba tam vznikne agroturistický skanzen - ovšem těžko říct, zda těmi turisty budou Evropané nebo pro Číňané.

J. Zmek 20.8.2021 8:59

Napsal jste to naprosto přesně, v tolik opěvovaných státech pobaltí dokáží jenom diskriminovat ruské menšiny.R^