3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Experti varovali dávno

George Kennan varoval před expanzí NATO už v roce 1997. Přesně předvídal, že to povede ke vzniku nové studené války s Ruskem. Kennana přitom sotva někdo může označit za proruského „putinovce“. Právě on byl architektem politiky „zadržování komunismu“ po druhé světové válce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Podešva 12.9.2014 15:18

nu, je to tak, jak píše pan Vintr

Rusko vždycky bylo a je zaostalé. Jaký sofistikovaný výrobek vyváží ? Suroviny. Ta zaostalost je tu řadu století, v podstatě odjakživa. Naproti tomu Rusové se vždy cítili a cítí jako mimořádný, výjimečný národ. Dnes o tom sami mluví ještě hlasitěji. Suma sumárum, Rusům je pozice "my proti zbytku světa" blízká. Za všechno můžou zahraniční nepřátelé. (A hlavně USA, jak jinak). No a Putin jen využívá tohoto ruského naturelu pro vybudování svého kultu osobnosti.

J. Tolman 12.9.2014 15:16

Re: Studenou válku nebylo třeba vyvolavat

Já vidím štěstí v tom, že jsme v euroatlantickém prostoru. Tu první studenou válku jsem zažil v ruské prostoru a nestálo to za nic. Z této strany barikády mi ta studená válka nepřipadá tak hrozná.

V. Vlach 12.9.2014 15:10

Re: pane Kremlík

Našeho? Za koho mluvíte?

V. Vlach 12.9.2014 15:08

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Aha!

Tak to máme právo na Lužici!

V. Vlach 12.9.2014 15:07

Re: Studenou válku nebylo třeba vyvolavat

A toto jste si z prstu vycucal jak?

Jsou to nabubřelé úvahy jisté poloviny lidí obývající euroatlantický prostor. Naštěstí Svět je jinde!

M. Zikmund 12.9.2014 14:55

Re: jaké máte vzdělání ?

Předpokládám, že mezinárodním právem myslíte ten výklad, co vyhovuje našim zájmům. Ono se totiž nijak jinak s mezinárodním právem nenakládá. Když se chtělo osamostatnit Slovinsko, tam jsme proti referendu nic nenamítali a překreslování hranic nám nevadilo. Když se chtěli odtrhnout kosovští Albánci, tak to pro nás nebyli separatisté, už vůbec ne teroristé či bandité (jakkoliv teroristické akce byli součástí jejich boje již od 80-tých let) a ve jménu jejich boje jsme humanitárně rozbombardovali Srbsko. Zato když legitimní krymská vláda a krymský parlament vyhlásili referendum o odtržení Krymské autonomní republiky od Ukrajiny, tak se celý západ ihned zvednul, že se to nesmí. Ruští vojáci na Krymu byla agrese? Tak mi pošlete odkaz, kdy krymská vláda či parlament proti této agresi protestovala! Neprotestovali, protože víc jak 80% obyvatel Krymu chtělo pryč z Ukrajiny a ruské vojáky brali jako ochranu před zrušením referenda ukrajinskou armádou. Separatisté na východě Ukrajiny nikdy žádný teroristický útok v Kyjevu nespáchali, přesto papouškujeme, že jsou to teroristé a bandité a přitom se chovají líp, než námi protlačovaní kosovští Albánci. A když se oháníte otázkou, kolik procent obyvatel si přeje připojení k Rusku. To je právě to - nová pučistická vláda v Kyjevě se nenamáhala zjistit, kolik obyvatel si přeje propojení s EU, kolik s Ruskem nebo kolik neutralitu. tato otázka neprošla žádnými volbami. Noví vládci se chopili násilně neústavně moci a hned vyhlásili připojování k EU, zákaz ruštiny a zákaz proruských demonstrací. Všechno co se dělo pak, Krym i Doněck, byla jen reakce na toto silové řešení páně Jaceňuka a spol.. Jenomže tento puč, toto silové nedemokratické řešení nám vyhovovalo, tak jsme se žádným mezinárodním právem nebo demokratickými hodnotami neoháněli. Z mezinárodního práva i demokratických hodnot jsme učinili jen klacek, kterým selektivně mydlíme naše konkurenty.

P. Skřivan 12.9.2014 14:43

K nové studené válce,

nevede rozšíření NATO, ale agresivita jednoho totalitního šmejda v Rusku. Nevím jak kdo, ale já ruských totalitních šmejdů mám dost za 40 let okupace.

Osvobodit nás od Němců a za to nás 40 let okupovat, to není moc velká výhra ... .

M. Prokop 12.9.2014 14:33

Re: Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

Ruskými vojáky (zelenými mužiky) byl odtržen Krym. Ruští vojáci se spolu se separatisty vojensky snaží odtrhnout kus sousední země.

Jestli tohle není agrese .......

Hysterii rozdmychává, v Rusku a na východě Ukrajiny, Putin.

M. Prokop 12.9.2014 14:29

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Gazprom si platí Zelené.

M. Prokop 12.9.2014 14:28

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Dokud byl Gorbačov a SSSR, byl slib dodržován. Co kdo slíbil Putinovi?

Chtění (a jak vidno, sakra důvodné) východoevropských zemí do NATO neznamená nic? Měli jim říci: Jděte si do Moskvy, tam patříte?

J. Vintr 12.9.2014 14:17

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Podívejte se třeba na druhou stranu světa - na Kubě mají USA svou základnu na Quantanámu. Mají ji tam už skoro šedesát let po tom, co se Kuba "osamostatnila" a pokud vím, tak s tím nikdy žádné problémy nebyly. Je to nejspíš tím, že Amerika je normální stát - na rozdíl od zamindrákovaných Rusáků, kteří musí mít za každou cenu nějaké nepřátele.

J. Vintr 12.9.2014 14:08

Studenou válku nebylo třeba vyvolavat

Bipolární chápání světa je podstatou ruské státnosti. Rusi jsou obecně postiženi mindrákem z toho, že Rusko není tak významnou zemí, jak by odpovídalo jeho rozloze. Kdyby se postavilo vedle ostatních civilizovaných zemí, nešla by jeho zaostalost a bezvýznamnost přehlédnout. Pokud ale Rusko stojí v opozici vůči okolnimu světu, můžou si Rusi zachovat iluzi o své "velikosti" ....

J. Václavíková 12.9.2014 14:04

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Že by ta Vaše, s tím kozlem?

J. Podešva 12.9.2014 13:59

Gazprom = společný jmenovatel :-)

J. Václavíková 12.9.2014 13:50

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Ona se nabízí i otázka, jestli jeho motivace nebývá stejná i v případě článků popírajících změny klimatu. Není za tím také zájem Gazpromu? :-)

J. Podešva 12.9.2014 13:47

celkem věcné

Ohledně Kuby máte naprostou pravdu. Ohledně Ukrajiny, mé úvahy byly hypotetické. Nevím o tom, že by Ukrajina skutečně požádala o členství v NATO. Spíš šlo jen o takové všeobecné řeči ve stylu "jedna paní povídala". S tím Gorbačovem máte taky pravdu. Na druhou stranu, já osobně (mluvím za sebe) jsem moc rád, že v NATO jsme. Cítím se bezpečněji právě vůči Rusku. Závěrem, z čeho soudíte, že Putin je mírumilovný, zatímco NATO chce válku ? Počkám si na seriózní odpověď.

V. Kain 12.9.2014 13:31

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Ukrajina by požádala o vstup do NATO a Rusko by mělo mlčet.Fajn,ale jak je možné,když kdysi Sověti chtěli mít svoji základnu na Kubě,tak se to amíkům hrubě nelíbilo a málem z toho byla světová mela.To za prvé.Za druhé byl Gorbačov západem podveden.Dali mu slib,že se NATO nebude rozšiřovat o Východoevropské země.A jak to dopadlo víme.Tak komu budeme věřit?Buďme rádi,že je tam Putin.Kdyby tam byl nějaký proválečný jestřáb jako jsou v NATO,tak bychom už tady nemuseli být a psát vlastní názory.

J. Václavíková 12.9.2014 13:31

Re: malé upřesnění

Naprosto přesné.

J. Podešva 12.9.2014 13:27

jaké máte vzdělání ?

Pane Kremlíku, jaké máte vzdělání ? Přeci máte alespoň ponětí o mezinárodním právu ! Cituji vás : "Separatisticke regiony nechteji byt soucasti Ukrajiny a my nemame pravo je k tomu nutit.". Tak především, které to jsou, ty "separatistické regiony" ? Je to území nějak definováno ? Dále : Kolik % obyvatelstva si přeje připojení k Rusku ? Vy to víte ? Sotva, to totiž neví nikdo. Kromě jiného proto, že se to % s časem mění. Jinak to bylo v únoru, jinak v srpnu. Pokud jsem četl nezaujaté odhady, tak to nikdy nebylo víc, než 50 %, ale to je jen odhad. Opravdu to nikdo neví. (Ovšem na jaře Putin vystoupil proti konání referenda, proč asi ?) Dále : Ani úspěšné referendum ještě neznamená okamžité odtržení. Příklad : dnešní Skotsko. Co když (fabulujme) se Skoti vysloví pro samostatnost. Budou následovat jednání. Nikdo nebude válčit. No a konečně : Rusko je vojensky aktivní na Ukrajině. Zábor Krymu byla vojenská akce, ruské vojenské jednotky byly a jsou aktivní na východní Ukrajině. Co je to jiného, než agrese !

J. Podešva 12.9.2014 13:17

malé upřesnění

1. Pochybuji, že by Rusko platilo za svou flotilu. Spíš myslím, že Rusko platilo za pronájem základny na Krymu. 2. Cituji vás : "Ze Krym zusta po rozpadu SSSR v rukou Ukrajiny byl administrativni omyl". Zajímavé, že tento, podle vás "omyl" stvrdilo Rusko svým podpisem. Rusko totiž, jak nepochybně velmi dobře víte, garantovalo v r. 1994 (spolu s USA a GB) hranice Ukrajiny, a to včetně Krymu (výměnou za to se Ukrajina vzdala jaderných zbraní ve prospěch Ruska). Nikdy v následujících letech nevzneslo Rusko na Krym nárok. No a jestli Chruščov byl v r. 1954 ožralý nebo střízlivý je celkem irelevantní. Jestli Rusko chtělo vlastnit Krym, mělo své nároky předložit v r. 1994 nebo kdykoliv potom, ALE MÍROVĚ, NE VOJSKEM. Na druhou stranu to ukazuje mentalitu Ruska - vezmeme si, co chceme, protože na to máme dost silnou armádu. Jak chcete s touto filosofií spolupracovat ?

V. Kremlik 12.9.2014 13:16

Re: Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

A kdo rika, ze se Rusku ma ustupovat? Pokud by Rusko pristupilo k Agresi a okupovalo uzemi obyvane neruskym obyvatelstvem - treba Kyjev, tak souhlasim, ze je to okupace a Rusove by meli dostat pres zadek (od Americanu, protoze zbytek NATO je k nicemu). Dosavadni vyvoj ale nelze oznacit za agresi Ruska. Separatisticke regony nechteji byt soucasti Ukrajiny a my nemame pravo je k tomu nutit. Rusko poskytlo separatistum podporu jako USA poskytly podporu separatistum v Kosovu. Proto nechapu rozdmychavani te hysterie. Je to neprimerena reakce.

V. Kremlik 12.9.2014 13:09

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Pokud Ukrajina chtela vstoupit do NATO, tak do toho Rusko melo co mluvit. Jelikoz na Krymu má Rusko svou flotilu a je to klicovy bod na mape. Ze Krym zusta po rozpadu SSSR v rukou Ukrajiny byl administrativni omyl. Nekdo vyuzil slabosti Ruska v te dobe, takze pak Rusove museli platit najem za vlastni flotilu! Neni to absurdni?

M. Prokop 12.9.2014 12:54

Re: Děkuji za článek

Tak daleko bych nešel.

Spousta situací má možnost více řešení. On preferuje jedno, ač dle našeho názoru mylné, my druhé.

Které je lepší se bohužel nedozvíme nikdy, nelze to ani modelovat na PC, ani udělat slepý pokus.

M. Prokop 12.9.2014 12:52

Re: Dlouhé, ale příliš zjednodušené.

Dokud se Rusku plně nepodřídíte, tak je ta paranoia drží stále (a někdy i potom).

Kam nás zavedly Benešovy názory, že SSSR je nutno ustupovat? Přímo do (_!_) tohoto.

Vy to možná nepamatujete, já ano.

Kdy Rusko (Sovětský svaz) ustoupilo? Když narazilo na odhodlanou sílu.

Kdy válčilo? Když cítilo slabost soupeře.

J. Podešva 12.9.2014 12:49

pane bože, 3x

Už to tu píšu potřetí. Protože OBSE není vojenský pakt. Nemá vojenské struktury. Jak chcete něco bránit s partou diplomatů a historiků (bez urážky). Na obranu potřebujete vojenské struktury. A to OBSE nikdy mít nebude. A železnou oponu buduje Rusko. Vždyť 20 let bylo vše v pohodě, s Ruskem se obchodovalo, nikdo Rusku neubližoval. Proč to tak nemohlo pokračovat ? Proč nemohl Putin počkat, až si Ukrajina vyřeší svoje vnitřní problémy ? Proč do toho musel hnát vojáky ?

M. Prokop 12.9.2014 12:48

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Chápete systémem "každý cikán hádá dle své kobyly".

M. Prokop 12.9.2014 12:47

Re: Je to také jednoduché

Ještě jedna věc: Proč se Rusové zřejmě nikdy nezeptají, proč prakticky všichni chtějí být členy NATO a nikdo jejich spojencem?

Nebýt tradiční paranoici, měli by pomalu začít pátrat, kde je U NICH chyba.

M. Prokop 12.9.2014 12:44

Re: "mainstream" a "anti-mainstream"

Je to tak, bohužel.

P. Čása 12.9.2014 12:36

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

A víte alespoň, za kterou stranu to má pan Kremlík psát?

V. Kremlik 12.9.2014 12:34

Re: znalci K. a M.

Nechapu, proc by v KBSE nase obranyschopnost mela klesnout na nulu? Prece v KBSE je i USA. A kdyby mela nahradit NATO, samozrejme by musela prevzit radu jeho funkci. To snad neni jasne? Nemeli bychom tu ale zadnou novou zeleznou oponu, ktera se hrozive sune k hranicim Ruska. A dnes bychom nestali na pokraji Treti svetove.