3.5.2024 | Svátek má Alexej


Diskuse k článku

SVĚT: Experti varovali dávno

George Kennan varoval před expanzí NATO už v roce 1997. Přesně předvídal, že to povede ke vzniku nové studené války s Ruskem. Kennana přitom sotva někdo může označit za proruského „putinovce“. Právě on byl architektem politiky „zadržování komunismu“ po druhé světové válce.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Prokop 12.9.2014 20:50

Re: Rusko nemá právo

Jaké má právo? Právo silnějšího. To platí, dokud nenarazí na ještě silnějšího a odhodlanějšího (což ale v současné době není v obou bodech splněno u nikoho). Stejně ničemu jinému nerozumí, nerozumělo a rozumět nebude.

J. Slavik 12.9.2014 20:14

Re: Kdo vlastně bojuje na Ukrajině?

Nevim proc by jsme meli zrizovat konta na podporu rodin dobrodruhu a zlocincu co nekde o vlastni vuli rozvraceji cizi stat...

J. Slavik 12.9.2014 20:12

Re: Američané v Kyjevě

Hlavne se tam nevesla informace o ucasti pravidelnych jednotek armady ruska prestrojenych do neoznacenych uniforem....ktere realizovaly posledni ofenzivu...kdyz vyvazene tak vyvazene...a o ucasti vojaku na dovolene nema snad ani smysl diskutovat....to je ruska drzost myslet si ze by to nekdo mohl brat vazne..

V. Halašta 12.9.2014 20:08

Re: Kdo vlastně bojuje na Ukrajině?

I kdyby tam měli zlatého Parsifala tak to nic nemění na platnosti Budapešťského memoranda.

V. Halašta 12.9.2014 20:05

Re: Který diktát ti je milejší?

PS. Která země NATO měla z Kosova územní zisky?

PSS: Uvědomuješ si vůbec, že nemluvíme o Ukrajině ale i o nás? Já bych se teda bez členství v NATO bezpečně vůbec necítil. Pokud ty jo tak se jen hodně divím.

J. Dona 12.9.2014 20:03

Re: Kdo vlastně bojuje na Ukrajině?

Heidlerová,jak stará, tak blbá!

V. Halašta 12.9.2014 19:59

Re: Který diktát ti je milejší?

Já o voze , ty o koze, to se to pak diskutuje.

Touha a právo různých národů na samostatnost je věc mnohdy diskutabilní. Budapěšťské memorandum je ale neoddiskutovatelné. Vráti teď Rusko Ukrajině atomové zbraně?

K. Frejlach 12.9.2014 18:40

Američané v Kyjevě

Nějak se mi do diskusního příspěvku nevešla další důležitá složka ukrajinských provládních sil, kterou jsou američtí specialisté - instruktoři, kteří měli být tajnou zbraní. Ti se snaží z Kyjeva řídit operace provládních sil. Moc se jim to nedaří, dopadají stejně, jako jejich předchůdci ve Vietnamu, kteří tam utržili naprostý debakl. Kromě toho je úplně všechny jednotky neposlouchají a některé si jedou podle svého. Pro Kyjev se navíc objevila nová hrozba, ti nejpravicovější ukrajinští radikálové z řad bojovníků obviňují z vojenských neúspěchů kyjevské pohlaváry a vyhrožují tažením na Kyjev.

K. Krbálek 12.9.2014 18:39

Rusko nemá právo

jaké má Rusko právo určovat cizím zemím, koho můžou mít za spojence? A obzvlášť zemím, které Rusové okupovali, vyvražďovali, využívali jako kolonie? Proč se Rusové diví, že je nikdo nemá rád, ani ti, které považovali za nejbližší bratry, když se všude roztahovali, poroučeli a znásilňovali společnost. Každý, kdo může, chce od nich pryč a hledá spojence, aby se k němu už nikdy Rusové nedostali. A teď jsou Rusové uražení, protože to s námi mysleli dobře, když tu tanky rozdrtili snahu se z jejich náruče vymanit, mysleti to dobře i s Ukrajinci, když jich nechali 5 milionů umřít hlady nebo statisíce vyvraždili, když proti nim bojovali jako banderovci. Ale sousedi to vidí jinak, Rusko je agresivní imperialistická a fašistická říše. Tohle nezpůsobilo rozšiřování NATO, tohle je v Rusech zakomponováno už dlouhá staletí. Omylem bylo myslet si, že po roce 1991 se Rusko změnilo, nikoliv snaha o kolektivní obranu před ním.

K. Frejlach 12.9.2014 18:29

Re: Kdo vlastně bojuje na Ukrajině?

Když má kdosi (jako řada "bojovníků" Národních gard a Pravého sektoru)  na svých tělech vytetováno hned několik nacistických symbolů  včetně obrovských hákových křížů, pak se jedná o nefalšované neonacisty. Takové fotografie nacistickými symboly vyšňořených těl ukrajinských bojovníků se dají najít na internetu.

E. Tocháček 12.9.2014 18:16

Re: Pane Kremlíku,

Hluboce oceňuji vaši schopnost překonat velmi špatnou osobní zkušenost s RA. Já vás za žádného " Putinovce " rozhodně nepovažuji. Mnohem spíš za toho, kdo se snaží nahlížet na věc rozumně a brání se uchvácení emocemi. Samozřejmě, že když si protivníka ve svých očích ještě sami ošklivíme, zbavujeme se šance zaujmout vyvážený postoj a tím naděje na jiné, než konfliktní řešení. Děkuji vám za vaši odvahu vystoupit právě s takovýmto příspěvkem.

M. Prokop 12.9.2014 18:10

Re: Kdo vlastně bojuje na Ukrajině?

V tom separatistickém táboře jste nějak zapomněl na veterány z Čečny. Taktéž "výkvět".

Není neonacista, nacista či fašista každý, o kterém to Rusové napíší. Oni s tím označením politicky pracují, označí tak každého, kdo je proti nim. Zvyk z války, kdy slovo nacista, nacionální socialista, zásadně nepoužívali a mluvili vždy o fašistech. Asi aby neznesvětili svou socialistickou mantru.

J. Vintr 12.9.2014 17:37

Re: Putin odpustil Kubě 90 % dluhu

Kuba je Američanům ukradená. Aby si tam Rusáci neudělali vojenskou základnu, to si snadno pohlídají a až odejde Fidel a jeho brácha, tak Kuba pošle ten bolševický experiment dtejne do kytek. Rusáci jim nemohou nabídnout ani setinu toho co Amerika.

J. Vyhnalík 12.9.2014 17:36

Re: Názor Ukrajinců

Ukrajinská vláda se k moci dostala ozbrojeným převratem s podporou pouze v části země. Přitom vyhnali poslance právě z východu země a direktivně jim do pozice gubernátorů jmenovali oligarchy.

Čtvrt roku s východem nikdo nejednal, navíc pořádek si vynucovaly nelegální skupiny Pravého sektoru které unášely tamní poslance, místní zastupitele a vraždily civilisty.

Obyvatelé Donbasu zorganizovali referenda, která původně měla být o zvýšené autonomii, ale po brutálních útocích a nulové ochraně ze strany vlády, referenda rozhodla o odtržení od Ukrajiny.

Jestli někdo pošlapává základní občanské svobody, pak je to ukrajinská vláda.

V. Heidlerová 12.9.2014 17:06

Re: Kdo vlastně bojuje na Ukrajině?

Hááááááááááááááá, konečně někdo "múdrý" shrnul a objasnil situaci. Přesně tak je o své pravdě přesvědčen jeden rodinný schizofrenik, nechte si předepsat meklopin. Kdo zažil r. 1945 a 1968 jako já, může říci jediné. RUS-HNUS. Sláva Stěpanu Banderovi.

K. Frejlach 12.9.2014 17:00

Kdo vlastně bojuje na Ukrajině?

Když si poskládám střípky informací o jednotkách, vojácích a ozbrojencích bojujících na té či oné straně na Ukrajině, vychází mi z toho divná skládačka. Na straně "ruských separatistů" (jak je nazývají naše mainstreamová média), bojují hlavně oddíly, složené převážně z východoukrajinských ruskojazyčných domobranců. Ze zahraničí jim pomáhají hlavně dobrovolníci z Ruska, mezi nimiž jsou i penzionovaní vojáci a snad i vojáci na dovolené. Všichni bychom se asi divili, kdyby tomu bylo jinak, přišli na pomoc krajanům a nasazují tam své životy. Z ostatních států celistvou jednotku vytvořili dobrovolníci ze Srbska. Opět se nelze divit, mezi Rusy a Srby jsou dlouhodobé vztahy umocněné bojem na stejné frontě za 1. sv. války, společným odporem a bojem proti fašistům za 2. sv. války a postojem Ruska k "humanitárnímu bombardování" Jugoslávie. Z ostatních států, hlavně slovanských, jsou v řadách východoukrajinské domobrany jednotlivci. Z České republiky tam snad bojovali jen tři, jeden z nich v bojích padl. Domnívám se, že na podporu rodin padlých Čechů by mělo být u nás zřízeno finanční konto. Okamžitě bych do něho přispěl. Strana domobrany je méně početná, proto se stáhla do velkých měst a problémy má i s materiálním vybavením, chybí motorizovaná a těžká technika, která by odpovídala dělům, raketometům a letectvu provládních sil. Ukrajinské, tedy provládní síly, jsou pestré. Za prvé jsou zde značně nespolehlivé armádní jednotky, jejichž příslušníci často dezertují, dokonce odjíždějí do svých domovů, kde pak dokonce agitují proti této válce. Už se příliš nehovoří o Národní gardě, mluví se většinou o dobrovolnických jednotkách ze západoukrajinských oblastí, to je druhá složka. Třetí částí  jsou oddíly Pravého sektoru a fotbalových chuligánů, ty jsou podobně jako dobrovolnické jednotky nabity neonacisty a ultranacionalisty. Jsou tam i jednotliví neonacisté ze zahraničí. Repertoár ukrajinských bojovníků doplňují soukromé armády oligarchů. Vskutku západoukrajinský výkvět.

J. Šimek 12.9.2014 16:42

Re: Už snad chápu reakce pana Kremlíka.

Za tu, co ho napsala na kandidátku.

M. Zikmund 12.9.2014 16:38

Re: tak trochu demagogie, pane Zikmunde

Ad 1/ Pane Podešvo, bez urážky, nenechte si blbnout hlavu propagandou. Chápu, že to je takový hezký obrázek našich médií ve stylu "referendum pod hlavněmi samopalů" apod., ale kdyby skutečné nálady obyvatel Krymu byly "na vážkách", tak to referendum tak hladce neproběhlo, naopak by přes veškerou vojenskou sílu okupačních jednotek došlo k řadě konfliktů. Pokud před referendem došlo k nějakým konfliktům, tak to bylo jen u základen ukrajinské armády a bylo jich jen pár. Právě proto, že celková bilance nálad krymských obyvatel byla tak jasně převažující k Rusku a to se (bohužel) nedá okecat, tak právě proto došlo k okamžitému odmítnutí vyhlášeného referenda ze strany EU a USA, protože věděly, že dopadne v neprospěch jejich zájmů.

Ad 2/ bohužel zapomínáte skutečný průběh událostí. Daleko dříve než bylo vyhlášeno referendum o Krymu, tím pádem i dříve, než došlo k vyhlášení samostatných republik Luhanské a Doněcké, ukázala nová kyjevská moc, že se s nikým bavit nebude. Odhlédněme od toho, že se z p.Janukovyčem dohodly do roka nové volby, kterážto dohoda byla zrušena tím, že byl Janukovyč vyhnán. Pučisté vyhnali z parlamentu poslance, kteří nesympatizovali s pučem a takto nelegitimní parlament zakázal ruštinu a ruské demontrace. Nejsem žádný expert na politiku, ale když hned po své instalaci se premier Jaceňuk dohodl s EU na podepsání asociační dohody a to bez toho, aby se o tomto závažném kroku  vedla v rámci celé Ukrajiny nějaká debata, bez toho, aby  tuto základní orientaci celé země stanovily volby, tak když jsem to na ČT24, tak jsem se zhrozil a řekl svojí ženě, že to nemůže znamenat nic jiného než občanskou válku. Na to ale opravdu nemusím být expert, vždyť to je jasný vzkaz i laikovi: západ UA oznámil té východní části, že se s nikým bavit nebude, že bude po jeho a že kdo si co vybojuje silou, tak to má. To jen naše pokrytecká media a politici se tváří jakoby nic. Opakuji - bylo to ihned po převratu, dlouho před Krymem i Doněckem.

L. Křivan 12.9.2014 16:13

Re: Putin odpustil Kubě 90 % dluhu

A co mu zbývá ?  Kuba nikdy nebude schopná dluh splatit, tak udělal granda a Kubu si zavázal. Kuba je pro USA něco jako Ukrajina pro Rusy. Bolavé místo.

J. Bureš 12.9.2014 16:09

Re: K nové studené válce,

Užitečnými idioty jsou milý pane ti, kteří bezmyšlenkovitě věří všemu, co jim ČT a ČRo nakuká. A taky nevím z čeho usuzujete, že někteří Svobodní rádi vzpomínají na 40 let komunismu, je to asi jeden z vašich famózních pocitů. Nikdo vás nenutí sympatizovat s nimi, či je volit. Na výběr tady máte jiné partičky.

L. Křivan 12.9.2014 16:03

Re: K nové studené válce,

a vy se divíte, že je tak agresivní ?  Po rozpadu SSSR bylo Rusko hospodářsky v příšerném stavu, úplně na dně, mocensky bylo prakticky nula, a Putina to dost ovlivnilo. Na druhé straně NATO by bylo velice rádo, kdyby Rusko zůstalo tak slabé. Putin se cítí být Západem zklamán a oklamán. To je dlouhodobý průůser.

L. Severa 12.9.2014 15:59

Pane Kremlíku,

máte to marné, většina diskutujících je ovlivňována rokem 68. U mne je to ještě umocněno rokem 45, kdy jsem poznal ruská vojska. Ještě dnes cítim pistoli zarytou v zádech s výrokem: "Kde dievočky". Přesto se domnívám, že je nutné vše posuzuvat bez emocí a bez černobílého vidění. Vašemu článku rozumím, protože jste ukázal i tu druhou stranu mince a tím jste se zařadil, no, však Vám to diskutující vytmavili. Většina diskutujících ovšem nebere v úvahu, že Rusi byli oblbováni déle než my, takže jim zůstal západ v podvědomí jako rozvraceč míru i s dalšími přívlastky, jak je všichni pamatujeme. Putin, chtivý držet se u moci, jen dělá co se po něm občané chtějí. Stálý posun Nato a EU směrem k Rusku vidí Rusové  zřejmě jako ohrožení. Dostal jsem e-mail s článkem neznámého autora, ve kterém je uvedeno, že Putin odpustil Kubě 90 % dluhu. Otázkou je, co za to. Autor uvádí, že si Putin Kubu kupuje pro její případné využití jako vojenské základny. Myslím, že by se to Američanům moc nelíbilo. Nevím, na kolik je článek pravdivý, ovšem je výstražný. Asi budu považován za příznivce Putina, ne-li něco horšího, což neplatí ani náhodou, ovšem v posuzování věcí by měla být aspoň kapička empatie.

J. Kadeřábek 12.9.2014 15:44

Expanze NATO

se projevuje obsazením cizího území (Krymu)? Kremlíku, drž se svého globálního oteplování. Tam Ti to jde.

J. Salek 12.9.2014 15:36

Re: Je to také jednoduché

"Kremrole" je od Kremlu, nebo od Kremlíka? To je jen vtip, Kremlík není rusofil. Jen chtěl napsat článek kterým se vyhraní a o kterým se bude diskutovat. Myslím že to ani tak nemyslel.

J. Salek 12.9.2014 15:34

Re: Je to také jednoduché, ... opravdu ?

Chtělo by to víc vědět. Třeba o té Kubánské krizi a jak to vlastně tenkrát dopadlo.

J. Podešva 12.9.2014 15:32

tak trochu demagogie, pane Zikmunde

1. Ohledně Krymu, nepochybuji o tom, že tam žije hodně Rusů ani nezpochybňuji, že v minulosti patřil Krym Rusku. Ale kolik % si přálo připojení k Rusku (a to taky v které době), nezlobte se, ale to nevíme. Těch 80%, to bylo referendum pod hlavněmi ruských samopalů. Promiňte, ale to se nedá brát vážně. Naproti tomu vzápětí následovala vojenská akce Ruska. Co myslíte, vyhraje-li v referendu samostatnost Skotska, nastane tam válka ? Ne. Tyto věci je třeba řešit mírově, ne armádou. A nevzpomínám si, že by někdy v letech 1994-2014 Rusko vzneslo (cestou jednání) nárok na Krym. 2. Cituji  vás : "nová pučistická vláda v Kyjevě se nenamáhala zjistit, kolik obyvatel si přeje propojení s EU". To je od vás trochu unfair. Je jasné, že vláda, vzešlá z Majdanu, nebyla demokratická. A hned se taky mluvilo o volbách a o statutu východní Ukrajiny. To vše by se řešilo, kdyby nezačala válka, kdyby se okamžitě nezačaly obsazovat správní budovy a vyhlašovat různé LLR a DLR. Takto se právo na sebeurčení nerealizuje. Na druhou stranu s vámi souhlasím, že podpora vzniku Kosova byla velikou chybou a teď se nám vrací.

J. Salek 12.9.2014 15:30

Re: Studenou válku nebylo třeba vyvolavat

Já bych řek že tak uvažuje většina nerusofilů.

J. Salek 12.9.2014 15:28

Re: K nové studené válce,

Někteří na těch 40 let vzpomínají rádi. A někteří jsou prostě takoví užitešní idioti. Tím mám na mysli i mnohé Svobodné, bohužel.

J. Salek 12.9.2014 15:25

Mnoho povyku pro nic.

Rusko z Krymu nikdy neodešlo, taže ho ani nemohlo obsazovat. Rusáci se navíc vzdali i Ukrajiny, když mohli rebelii utopit v krvi. Chtějí pouze vychodní část a zřejmě ji nakonec dostanou. Když tam před pár týdny povstalci dostávali na prdel, tak tam poslali pár jednotek a situace se hned obrátila. Samozřejmě, kdyby se Ukrajina nikdy nevzdala jaderných zbraní, tak mohl být klid. Putin by si Ukrajinu líp pohlídal a nikdy by nenechal Janukoviče padnout, nebo by je naopak nechal na pokoji. 

Z morálního pohledu nevidím jedinej důvod nepomoci Ukrajincům proti Rusákům. Ale morální relativismus je u Svobodných v módě, takže Kremlík ani nemůže psát jinak. Já mu to nevyčítám. Dokonce jsem ho volil v primárkách do EP ještě když jsem byl příznivce Svobodných.

J. Podešva 12.9.2014 15:19

P.S.

Pane Vlachu, svět je skutečně někde jinde. Jen ti Rusové si toho nějak nevšimli.