29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Merlebach 6.10.2009 10:23

Ano, ale

Pane V lku,

já s Vámi skoro souhlasím. Nevyvážejme svou demokracii tam, kde ji nechtějí a spolupracujme s těmi z nich, kteří nechtějí svůj systém vyvézt k nám. Jenom myslím, že jste nedocenil hodnotu svobod, které jsou zpravidla s demokracií asociovány. Prostě nejde jen o HDP.

A pak mi vadí ta zmínka o přítomnosti  okupačních vojsk v  současném Německu. To Vám snad přišel do ruky nějaký 50 let starý balík zabalený do Rudého práva.

michal 6.10.2009 10:21

vývoj

jestli jsem rozuměl dobře textu, tak Čína jde ekonomicky nahoru a značná část (pracovitých) Číňanů se má lépe a může dopřávat svým potomkům. Jsem silně skeptický k tomu, že by Číňané byli zcela jiné lidské bytosti, než jsou Evropani včetně nás. Takže zákonitě musí přijít okamžik, kdy Číňan začne více konzumovat než pracovat. Jistě to nebude zítra ani pozítří, ale jak bylo doloženo, Čína kráčí mílovými kroky. Takže časem dosáhne také naší nemohoucnosti z nadbytku a kruh bude uzavřen. Ale to my, po tom držkopádu, již zas půjdem nahoru, atd....

plíseň podšitá 6.10.2009 10:20

Re: Však také práce Číňanů,

Když byl vypuštěn první čínský raketoplán, trochu škodolibě (a, upřímně řečeno, bezmocně) jsem si říkal, že jestli to bude podobná kvalita jako ostatní u nás dostupné čínské produkty, tak to bude pěknej vozembouch. Jelikož jsem nezechytil zprávy o katastrofě, tak se mise asi zdařila. To mě trochu urazilo, když jsem si uvědomil, čím přetékají naše pulty, ale, jak tu někdo psal, čínské věci nekupuju. Tedy kromě značkové elektroniky, značkového oblečení (ne toho u stánků), některého spotřebního zboží, které se před dvaceti lety vyrábělo běžně v ČSSR a dnes už ne a podobně.

Viděl jsem nedávno plechovou petrolejovou lampu stejnou jaku je ta, kterou máme už padesát let na chatě. Made in China, samozřejmě.

Starosta 6.10.2009 10:19

Re: Čaj pro pana Vlka

Ale přesně o tom celý článek byl. Aktivisté vašeho typu by Číně rádi vnutili naše měřítka.

Alergik 6.10.2009 10:14

Re: Čaj pro pana Vlka

Asi jste nepochopil text. Vlk rozhodně nepíše o tom, že v Číně je všochno OK. Dokonce jednoznčně píše, že není. Ale, že má dobře našlápnuto.

Už dnes je myslím možné říct, že největší pokrok v ekonomii, ale i v kvalitě života svých lidí udělala za posledních 20 let právě Čína.

plíseň podšitá 6.10.2009 10:11

Re: Dvě poznámky

Západní Ćínou myslíte Tibet? Neznám sice žádného Tibeťana, ale nejsem si jist, jestli průměrný Tibeťan blahořečí Ćíně pro zvýšení životní úrovně za cenu likvidace jeho vlastní kultury, tradice, náboženství a národa.

Ivan 6.10.2009 10:10

Čína byla po tisíciletí na světové špičce jak v technologiích, tak ve vědách.

Číňané se na individualistickou ideologii USA a Evropy dívají shovívavě a přezíravě. Říkají, že společnost musí být založena na přirozené nerovnosti lidí, ne na jejich rovnosti. I malé dítě přece chápe, že lidé si nejsou rovni.  Jsme pro ně nedospělé děti, které až dospějí, tak možná pochopí to, co Číňané vědí už tisíciletí.  Že zájem rodiny má přednost před zájmem jejich jednotlivých členů, že zájem obce má přednost před zájmem rodin a zájem státu přednost před zájmem obcí.  Že lidstvo se stává kolektivním živočichem a jedinec bez kolektivu nedokáže žít ani při znalostech nashromážděných generacemi.

Jen nepromyšlené rozhodnutí jednoho císaře způsobilo, že Čína se v době, kdy v Evropě začaly průzkumné cesty a  průmyslová revoluce, uzavřela světu. Císař např. přikázal spálit čínské velkolepé loďstvo a přikázal, že se nesmějí stavět lodi větší než pověstná čínská džunka. A Číňané poslechli. A ztratili na čas vedoucí postavení ve světě. Z hlediska jejich 5000 let trvajících souvislých dějin jsou ale ta dvě nebo tři století bezvýznamnou epizodou. Teď se Čína znovu dostává do pozice, ve které po tisíciletí byla.

conqueror 6.10.2009 10:09

Re: Konečně !

Nezapomínejte, že v Číně neexistuje podpora v nezaměstnanosti, neexistují tam důchody. Lidé jsou nuceni tvořit rezervy pro případ nemoci, a na stáří. Děti je neuživí, protože politika jednoho dítěte to neumožní. Proto má Čína hodně prostředků, neutratila je na sociální síť. Kdyby měla sociální zabezpečení jako známe my tak je v ten moment chudá jak kostelní myš. . K HDP: V USA je HDP dvakrát vyšší než v Číně a Indi dohromady. Ale v USA je kol. 300 molionů obyvatel, V číně a Indii jsou to 2,6 miliardy. Nemluvte mi o čínském nebo jiném bohatství.

plíseň podšitá 6.10.2009 10:06

Re: Konečně !

Naši sociální demokraté tvrdí totéž. Je přece správné chtít úspěch (asi finanční) pro všechny. A pak jim to seberem.

Připomíná mi to jednu Lemovu povídku z Kyberiády, v níž král vydal výnos, kterým se stabilizuje hospodářství v zemi.

Dr. Chocholoušek 6.10.2009 10:01

Čaj pro pana Vlka

Pan Vlk se ve svém článku zapomněl zmínit o existenci Laogai - čínského gulagu, jehož vězněm byl i pan Harry Wu, který  na  filmovém festivalu Jeden svět, představil filmy Komunistická charita a Čínský gulag. 

Zřejmě se to panu Vlkovi nehodilo do jeho zářivě rudého krámu. Zajdou si na čínskou ambasádu, pane Vlk. Nalijou vám tam čaj, odvedl jste dobrou práci. ;-P

Ivan 6.10.2009 9:57

Re: Však také práce Číňanů,

Koupil jsem si v Číně vyrobený nerezový rýč a rycí vidle. Mnohem levnější než od Fiskars a naprosto spolehlivé. Nářad, se kterým se dá pracovat, ne plechový šunt lisovaný v ČR nebo v Německu. Takže závisí všechno případ od případu.

vita 6.10.2009 9:53

Re: Mediokracie

Oficiální embargo neexistovalo ani za Husáka.

A přece každý věděl, co se smí a co se nesmí. Dnes je těch Husáků víc, ale v podstatě požadují to samé, takže jako by byl jeden.

vita 6.10.2009 9:50

Mao BYL básník.

Mám doma jeho Zpěvy ve starém stylu, nevím jestli je to už originálem nebo až Nezvalovým přebásněním - ale umění to je. Od Zpěvů staré Číny v Mathesiově přebásbnění se to výrazně nelisší.

No co, Karadžič je taky básník, Nero zpíval pri lyře (snad špatně - tvrdilo se po jeho zavraždění) a kdejaký čínský generál nepsal nejdřív báseň a pak teprve vrhl desetitisíce vojáků do řeže - kde přišli o krk buď oni nebo nepřítel. Člověk může být básník a multivrah zároveň.

Mimochodem - v jedné básni Mao opěvuje most přes Jang c', klasickými prostředky a vzýváním bohyně řeky, jak jinak, když "ve starém stylu". A slibuje, že tam postaví přehradu - ty slavné Tři soutěsky, co snad ještě nejsou dokončeny. Číňan funguje v jiném čase než my...

Jája 6.10.2009 9:38

Re: Typicky intelektuálsky popletené

Ano, USA opravdu utekly a jsou nyní v pr...!

Jája 6.10.2009 9:36

Kterak nepříjemně pravdivé! To se těm jednoduchým nebude vůbec líbit!

Každý normální a dostatečně zpracovaný občan dobře ví, že co je čínské je špatné, co není americké, nestojí za řeč a že Čína je na tom úplně nejhůř. Tak si můžeme přát!  Nesmíme nikdy připustit, že nastaly doby, kdy nás skutečně pracovité a skromné národy převálcují. Žádné radary v Brdech tomu nezabrání. A není ani důvod, je dobře, že se lidstvo vyvíjí a že špatné zaniká a je nahrazováno lepším, dokonalejším. A hlupáci ať protestují pro zákaz nějakých zákazů, ať se starají o Tibet a jiné podružnosti!

gerontusinza 6.10.2009 9:32

Dobré zhodnocení....Re: dobrý rozbor

R^R^;-)

rambajs 6.10.2009 9:31

Jen tak ...

Do Číny se především vyváží práce a kde se pracuje, tam se bohatne. Číňanů je ale víc než miliarda a tak to bohatnutí je nenápadné. Každý kdo má do zadku díru přenáší výrobu do Ásie jen z důvodu že je tam levnější pracovní síla,  tady se uvažuje o tom, že bude zkrácená pracovní doba.  Čím víc věcí se bude dělat tam, bude znamenat že tim méně lidí si ty věci koupí u nás, protože nebudou mít možnost vydělat si na ně. pokud nevrátíme výrobu domů, nemáme šanci. Jenže kdo to udělá, když jde na tom tak parádně trhnout.

gerontusinza 6.10.2009 9:30

Pane Vlku, hezky napsáno ......

Ano o tom to je.......;-)R^R^R^

toogood 6.10.2009 9:25

Re: Mediokracie

Žádné oficiální embargo neexistuje (to byste tu ani nemohl pověsit váš příspěvek). Naopak existuje zcela konkrétní a oficielní cenzura na straně Číny.

Lze se bavit o ekonomické výkonnosti správně řízené autokracie, o dekadenci sociálního systému západních ekonomik, o tom, kdo zvítězí a pod. O tom, že Čína pracuje a my si užíváme a jak na to doplatíme, atd. Ekonomicky je to možná i pravda.

Všechny tyhle úvahy ale pomíjejí zásadní problém: svoboda jednotlivce. Číňan ji má neskonale nižší než my. Zdá se ale, že to kupodivu (podobně jako třeba Rus) nepovažuje za až takový problém.

JK 6.10.2009 8:54

Typicky intelektuálsky popletené

Odmysleme se na chvíli od ismů a škatulek. Tady jde přece o to, že USA utekly světu o strašný kus. Evropa se za nimi plouží a snaží se nestratit stopu,  a protože je právě pod vlivem různých ismů, tak to jde hodně ztuha.

Rozvojové země mají jedinou šanci, jak se přiblížit. Totalita spojená s prudkým ekonomickým rozvojem. Tento model funguje už staletí. I v Evropě přece byli osvícení feudálové. Např. Petr I., Josef II., Pak se zjistilo, že feudálové nejsou vždycky to pravé, resp. pravděpodobnost, že na trůn se dostane právě ten osvícený byla zanedbatelná. Proto nastoupily elity viz Napoleon, Bismarck. To umožnilo rozvoj kapitalismu. Někde dříve, jinde později. A lidská práva a demokracie nastoupila ještě o hodně později. Když však bylo potřeba prudce zvednout produkci, šla demokracie do kopru, viz Německo.

Když to aplikujeme na Čínu, je dneska někde na konci 19. století. Zkuste si porovnat lidská práva tehdy a v Číně. Možná na tom bude Čína líp. Za pár let už bude někde v 60. letech. Pak se můžeme začít o něčem bavit.

Jinak zcela souhlasím, že Čína roste hlavně kvůli odbytu do USA a Evropy. Současná krize jim dává určitě zabrat a to  je pro číňany vlastně požehnání, protože výpadek exportu musí dohnat vlastní spotřebou, kde mají samozřejmě obrovské možnosti. Když k tomu přidáte úvěrovou expanzi, určitě se nespomalí. Mají totiž na rozdíl od USA kam růst.

Standa 6.10.2009 8:53

Re: chvála komunistického otroctví

To je pitomost.

Standa 6.10.2009 8:51

Mediokracie

pracuje neustále na informačním embargu ohledně Číny. Filtrace zpráv (novodobá cenzura), která umožňuje jen negativní informace, protože něco pozitivního o Číně se v České mediokracii nevede z politických důvodů. Proto jsou, nejen v Česku, lidé udržování v negativním obrazu Číny. Jejich kultura je stějně na vyšší úrovni než naše a Západ zjistil, že musí přebírat mnoho informací z Číny tak jako Čína za západu. Správně podoktnuto, že Číňané jsou velmi pracovití a velmi vstřícní. Zatím je většina lidí u nás prostě nechápe pod pokřiveným viděním způsobeným mediokracií.

severočech 6.10.2009 8:51

Re: chvála komunistického otroctví

Matouši, je to demagogie. Zajeďte si tam a pak se nechte vyprávět od pamětníka, jaké to tam bylo před 70 lety.

Ti lidé tam se mají ve výrazné většině procentně mnohem lépe než si polepšili Evropané, kteří ve třicátých letech taky jezdili na pole s voly a dávali si opravovat boty u ševců. 

silvatax 6.10.2009 8:47

Jenom k Německu

Do Německa se demokracie nemusela exportovat - Germánské kmeny měly svoji demokratickou tradici již ve starověku. Ve středověku se v rámco Svaté říše římské rozhodovalo o císaři hlasováním kurfiřtů. Tato tradice se udržovala i v městech a jejich radách. Nacisté tuto tradici přerušili  jenom na několik let ani ne na délku jednu generace; proto se Němci  k demokracii snadno vrátili. Navíc pevná disciplína a kázeň je v německé společnosti považována za jednu z největších cností - to není ale projev nějakého sklonu k diktatuře.

severočech 6.10.2009 8:45

dobré

když pan Vlk píše střízlivě, sedí to.

Jen pochybnost: Že by demokracii v Německu dodnes držely "okupační jednotky"? Spíš je to disciplinovanost Němců - padl rozkaz "Bude tady demokracie" a ten se prostě plní.

občan 6.10.2009 8:41

Re: chvála komunistického otroctví

zas to nepřehánějte ...vy o tom opravdu něco víte ? Několik mých známých v nějakých montovnách dělá, několik známých zase v marketech. Obyčejné občasné stesky jsou přeci normální všude a to, že tam již léta dojíždějí a pracují, svědčí o tom, že to tak hrozné nebude. Nezapomeňte, že český národní sport je nekonstruktivně nadávat, takže ty řeči musíme filtrovat.

silvatax 6.10.2009 8:31

Re: Další odborník

Kapitalismus je založen na vykořisťování člověka člověkem, kdežto v komunismu je tomu naopak...

liberal shark 6.10.2009 8:26

Re: k článku

Nejhorší na tom je, že těm technikům a inženýrům vládnou právníci a "humanisti". Přímá cesta ke katastrofě a zhroucení civilizace. :-(

liberal shark 6.10.2009 8:24

Re: Ze socializmu v Číně nezbylo skoro nic.

diktatura "společnosti" nad jednotlivcem pod záminkou sociální spravedlnosti - odrůda fašismu

A je to 6.10.2009 8:21

k článku

vcelku má autor pravdu.Čína je dnes největším věřitelem USA.Kdyby USA měli Číně vrátit vše co si napůjčovali,to by byl totální krach.Co se týče průmyslu je pravda že Čína razí cestu nač vymýšlet vymyšlené a v pohodě to okopíruje od západu.Pak jsme za blbce ale my.Největší pravdou ale je že čínani ,,pracují".Evropané,američané nakonec i my češi jaksi od práce upoštíme a je zde velmi nezdravý rýchlý trend i do budoucna.Počet kanceláří je větší než počet fabrik.počet právníků a humanistů převyšuje počet techniků a inženýrů-to je smrtící trend.V rámci dějin je to jedno-zánik jakési evropské civilace a převálcování čínou je neodvratné.Vládci je zatím drželi na uzdě díky negramotnosti, v náš neprospěch.