29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Fišta 6.10.2009 12:43

Re: No to je překvapení !

Pletete si Vlka s Doležalem...

Zeměžluč. 6.10.2009 12:41

Re: Další odborník

Vy dva troubové jste se zmohli na jednu věta a žádný argument, zkuste si taky něco přečíst a nastudovat a tak za pět až patnáct roků můžete nejakou kravinu zase napsat - až jednou budete mít nějakáý názor. Pokud možno ne z bilbordu ODS. 

Marat 6.10.2009 12:41

Re: No to je překvapení !

Pan Vlk pokud nepíše o Sudeťácích,píše dobře a rozumě.

ps 6.10.2009 12:37

Re: Právě jste popsal Anglii

Vzhledem k dnešnímu podstatně rychlejšímu rozvoji než byl rozvoj za dob viktoriánské Anglie, můžme tedy brzy očekávat stejný scénář jako v Anglii. Za prvé rozpad impéria (v případě Číny odtržení Tibetu, vyhlášení samostatnosti Tchajwanu, růst odstředivých tendencí Ujgurů) následně socialistické experimenty, které povedou stejně jako v Anglii 60. a 70. let  takřka ke zhroucení ekonomiky. :-D

ps 6.10.2009 12:30

Re: Co se děje v rudé Číně

Když ti smrdí fakta, tak se ne Etzlerovy reportáže nedívej.

ps 6.10.2009 12:28

Re: Konečně !

No máme, to víte, že máme. O volných sobotách a nedělích, placené dovolené, nemocenské atd. si průměrný číňan může nechat jen zdát. Nemluvě o bezplatném a pro všechny dostupném školství, zdravotnictví .....

Milan 6.10.2009 12:26

No to je překvapení !

Poměrně kvalitní článek jdoucí k podstatě věcí, zpochybňující naše mýty. A dokonce bez protičínské propagandy! Nevěřím vlastní očím.

Honza z podhůří 6.10.2009 12:21

Re: kdyz 'my vsichni vime prd'

No, můj mobil je "made in Germany" a služební "made in Finland" /nahradil předešlý z r.2003 made in Germany, stále funkční) - ještě že tak. Dceři jsem koupil na vánoce před téměř 2 lety nejlevnější mobil prodávaný pod značkou operátora a fungoval tak týden - od té doby se válí střídavě u mne ve skříni a střídavě u toho operátora - to byla taky nějaká "asie" - s asijskými mobily mám zkušenosti zatím jen špatné...

vita 6.10.2009 12:19

Právě jste popsal Anglii

za Marxových časů. Až na to kopírování - nebylo moc odkud.

RK 6.10.2009 12:18

Re: Co se děje v rudé Číně

no doporucil bych podivat se do oficialnich statistik kolik dava prumerna cinska firma na R&D a kolik napriklad firma evropska. Mozna se budete hodne divit. Co se tyce ceny prace ta odpovida mistnim nakladum, danim a hlavne pretlaku poptavky po praci. Ostatne to zase neni tak davno kdy i u nas staly fronty uchazecu o praci pred kazdou fabrikou a ne ve fronte na socialni davky.

RomanL 6.10.2009 12:18

Hmmm,

to je dost dobrý článek... R^

Dr. Chocholoušek 6.10.2009 12:13

Re: Mám podezření

Zajímavá myšlenka. Nechápu sice, jak jste k ní došel, ale fantazii se meze nekladou...

amigo 6.10.2009 12:03

Re: Co se děje v rudé Číně

Plne souhlasim, kdyby musela Cina delat vsechno kvalitne a platit za vsechno jako my, myslim ze by brzy byla na urovni Afriky

Tino 6.10.2009 11:59

JE TO CÍLENÝ ÚTOK!

Óda na Čínu rozhodně není namístě. Je to raketově startující mocnost, která ohrožuje bezohledně naši ekonomickou podstatu. Co může, od Západu odčerpá a rozhodně jejich mocenské špičky nedovolí odčerpávání z Číny samé. A už dlouho je co odčerpat z Číny. Například valkokapitálové kolosy, které odešly za Čínou.

Co je třeba udělat na záchranu našeho světa, světa blahobytu oproti jiným? Předně zapomenout na naprosto svobodný trh. Ten je totiž chimérou, protože naše svoboda nemůže konkurovat poručnictví mocenských špiček Číny. Minimálně EU zákony o daních firem i daních všeobecně by se měly revolučně změnit. Základem by měla být daň čistě spotřební a danění práce by mělo úplně skončit. Podpořilo by to ochotu pracovat a daně by platili prodejci všeho i služeb. Což by jistě navýšilo ceny, ale u základních potřeb pro sociálně nejslabší by se měly ceny regulovat státními zásahy tak, aby byly dostupné. Nejobyčejnější chléb, nejobyčejnější oblečení, základní výuka, i základní zdravotní zajištění by měly být téměř zdarma. Sociální finanční podpora jen a pouze adresná a ne plošná. Pro charitu uvolnit co největší prostor. Firmám pak nastavit minimální možnou daň v celé EU, aby nedocházelo k nerovným možnostem ve státech unie a zisky firem danit za množství dovozu. Export oddanit a jen spotřební daň by kasírovala prodávané zboží a služby. Zrušit také povinnost pleteb firem státu za zaměstnance.

Nedělám si ambice na perfektnost svého názoru, ale jistojistě vím, že pokud nedojde k naprosto převratnému řešení našeho oslabování vlivem Číny, Indie a celé Asie, pak Západ padne na hubu a to v čase hodně blízkém. Přestaneme být naprosto konkurence schopní a budeme skupovat čistě Asijské zboží, čímž podpoříme jejich hospodářský růst k našemu zničení ekonomik.

Čína jedná tvrdě a jejich pohlaváři dělají pro nás mrtvé brouky, jako že je to živelný vývoj. Není to ale tak. JE TO CÍLENÝ ÚTOK na podstatu Západních ekonomik a vítězství komunistické Číny je jí nadosah!

jorrick 6.10.2009 11:55

Re: Čína byla po tisíciletí na světové špičce jak v technologiích, tak ve vědách.

z hlediska jejich 5000 let je i současný ekonomický růst jen bezvýznamnou krátkou epizodou. jak dlouho trvá?

Mirabl 6.10.2009 11:51

Co se děje v rudé Číně

Netřeba diskutovat o tom, že je čína daleko produktivnější než anglosaský svět. Nikde však nezaznělo proč. I 10 somálských pirátů je po úspěšném přepadu lodi produktivnější než celá naše Škodovka za srovnatelný čas. A tak je to i v Číně. Ani dolar na výzkum, vše se kopíruje, krade a to zcela bezostyšně. Pracovní síly jsou tam takřka zadarmo (o dětské práci za jídlo ani nemluvme). Pracovní podmínky naprosto neúnosné. Pak taková falza jsou pochopitelně za desetinu ceny originálu. V době celosvětové krize jsou pak i na úkor kvality dobře prodejné. Tohle nejde dost dobře chápat. Souhlasím, že západní svět přichází o prostředky ať už "jurodivými" advokáty, či zelenými baťůžkáři (nemám je rád), ale likvidovat jejich existenci čínskými prostředky je více než zločinné. A o tom ve článku nějak nepadlo ani slovo. Že by nám Václav zblbnul? 

gnomon 6.10.2009 11:41

Co se děje v rudé Číně

Fascinující jsou zpravodajství  a reportáže v České televizi ze současné Číny. Ten redaktor Elzner určitě za ně dostane nějakou výroční cenu novináře, myslím si že přetrumf i Štětinu. Zvláště výborné reportáže z Číny byly v období tam probíhajících olympijských her, to jsem se od televize ani nehnul. Jen  už nevím zda jsou v Pekingu ještě mlhy.

jindřich 6.10.2009 11:38

Re: Konečně !

Jen tak pro upřesnění - on každý MÁ právo být bohatý - v tom smyslu, že se mu to nesmí upírat: "Chceš být bohatý? Klidně si buď! Piš barde, střádej, a buď si bohatý!"

Jenže ti socialističtí podvodníci zaměňují tento význam "práva" s významem slova "nárok": "Já mám právo být bohatý, tak mi to někdo zařiďte!". A to je ten průs...švih :-(

Skybird 6.10.2009 11:32

Čísla hovoří za vše

Na svět je třeba se dívat realisticky, bez ideologického zabarvení :

Běžný účet platební bilance k 30.6.2009 v USD: přebytek Číny 364,4 miliardy (při devizových rezervách 2,131 bilionu dolarů), následovaný Japonskem se 114 miliardami dolarů, naopak Američané měli deficit přes 542 miliard a eurozóna přes 157 miliard.

Pro-amnesty 6.10.2009 11:31

Nespravedlivě vězněných je možné se zastat...

... například za "kyberdisidenta" Huanga je na netu e-petice.

Tomáš Jasný 6.10.2009 11:30

Co se děje v rudém mozku bílého muže?

Na článku se mi libilo především to, jak autor přiznává o sobě a sobě podobných, že ví o rudé Číně prd. Potom bez nejmenšího zardění popisuje čtenářům nejenom ten svůj prd, ale dokonce radí bílým, neboli evropsko-americkým intelektuálům, jak z toho prdu udělat kuličku. Možná by se tím zachránila západní civilizace, včetně českých a maďarských ateistů, před nazastavitelným postupem čínského kapitalizmu ke světlým zítřkům, tentokrát třeba i bez západního výkladu "demokracie". Je patrné, že pan Vlk St. ví o historii kapitalistické ekonomiky asi tolik jako o té rudé Číně, jelikož vypouští perličky jako např. tyto následující:

"Za dvacet let se Čína i bez demokracie západního typu stala světovou velmocí. To je poprvé, co se to povedlo. Jak se u nás říká: „ Laik žasne, odborník se diví.""

Opravdu i laik musí žasnout, když nepopiratelně chytrý člověk, kterým autor bezesporu je, může dát dohromady takovouto pseudo marxisticko-křesťansko-moralistickou míchaninu zásad, podle kterých se prý řídí fungující státy:

Podle Vlka St. "Základem fungujícího státu je ekonomika a základem této ekonomiky je stav společnosti a její politická a ekonomická morálka. My jsme se k dnešnímu stavu koexistence ekonomiky a demokracie dopracovali za tisíce let přes Starý zákon, viz Genesis 1/19 „V potu tváře budeš jíst svůj chléb dokud se nevrátíš do země, neboť z ní pocházíš: Prach jsi a v prach se obrátíš! “ „ a dále pak přes Desatero božích přikázání. I slovně zatvrzelí čeští a maďarští ateisté znají slova Přikázání."

Chca nechca musím pana Vlka Staršího trochu poopravit. Velmocemi se stávaly země v moderních dějinách všude na světě právě díky produktivním silám a organizačním schopnostem jedinců, kteří ty síly dokázali zaměřit na určité konkrétní cíle, bez ohledu na morálku těch cílů nebo společenský řád té které země. Demokracie v tomto zaměřování nehrála NIKDE žádnou roli. Kapitalismus docílil úspěchů jenom tím, že byl úspěšnějším mechanismem než jiné v tomto úsilí.

MeKu 6.10.2009 11:28

Mám podezření

že by vám vyhovovalo kdyby mezi svobodou a vězením v Číně byl rozdíl minimální a tam i tam by číňani umírali hlady.

Kon 6.10.2009 11:25

Re: Mediokracie

Existuje neoficiální skrytá cenzura. Říká se jí politická korektnost. Řídí ji neformální konsenzus intelektuálů.

Ryba 6.10.2009 11:15

Co ještě dnes Čína nemá

tak to mít bude, to je ta podstata sdělení. Nemá snad v  rukou špičkový výzkum, tak si ho osvojí,.  Ale co má, to jsou desetitisícové i miliónové minority ve všech zemích světa a obdivuhodnou pracovitost všech, bez ohledu na tom, ve které zemi právě žijí. 

Demokracie znamená ve své vrcholné formě rozvrat a představa rozvratu v Číně není ani pro nás žádoucí.

Cestovatel 6.10.2009 11:06

Naše recepty

  "Doteď jsme si mysleli, že jen naše představa a naše recepty zaručují blahobyt, pokrok, svobodu a důstojný život."

  V české kotlině je nemálo lidí, kteří v těchto bludech setrvávají stále a ještě dlouho setrvávat budou. Je tomu tak i proto, že jen menšina Čechů umí nějaký světový jazyk a jsou odkázáni jen na informace a komentáře zdejších médií. Je neuvěřitelné, kolik lidí u nás například stále věří, že v Iráku nebo v Afgánistánu bude nastolena demokracie ohněm a mečem tzv. "mezinárodního společenství" nebo že o architektuře bezpečnosti Evropy se bude rozhodovat na lince Praha - Washington.

   Zdá se, že pan Vlk je na dobré cestě ...

novaz 6.10.2009 11:00

chudoba jako motor, blahobyt jako brzda

K článku pana Vlka, s nímž se dá v mnohém souhlasit a s mnohým polemizovat, dodal bych několik málo (ne)podstatných poznámek. Nerovnost v čínské společnosti nebude, ani nemůže trvat věčně. Se stoupající životní úrovní dojde , tak jako v západní civilizaci k posunu hodnot v myšlení lidí, k absenci uznávání jakékoliv autority, myšlenkovému, právnímu i morálnímu relativismu. Nelze říci kdy, ale dojde. Pak bude stát obrovský čínský národ přesně na té křižovatce, na které stojíme nyní my.

Dr. Chocholoušek 6.10.2009 10:49

Re: Čaj pro pana Vlka

Jistě, spousta lidí se má lépe. A spousta lidí zatím otročí v gulagu. To je to, co se p. Vlkovi nehodí do krámu.

Hanyz01 6.10.2009 10:43

pokrok, ale...

...upřímně s p. Vlkem nemohu souhlasit - ano, hospodářsky jde Čína nahoru - otázka je, proč, co je toho příčinou a co toho bude důsledkem. Strašlivě se zvyšuje zamořenost území, skokově se zvyšuje spotřeba energie - to proto, že i přes špionážní aktivity čínských "studentů" používá obecně Čína zastaralé technologie, protože NEMÁ vlastní primární výzkum, který by stál za řeč. Stačí se podívat na čínské nejmodernější výrobky z libovolného sektoru - jsou v nich inovace přinejlepším čtvrtého-pátého řádu a to ještě vesměs importované. V tuhle chvíli samozřejmě těží z obrovské masy lidí a nízké úrovně, na jaké startovali (nízké náklady na prac. sílu apod). Další problém jsou neutuchající (ba spíše naopak) národnostní a náboženské třenice, o kterých ovšem člověk ze západu slyší díky cenzuře jen málo. I přes zavedení "kapitalismu shora" zemi zoufale chybí střední třída, která nevznikne nařízením ÚV přes noc:-). To je pozvolný proces a práve ta panem Vlkem opovrhovaná demokracie a svoboda západního typu by tomu mohla výrazně napomoci. Což by ovšem byl konec Číny v dnešním provedení, což zase nepřipustí její dnešní kormidelníci.

Ludva 6.10.2009 10:39

Čína a Rusko

Rusko sice vypadá zaostale, ale v přepočtu na jednoho obyvatele má pořád HDP asi 4x vyšší než Číňani. A Stalin taky dokázal za 30 let své krutovlády udělat z Ruska velmoc, i když jen vojenskou. Asi je třeba přiznat, že pro některé národy je diktatura účinnější než demokracie. Kdoví, jak by to v Číně vypadalo po uvolnění - velmi pravděpodobně by se zmítala v občanské válce a rozpadala se. Ale možná, že na to někteří čekají.

vita 6.10.2009 10:30

Neříkám, že lze Číně a Číňanům porozumět,

ale chceme-li se trochu se přiblížit, musíme vajít z předpokladů, které jsou pro Číňana naprosto zřejmé, tak zřejmé, že je není potřeba ani vyslovovat:

1) Čína je Říše Středu, Podnebesí, Střed světa - a vše mimo jsou barbarské země.

2) Čas nemá velký význam, když úspěchu nedosáhnu já, tak potomci. Když ne stát dnes, tak za potomků. Úspěch potomků je i můj úspěch, můj úspěch je úspěchem i mých předků.

3) Kolektiv má přednost před jedincem - to dokonce zmodifikovalo i gramatiku: čínština nezná individua, ale hromadná podstatná jména. Udělat z nich individuum se musí pomocí numerativu. Znak "řen" není človkěk ale "lidi" a "tři lidi" musíte napsat jako "tři kus lidi". Velmi zjednodušeně.