29.6.2024 | Svátek má Petr, Pavel


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
ps 6.10.2009 20:19

Re: Co se děje v rudé Číně

To věřím, takoví lidé jako ty se s nábožnou úctou dívají na předlistopadové "zpravodajství" vysílané na čt24 a se slzou v oku vzpomínají jaká to byla tenkrát objektivní a vyvážená televize.

haha 6.10.2009 20:17

Čína už dávno není rudá. Jen autor má rudo v hlavě, protože nemůže nic jiného nabídnout :-)

Vládne tam tržní ekonomika a vládnou stejní lidé. Jako u nás vládne stejná oligarchie o Usákově s jejich úplatky na volební kampaně ani nemluvě... ;-D

A přesto se Čína ekonomicky zvedla. Autor díky ideové slepotě neví a nikdy nebude vědět, proč. Článek nevalné úrovně který nic nového neřekl svědčí pouze o tom, že Vlk četl pojednání o Číně na nezávislém serveru. Analytici jich před pár dny publikovali několik. Protože není analytik, ekonom, sociolog ani politolog a není schopen nestranického myšlení, kompilát  dopadl jak dopadl. Rv

gnomon 6.10.2009 20:00

Re: Co se děje v rudé Číně

Čína není v patentové unii a proto kopírovat výrobky může vlastně legálně. Jejich pokrok je daný pracovitostí  a skromností tamějších lidí. Rovněž jejich  státní systém je efektivní a účinný - nejsou tam placení kecálkové  jako v západních demokraciích.

qwe 6.10.2009 19:59

Re: Je to hlupák.

No,podívejte se na údaje WHO (průměrná délka života, děstká úmrtnost, gramotnost...). To vypovídá dost o životní úrovni. Indie, Pákistán? Jsou na tom více než 2x hůře u dětské úmrtnosti a v ostatních kriteriích jsou také daleko za Čínou - a to Indie byla 200let britskou kolonií, prosím.

Sumo 6.10.2009 19:59

DPH nebo HDP

Toť otázka ;-P

clay 6.10.2009 19:56

nic proti některým vašim závěrům, ale byl jste tam někdy?

tedy jinde než v megapolích?8-o

qwe 6.10.2009 19:55

Co dělá Čína dobře

Čína nedala na doporučení MMF a prošla bez úhony asijskou krizí.

Životní úroveň stoupá, ne sice rovnoměrně, ale plošně ano.

Zbavuje se inflačních dolarů nakupováním surovin, technologií, zdrojů a dokonce území (v Africe a Jižní Americe)

Stát si nechává kontrolní balík akcií u společných důležitých projektů.

clay 6.10.2009 19:55

Re: Další skvost

R^

gnomon 6.10.2009 19:53

Re: Co se děje v rudé Číně

Rád se na ČT, tyto reportáže a politické debaty dívám. Jsou zdrojem poučení a  jsou lepší než silvestrovská zábava. Bylo by hřích je vynechat, nepoužit se a zároveň se nepobavit. Pan Etzler je v současnosti moje jednička.

hloupý Nemouš 6.10.2009 19:51

Je to hlupák.

Obávám se, že ten pán nepochopil, že Čína je a stále bude komunistická, že je a stále bude stalinistická, že je a stále bude vykořisťovat svoje obyvatele. Čína je na tom tak dobře, protož nechá vykořisťovat svoje obyvatelstvo a vykořiťuje jej sama. Nic se nezměnilo, jen komunisti v Číně přišli na to, že soukromá iniciativa lidí jim jde vhod..... Bohužel jim jde vhod i hloupost kapitalistů, kteří  se snaží maximalizovat zisky, ale dík tomu okrádají své zaměstnance o práci...

Já v Číně byl několikrát. Je to hrozný stát. Přál bych vám vidět život střední vrstvy lidí, nebo život na vesnici.  Je to opravdu hrůza na úrovni nějaké africké, nebo arabské země...

národní obrozenec 6.10.2009 19:51

Re: Naše recepty

Učí se několika jazykům ,kromě mateřského ale neumí žádný ani ten český, Zmatení jazyků a Babylonská věž

Fialka 6.10.2009 19:45

Re: Co ještě dnes Čína nemá

Demokracie je poslední a nejslabší systém vládnuti, po něm následuje diktatura. Některé věci jsou takové jaké jsou a kdybychom se i na hlavu postavili, dříve nebo později, voda si cestu najde!

Fialka 6.10.2009 19:37

Re: JE TO CÍLENÝ ÚTOK!

Předevšim bruselismus a moc rozbujelé byrokracie, která vymýšli nesmyslné mormy, které nahrávají především ekoteroristúm a  zeléné ekonomice, normy, které prodražují výrobu i pracovní sílu je příčinou pro kterou  se Eu stává nekonkurečně schopnou Číně. Západ není oslabován vlivem Číny, jak píše Tino, ale svou neschopnosti, která se odvíjí od socializačníchm psedudohumaníích hodnot, rovnosti a právech všech na všechno. Život není zadarmo, to znali lidé před námi, na to nebyla třeba maturita, postgraduály a nekonečný čas studií. Někdy se ptám, když slyším ty ambiciozní studenty, kteří se  prezentuji kolik VŠ absolvovali a ještě ve svých 33 létech nepracovali, nemají žádnou praxi a ucházejí se o vysoké posty, kolik toho, co vvšechno studovali využijí pro skutečnou práci.  

Jiri Hovorka 6.10.2009 19:18

Re: Zapomnel

R^

Ital 6.10.2009 19:04

Re: Co se děje v rudém mozku bílého muže?

stav společnosti a její politická a ekonomická morálka.Všechny tyto tisícileté zkušenosti se prý nedávno podrobně probíraly v nějakém tom Toskánsku.Ale jinak nic než souhlas.

Slapsky proud 6.10.2009 19:00

Re: Zapomnel

Mozna, ale neznamena  to ze co jsem napsal neni pravda, vidte?

Dagmar 6.10.2009 18:12

Česko se nenechá předběhnout

Na truc Číně jsme odstoupili od hospodářské spolupráce.Snažíme se Čínu přibrzdit jak se dá.Tam kopneme do kotníku,tu vyvěsíme vlaječky,pozveme si nějakého profi  mudrlanta .Když tý jejich lidičky poučujeme o lidkých těch,svobodě,demokracii, v tu ránu jsme misři a pupkem světa.U nás to vše děláme nejlépe a občas nás dokonce  navštíví nějaký potentát spochvalou a že jako na nás myslí.

Jakub Vosáhlo 6.10.2009 18:07

svoboda politická a ekonomická

Je pravda, že obzvlášť mezi ekonomy je rozšířený asi trochu zjednodušující pohled, že základem prosperity je svoboda, lapidárně shrnutý Reaganovými slovy pod Braniborskou bránou "Liberty means victory". Tihle lidé skutečně věří, že svoboda je univerzální lék na všechny problémy všude ve světě. Naproti tomu jsou názory, že každá společnost je specifická a tomu musí odpovídat i různorodost pravidel. Tento názor je zastáván např. i právníky, tvrdícími že právo se rodí ze společenských vztahů.

Názor ekonomů je podle mě správný ve své podstatě, totiž že primárním zdrojem jakéhokoliv pokroku a následné prosperity jsou společenské vztahy, nikoliv technické a jiné objevy, jak si mysleli vědečtí socialisté. A to dokazuje i dnešní Čína.

Ohledně jejich východiska, že svoboda je přínosná obecně, přináší čínský experiment určité pochybnosti. Čínský systém je unikátní v tom, že kombinuje ekonomickou svobodu s politickou nesvobodou. Čínská zkušenost nám může ukázat, do jaké míry je zdrojem pokroku svoboda obecně, či svoboda pouze ekonomická. Z čínské (ale i vietnamské) zkušenosti může vést poučení (nekladu si teď nárok na jeho pravdivost, ani já se s ním úplně neztotožňuji), že zatímco ekonomické svobody jsou přínosné univerzálně, přínos politických svobod více podléhá lokálním společenským vlivům.   

Bobby-Benny 6.10.2009 18:06

Re: Další skvost

To Harpyje,  tuto debilitu...okupační jednotky pomáhají v Německu střežit tamnější demokracii...bylo možno vyčíst už nesčíslněkráte z článků tohoto -vzdělaného- grafomana. Bohužel to tvrdil i býv. senátor Kroupa...

Lapil 6.10.2009 18:02

Re: JE TO CÍLENÝ ÚTOK!

"Nejobyčejnější chleba a oblečení téměř zdarma" nebude fungovat, protože to bohatší skoupí místo drahého krmného obilí pro prasata a místo drahých speciálních hadrů na podlahu. Následuje nedostatek levného zboží, které buď zdraží skrzevá trh nebo skrzevá úplatky a známosti aneb kdo nemá v rodině pekaře, musí pro chleba do fronty místo přestávky na oběd a kdo nemá známé v papírnictví, musí na hajzlík s Rudým Právem. Za mejch mladejch let se tomu říkalo socialismus.

Jinak máte asi pravdu, snad jen že to není cílený útok. Dějiny nenaplánujete, prostě se dějí a my už brzy budeme tahat za kratší konec.

darny 6.10.2009 17:38

Ano....

Většinou s Vámi nesouhlasím a povětšinou ani nedočtu dokonce. DnesR^R^R^R^R^

Harpyje 6.10.2009 17:02

Re: Základní chybou je, že hodnotíte, aniž jste dočetla

Ačkoli jsem nedočetla článek až do konce, tak ani na okamžik nepochybuji o jeho pragmatickém postoji. Z důvodů, které zde uvedl Dr. Chocholoušek.

vládík 6.10.2009 16:50

Základní chybou je, že hodnotíte, aniž jste dočetla

do konce. (A samozřejmě také čtení s ideologickými brýlemi, od kterých se vás /resp. nás/  autor blogu snaží odpoutat.)

vládík 6.10.2009 16:47

Re: Zapomnel

Vy si zaděláváte již neschopností vyjádřit se slušně.

vládík 6.10.2009 16:46

Většinou vám nerozumím, pane Vlku. Ale dnes je tomu jinak

R^

Snad jen, že to neplatí jen pro Čínu.  Kdyby to politici věděli, nemusela naše civilizace dnes vězet ve dvou velkých, předem prohraných válkách.

Harpyje 6.10.2009 16:36

Re: Další skvost

Ani na chvilku nepochybuji o tom, že pan Vlk pro Vás představuje zdroj hodnotných informací, jako tu o o vojskách okupačních mocností, které jsou zárukou fungování německé demokracie. ;-D

westík 6.10.2009 16:12

Pane Vlku st.,

souhlas.!  Civilizace se v Číně vyvíjela jinak než na Západě , a proto i jejich  myšlení je jiné než naše !  Vřele proto všem ,kdo mají zájem porozumět i jiné než západní filosofii ,vystavěné na judaisticko-křesťanských základech,doporučuji knihu S.Huntingtona : " Střet civilizací ".

vita 6.10.2009 15:46

Re: Právě jste popsal Anglii

Možná.

Pokud Čína povede dvě vyčerpávající války po většině světa a přijde tím pádem o značnou část (v čínských podmínkách desítky milionů) mužů dvou po sobě jsoucích generací a mezi nimi pár drobnějších válek... Pak se třeba bude muset ze svých zámořských kolonií stáhnout.

Odkud to? No nic...

Talián 6.10.2009 15:32

Re: to sedí pane vlk!

Plně souhlasím. Je to trefa do černého.

ps 6.10.2009 15:16

Re: to sedí pane vlk!

takže podle vás západ není solidární a čína je? To jste trochu ujel ne.