11.5.2024 | Svátek má Svatava


Diskuse k článku

SVĚT: Co nakonec rozhoduje o civilizacích

V Evropě se „při současném tempu vývoje sníží počet obyvatel do roku 2070 na polovinu a do roku 2100 hrozí, že kontinent přijde o 400 milionů obyvatel,“ uvedl James Pomeroy, ekonom čínské banky HSBC.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kuča 7.11.2022 16:03

No vidíte, to mě v první chvíli vlastně ani nenapadlo, že ty dva roky v covidu mohly zafungovat jako vliv, který otupil onen odpor k jednání ve prospěch společnosti. Asi jsem byl líný o tom přemýšlet. Dobrý postřeh R^Samotná proticovidová opatření si netroufnu hodnotit, samozřejmě si udělaly nějaké chyby, jenomže virus je velmi nepředvídatelný a vlastně dodneška ho důsledně neznáme. Vzpomeňme jenom, jak se vychvalovala čínská opatření. Jakže je to autoritářské řešení efektivní. Nakonec to dopadlo tak, že se v tom Čína plácá dodnes, jelikož tam nedošlo na počátku k významnému promoření populace a jejich nemocniční kapacity jsou vcelku mizerné. Jediné, co bych dnes jednoznačně odsoudil, byl ten mnohaměsíční zákaz návštěv v domovech důchodců. Myslím, že psychologický dopad tohoto opatření zabíjel víc než covid. Mohli to realizovat za nějakých přísných podmínek, ale zákaz byl určitě špatně. Tohle necitlivé rozhodnutí udělal evidentně někdo, kdo gerontologii vůbec nerozumí.

Ale dopad těch opatření na celkové nastavení reakcí společnosti je určitě k zamyšlení. Dva roky udělají svoje.

P. Hák 7.11.2022 7:18

Souhlas, ateismus nemůže fungovat v žádném případě. Musí to být náboženství. Pokud ale křesťanství, asi nebude v současné podobě, řekl bych.

S tím přestřelením máte taky naprostou pravdu.

Co se týká závěru, možná je to tím, že nyní probíhá konflikt v jiných otázkách - svoboda projevu atd. "Celospolečenský zájem" je dnes spíš zástěrka pro umlčení jinak smýšlejících (covid, cenzura), ale už se ani moc nepředstírá. V situaci, kdy jedna část společnosti otevřeně pohrdá částí druhou, to příliš nejde.

L. Kuča 6.11.2022 19:45

No, ono je to tak, že existuje obecná tendence řešit zásadní společenské záležitosti 5 minut po dvanácté. Úplně bych nevylučoval návrat křesťanství do role jednotícího prvku, i když jistý bych si tím zdaleka nebyl. Až se ukáže, že je zle - téměř jistě ze strany principiálně nereformovatelného islámu - tak v přímém srovnání má šanci obhájit své místo na slunci. Pokud bychom postavili proti islámu ateismus, tak to v podstatě zaručeně fungovat nebude, ten nemůže v žádném případě sloužit jako jednotící prvek či silná idea, kvůli které stojí za to o něco usilovat. Ten vypjatý individualismus je skutečně problém, vlastně obecně je to součást širšího problému. A to v tom smyslu, že pokud společnost začíná bojovat proti nějakému jevu - v tomto případě to byla absence respektu k hodnotě lidského individua, která se táhla celými dějinami, jako vždycky to skončilo zcela přestřelenou reakcí a zbožštěním jednotlivce a po uznání legitimních občanských práv s ochrannou funkcí došlo na vymýšlení nových, pozitivně definovaných - tedy jako právo ‘na něco’. Opovažte se na někoho vložit nějakou povinnost. Pokud začnete někde mluvit o něčem takovém, jako celospolečenský zájem, dost možná dostanete nálepku komunisty, či jiného extremisty. I když je pravda, že ve srovnání se situací dejme tomu tak před 10 lety se to poněkud otupilo. Ono se toho mezitím taky dost stalo.

F. Zrcek 6.11.2022 12:49

Ad krýze: mýt se není potřeba, časté mytí může škodit. Kromě doktorů Ludvíka XIV. na to přišla i soudružka hyenická expertka Sally Bloomfield z London School of Hygiene. Angláni zkrátka musí šetřit a časté koupání škodí rozpočtu, takže tělesný smrad je nejjistějším prostředkem proti nemocem.

Ad rozplozování: v Austrálii je nyní zločinem, když si partner sundá kondom... Spadlý prezervativ tak může majitele poslat na doživotí za mříže. Austrálie byla trestanecká kolonie a nejspíš zase bude. Na průběh pohlavního styku bude muset dohlížet vládní přidělenec neb jeho pověřený zástupce, jde-li o styk povolený a běda jak ne! Rozmnožovat bez kontroly se odteď mohou jen aboriginci a islámští teroristé. Běloši už ne.

Tož ... inš Alláh!

P. Molík 6.11.2022 12:40

Přijímat fakta je nutné, ale realisticky. Je důležité nerezignovat. Jako kdyby někdo chtěl vzdát hospodaření na svém ranči jenom proto, že mu všechno sežerou přemnožená sarančata. Lidé mají právo se bránit vůči nepříznivým resp. zhoubným anticivilizačním trendům. Nyní zásadní problém spočívá v nekompetentnosti vedoucích struktur EU. Právě současné vedení EU prosazuje nejzhoubnější záměry, které jako katalyzátor urychlují dekadenci a postupnou likvidaci evropské civilizace.

P. Sura 6.11.2022 12:17

.... I když - přemnožení černoušků v Africe nemají na svědomí různí "Lékaři bez hranic", ale nejrůznější výrobci. Vakcin, léků, a neuvěříte - MOPEDŮ !! Dětská úmrtnost (přrozený způsob regulace v "zemích třetího světa") razantně poklesla poté, kdy bylo do Afriky dodáno neuvěřitelné množství levných mopedů, které umožnily matkám s nemocnými ratolestmi dosáhnout lékařské pomoci mnohem snáze a dřív než před tím.

A pak se o něco snažte.

J. Jurax 6.11.2022 10:49

Ano.

V tom je licoměrnost snah (nejen) zelených magorů o záchranu planety.

P. Sura 6.11.2022 10:47

Jsou tací, co si myslí, že děláme málo proto, aby to v Nigérii vypadalo jako u nás ! To budou zřejmě zejména ti, kdo prosperují z toho co jim stát poskytne.

P. Sura 6.11.2022 10:44

Málokdy s Vámi souhlasím. Ale například TADY jo.

J. Jurax 6.11.2022 10:39

No, tak se koupalo i ve městě a i později než před stoletím - koupelna zdaleka nebyla standardním vybavením bytu. Ale kohoutek s vodou v bytě už byl běžný.

Proto se ve městech budovaly veřejné vanové lázně, kam se jeden zašel vykoupat.

V. Němec 6.11.2022 10:34

Je to paradox, ale podle mého názoru mezi hlavní viníky patří i všelijací ti lékaři bez hranic. V těch jižnějších zemích se rodilo tolik dětí na jednu ženu vždycky . Jen to prostě příroda regulovala.

A lékaři místo aby dělali osvětu s prezervativy, začali zachraňovat. Takže je tam mnohem více lidí, než kolik ty země stačí uživit, takže tam musejí vozit zrní z jiných zemí, dokonce i z válečných zón, aby jich stále mohlo přibývat, Laboratorní vzorek toho, jak se množí podporovaní, kteří nemusejí pracovat, máme i u nás.

Podstatným důvodem je ale morální úpadek, dekadence a hédonismus v bohatých zemích. To je zřejmě zákon přírody, viz zaniklé civilizace.

Tož...sallam.

P. Hák 6.11.2022 9:51

Tam by byl vyloženě žádoucí.

Tohle mimochodem ukazuje na to, že v "boji za záchranu planety" vůbec, ale vůbec nejde o záchranu planety. Protože se omezuje počet lidí tam, kde jich beztak není moc, a znečištění tam, kde už teď platí všemožné normy. Zatímco země, kde to hoří, nikdo neřeší.

P. Dvořák 6.11.2022 8:34

Obojí je správně. Ale nekrmeni je jednodušší a ve výsledku účinnější.

P. Dvořák 6.11.2022 8:30

Malý problém. Kvůli činnosti zločinecké organizace Lékaři bez hranic jich z dvanácti přežívá deset.

P. Dvořák 6.11.2022 8:29

Jedno po druhém. Zatím děláme všechno pro to, aby to u nás vypadalo jako na Ukrajině.

V. Kolman 6.11.2022 8:15

Upřesnění:

Malý Cimrman dokonce nosil šaty po jeho starší sestře Luise, aby se ušetřilo na oblečení :-).

Konec srandy:

Koupání na vesnici před 100? lety:

Do necek se nalila horká voda z hrnců. Voda na koupání se ohřívala na plotně (žádný bojler, nebo "Karma" na plyn!). Koupalo se v pořadí: Napřed malé děti, pak rodiče - v JEDNÉ vodě (přinášené ze studny!). Žádný "Darling", nebo dokonce vodovod z vodárny.

V. Kolman 6.11.2022 7:58

Nechat PRACUJÍCÍM z vyprodukovaného zisku ve VÝROBNÍ SFÉŘE!! více peněz, (o kterých si budou rozhodovat sami).

JAKÉKOLIV!!přerozdělování a dotace jsou cestou do pekel a nakonec se zvrhnou v jakýsi sofistikovaný otrokářský system;-(;-(;-(.

Jak to ale v praxi udělat, to bohužel zatím nikdo uspokojivě nevyřešil:-(

V. Kolman 6.11.2022 7:48

Marie Terezie měla těch dětí rovnou 16!!!!!!

V. Kolman 6.11.2022 7:47

Něco o tom pane Suro říkají i různá náboženská podobenství.

Lidé půjdou raději po pohodlné široké cestě hříchu, nežli se PRACNĚ! lopotit po nějaké strmé a nepohodlné horské stezce.

To odjakživa bylo - jest - a bude i nadále až do skonání věků:-(:-):-(:-):-(:-)

AMEN!!

V. Kolman 6.11.2022 7:40

"Vymírající" Čína? Vidím příčinu v politice "jednoho dítěte", svého času direktivně prosazovanou!!

Afričanům, migrujícím do Evropy se "podaří vyvézt" z Afriky svojí bídu i do Evropy.

Je mi z toho smutno, ale "naštěstí" se tohoto soumraku civilizace v Evropě už nedožiju:-(:-(:-(

V. Kolman 6.11.2022 7:35

Afričané budou mít z těch srandovních nafukovacích balónků velkou legraci. K čemu byly původně určeny - to nevěděli, nevědí, ale ani nebudou vědět;-D;-D;-D

J. Lukavsky 6.11.2022 7:27

"V poklesu počtu obyvatel Evropy bych neviděl tragédii" ano, dříve na celé vsi byl jen kovář, truhlář, farář, učitel a hrobník. Ostatní byli sedláci. Dneska jeden farmář s technikou uživí 200 nesedláků. J.L. end

J. Lukavsky 6.11.2022 7:20

"podpora pracujícím rodinám s dětmi." to lze celkem snadno udělat tak, že zrušíme přídavky na děti ale pracující rodina si bude odečítat děti z daní. Takže rodina s 5ti dětmi bude platit 0 daní. Elementary dear Watson. J.L. end

R. Langer 6.11.2022 6:08

A to je naprosto v pořádku. Chceme snad, aby to u nás vypadalo jako v Nigérii? ;-)

R. Langer 6.11.2022 6:00

No, ono to hlavně svědčí o tom, že normální prací se u nás nemůžete uživit. Což je dost alarmující. ;-)

K. Vomáčková 6.11.2022 6:00

To jste přehnal, z koruny dostanete zpět tak 30 halířů.

Vokala jsem na městský úřad a ten úředník, který má zvedát telefony ho prostě vyvěsí

Jdu dělat načerno, tohle nemíním sponzorovat

R. Langer 6.11.2022 5:58

Ano, tak nějak to bylo...

R. Langer 6.11.2022 5:56

Ne krmit to, a nepouštět to sem. :-P

Z. Joukl 5.11.2022 23:18

Nadějně to nevypadá. co s tím? více narodnostního cítění - hlavně u žen?

[>-]

Z. Lapil 5.11.2022 23:12

Jen připomenu, že skrze všemožné ledničky, pračky a kuchyňské roboty práce v domácnosti zásadně zefektivnit, takže péče o domácnost, notabene méněčetnou, se výrazně zefektivnila, takže žena (nebo muž, samozrejme) má výrazné větší možnost do té práce chodit. Jo - a pomoct vydělávat na ta udělátka.