23.5.2024 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

SVĚT: Co nakonec rozhoduje o civilizacích

V Evropě se „při současném tempu vývoje sníží počet obyvatel do roku 2070 na polovinu a do roku 2100 hrozí, že kontinent přijde o 400 milionů obyvatel,“ uvedl James Pomeroy, ekonom čínské banky HSBC.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Pepax 5.11.2022 9:34

R^

F. Navrátil 5.11.2022 9:06

Model muslimské rodiny je, že muž vydělává a žena rodí děti a stará se o domácnost. Modelem evropské rodiny je nejen dvoukariérové manželství, ale fakt, že z jednoho platu rodina nepřežije. Částečným východiskem by byla větší státní (nejen finanční) podpora pracujícím rodinám s dětmi. Zdůrazňuji ještě jednou: Pracujícím rodinám!

P. Pepax 5.11.2022 9:05

V systému jaký provozuje EU není možné aby se zvedla porodnost u evropanů.

P. Hák 5.11.2022 9:05

Křesťanství by samozřejmě lepší bylo, ani by nemuselo být bigotní, ale myslím, že na Západě už nemá dost síly se vrátit do role jednotícího prvku.

Druhý odstavec - souhlas.

Body 1), 2): To by bylo určitě dobře, ale něco takového se asi nedá uměle nadekretovat.

Poslední odstavec - taky doufám, že v tomto prostoru ještě máme šanci. Hranice možná povede skrz české země (zhruba po hranici Vysočiny), možná se udrží celá kotlina. Možná ne...

Myslím, že v tom, co bychom chtěli, se shodujeme. Já jsem skeptičtější v možnosti toho dosáhnout. Nevylučuju ale, že se to povést může, přece jen nejsme zasaženi tak moc jako západní Evropa. Tam se to asi nepovede. Možná uvidíme nějakou mozaikovitou strukturu islamizovaných městských aglomerací a stále ještě evropského venkova.

K. A. 5.11.2022 8:35

To snad radši návrat k bigotnímu křesťanství.

Ženská práva v tom samozřejmě hrajou roli, ale hlavní příčina tzv. emancipace je špatně chápána. Vládnoucí ideologie "osvobozuje" ženy od jejich tradiční role, aby je dostala na pracovní trh. Před 100 lety byl horník ze svého platu s to uživit ženu v domácnosti (její práce byla samozřejmě zásadním ekonomickým přínosem pro rodinu, jen se odehrávala mimo trh práce), dnes je takový model výjimkou. Liberalismus systematicky likviduje instituce, které umožňují mimotržní uspokojení lidských potřeb. Podle mě jde o to hledat politickou vizi, která splní dvě podmínky:

1) bude sloužit trvalému přežití společnosti (ne rychlé tržní či jiné mocenské expanzi na úkor budoucnosti)

2) zajistí schopnost účinné obrany společnosti před agresivními politickými modely (islamismus, globalizovaný kapitalismus)

Myslím, že my středoevropané máme velkou šanci na přežití a zachování hodnot evropské civilizace za předpokladu, že se dosti rychle vzpamatujeme, budeme jednat samostatně a vhodnými kroky se během pár let odstřihneme od islamizované západní Evropy.

K. A. 5.11.2022 8:22

Vidím to celkem jednoduše:

Pokles populace není problém, časem se to může změnit, velké poklesy byly i v minulosti. Problém je imigrace. Raději bych žil v Srbsku s klesající populací srbskou, než ve Francii se stoupající populací arabskou. Takže pokles obyvatel východní Evropy je lepší varianta oproti populačnímu vzestupu třeba takového Švédska. Pokud nechceme dopadnout jako indiáni, tak jediná racionální odpověď je: nulová migrace odkudkoliv. Země, které mají moc dětí, musí být nuceny si s tím poradit samy. Pokles světové populace by byl ku prospěchu lidstva (mj. z hlediska ekologie). Ke konfliktům vede asynchronní demografie v různých kulturách a migrace (což je při vysokých počtech migrantů už jen převlečená kolonizace). Velká monoteistická náboženství jako islám a katolicismus samozřejmě mají ve své doktríně zabudovanou populační ofenzivu za ovládnutí světa, dnes už bohužel ta křesťanská dofungovala.

P.S.: Na rozdíl od autora bych tipoval, že jaderné zbraně získají islamisté daleko dříve ve Francii než v Rusku.

Ale pointa je jasná: Klesající demografie - klesající moc. Z toho plyne nutnost obranného postoje: nevozit si do bran trojského koně.

P. Hák 5.11.2022 8:15

Pravda, to už nebudeme my osobně :-)

P. Hák 5.11.2022 8:15

Teď ne. Co bude za 50 let, nikdo neví.

P. Dvořák 5.11.2022 7:54

Ne, opravdu nikdo nebude rád, až přijde islám. Kromě ortodoxních muslimů.

P. Hák 5.11.2022 7:33

Rozumný pokles hustoty zalidnění by nebyl špatný, ale je tu ten tlak zvenčí.

P. Hák 5.11.2022 7:32

Znovu zalidnit zemi není takový problém, pokud ženy rodí děti. Trend u evropských národů je ale opačný. Vím, že korelace neznamená nutně příčinnou souvislost, ale koreluje to s růstem ženských práv. "Nebudu mít děti" je to první, co ženu napadne, když může rozhodovat. Obvykle to zdůvodní tím, že jí muž dostatečně nepomáhá, přestože dnešní evropští muži se v rodině angažují nejvíce ze všech, případně prohlásí, že nemusí nic zdůvodňovat.

Takový systém nemůže populačně fungovat.

Navíc evropská civilizace (resp. její elity) cíleně rozeštvává muže a ženy. Evropský myšlenkový systém je tak uhranut individuem, až mu na rodinu a pospolitost nezbývá místo. "My" prakticky neexistuje, dokonce je aktivně odmítáno; útok jde jak zprava, tak zleva. Vůbec neexistuje jednotící myšlenka. V souboji s islámem, u něhož jednotící prvek je základem společnosti, takový systém zákonitě prohrává.

Mluví se o demokracii. Možná ano - ale i ta je v Evropě na ústupu s nástupem elektronického fízlování. V minulosti se lidé uchylovali do rodin jako do bezpečného prostředí, kde mohli fungovat volněji. Elektronický dohled a vymývání mozků dětem mezigeneračním nepřátelstvím tuto volnost zruší.

Abychom ještě nebyli rádi, až přijde islám.

J. Kostelanský 5.11.2022 1:13

V poklesu počtu obyvatel Evropy bych neviděl tragédii, spíš naopak. Tragédii se to stává v okamžiku, kdy se kvůli hamižnosti velkých firem a jejich touze po pořád větších ziscích začne ve velkém dovážet pracovní síla z kulturně zcela odlišných koutů světa.

Někdy ty velké firmy nechápu. Místo aby postavily fabriku tam, kde je dostatek pracovní síly, oni ji postaví tam, kde téměř žádná volná není. A pak lobují za to, aby si ji mohli dovézt ze zahraničí.

Pokud by pokles počtu obyvatel nebyl kompenzován jejich dovozem zvenčí, pro běžné lidi by to bylo spíš přínosem. Uvolnila by se spousta nemovitostí, pracovní sila by byla vzácnější a tedy i lépe placena.

Je nesmyslem interpolovat krátkodobý pokles počtu obyvatel do budoucna a z toho pak odvodit, že ten a ten národ vymře někdy v roce 2040. Když bude lidí méně, bude se jim žít lépe a snadněji. Bydlení nebude tak drahé, lidé si budou moct dovolit více dětí.

Stačí nahlédnout do vzdálenější minulosti. Tehdy byly morové epidemie i několikrát v jednom století. Nezřídka vymřela třetina populace, někde i víc. A přesto lidstvo nevymřelo a jeho populace v dlouhodobém horizontu zůstávala víceméně konstantní.

Představme si přelidněnou Afriku, kde je hlava na hlavě jako na letním koupališti. A pak některé evropské země jako např. Česko, kde žije pouze 60 % lidí co dnes. Co se týče přírodních zdrojů, všeho je dostatek. Pozemků, domů, vody atd.

Největší problém by ovšem byl nepodlehnout vábení zalidnit území lidmi zvenčí. Protože důchody, protože fabriky bez pracovní síly atd. atd.