26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

SVĚT: Co nakonec rozhoduje o civilizacích

V Evropě se „při současném tempu vývoje sníží počet obyvatel do roku 2070 na polovinu a do roku 2100 hrozí, že kontinent přijde o 400 milionů obyvatel,“ uvedl James Pomeroy, ekonom čínské banky HSBC.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Kuča 6.11.2022 19:45

No, ono je to tak, že existuje obecná tendence řešit zásadní společenské záležitosti 5 minut po dvanácté. Úplně bych nevylučoval návrat křesťanství do role jednotícího prvku, i když jistý bych si tím zdaleka nebyl. Až se ukáže, že je zle - téměř jistě ze strany principiálně nereformovatelného islámu - tak v přímém srovnání má šanci obhájit své místo na slunci. Pokud bychom postavili proti islámu ateismus, tak to v podstatě zaručeně fungovat nebude, ten nemůže v žádném případě sloužit jako jednotící prvek či silná idea, kvůli které stojí za to o něco usilovat. Ten vypjatý individualismus je skutečně problém, vlastně obecně je to součást širšího problému. A to v tom smyslu, že pokud společnost začíná bojovat proti nějakému jevu - v tomto případě to byla absence respektu k hodnotě lidského individua, která se táhla celými dějinami, jako vždycky to skončilo zcela přestřelenou reakcí a zbožštěním jednotlivce a po uznání legitimních občanských práv s ochrannou funkcí došlo na vymýšlení nových, pozitivně definovaných - tedy jako právo ‘na něco’. Opovažte se na někoho vložit nějakou povinnost. Pokud začnete někde mluvit o něčem takovém, jako celospolečenský zájem, dost možná dostanete nálepku komunisty, či jiného extremisty. I když je pravda, že ve srovnání se situací dejme tomu tak před 10 lety se to poněkud otupilo. Ono se toho mezitím taky dost stalo.

P. Hák 7.11.2022 7:18

Souhlas, ateismus nemůže fungovat v žádném případě. Musí to být náboženství. Pokud ale křesťanství, asi nebude v současné podobě, řekl bych.

S tím přestřelením máte taky naprostou pravdu.

Co se týká závěru, možná je to tím, že nyní probíhá konflikt v jiných otázkách - svoboda projevu atd. "Celospolečenský zájem" je dnes spíš zástěrka pro umlčení jinak smýšlejících (covid, cenzura), ale už se ani moc nepředstírá. V situaci, kdy jedna část společnosti otevřeně pohrdá částí druhou, to příliš nejde.

L. Kuča 7.11.2022 16:03

No vidíte, to mě v první chvíli vlastně ani nenapadlo, že ty dva roky v covidu mohly zafungovat jako vliv, který otupil onen odpor k jednání ve prospěch společnosti. Asi jsem byl líný o tom přemýšlet. Dobrý postřeh R^Samotná proticovidová opatření si netroufnu hodnotit, samozřejmě si udělaly nějaké chyby, jenomže virus je velmi nepředvídatelný a vlastně dodneška ho důsledně neznáme. Vzpomeňme jenom, jak se vychvalovala čínská opatření. Jakže je to autoritářské řešení efektivní. Nakonec to dopadlo tak, že se v tom Čína plácá dodnes, jelikož tam nedošlo na počátku k významnému promoření populace a jejich nemocniční kapacity jsou vcelku mizerné. Jediné, co bych dnes jednoznačně odsoudil, byl ten mnohaměsíční zákaz návštěv v domovech důchodců. Myslím, že psychologický dopad tohoto opatření zabíjel víc než covid. Mohli to realizovat za nějakých přísných podmínek, ale zákaz byl určitě špatně. Tohle necitlivé rozhodnutí udělal evidentně někdo, kdo gerontologii vůbec nerozumí.

Ale dopad těch opatření na celkové nastavení reakcí společnosti je určitě k zamyšlení. Dva roky udělají svoje.

P. Diviš 5.11.2022 11:32

1. Liberalismus nic nelikviduje, liberalismus vám jen ponechává svobodu volby (a zodpovědnost za zvolené). Bohužel je ho čím dál, tím méně.

2. Za liberály se poslední dobou vydávají socani a neomarxisté všech možných odstínů, hlavně zelené a modré s hvězdičkami.

Z. Lapil 5.11.2022 23:12

Jen připomenu, že skrze všemožné ledničky, pračky a kuchyňské roboty práce v domácnosti zásadně zefektivnit, takže péče o domácnost, notabene méněčetnou, se výrazně zefektivnila, takže žena (nebo muž, samozrejme) má výrazné větší možnost do té práce chodit. Jo - a pomoct vydělávat na ta udělátka.

J. Kostelanský 5.11.2022 1:13

V poklesu počtu obyvatel Evropy bych neviděl tragédii, spíš naopak. Tragédii se to stává v okamžiku, kdy se kvůli hamižnosti velkých firem a jejich touze po pořád větších ziscích začne ve velkém dovážet pracovní síla z kulturně zcela odlišných koutů světa.

Někdy ty velké firmy nechápu. Místo aby postavily fabriku tam, kde je dostatek pracovní síly, oni ji postaví tam, kde téměř žádná volná není. A pak lobují za to, aby si ji mohli dovézt ze zahraničí.

Pokud by pokles počtu obyvatel nebyl kompenzován jejich dovozem zvenčí, pro běžné lidi by to bylo spíš přínosem. Uvolnila by se spousta nemovitostí, pracovní sila by byla vzácnější a tedy i lépe placena.

Je nesmyslem interpolovat krátkodobý pokles počtu obyvatel do budoucna a z toho pak odvodit, že ten a ten národ vymře někdy v roce 2040. Když bude lidí méně, bude se jim žít lépe a snadněji. Bydlení nebude tak drahé, lidé si budou moct dovolit více dětí.

Stačí nahlédnout do vzdálenější minulosti. Tehdy byly morové epidemie i několikrát v jednom století. Nezřídka vymřela třetina populace, někde i víc. A přesto lidstvo nevymřelo a jeho populace v dlouhodobém horizontu zůstávala víceméně konstantní.

Představme si přelidněnou Afriku, kde je hlava na hlavě jako na letním koupališti. A pak některé evropské země jako např. Česko, kde žije pouze 60 % lidí co dnes. Co se týče přírodních zdrojů, všeho je dostatek. Pozemků, domů, vody atd.

Největší problém by ovšem byl nepodlehnout vábení zalidnit území lidmi zvenčí. Protože důchody, protože fabriky bez pracovní síly atd. atd.

P. Hák 5.11.2022 7:33

Rozumný pokles hustoty zalidnění by nebyl špatný, ale je tu ten tlak zvenčí.

J. Janotová 5.11.2022 13:38

Tak, tak - "horror vacui"

J. Jurax 5.11.2022 18:12

Rozumný pokles hustoty zalidnění by nebyl špatný, ale jinde. V Africe, v Asii.

P. Hák 6.11.2022 9:51

Tam by byl vyloženě žádoucí.

Tohle mimochodem ukazuje na to, že v "boji za záchranu planety" vůbec, ale vůbec nejde o záchranu planety. Protože se omezuje počet lidí tam, kde jich beztak není moc, a znečištění tam, kde už teď platí všemožné normy. Zatímco země, kde to hoří, nikdo neřeší.

J. Jurax 6.11.2022 10:49

Ano.

V tom je licoměrnost snah (nejen) zelených magorů o záchranu planety.

J. Lukavsky 6.11.2022 7:27

"V poklesu počtu obyvatel Evropy bych neviděl tragédii" ano, dříve na celé vsi byl jen kovář, truhlář, farář, učitel a hrobník. Ostatní byli sedláci. Dneska jeden farmář s technikou uživí 200 nesedláků. J.L. end