10.5.2024 | Svátek má Blažena


Diskuse k článku

SVĚT: Co nakonec rozhoduje o civilizacích

V Evropě se „při současném tempu vývoje sníží počet obyvatel do roku 2070 na polovinu a do roku 2100 hrozí, že kontinent přijde o 400 milionů obyvatel,“ uvedl James Pomeroy, ekonom čínské banky HSBC.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 5.11.2022 9:06

Model muslimské rodiny je, že muž vydělává a žena rodí děti a stará se o domácnost. Modelem evropské rodiny je nejen dvoukariérové manželství, ale fakt, že z jednoho platu rodina nepřežije. Částečným východiskem by byla větší státní (nejen finanční) podpora pracujícím rodinám s dětmi. Zdůrazňuji ještě jednou: Pracujícím rodinám!

P. Pepax 5.11.2022 9:34

R^

P. Diviš 5.11.2022 11:28

A kdo by tu větší státní podporu zaplatil? Víte o někom jiném, než o těch, kteří by ji zároveň dostávali?

U vědomí toho, že dáte-li státu korunu, dostanete zpět padesátník ....

K. Vomáčková 6.11.2022 6:00

To jste přehnal, z koruny dostanete zpět tak 30 halířů.

Vokala jsem na městský úřad a ten úředník, který má zvedát telefony ho prostě vyvěsí

Jdu dělat načerno, tohle nemíním sponzorovat

T. Diblík 5.11.2022 11:38

Pro začátek by stačila daňová asignace s možností určit rodiče jako příjemce, místo paušálu 500. Dobře vychované děti by na rodiče nezapomněli. Lidovci to před lety navrhovali.

T. Diblík 5.11.2022 12:26

omluva - nezapomněly

J. Janotová 5.11.2022 13:25

A není jednodušší všechny zásahy státu do sociální oblasti zrušit? Dobře vychované děti se postarají o rodiče i bez asignací, že. Ale jako to začátek beru, jen by to chtělo poněkud zrychlit;-)

J. Janotová 5.11.2022 13:04

Hmm, a co když nejlepším řešením je naopak vůbec ŽÁDNÁ vládní podpora v sociální oblasti , ani pro rodiny s dětmi, ani pro důchodce, pro nikoho....Nechat toto POUZE solidaritě širších rodin a na dobrovolných charitách financovaných z darů (tak jak to fungovalo až do 20. století)

Bylo by to extrémně tvrdé, to je jasné. Ale obávám se, že pokud budeme jen strkat hlavu do písku, tak k tomu stejně dojde -peníze na státní charitu jednoduše nebudou k dispozici. Možná k tomu navíc dojde ve spojení s nějakým válečným nebo občansko-válečným konfliktem a počet obětí bude ještě vyšší.....

Bude velmi zajímavé sledovat dění v rozbombardovaných ukrajinských městech. Jak si lidé z našeho civilizačního okruhu dokáží poradit - bez elektřiny, bez ústředního topení, mnohdy i bez vodovodu....V tomhle je pozice "naší civilizace" horší než těch které zažívali WWI i WWII( mražené a chlazené potraviny prakticky nebyly ,voda ve studni v docházkové vzdálenosti, nějaká kamínka byla ve většině bytů, "koloniál" téměř v každé ulici). Pokud se s tím ukrajinské městské aglomerace dokáží nějak přijatelně vypořádat je naděje.....Ano, čeká nás návrat o desítky let zpět....

Jen poznámka. Za 1. republiky si učitel na gymnaziu na malém městě mohl dovolit rodinný domek a manželka byla doma s dětmi -3ks. Dobrý soustružník ve Škodovce bydlel v nájemním bytě a manželka se starala o děti -3 ks (příklady z širšího příbuzenstva). Nutnost výdělku obou manželů je i v našem civilizačním okruhu potřebná tak max. 70 let....

J. Jurax 5.11.2022 18:02

Učitel, dobrý soustružník ... nejezdili na dovolenou k moři, šatstvo se dědilo a přešívalo, štupovaly se ponožky, maso bylo jen v neděli, děti nechodily do půltuctu placených kroužků, nanejvýš cvičit do Sokola, a nosily šaty po starších sourozencích, kolo bylo dopravní prostředek na úrovni dnešního menšího auta, doma bylo nanejvýš rádio a ne hromada elektroniky, koupalo se jednou týdně v sobotu (teplá voda není zadarmo) ... a tak dál a podobně.

R. Langer 6.11.2022 5:58

Ano, tak nějak to bylo...

V. Kolman 6.11.2022 8:15

Upřesnění:

Malý Cimrman dokonce nosil šaty po jeho starší sestře Luise, aby se ušetřilo na oblečení :-).

Konec srandy:

Koupání na vesnici před 100? lety:

Do necek se nalila horká voda z hrnců. Voda na koupání se ohřívala na plotně (žádný bojler, nebo "Karma" na plyn!). Koupalo se v pořadí: Napřed malé děti, pak rodiče - v JEDNÉ vodě (přinášené ze studny!). Žádný "Darling", nebo dokonce vodovod z vodárny.

J. Jurax 6.11.2022 10:39

No, tak se koupalo i ve městě a i později než před stoletím - koupelna zdaleka nebyla standardním vybavením bytu. Ale kohoutek s vodou v bytě už byl běžný.

Proto se ve městech budovaly veřejné vanové lázně, kam se jeden zašel vykoupat.

Z. Lapil 5.11.2022 23:04

Ještě ve 30 letech se v době krize propouštění primárně ženy, protože zivitelem rodiny byl muž.

J. Jurax 5.11.2022 17:41

Z jednoho platu rodina přežije. Ovšem při na polovinu snížené životní úrovni.

Z. Lapil 5.11.2022 22:59

Státní podpora pracujícím je pitomost na úrovni perpetua mobile. Stát nemá jiné peníze než ty, které získá skrze daně od pracujících neboli navrhujete, aby pracující že zaplacených daní podporovali sami sebe.

R. Langer 6.11.2022 6:00

No, ono to hlavně svědčí o tom, že normální prací se u nás nemůžete uživit. Což je dost alarmující. ;-)

J. Lukavsky 6.11.2022 7:20

"podpora pracujícím rodinám s dětmi." to lze celkem snadno udělat tak, že zrušíme přídavky na děti ale pracující rodina si bude odečítat děti z daní. Takže rodina s 5ti dětmi bude platit 0 daní. Elementary dear Watson. J.L. end

V. Kolman 6.11.2022 7:58

Nechat PRACUJÍCÍM z vyprodukovaného zisku ve VÝROBNÍ SFÉŘE!! více peněz, (o kterých si budou rozhodovat sami).

JAKÉKOLIV!!přerozdělování a dotace jsou cestou do pekel a nakonec se zvrhnou v jakýsi sofistikovaný otrokářský system;-(;-(;-(.

Jak to ale v praxi udělat, to bohužel zatím nikdo uspokojivě nevyřešil:-(

P. Pepax 5.11.2022 9:05

V systému jaký provozuje EU není možné aby se zvedla porodnost u evropanů.

K. A. 5.11.2022 8:22

Vidím to celkem jednoduše:

Pokles populace není problém, časem se to může změnit, velké poklesy byly i v minulosti. Problém je imigrace. Raději bych žil v Srbsku s klesající populací srbskou, než ve Francii se stoupající populací arabskou. Takže pokles obyvatel východní Evropy je lepší varianta oproti populačnímu vzestupu třeba takového Švédska. Pokud nechceme dopadnout jako indiáni, tak jediná racionální odpověď je: nulová migrace odkudkoliv. Země, které mají moc dětí, musí být nuceny si s tím poradit samy. Pokles světové populace by byl ku prospěchu lidstva (mj. z hlediska ekologie). Ke konfliktům vede asynchronní demografie v různých kulturách a migrace (což je při vysokých počtech migrantů už jen převlečená kolonizace). Velká monoteistická náboženství jako islám a katolicismus samozřejmě mají ve své doktríně zabudovanou populační ofenzivu za ovládnutí světa, dnes už bohužel ta křesťanská dofungovala.

P.S.: Na rozdíl od autora bych tipoval, že jaderné zbraně získají islamisté daleko dříve ve Francii než v Rusku.

Ale pointa je jasná: Klesající demografie - klesající moc. Z toho plyne nutnost obranného postoje: nevozit si do bran trojského koně.

P. Hák 5.11.2022 7:32

Znovu zalidnit zemi není takový problém, pokud ženy rodí děti. Trend u evropských národů je ale opačný. Vím, že korelace neznamená nutně příčinnou souvislost, ale koreluje to s růstem ženských práv. "Nebudu mít děti" je to první, co ženu napadne, když může rozhodovat. Obvykle to zdůvodní tím, že jí muž dostatečně nepomáhá, přestože dnešní evropští muži se v rodině angažují nejvíce ze všech, případně prohlásí, že nemusí nic zdůvodňovat.

Takový systém nemůže populačně fungovat.

Navíc evropská civilizace (resp. její elity) cíleně rozeštvává muže a ženy. Evropský myšlenkový systém je tak uhranut individuem, až mu na rodinu a pospolitost nezbývá místo. "My" prakticky neexistuje, dokonce je aktivně odmítáno; útok jde jak zprava, tak zleva. Vůbec neexistuje jednotící myšlenka. V souboji s islámem, u něhož jednotící prvek je základem společnosti, takový systém zákonitě prohrává.

Mluví se o demokracii. Možná ano - ale i ta je v Evropě na ústupu s nástupem elektronického fízlování. V minulosti se lidé uchylovali do rodin jako do bezpečného prostředí, kde mohli fungovat volněji. Elektronický dohled a vymývání mozků dětem mezigeneračním nepřátelstvím tuto volnost zruší.

Abychom ještě nebyli rádi, až přijde islám.

P. Dvořák 5.11.2022 7:54

Ne, opravdu nikdo nebude rád, až přijde islám. Kromě ortodoxních muslimů.

P. Hák 5.11.2022 8:15

Teď ne. Co bude za 50 let, nikdo neví.

P. Dvořák 5.11.2022 9:37

Jistě. Co bude za 50 let, nikdo neví, ale už teď víme, že Evropa začíná vlát na chvostu.

Takže tak nějak tuším, že za padesát let tady bude to, co už tady bylo a my jsme o tom v té době říkali: "Hlavně neztratit stopu."

P. Hák 5.11.2022 16:36

I to je možné.

Měl jsem ale na mysli nějaký druh elektronické totality. Důsledkem bude to "neztratit stopu".

P. Hák 5.11.2022 8:15

Pravda, to už nebudeme my osobně :-)

K. A. 5.11.2022 8:35

To snad radši návrat k bigotnímu křesťanství.

Ženská práva v tom samozřejmě hrajou roli, ale hlavní příčina tzv. emancipace je špatně chápána. Vládnoucí ideologie "osvobozuje" ženy od jejich tradiční role, aby je dostala na pracovní trh. Před 100 lety byl horník ze svého platu s to uživit ženu v domácnosti (její práce byla samozřejmě zásadním ekonomickým přínosem pro rodinu, jen se odehrávala mimo trh práce), dnes je takový model výjimkou. Liberalismus systematicky likviduje instituce, které umožňují mimotržní uspokojení lidských potřeb. Podle mě jde o to hledat politickou vizi, která splní dvě podmínky:

1) bude sloužit trvalému přežití společnosti (ne rychlé tržní či jiné mocenské expanzi na úkor budoucnosti)

2) zajistí schopnost účinné obrany společnosti před agresivními politickými modely (islamismus, globalizovaný kapitalismus)

Myslím, že my středoevropané máme velkou šanci na přežití a zachování hodnot evropské civilizace za předpokladu, že se dosti rychle vzpamatujeme, budeme jednat samostatně a vhodnými kroky se během pár let odstřihneme od islamizované západní Evropy.

P. Hák 5.11.2022 9:05

Křesťanství by samozřejmě lepší bylo, ani by nemuselo být bigotní, ale myslím, že na Západě už nemá dost síly se vrátit do role jednotícího prvku.

Druhý odstavec - souhlas.

Body 1), 2): To by bylo určitě dobře, ale něco takového se asi nedá uměle nadekretovat.

Poslední odstavec - taky doufám, že v tomto prostoru ještě máme šanci. Hranice možná povede skrz české země (zhruba po hranici Vysočiny), možná se udrží celá kotlina. Možná ne...

Myslím, že v tom, co bychom chtěli, se shodujeme. Já jsem skeptičtější v možnosti toho dosáhnout. Nevylučuju ale, že se to povést může, přece jen nejsme zasaženi tak moc jako západní Evropa. Tam se to asi nepovede. Možná uvidíme nějakou mozaikovitou strukturu islamizovaných městských aglomerací a stále ještě evropského venkova.

K. A. 5.11.2022 10:13

Já vašemu skepticismu rozumím a do značné míry ho sdílím. Myslím si však, že hlavní překážka je mentální. Pokud by existoval v české společnosti konsenzus ohledně těchto hrozeb, tak by se cesta pravděpodobně našla. Za mým "optimismem" je spíš snaha nevzdat to a dát smysl nějakému pozitivnímu snažení.

(Globální elity bojují proti nám, dostala mě nedávná propagandistická kampaň, v níž se Google ve spolupráci s cambridgeskou univerzitou zaměřil na ČR ve snaze "očkovat" Čechy proti protiimigračním dezinformacím - údajně kvůli odolnosti, spíše však pro změnu politického postoje.)

P. Hák 5.11.2022 16:33

Ale s tím souhlasím taky! Problém je v hlavách, o tom žádná. Žebříček hodnot, naočkovní propagandou (Váš druhý odstavec) atd.