5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

SVĚT: Čipy pod kůží

Žádná diktatura nezapomíná na děti. Komunisti měli jiskry, pionýry a svazáky jako své budoucí kádrové rezervy. Ani Číňané nezapomínají na děti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 7.1.2022 14:35

Zde se pak dostáváme k otázce až filozofické - totiž kdo jsou vlastně teroristé ... :-)

L. Žaloudek 7.1.2022 16:35

Pane Církvo, vy říkáte, že by vlastník platformy neměl beztrestně mazat - ale vždyť mu to mnohdy nařizuje stát?

R. Vacek 7.1.2022 6:09

Svoboda? Diktatura? A jak s tím souvisí sledovací čip? Copak nejde mít svobodu a sledovací čip současně?:-)

V. Církva 7.1.2022 6:36

Nevím jestli jste to myslel ironicky, ale máte pravdu, jde především o legislativu a limity v možnosti zneužití, technologický pokrok zastavit nejde.

J. Jurax 7.1.2022 14:39

Legislativa je lidský úradek. Kupříkladu perzekuce židů či kulaků se děly podle platné legislativy.

J. Novák 7.1.2022 7:11

Pokud máte na mysli 'liberální' svobodu v dnešním pojetí 'liberálních' demokratů, tak máte svým způsobem pravdu.

R. Langer 7.1.2022 12:28

Ne, nejde, bruselouši. :-P

R. Langer 7.1.2022 5:32

Čipy nejsou. Všechny se přidávají do vakcín na kovid. ;-D

K. Šubrt 7.1.2022 4:32

I nas milovany a opakovane voleny vudce se jezdil ucit do Činy a kdyby mu v tom vek a jatra dovolily , jezdil by tam dodnes.

R. Langer 7.1.2022 5:33

Jo jo. To taková Merkelbába s nima zatím jenom podepisovala smlouvy. A s Putinem jakbysmet. ;-D

V. Mokrý 7.1.2022 6:35

NĚKOLIKRÁT, během každého roku !!

P. Labaj 7.1.2022 2:51

Je otázkou, jestli tamním lidem ten systém sociálního kreditu vadí. My to hodnotíme z našeho (nepříliš informovaného) pohledu a soudíme, že to pro ně musí být hrůza hrůz. Ale je to skutečně tak?

Věřím, že pachatelům sériových prohřešků to vadí. Ale většina lidí nic nezákonného nečiní. A je tedy otázkou, jestli to vadí i těm poctivým. Když občas vidím chování některých spoluobčanů (poničené zastávky MHD, poházený binec, posprejované baráky atd.), tak si občas říkám, že nějaký bodový systém možná nemusí tak úplně špatný.

Velmi věřím na hlasování nohama. A nemám pocit, že by Číňané houfně utíkali. A to u nich myslím nějaké velké bariéry v cestování nejsou. Vracejí se i studenti ze zahraničních škol. Jistě ne všichni, ale většinově ano. Takže oni sami zřejmě ten nastavený systém nevidí zas tak negativně.

A nakonec uspořádání u nás ze vzdáleného pohledu jinou civilizací taky nemusí vypadat vábně (pro ně). Sice se sem k nám tlačí spousta imigrantů, ale ti jdou za prachama, ne za naší civilizací. Kdyby šli za ní, tak by si sem netahali tu svou (kterou mnohdy považují za nadřazenou).

A. Stárek 7.1.2022 7:09

Necháte si dát kameru do bytu? Vždyť přece neděláte nic nezákonného.

A vvvo tttom to je.

P. Kavan 7.1.2022 7:45

Ten původní příspěvek nebyl o tom co uděláte vy, ale co udělá číňan. A já úplně souhlasím s tím, že každý na to může mít jiný pohled. Kamera do bytu je hrozná věc. Jenže když vás třeba jednou týdně přijde někdo do bytu okrást, a díky kameře stihne policie přijet a vyřešit to i když vy zrovna máte ruce nad hlavou, najednou je to mnohem užitečnější než se kameře bránit. Všechno záleží na okolnostech.

Ohledně těch návodných narážek na Tečku ze článku - ano, může se to zvrhnout, ale to může všechno. Nebudeme zřizovat policii, protože může začít terorizovat občany? Každá jednotlivá věc v mém životě se dá zneužít, ale to ještě neznamená, že se to děje. A já bych dal přednost protestům proti tomu zneužívání, a ne proti věci jako takové.

A. Ová 7.1.2022 9:57

Asi skoro chápu, jak to myslíte, ale stejně, nepřehodnotil byste úvahu, že i věc jako taková by měla, alespoň u lidí, kteří na rozdíl od zvířat se umí smát i plakat, plánovat, atd., mít hranice? Jakože mobil odložíte, ale čip v organizmu jako cizorodé těleso nikoliv, a jak u čipu by se definovalo zneužití a jak použití? A pokud je v tom rozdíl, rozeznal by jej organizmus? A člověk? Jen při změně chemického prostředí v mozku (přeložte si do odborné řeči nějak) se může změnit chování....atd.atd.

P. Kavan 7.1.2022 10:41

Tak předně nemám úplně pocit že se tady bavíme o čipech. Ale že věc má mít hranice - no, a jaké? Během průmyslové revoluce byli dělníci taky přesvědčeni že zavádění strojů do výroby má mít své hranice ... a dnes se tomu usmíváme.

Máte pravdu že čip v těle se dá zneužít lecjak (i když zdaleka ne tak, jak si představují příznivci konspiračních teorií). Jenže současně se dají využít ke značnému zjednodušení života, a třeba i zefektivnění společnosti. A co z toho převládne? Já nevím. Na čipy pod kůží bych já byl třeba opatrný, ale fandové do cyberpunku třeba ne.

Dneska se do značné míry jako ty osobní čipy používají telefony. Přináší to obrovské zjednodušení spousty věcí, a taky samozřejmě nová rizika (ale taky omezení starých rizik - např. dnes můžete přístup do banky zabezpečit jednorázovým kódem poslaným SMSkou, a tím se zbavit rizika že vám někdo zjistí heslo a vybílí účet). Každopádně ta myšlenka už tady je, a čip pod kůží je vlastně jen menší změna stejného mechanismu. A třeba je to zbytečná změna a vůbec se to neuchytí. Kdo ví?

Z. Lapil 7.1.2022 14:05

Nemůžete. Tedy jednorázově zabezpečit přístup kódem ze SMS. Musíte mít aplikaci, v té zmáčknout knoflík a zadat pokaždé stejný PIN. Neptejte se mě, v čem je to bezpečnější. JÁ to nevím.

P. Labaj 7.1.2022 20:00

Myslím, že vo tom to tak úplně není.

Kdyby lidem někdo chtěl instalovat domů kameru, a kdyby jim to zásadně vadilo, tak bych se asi pokoušeli bránit. Minimálně nějakými nepokoji, v limitním případě pak hlasováním nohama.

Ale v Číně to tak (asi) není. Něco jiného je třeba Severní Korea, kde jsou lidi zavřeni v kleci z ostnatého drátu, jako jsme byli za totáče i my. Ale to není případ současné Číny.

My se na to snažíme pohlížet z naší perspektivy. S představou, že ten náš pohled je objektivní a ten jediný správný.

Kdybych si musel vybrat, jestli žít někde jde je systém sociálního kreditu, nebo někde kde budu muset 5x denně mlátit hlavou o zem a sňatky budou při mém narození domlouvat mí rodiče, nebudu moct si ani pustit muziku atd., tak bych asi volil ten sociální kredit. A přesto jsou obyvatelé těch zemí, kde je ten druhý případ uspořádání, přesvědčení o tom, že tak je to správně.

Z. Lapil 7.1.2022 14:02

Většina lidí něco nezákonného činí. Překračuje rychlost v autě. Dělá čas od času kravál po 22. a před 6. hodinou - například startuje auto a nechá ho běžet skrz rozmrznutí. Míjí cyklistu ve vzdálenosti 149cm. Momentálně se vyskytuje bez respirátoru, kde nemá, a nedodržuje vzájemnou vzdálenost 1,5m (já dokonce dodnes nevím, jde-li o vzdálenost osovou nebo světlou).

Hlasování nohama taky není tak úplně argument. Schválně - kolik lidí emigruje (povoleně i nepovoleně) z KLDR a kolik třeba i od nás? A co to říká o svobodě pohybu?

Vám fakt nikdy nikde nezrušili příspěvek? Mě párkrát jo, a věřte nevěřte - provádím autocenzuru a nepíšu nic, co by snad mohlo robota rozrušit. Dokonce vysloveně naopak - byl mi neuvěřejněn příspěvek, kde jsem psal, že se až tak nedivím č... (lověku rovníkové barvy), když ho rozčílí označení částí názvu přítoku Amazonky (https://cs.wikipedia.org/wiki/R%C3%ADo_Negro_(p%C5%99%C3%ADtok_Amazonky)).

A co horšího - i tenhle příspěvek si ukládám, kdyby bylo potřba ho přeformulovat.

P. Labaj 7.1.2022 20:09

Pobavila mě ta úvaha o osové vzdálenosti. Při šířce dnešních aut a šířce řídítek by se cyklisti aspoň zadarmo povozili na zpětném zrcátku auta.

K Vaší poznámce o emigraci z KLDR: tam to právě nejde, protože oni žijí v kleci. Ale Číňané dneska ne. Nebo aspoň ne v nějaké neproniknutelné, kde vás zastřeli na hranicích.

Jak jsem napsal v reakci na předchozího oponenta: možná bychom si neměli tak tvrdošíjně myslet, že jen náš pohled na svět a jeho uspořádání je ten jediný správný a objektivní.

Z. Lapil 8.1.2022 10:47

Nejsme ve při. Jen jsem se pokusil zdůraznit, že je-li ve světě málo emigrovavších severokorejců, nemusí to nutně znamenat, že emigrovat nechtějí.

J. Kovaříček 7.1.2022 1:53

Zajímavý článek, popisující soudobou realitu. Nepochybně na čipy časem dojde, už dnes jsme však na poloviční cestě. Většina lidí vlastní mobilní telefon a nosí ho sebou. Tak je možné sledovat jejich pohyby po světě. A nejen to, také s kým komunikují, jejich hovory mohou být nahrávány a někde uloženy v digitální paměti atd. To se tedy děje. Já vím, že EM záření je zdraví škodlivé a proto se snažím mobilům vyhýbat, ale nelze to, potřebuje-li člověk fungovat v této technologické společnosti. Vždyť i zdravotní odbornicí, předstírající péči o naše zdraví, nás nutí k používání mobilů - digitální registrace návštěv obchodů a jiným veřejných míst. zasílání a ukládání výsledků testů atd. Takže už nás pod kontrolou mají. Ty čipy jen zlepší systém společenské kontroly.

K. Vomáčková 7.1.2022 5:01

Jistěže ano. Platba kartou= kde, kdy, zač jsem kolik utratila. V krámě přes cestu, pokud nakupujete s věrnostní kartou, vědí dřiv než vy, že jste těhotná, akloholik nebo že vám smrdí nohy. Kamery taky máme na každém rohu. Onlajn mohu sledovat, kdo kdy leze do vchodu. V UK sledují veřejné kamery vujeři a kdo nahlásí nejvíce přestupků, které zahlédl, je vyhlášen bonzákem měsíce s malou odměnou. I tento příspěvek mám navždy přišitý k mému virtuálnímu já. Sledování hovorů se tež probíralo. Prý ať si to poslechnou, já nic špatného neříkám, ať pochytají dýlery. Vole, taky odnes na obec klíče, co kdyby hořelo? Hasiči si je tam vyzvednou, je to pro tvoje bezpečí. Sociální pracovnice může kdykoliv přijít, aby zkontrolovala, jestli nedochází k domácímu násilí, však nebiješ ženu ani děti, tak se nemáš čeho bát..... Všechno si píšeme, soudruhu a až bude třeba, použijeme.

Asiati to mají jinak, oni žijí svou prací. Když jsem viděla hesla, co mají ve fabrice, hodilo mě to o 40 let zpátky, jen to provedení mají v modrém. Pokud vás pozvou na večeři, budou se s vámi bavit, zda je u vchodu do továrny vhodnější smrček nebo borovička.

P. Kavan 7.1.2022 7:51

A ten telefon vám někdo vnutil? No, vám možná ano, ale celé je to výsledkem mnoha svobodných rozhodnutí svobodných lidí. Telefony si pořizujeme a používáme je proto, že chceme. A není divu, že poskytovatelé služeb se tomu přizpůsobují. Jak by to mělo být jinak? Kdyby někdo digitální registrace ZAKAZOVAL, hned byste se bouřil že vám bere svobodu ... a já s vámi.