5.6.2024 | Svátek má Dobroslav


Diskuse k článku

SVĚT: Čipy pod kůží

Žádná diktatura nezapomíná na děti. Komunisti měli jiskry, pionýry a svazáky jako své budoucí kádrové rezervy. Ani Číňané nezapomínají na děti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Černý 7.1.2022 9:40

V Číně funguje tam ještě autentická soutěž mezi lidmi. Když poslíček nestíhá, stačí mu na přilbu připevnit žlutou kachničku a on že sebe vydá to nejlepší, aby mu ji zase sundali.

Úřady v Číně řeší zcela opačné problémy než na Západě. Konkurence mezi zaměstnanci už je taková, že dobrovolně opouštějí systém 9/6 (devět hodin šest dní v týdnu) a stále ve větším počtu přecházejí na systém 24/7. Tzn. bydlí v práci. Komunistické vedení proti takové praxi vystupuje a pořádá marné přesvědčovací a osvětové kampaně.

Tak kde mají skutečný kapitalismus, paní Sichtarova. Na kapitalistickém Západě nebo v komunistické Číně?

P. Diviš 7.1.2022 9:52

Va Západě má kapitalismus nákazu socialismem, v Číně komunismem. Protože, to, co píšete, se týká drobotě. Ve větším měřítku už do toho čínskému kapitalistovi kecá čínská komunistická strana.

P. Černý 7.1.2022 9:56

Státní kapitalismus je pořád kapitalismus. Zvlášť, když je za korupci bez pardonu kulka do hlavy.

P. Diviš 7.1.2022 11:00

Kulka do hlavy těm, kteří se znelíbí a malým rybám.

Ostatní, krytí stranou, korupční vesele dál.

R. Langer 7.1.2022 12:29

Nic takového jako státní kapitalismus NEEXISTUJE!

J. Pankovic 7.1.2022 15:02

...jiste, korporální kapitalizmus taky ne ;-)

M. Sedláček 7.1.2022 12:33

Státní kapitalismus je protimluv.

Z. Lapil 7.1.2022 12:51

Kapitalismus je založen na volném čili DOBROVOLNÉM trhu.

Je-li na jedné straně monopol, v Číně dokonce podporovaný hrozbou sankcí ze strany státu - viz u nás ještě ne tak dávno dobrovolně povinné "subotniky" - nelze o jakékoliv svobodě ani (dobro)volnosti mluvit. O žádné, ani omezené, ani podmíněné, ani bez přívlastků..

J. Jurax 7.1.2022 13:08

Jistě.

Ale vtírá se myšlenka, co tam tedy mají, jestli tedy ne kapitalismus, byť modifikovaný, když jim to zjevně tak dobře hospodářsky funguje. Socialismus přece nemá fungovat, to jsme zjistili na vlastní kůži.

P. Diviš 7.1.2022 14:06

Krátkodobě funguje i socialismus. V Číně už se jim to začíná srα ́t.

J. Jurax 7.1.2022 14:24

No, doufejme ...

R. Gramblička 7.1.2022 13:02

státní kapitalismus je stejná blbost jako lidová demokracie

P. Kubáč 7.1.2022 10:07

Ano tohle říká oficiální čínská propaganda, ale neoficiálními kanály se šíří jak čísnký bolševik bojuje :

A. proti hnuti "laying flat" - což znamená že pod vlivem neskutečného civilizačního stresu spousta mladých jen leží doma a nedělají nic.

B. proti protestům mládeže proti nejnovější vládní politice "tří dětí" protože argumentují, že díky dřívejší dlouhodobé politice jednoho dítětě má, dle konfuciánských tradic, každý mladý člověk povinnost starat se o dva rodiče a 4 prarodiče a ještě 1 nebo 2 nebo 3 děti.....

L. Beneš 7.1.2022 10:56

V komunistické Číně připevní pomalému poslíčkovi na přílbu žlutou kachničku, aby se vědělo. U nás v některých kapitalistických firmách ženám pracujícím na montážním pásu nebo v pokladně marketu, když se jim dostaví to více či méně pravidelné ženské "potěšení", ovážou okolo hlavy červenou stužku, aby byl přehled, když Jarka nebo Ivana jde za šichtu už potřetí na toaletu, aby to dala nějak do pořádku. Kdo u nás proti takové praxi vystupuje? A čím se červená stužka liší od systému využívajícího žlutou kachničku?

Z. Lapil 7.1.2022 12:58

Někde konkrétně? Není to jen městská legenda?

Nevím, poctivě se ptám, protože jsem zatím slyšel buď sebejisté prohlášení (jako to vaše), nebo nanejvýš klasické "Známá naší mámy povídala, že její kolegyně...".

Podle mě je to nanejvýš pár excesů, protože - víte, jak by ječely odbory? A jak jsem na Středulu a spol. velmi opatrný, v tomhle případě bych jim fest fandil.

L. Beneš 7.1.2022 13:20

Ano, odbory ječely právě proto, že to byla pravda. Z osobního kontaktu vím také o případu, kdy pracovníkům bylo zabráněno odejít z pracoviště k vykonání potřeby, takže se pracovníci - slušně řečeno - pokáleli.

Z. Lapil 7.1.2022 14:13

Odbory jsem ječet neslyšel, ale beru na vědomí, že se jedná o existující případy. Děkuji.

J. Pankovic 7.1.2022 15:01

Je vidêt, že ste nepracoval v TPC :-P

Z. Lapil 7.1.2022 17:12

Já ani nevím, co je TPC, ale i jako projektant mám jeden fakt roztomilý zážitek.

Jel jsem na návštěvu k paní, že potřebuje nějaké porady pro přestavbu panelákového bytu. VELMI vážně jsem uvažoval, že se preventivně ukreju za živý plot, pak si říkám - jsem čistotnej, všude kolem bydlej lidi, prostě začnu konzultaci na záchodě, nebude to poprvé ani naposledy.

Nebylo to vůbec. Byt projetej buldozerem, horko těžko tam zbyly nosné stěny a místo útulné umakartové kabinky tam z podlahy trčel kousek roury. Takže nakonec na ten živej plot došlo, protože poslat paní na chodbu a riskovat, že se netrefím, to jsem se fakt neodvážil.

J. Janotová 7.1.2022 18:21

Odbory nejsou všude.

Z. Lapil 7.1.2022 19:19

Jasně, že nejsou.

Já se pokouším zjistit skutečný rozsah problému, protože tam, kde se o něm mluví, je prezentován jako běžná systematická šikana. Mně se prostě nechce věřit, že existuje místo, kde by existoval byť nepsaný časový rozpis na záchod nebo něco podobného. Psaný už vůbec ne. Takže (zatím) žiju v domnění, že nějaký vytočený hulvátský podšéf houkne na člověka, který za dopoledne potřetí vstává od pásu, něco jako "jestli musíš co deset minut na hýzl, tak si kup plíny", a dělá se z toho ne-li podstata kapitalismu. Protože když je mi blbě a potřebuju si trapně odskočit, tak mě to samozřejmě vytočí a toho hulváta pomluvím, kde můžu.

Přinejmenším - není někde psáno něco o pracovní přestávce 10 minut z každých dvou hodin? */Samozřejmě - nastydlé ledviny umí pěkně potrápit, zvlášť když se to člověk pokouší vyléčit větší dávkou kávy.

Takhle nějak to měli už začátkem 90. let v Hannoveru ve VW: 1:45 hodiny, 15 minut pauza, další 1:45 hod - delší pauza na oběd a zbytek směny zase s pauzou; tak nějak, nechce se mi to dopočítávat do osmi. Kde měli záchody, nevím, ale všechny nás tehdy zaujaly rozmístěné automaty na pití a asi i nějakou tu sušenku, takže se člověk za těch 15 minut opravdu stačil slušně zrestaurovat.

Podezřelé je mi už to, že se mluví zásadně o ženách, v mužském provedení ten problém "evidentně" neexistuje.

*/ Ne tak docela, ale přesto:

Bezpečnostní přestávky při monotónní práci a vnuceném tempu

Pracuje-li zaměstnanec ve vnuceném pracovním tempu, nebo vykonává-li monotónní práci, vzniká mu tím nárok na bezpečnostní přestávku v trvání 5 až 10 minut po každých 2 hodinách od započetí práce. Přestávka může být nahrazena střídáním činností nebo zaměstnanců.

Povinnost ukládá: § 33 odst. 1 nařízení vlády č. 361/2007 Sb.

J. Janotová 8.1.2022 17:43

V ne tak vyhrocené podobě (bez označování pentlí) to zažila dcera ,když jako studentka si přivydělávala jako pokladní v hypermarketu. Když byl v krámu nával a nebyl člověk na střídání, tak si prostě nemohla odskočit i kdyby měla puknout. Odbory tam pochopitelně nebyly a nějakým poukazováním na Zákoník práce by si stěžovatel proti sobě poštval přímou nadřízenou....

Je to asi problém u všech pásových výrob. Za totáče jsme jako vývojáři občas chodili pomáhat honit plán na linky. Pracovní tempo bylo tehdy celkem pohodové, ale linka běžela furt....Záskoky řešil seřizovač, ale když měl měl něco na práci, tak jsme měli smolíka, někdy i dost dlouho

Z. Lapil 8.1.2022 22:58

Díky za reakci. Samozřejmě existuje replika "kdyby houkla na frontu Nezlobte se, já musím, za chvilku jsem zpátky, tak to lidi pochopěj", ale uznávám, že přinejmenším já bych na tom musel být hodně zle, abych to použil.

Pořád si ale myslím, že to není úplně pravidlo, i když už když jsem začal debatovat, vzpomněl jsem si na učitele. Strojvedoucí jsou taky příležitostně k vidění a ve Staré Boleslavi na nádraží dokonce dlouho předlouho visíval novinový článeček s nadpisem Máš tam mangl. Obsahoval příběh jakéhosi hlídače semaforu, kterýžto v nouzi přehodil semafor na červenou a odebral stranou řešit řídký případ s hustým běháním, čímž zdržel vlak a následně byl kázeňsky řešen. Bylo mu odpuštěno s tím, že je to vzorný pracovník a vlastně to vyřešil správně.

Když tak o tom dumám, já mám občas dny, kdy jezdím od střechy ke střeše, a jsem nucen využít vtok dešťové kanalizace.

T. Diblík 7.1.2022 12:02

Skutečný kapitalismus ukázali bratři Baťové, když za Velké krize vybudovali celosvětově působící společnost a zároveň zavedli pětidenní pracovní týden pro dělníky. Základem úspěchu byla Soustava řízení Baťa.

T. Diblík 7.1.2022 12:05

Omluva - patří pod příspěvek p. Černého 9:40

Z. Lapil 7.1.2022 13:12

Připomínám: Baťové v tom nebyli sami, v Ostravě skrze hutě podobně fungovali Rothschildové ne-li o půl století dřív a jistě leckde mnozí další, protože teze "najedený spokojený (a vzdělaný) dělník odvede víc (a lepší) práce" se dost nabízí.

Mmch: Baťovy byty ve Zlíně měly zahrádky, na kterých se - pozor - nesměly pěstovat mrkev a brambory a jídlo vůbec, páč byly určeny k odpočinku. Zahrádky ve Vítkovicích (ten Rothschild) takové omezení neměly.

Viz: https://forbes.cz/rothschildovy-vitkovice-jak-bankovni-dynastie-ovlivnila-podobu-oceloveho-mesta/. Podle toho se v celé věci Rothschildové spíš vezli, respektive vybudovali fabriku a sociálně se reformovalo, až když "na to měli lidi", ale příspěvek přepisovat nebudu. Nebo by vás snad v úvodu zaujalo jméno Kupelwieser? Mě rozhodně ne ;-).

J. Jurax 7.1.2022 13:57

Ještě bych dodal Liebigy v Liberci.

F. Kusák 7.1.2022 9:11

Nemusím mít čip pod kůži, ale všichni víme, že dnešní identita je dána mobilními telefony a přemírou elektroniky kolem nás. Kamery na každém kroku. A koneckonců, i Tesla, vyráběná v Číně, skenovala své okolí, což Číňané považovali za špionážní činnost a instalované kamery se musely přeprogramovat.

L. Beneš 7.1.2022 11:03

Návod, jak s tím žít, dávají americké kriminální romány. Hrdinové v nich vědí, že auto si vypůjčí jen při platbě kartou, v hotelu hotovostí nezaplatíte a kufr dolarů v hotovosti vám nekoupí ani tu letenku. Hotovostí se platí jen na místech podezřelých a obskurních. Drobné máte jen na tuzéry v McDonaldu, kde jste si s pomocí karty koupili šťavnatý karbanátek - jak píšou současní znalci češtiny - s "hranolkami".

F. Kusák 7.1.2022 11:41

Vím, to vím. Já už to nějak dožiju, a ta generace, která se právě narodila, té to vadit nebude, bude to považovat za normální. Tak o tom je zase mnoho románů sci-fi.